Go Back   Forum 4Tuning > Car-Audio, Multimedia & GPS > Arata-ti sunetul! > Sistemul Audio de pe Masina Mea

Sistemul Audio de pe Masina Mea Sistemul Audio de pe Masina Mea

Reply
 
Thread Tools
Old 17-02-10, 19:29   #1
92jon

Stage 3
 
92jon's Avatar
 
Join Date: Jun 2008
Posts: 129
Default VW Golf 4 sound

HU: Pioneer DEH 4100 SD
Amplificator: DLS
Subwoofer: Ground Zero 10''
Difuzoare:sistem Pioneer TS-A170Ci
Cablu alimentare: 0AWG
Cabluri difuzoare: 2x10AWG
Baterie: 88 Ah
Alternator: 120 Ah

un mic filmulet: https://www.youtube.com/watch?v=EeLy6Gbl1hA

PS: planuri de viitor, multe upgrade-uri
__________________
[SIGPIC][/SIGPIC]
92jon is offline   Reply With Quote
Old 17-02-10, 21:32   #2
raidaru

Stage 5
 
raidaru's Avatar
 
Join Date: Mar 2008
Posts: 654
Member of:
[Competitor CNCA]
Default Re: VW Golf 4 sound

Ia in considerare un dragster deasta pt upgreat
https://www.youtube.com/watch?v=JPkIrdM0Q-E
raidaru is offline   Reply With Quote
Old 18-02-10, 07:22   #3
92jon

Stage 3
 
92jon's Avatar
 
Join Date: Jun 2008
Posts: 129
Default Re: VW Golf 4 sound

Quote:
Originally Posted by raidaru View Post
Ia in considerare un dragster deasta pt upgreat
https://www.youtube.com/watch?v=JPkIrdM0Q-E
o sa iau in considerare , cati wati au (RMS) fiecare si ce amplificator ai pus pe ele?
92jon is offline   Reply With Quote
Old 18-02-10, 08:42   #4
raidaru

Stage 5
 
raidaru's Avatar
 
Join Date: Mar 2008
Posts: 654
Member of:
[Competitor CNCA]
Default Re: VW Golf 4 sound

Quote:
Originally Posted by 92jon View Post
o sa iau in considerare , cati wati au (RMS) fiecare si ce amplificator ai pus pe ele?
Ele sunt date la 1200 rms, eu aveam 3000 pe ambele. Pentru ascultat muzica e nevoie de amplif de minim 1500 watts rms, iar la competitie...........poti sa pui si statie de 10000 watts. Eu cu statie de 4000 watts am scos 150.3 db, iar cu statie de 9300 watts 151.5 db,rezultate obtinute cu un singur difuzor. Multa bafta sa ai!
__________________
Chrysler Sebring Convertible
Renault Laguna
Peugeot 106
raidaru is offline   Reply With Quote
Old 19-02-10, 03:32   #5
Baban_San

Stage 5
 
Baban_San's Avatar
 
Join Date: Aug 2006
Posts: 591
Default Re: VW Golf 4 sound

Quote:
Originally Posted by raidaru View Post
Ele sunt date la 1200 rms, eu aveam 3000 pe ambele. Pentru ascultat muzica e nevoie de amplif de minim 1500 watts rms, iar la competitie...........poti sa pui si statie de 10000 watts. Eu cu statie de 4000 watts am scos 150.3 db, iar cu statie de 9300 watts 151.5 db,rezultate obtinute cu un singur difuzor. Multa bafta sa ai!
domnu sef uiti sa pui frecventele la care ai ajuns la 150, ia pune tu dragsterul tau intr-o incinta care sa dea @ 36 de hz si mia vedem noi de 150 si ceva de db.... ca sti cum e sa dai 150 @ 50 hz sau 60 hz, e un lucru realizabil, un pic mai greu sa dai scoru asta @ 36 hz,
__________________
Organizez sonorizari profesionale de anvergura mica si medie
Contact prin PM sau 0721.561.680


https://www.youtube.com/watch?v=Uy_GwPR4G9M

https://www.youtube.com/watch?v=hCYd8aptpd0

https://www.youtube.com/watch?v=Jx-8IwtJOGI&NR=1
Baban_San is offline   Reply With Quote
Old 19-02-10, 07:59   #6
raidaru

