Go Back   Forum 4Tuning > Car-Audio, Multimedia & GPS > Car Audio > Coltul incepatorului

Coltul incepatorului Intreaba si afla ce vrei sa stii

Reply
 
Thread Tools
Old 16-04-08, 17:37   #1
jagga

Stage 2
 
jagga's Avatar
 
Join Date: Aug 2007
Posts: 53
Default Scurta lectie pentru n00bi :)

Cateva mici intrebari de la un incepator pentru cine stie.
In primul rand: urmeaza sa imi iau carnetul in cateva luni (ma apuc de scoala in curand), si voi avea un Clio 2 2004, 1,5DCI. Masinuta e micuta, usoara si ff silentioasa. Motorul nu se aude deloc cand mergi, sistemul audio .. si mai prost. Vreau sa-l schimb si ma documentez de acum.
Fizica stiu destula insa nu stiu sa corelez ce fac pe hartie cu ce trebuie facut in masina sa se auda bine.

Intrebarile sunt urmatoarele:
- la ce trebuie sa ma uit la un HU pentru a-mi da seama de performante
- cum trebuie alese puterile difuzoarelor, a HU-ului, a amplificatorului si a condensatorului
- cum se calculeaza puterea condensatorului pentru a nu anemia bateria
- pentru claritatea sunetului cum se calculeaza filtrele "trece jos"/"sus"

Legenda:

Impedanta masoara forta de opozitie a unui circuit la un curent alternativ sinusoidal.
Puterea arata rata cu care se transfera energia intr-un circuit.

La o masina asa mica ma gandeam la ceva de genu putere totala: ~150W.
Electricieni pe aici ? ) ..
Bafta
jagga is offline   Reply With Quote
Old 17-04-08, 13:35   #2
jagga

Stage 2
 
jagga's Avatar
 
Join Date: Aug 2007
Posts: 53
Default Re: Scurta lectie pentru n00bi :)

Chiar nu se risca nimeni cu un sfat ? ..
jagga is offline   Reply With Quote
Old 17-04-08, 14:03   #3
pilula20

Stage 5
 
pilula20's Avatar
 
Join Date: Sep 2005
Posts: 1,509
Member of:
[Opel]
[Competitor CNCA]
Default Re: Scurta lectie pentru n00bi :)

in primul rand ar trebui sa te gandesti cati bani vrei sa bagi in sistemul tau asta conteaza foarte mult...pe urma putem sa iti facem noi o configuratie care sa merite la tine in masina...
--la ce trebuie sa ma uit la un HU pentru a-mi da seama de performante--
ar fi bine ca HU pe care il vrei tu sa aiba macar Low Pass Filter , High Pass Filter si sa aiba in mod special iesire de subwoofer daca vrei sa iti pui si subwoofer...filtrele acestea sunt pt a avea controlu asupra difuzoarelor sa le reglezi cum vrei tu... iesirea de subwoofer e buna ca sa ai controlu asupra subwooferului separat...ar fi bine ca HU sa aiba si pre-out-uri RCA peste 2.2V...asta ma refer la HU pana in 5-8 mil...pe urma la celelalte mai scumpe se pune altfel problema...eu unu iti recomand HU de la pioneer & clarion au niste modele care sunt acceptabile ca bani si sunt foarte bune...
-- cum trebuie alese puterile difuzoarelor, a HU-ului, a amplificatorului si a condensatorului--
pei puterea difuzoarelor ti-o alegi si in functie de puterea amplificatorului care il vrei...daca difuzoarele au 100rms e bine sa ai un amplificator care sa aiba minim 100 rms pe canal...daca are mai mult nu e problema le reglezi in asa fel sa nu le arzi si mai ai si o rezerva de putere...la partea cu condensatoru fie iti iei un condensator de 1F, 1,2F, 1,5F parerea mea ca ar fi suficient pt ceea ce vrei tu fie iti iei o baterie deep cycle si nu mai ai nevoie de nici un condensator...
-- pentru claritatea sunetului cum se calculeaza filtrele "trece jos"/"sus"--
asta e in functie de mai multe lucruri...daca iti pui filtrele difuzoarelor sau iti pun un amplificator pe 4 canele si iti scotzi filtrele si le pui full activ si nu mai ai nevoie de filtre deoarece mergi independent...

