Go Back   Forum 4Tuning > Car-Audio, Multimedia & GPS > Arata-ti sunetul! > Sistemul Audio de pe Masina Mea

Sistemul Audio de pe Masina Mea Sistemul Audio de pe Masina Mea

Reply
 
Thread Tools
Old 10-06-06, 12:11   #31
viperu

Stage 5
 
viperu's Avatar
 
Join Date: Apr 2004
Posts: 386
Member of:
[Moderators]
Default Re: VW Golf5 GTI

Quote:
Originally Posted by GYM
Nu vezi prea des 3 VRX -uri intr-un sistem bafta in continuare
VRx-urile sunt faza intermediara, pentru ca nu stia cum sa monteze cele patru Thesis-uri...

Felicitari Fusco si Marinu pentru sistem! Daca in cazul masinilor de SPL mai avem inca de munca pentru a ajunge la nivelul competitorilor europeni, pot sa spun ca sistemul realizat de voi se poate prezenta fara rezerve la o competitie internationala de SQ...
__________________
Arguing on the Internet is like competing in the special olympics. Even if you win, you're still retarded.
viperu is offline   Reply With Quote
Old 10-06-06, 13:17   #32
fuscobal

Stage 5
 
Join Date: Oct 2003
Posts: 686
Default Re: VW Golf5 GTI

Multumim pentru incurajari si orice parere este binevenita. Desigur ca m-am gandit si la aranjarea amplificatoarelor dar ea va avea loc atunci cand voi reusi sa pun subwooferul in fata pentru ca acum nu se prea poate din lipsa de spatiu. VRX-ul duce fara probleme driverii chiar daca sunt pe 8 ohmi. Mai mult chiar, sta pe sensibilitatea mica si e mai mult decat suficient ! La 8 ohmi, puterea nu se injumatateste intrucat amplificatorul nu se incalzeste asa tare si ii creste randamentul !
fuscobal is offline   Reply With Quote
Old 10-06-06, 15:20   #33
vpower16v

Stage 5
 
Join Date: Jul 2005
Posts: 757
Member of:
[Competitor CNCA]
Default Re: VW Golf5 GTI

felicitari..am ascultat sonorizarea si este deosebita si impresionanta ....bafta in continuare ! pasiune fara limite
vpower16v is offline   Reply With Quote
Old 12-06-06, 00:44   #34
joker4dna

Stage 3
 
joker4dna's Avatar
 
Join Date: Jun 2006
Posts: 81
Default Re: VW Golf5 GTI

daca ma poti ajuta si pe mine pls
cum ai schimabat cdpalyeru original???
in locul lui ai cuparat de undeva plasticu ala ca sa poti pune un cd player normal sau ai facut unu ?????
daca lai cumparat zimi pls de unde
si dac lai facut zimi cum sau fami si mie unu
joker4dna is offline   Reply With Quote
Old 12-06-06, 02:59   #35
NightClubRacer

Stage 5
 
NightClubRacer's Avatar
 
Join Date: Apr 2006
Posts: 5,646
Member of:
[2 Roti]
Default Re: VW Golf5 GTI

a iesit super tare, sper sa fac si eu ceva asemanator, dar pe alta masina si alte idei...Oricum se vede meseria si priceperea in domeniu. Bafta!
NightClubRacer is offline   Reply With Quote
Old 12-06-06, 07:41   #36
sfigmo

Stage 5
 
sfigmo's Avatar
 
Join Date: Apr 2004
Posts: 908
Member of:
[Moderators]
[TIME SQUAD]
Default Re: VW Golf5 GTI

Super sistem !!! Felicitari si pentru usi !!! SUPERB !!! Bafta...
sfigmo is offline   Reply With Quote
Old 12-06-06, 12:38   #37
fuscobal

Stage 5
 
Join Date: Oct 2003
Posts: 686
Default Re: VW Golf5 GTI

Merci inca o data tuturor pentru aprecieri. Marinu are intr-adevar o mana de artist si rabdare de fier. Joker, este vorba despre un inel adaptor care se gaseste pe la multe magazine de car audio. Vb cu Saxo de aici de pe forum si te indruma el !
fuscobal is offline   Reply With Quote
Old 12-06-06, 22:45   #38
joker4dna

Stage 3
 
joker4dna's Avatar
 
Join Date: Jun 2006
Posts: 81
Default Re: VW Golf5 GTI

merci mult(sunteti tare tare de treaba)
si cat despre sis tau de sonorizare BESTIAL
felicitari!!!!!!!!!!!!!!
joker4dna is offline   Reply With Quote
Old 13-06-06, 14:38   #39
B-69-TAU

Stage 5
 
B-69-TAU's Avatar
 
Join Date: Apr 2005
Posts: 2,730
Member of:
[4 Speed Squad]
[Observator 4tuning]
Default Re: VW Golf5 GTI

am ascultat mai multe piese in masina asta si am ramas f placut impresionat! chiar auzi absolut tot ce se intampla in piesa, fiecare instrument in parte este incredibil cat de clar poate sa se auda! cu totul si cu totul senzational! totul este calculat la fiecare cm, de unde pana unde sa ajunga sunetul! felicitari
__________________
B-69-TAU is offline   Reply With Quote
Old 13-06-06, 23:57   #40
Marinu

Stage 5
 
Marinu's Avatar
 
Join Date: Feb 2006
Posts: 697
Member of:
[Moderators]
[Competitor CNCA]
Talking Re: VW Golf5 GTI

Mersi tuturor si sper sa ma tina Dumnezeu sanatos sa pot sa fac cat mai multe masini, ale caror clienti stiu ce vor cum a stiut Fuscobal

Fusco, vad ca iti surade ideea cu mutarea sub-ului in fata!!!!!!!!!
__________________
Music lets you know.. You are alive !