Stage 5
 
raidaru's Avatar
 
Join Date: Mar 2008
Posts: 654
Member of:
[Competitor CNCA]
Default Re: VW Golf 4 sound

Quote:
Originally Posted by Baban_San View Post
domnu sef uiti sa pui frecventele la care ai ajuns la 150, ia pune tu dragsterul tau intr-o incinta care sa dea @ 36 de hz si mia vedem noi de 150 si ceva de db.... ca sti cum e sa dai 150 @ 50 hz sau 60 hz, e un lucru realizabil, un pic mai greu sa dai scoru asta @ 36 hz,
Nu inteleg ce vrei sa zici cu chestia asta dar na in fine poate un 135db@20hz@3kw ti se parea mai ok sa scriu? sau 154.4@46hz cat am dat la buc cu usa deschisa ?? N-are rost sa bagam omul in ceata cu cifrele astea ca e incepator si o sa creada ca am luat-o razna . Cert este ca dragsterele sunt niste difuri potente, lucru pe care il sti si tu si cele 7 locuri 1 pe care le-am obtinut anul trecut pe la competitii nu cred ca au fost luate pe ochi frumosi
Babane mai bine pune mana pe volvo ala si fa-l gata pe martie
raidaru is offline   Reply With Quote
Old 19-02-10, 16:31   #7
92jon

Stage 3
 
92jon's Avatar
 
Join Date: Jun 2008
Posts: 129
Default Re: VW Golf 4 sound

Ms mult. Cifrele aste sunt foarte mari pt mine dar in viitorul apropiat sper macar sa ma apropiu de ele. Mai am multe de invatat. Oricum o sa incerc sa ma axez pe SPL.Momentan am inceput sa imi schimb cablurile la alimentare am pus un 00 AWG + un soclu pe masura lui sa nu mai trebuiasca sa il schimb pe viitor (doar siguranta ), si cat de curand sper sa imi iau un amplificator cat mai potent(undeva la 1000W RMS) si un subwoofer pe masura lui plus o incinta potrivita.
92jon is offline   Reply With Quote
Old 19-02-10, 22:01   #8
Baban_San

Stage 5
 
Baban_San's Avatar
 
Join Date: Aug 2006
Posts: 591
Default Re: VW Golf 4 sound

Quote:
Originally Posted by raidaru View Post
Nu inteleg ce vrei sa zici cu chestia asta dar na in fine poate un 135db@20hz@3kw ti se parea mai ok sa scriu? sau 154.4@46hz cat am dat la buc cu usa deschisa ?? N-are rost sa bagam omul in ceata cu cifrele astea ca e incepator si o sa creada ca am luat-o razna . Cert este ca dragsterele sunt niste difuri potente, lucru pe care il sti si tu si cele 7 locuri 1 pe care le-am obtinut anul trecut pe la competitii nu cred ca au fost luate pe ochi frumosi
Babane mai bine pune mana pe volvo ala si fa-l gata pe martie
amu off topic stii cum e ar fii aiurea sa fii singur in clasa si sa iei locul 2 cred ca am drepatate, vom vedea ce vom face anu acesta, stii ca imi place sa ies la plimbare cand totul este pus la punct. si de cele mai multe ori cand ies fac ravagii...
Baban_San is offline   Reply With Quote
Old 19-02-10, 22:47   #9
pilula20

Stage 5
 
pilula20's Avatar
 
Join Date: Sep 2005
Posts: 1,509
Member of:
[Opel]
[Competitor CNCA]
Default Re: VW Golf 4 sound

Quote:
Originally Posted by Baban_San View Post
amu off topic stii cum e ar fii aiurea sa fii singur in clasa si sa iei locul 2 cred ca am drepatate, vom vedea ce vom face anu acesta, stii ca imi place sa ies la plimbare cand totul este pus la punct. si de cele mai multe ori cand ies fac ravagii...
off topic...tu vorbesti cam mult babane ) rad singur de nebun si spun asta babane ca eu cred ca tu te-ai dai CU MANELISTI... TU CU VALI VIJELIE CE FACETI RAVAGII cand apareti ) babane te-ai transformat intr-un forumist convins si te-ai apucat pe facut posturi ) o sa ma injuri tu cand ne vedem dar asta este !!! m-ai amenintat ca imi faci o surpriza si m-am plictisit sa o astept...PUNETE PE TREABA BAH!!!
__________________