Ar fi bine sa pui bugetu de care esti dispus ca sa poata lumea sa iti faca un sistem si sa te hotaresti daca vrei statie pt voce si statie pt bass ...o sa ai nevoie si de niste materiale de insonorizare daca o sa iti pui niste boxe mai bune pe usi...
__________________

VAND Cd Playere , Difuzoare , Amplificatoare , Subwoofere HELIX , BRAX , MICROPRECISION , MAC AUDIO , ALPINE , CLARION , PIONEER, HERTZ , FOCAL , MAGNAT , DB AUDIO ,BLAUPUNKT, KENWOOD , AUDISON

www.audiolab.ro Numar telefon : 0724 710 809
pilula20 is offline   Reply With Quote
Old 17-04-08, 14:19   #4
jagga

Stage 2
 
jagga's Avatar
 
Join Date: Aug 2007
Posts: 53
Default Re: Scurta lectie pentru n00bi :)

Statie nu-i nevoie; boxele vin in felul urmator: cate una in fiecare usa (2 fata 2 spate) si (cred, nu stiu sigur) 2 tweetere in bord. Pe astea vreau sa le schimb si sa adaug in portbagaj ori 2 de frecvente mai joase ori un subwoofer.
La bani: ceva de genu 6 mil HU, 6 mil boxele (sau vreo 8 daca pun sub).

Ceva scheme de montaj, DIY, tutoriale pe subiectul stiti ?
jagga is offline   Reply With Quote
Old 17-04-08, 16:22   #5
TheEnZo

Stage 5
 
TheEnZo's Avatar
 
Join Date: Feb 2006
Posts: 1,248
Member of:
[DAEWOO]
Default Re: Scurta lectie pentru n00bi :)

Quote:
Originally Posted by jagga View Post
Statie nu-i nevoie; boxele vin in felul urmator: cate una in fiecare usa (2 fata 2 spate) si (cred, nu stiu sigur) 2 tweetere in bord. Pe astea vreau sa le schimb si sa adaug in portbagaj ori 2 de frecvente mai joase ori un subwoofer.
La bani: ceva de genu 6 mil HU, 6 mil boxele (sau vreo 8 daca pun sub).

Ceva scheme de montaj, DIY, tutoriale pe subiectul stiti ?
Adika tu vrei sa schimbi difuzoarele , sa iti spui si subwoofer si toate astea fara statie??? E vreo gluma banuiesc ca daca nu ...
TheEnZo is offline   Reply With Quote
Old 17-04-08, 18:25   #6
jagga

Stage 2
 
jagga's Avatar
 
Join Date: Aug 2007
Posts: 53
Default Re: Scurta lectie pentru n00bi :)

Pai cred ca nu intelegem aceiasi chestie. Ce e statia mai exact ? Amplificator vreau sa pun, am uitat sa scriu doar.
jagga is offline   Reply With Quote
Old 17-04-08, 18:45   #7
Ingerasul99

Stage 5
 
Ingerasul99's Avatar
 
Join Date: Jun 2007
Posts: 2,599
Member of:
[DACIA]
Default Re: Scurta lectie pentru n00bi :)

nu crezi ca 6 milioane sunt prea putine ptr 6 sau 8 difuzoare?de ex. : o pereche pioneer sper sa nu ma insel aproximativ 3 mil.
Ingerasul99 is offline   Reply With Quote
Old 17-04-08, 20:17   #8
jagga

Stage 2
 
jagga's Avatar
 
Join Date: Aug 2007
Posts: 53
Default Re: Scurta lectie pentru n00bi :)

6 mil pentru 4 difuzoare, inca 3 ptr sub sau 2 difuri de joase 6 pt HU.. ampu nu stiu cam cat ma duce si condensatorul la fel. Per total ma gandesc ca o sa ajung cam la 20.
jagga is offline   Reply With Quote
Old 17-04-08, 22:00   #9
Ingerasul99

Stage 5
 
Ingerasul99's Avatar
 
Join Date: Jun 2007
Posts: 2,599
Member of:
[DACIA]
Default Re: Scurta lectie pentru n00bi :)

vrei sa ti se auda super tare , dar si cu bani putini , stabileste-ti un buget si dupa fa-ti o lista.parerea mea.
Ingerasul99 is offline   Reply With Quote
Old 17-04-08, 23:16   #10
jagga

Stage 2
 
jagga's Avatar
 
Join Date: Aug 2007
Posts: 53
Default Re: Scurta lectie pentru n00bi :)

Quote:
Originally Posted by jagga View Post
6 mil pentru 4 difuzoare, inca 3 ptr sub sau 2 difuri de joase 6 pt HU.. ampu nu stiu cam cat ma duce si condensatorul la fel. Per total ma gandesc ca o sa ajung cam la 20.
Am cam zis .. 20 de mil
jagga is offline   Reply With Quote
- Copyright 2024 4Tuning -