More at: https://www.facebook.com/ArtInMotionExclusive
Marinu is offline   Reply With Quote
Old 14-06-06, 00:22   #41
fuscobal

Stage 5
 
Join Date: Oct 2003
Posts: 686
Default Re: VW Golf5 GTI

Evident tata. Mai ramane sa vedem si cum fac asta si sa mai bag si cate un pasager pe locu' din dreapta...eventual din ala care are si picioare
fuscobal is offline   Reply With Quote
Old 15-06-06, 18:20   #42
Swat-Cat

Stage 5
 
Swat-Cat's Avatar
 
Join Date: Dec 2004
Posts: 2,501
Member of:
[SEAT]
Default Re: VW Golf5 GTI

zi si mie niste chesti..... care sunt frecventele de intretaiere(cross-overele active) la woofer-kick bass-medii-inalte
Swat-Cat is offline   Reply With Quote
Old 16-06-06, 08:57   #43
Ground Zero
Guest

Stage 4
 
Ground Zero's Avatar
 
Join Date: Aug 2005
Posts: 291
Thumbs up Re: VW Golf5 GTI

Quote:
Originally Posted by fuscobal
Evident tata. Mai ramane sa vedem si cum fac asta si sa mai bag si cate un pasager pe locu' din dreapta...eventual din ala care are si picioare
O misiune dificila!
Acelasi lucru ne framanta si pe noi si cu toate ca stim care sunt alternativele, ne este destul de greu insa sa ne apucam de treaba.
Cele mai uzuale sunt:
Pozitionarea tuturor difuzoarelor pentru redarea frecventelor inalte/medii/medii-joase ...in bord/stalpi... astfel transformand usile in incinte pentru subwoofer-e... 20-25cm, in general cu magneti de neodinium.
Introducerea a doua subwoofer-e in compartimentul fata, respectiv unul in stanga si unul in dreapta - optim, este intradeavra o provocare.
Acest lucru se poate realiza numai prin modificarea/decuparea/transformarea colturilor laterale, exterioare, de la picioare... si "prelungirea" incintei in afara habitaclului... in spatiul care se afla intre semi-aripa si habitaclu.
Exista de altfel un BMW seria 5, celebru... pentru adoptarea acestui mod neconventional de amplasare a subwooferelor in compartimentul fata al masinii.
"Operatia" merita pe deplin.
Sacrificarea spatiului din bord alocat depozitarii actelor... este o alternativa, dar nu asigura o dispersie uniforma in masina precum in primul caz, dar este mult mai lesne de realizat!
Eu va doresc spor la treaba!!!
Ground Zero is offline   Reply With Quote
Old 16-06-06, 19:26   #44
dj81bas

Stage 5
 
dj81bas's Avatar
 
Join Date: Apr 2005
Posts: 877
Default Re: VW Golf5 GTI

eu vreau sa incerc in renault un sub de 20cm sau 25cm daca o intra in compresie amplasat in consola centrala. credeti ca vor fi probleme de rezonanta din acel punct?
Attached Thumbnails
Click image for larger version

Name:	P1050236.JPG
Views:	931
Size:	913.0 KB
ID:	115114  
__________________
Civic EG
A4 B7
Accord CL7
dj81bas is offline   Reply With Quote
Old 16-06-06, 20:39   #45
fuscobal

Stage 5
 
Join Date: Oct 2003
Posts: 686
Default Re: VW Golf5 GTI

Foarte posibil sa fie ceva probleme in consola centrala. Ca si pozitionare e foarte bine dar as opta tot pentru ce zice Ground Zero. Ramane de vazut ce se mai poate face de acum incolo ! Deja investitiile devin masive iar cresterea de performanta atat de mica incat tre sa ai o ureche foarte buna pentru a o sesiza, ca sa nu mai zic de reglajele de finete ! Din pacate, unul din mecanismele de identificare a directiei sunetului folosite de creierul uman este transmiterea vibratiilor prin obiectele cu care corpul intra in contact. Acesta este unul din motivele pentru care se recomanda ca PLD sa fie cat mai aproape de 0. Path length difference este diferenta intre distantele Ureche-difuzor stanga si ureche-difuzor dreapta. PLD se manifesta preponderent in zona spectrului reprodusa de difuzoarele de mid-bass si din experienta mea asta este cauza pentru care difuzorul de mid-bass este ceva mai greu de aliniat cu celelalte si trage scena spre stanga ( presupunand ca ascultatorul se afla la volan ). Nasol e ca alinierile temporale nu au cum sa tina cont de acest efect si de aceea dupa alinierea difuzoarelor "la ruleta", in unele cazuri este nevoie de ajustari la ureche. Singura chestie pentru care eu nu am gasit remediu este instabilitatea scenei sonore ( migrarea unei voci in spatiu in functie de modulatiile acesteia ). Ea se poate observa pe o voce care ocupa o zona mai larga din spectru. In functie de cum vocea urca si coboara in frecventa, pare ca solistul se plimba pe scena in plan orizontal ! Enough talk for today !
fuscobal is offline   Reply With Quote
Reply



- Copyright 2024 4Tuning -