VAND Cd Playere , Difuzoare , Amplificatoare , Subwoofere HELIX , BRAX , MICROPRECISION , MAC AUDIO , ALPINE , CLARION , PIONEER, HERTZ , FOCAL , MAGNAT , DB AUDIO ,BLAUPUNKT, KENWOOD , AUDISON

www.audiolab.ro Numar telefon : 0724 710 809
pilula20 is offline   Reply With Quote
Old 19-02-10, 22:57   #10
Baban_San

Stage 5
 
Baban_San's Avatar
 
Join Date: Aug 2006
Posts: 591
Default Re: VW Golf 4 sound

Quote:
Originally Posted by pilula20 View Post
off topic...tu vorbesti cam mult babane ) rad singur de nebun si spun asta babane ca eu cred ca tu te-ai dai CU MANELISTI... TU CU VALI VIJELIE CE FACETI RAVAGII cand apareti ) babane te-ai transformat intr-un forumist convins si te-ai apucat pe facut posturi ) o sa ma injuri tu cand ne vedem dar asta este !!! m-ai amenintat ca imi faci o surpriza si m-am plictisit sa o astept...PUNETE PE TREABA BAH!!!
mai eu nu prea vorbesc deloc deobicei doar cand ma enerveaza catelusii ca voi care incearca sa latre... da nu prea le iesa... raidaru nu vb de tine aici
- nu m-am filmat eu primul cu un dif hertz care coboara si m-am pus pe youtube...
- stai chill ca se lucreaza numai ca eu nu sunt ca voi sa trag o linie si afla tot forumul ca am tras acea linie, si dupa aceea tin lumea in suspans cu ce a tras pilula linia cu creionul sau cu pixul si daca cu creionul era ascutit, sau oare mecanic
- stii cum e cu surprizele mari: trebuiesc asteptate ca altfel nu ar mai fii surprize nu ?

ps: vezi cine are mai multe posturi eu sau tu ) deci cine face posturi

a si vrei sa stii ca in urma acelor melodii am primit un PM de l nu spun cine user in ceea ce priveste manele cu bass de mo pufnit rasu, mo cautat omu si pe mess

Last edited by Baban_San; 19-02-10 at 23:01.
Baban_San is offline   Reply With Quote
Old 20-02-10, 02:26   #11
ceachi

Stage 5
 
ceachi's Avatar
 
Join Date: Apr 2006
Posts: 721
Member of:
[Competitor CNCA]
Default Re: VW Golf 4 sound

Quote:
Originally Posted by Baban_San View Post
a si vrei sa stii ca in urma acelor melodii am primit un PM de l nu spun cine user in ceea ce priveste manele cu bass de mo pufnit rasu, mo cautat omu si pe mess
Ma si tu acu , ce trebue sa spui la tot forumul , ca sunt manelist si ca de fapt nu am nici o traba cu SQ , in mine zacind un SPl-list convins.
Cum o fi un concert AC/DC in dechidere cu Adrian Copilu' Minune sau Rammstein in deschidere la Guta?!?!
Si apocalipsa Pink Floyd in duet cu Forin Salam!
__________________
CDA-7990R F#1 Status CD Tuner + PXA-H900 F#1 Status Multimedia Manager , BRAX Matrix 1.1 , BRAX Matrix 2.1 , 2*BRAX Matrix 6.1 PP , 4*BRAX X 2000.2 Graphic Edition platinum ,2* BRAX Matrix 10.1

