Iti legi cele patru difuzoare pe HU, dupa bunul tau plac. Convertorul de putere are 2 intrari (deci e stereo), ceea ce inseamna ca poti sa iei de la fiecare difuzor din spate semnal si sa-l bagi in convertor (care are impedanta destul de mare incat sa nu-l simti in sistem). Nu cred ca o sa observi diferenta de putere pe difuzoarele din spate. E prea mica. Mai ales ca majoritatea convertoarelor au preamplificare incorporata si scot tensiuni destul de mari la iesire, ceea ce inseamna ca nu o sa ai nevoie de prea multa putere din convertor ca sa ai atac bun pe amplif.
Solutia finala pt partea de subwoofere ramane aceeasi, cum ti-a spus si viperu. Fie cumperi adaptorul de semnal si mergi cu un amplif normal, fie cumperi un amplif cu intrare de nivel mare. In oricare din cazuri poti sa folosesti o mufa de intrare RCA-RCA mono, care are gata facuta legarea in paralel a traseelor stanga/dreapta. Se gaseste in comert. Si ai scapat si de problema cu diode si condensatori (la care oricum nu le vedeam rostul).