ceachi is offline   Reply With Quote
Old 20-02-10, 06:12   #12
Baban_San

Stage 5
 
Baban_San's Avatar
 
Join Date: Aug 2006
Posts: 591
Default Re: VW Golf 4 sound

Quote:
Originally Posted by 92jon View Post
Ms mult. Cifrele aste sunt foarte mari pt mine dar in viitorul apropiat sper macar sa ma apropiu de ele. Mai am multe de invatat. Oricum o sa incerc sa ma axez pe SPL.Momentan am inceput sa imi schimb cablurile la alimentare am pus un 00 AWG + un soclu pe masura lui sa nu mai trebuiasca sa il schimb pe viitor (doar siguranta ), si cat de curand sper sa imi iau un amplificator cat mai potent(undeva la 1000W RMS) si un subwoofer pe masura lui plus o incinta potrivita.
_pricipalul lucru care ar trebui este sa faci o verificare a sistemului de incarcare adica alternatorului, avand in vedere ca este singurul lucru care produce in cotet aka masina curent. corect?
_pt o perioada scurta de timp speram noi o sa iti ajunga un 0 awg, deasemena va trebui sa dublezi cu un 0 awg traseul de incarcare de la alternator la baterie din fatza, in cazul in care iti vei pune un deep cycle ar fii bine si cu bateria stock.
_alceva ce pot sa iti spun masina aleasa este ideala zic eu pt spl, deci bafta.
_nu pune intrebari de genu daca sa iti iei condensator, mai bine strange bani si ia un deep cycle.

ps: ceachi mereu imi aduc aminte de tine la ora 12, 1 noaptea de ce nu ma intreba sper sa nu se super ceoca pe mine, dar poate dau de tine in week end si sa mai tragem o vorba.
Baban_San is offline   Reply With Quote
Old 21-02-10, 10:24   #13
92jon

Stage 3
 
92jon's Avatar
 
Join Date: Jun 2008
Posts: 129
Default Re: VW Golf 4 sound

umpik aranjate
Attached Thumbnails
Click image for larger version

Name:	car sound 008.jpg
Views:	173
Size:	45.2 KB
ID:	1325767   Click image for larger version

Name:	car sound 012.jpg
Views:	162
Size:	79.5 KB
ID:	1325768  

Last edited by 92jon; 21-02-10 at 10:27.
92jon is offline   Reply With Quote
Old 25-02-10, 22:49   #14
ReLLaXX

Stage 5
 
ReLLaXX's Avatar
 
Join Date: Aug 2004
Posts: 2,977
Member of:
[Registered Users]
[Moderators]
[REDACTOR 4TUNING]
[Competitor CNCA]
Default Re: VW Golf 4 sound

Quote:
Originally Posted by raidaru View Post
Nu inteleg ce vrei sa zici cu chestia asta dar na in fine poate un 135db@20hz@3kw ti se parea mai ok sa scriu?

Off topic, ma uitam peste niste poze si am gasit cateva de la Peugeot-ul 307 portocaliu, a lui George.

2 x MNC Rock 12" + 1 x MNC S3000 + incinta subnutrita = 134.2@25Hz

NU e mare inginerie sa faci un sistem cu varf baban la 20 Hz sau la 50 Hz. E mare inginerie sa faci un sistem care face cifra mare si la 20 Hz, si la 50 Hz.

Gata cu off topicul. On topic, se pot face multe si bune in G4.
__________________
www.melodix.ro
ReLLaXX is offline   Reply With Quote
Old 25-02-10, 22:52   #15
ReLLaXX

Stage 5
 
ReLLaXX's Avatar
 
Join Date: Aug 2004
Posts: 2,977
Member of:
[Registered Users]
[Moderators]
[REDACTOR 4TUNING]
[Competitor CNCA]
Default Re: VW Golf 4 sound

Quote:
Originally Posted by Baban_San View Post
ps: ceachi mereu imi aduc aminte de tine la ora 12, 1 noaptea de ce nu ma intreba sper sa nu se super ceoca pe mine, dar poate dau de tine in week end si sa mai tragem o vorba.
Si eu imi aduc aminte de Ceachi facand o auditie "Eschiu" in BabanMobil, pe Vama Veche, la 148 db+ de kick, cu cereri de solo si repetitie la anumite piese.
ReLLaXX is offline   Reply With Quote
Reply



- Copyright 2024 4Tuning -