Go Back   Forum 4Tuning > Car-Audio, Multimedia & GPS > Car Audio > Coltul incepatorului

Coltul incepatorului Intreaba si afla ce vrei sa stii

Reply
 
Thread Tools
Old 24-02-08, 15:31   #1
HD-90-MTZ

Stage 5
 
HD-90-MTZ's Avatar
 
Join Date: Jul 2007
Posts: 457
Member of:
[VW]
Default Ajutor in alegerea boxelor!!!

Salut!Am un opel vectra b din 98 si as dori sa-i schimb boxele...momentan am un mp3 Sony CDX-GT616U si cele 10 boxe ale masinii...nu prea sunt un mare cunoscator de aceea as dori sa imi dati ca ex niste modele care sa se potriveasca pe masina...iar sunetul sa fie decent...multumesc
HD-90-MTZ is offline   Reply With Quote
Old 25-03-08, 10:31   #2
marius_eugen

Stage 5
 
marius_eugen's Avatar
 
Join Date: Sep 2006
Posts: 1,497
Member of:
[INSANE RACERS]
Cool Re: Ajutor in alegerea boxelor!!!

Singurul sfat pe care pot sa ti-l dau eu este sa mergi la o firma unde poti sa le auzi pe masina ta INAINTE sa le cumperi si incearca sa fugi de firmele care-ti pun produsele in brate si te trimit la plimbare .
Totodata trebuie sa te gandesti cam ce iti doresti de la sistemul audio nou , daca vrei putere sau calitate ... ( nu spune ambele ca trebuie sa treci de-o parte a baricadei ! )
marius_eugen is offline   Reply With Quote
Old 25-03-08, 11:01   #3
Kenwood2007

Stage 2
 
Join Date: Aug 2007
Posts: 62
Default Re: Ajutor in alegerea boxelor!!!

marius_eugen, ai putea sa argumentezi de ce nu se poate alege ambele?
Kenwood2007 is offline   Reply With Quote
Old 25-03-08, 14:19   #4
TheEnZo

Stage 5
 
TheEnZo's Avatar
 
Join Date: Feb 2006
Posts: 1,248
Member of:
[DAEWOO]
Default Re: Ajutor in alegerea boxelor!!!

marius_eugen ai dat un raspuns de am ramas cu gura cascata in fine fiecare cu parerea lui.

venom un sistem decent se presupune ca este format din: un HU de calitate (Alpine, Clarion,Pionner)
- un sistem de difuzoare pe 2 cai fata (woofer+tweeter)
- un subwoofer si statie in portbagaj
de aici in colo modificarile sunt infinite la ce iti poti pune in masina.

Sfatu meu este sa renunti la Sony sa iti ei un alpine , clarion sau piooner.
apoi un sistem de difuzoare pe fata de la Ground-zero, focal, hertz,mtx .... apoi dupa ce le ai pe astea montate decizii tu ce sa mai schimbi.

si ca sa te putem sfatui mai bine, e bine sa zici un buget pt fiecare componenta pe care poti sa il alocii.
__________________
E36/5

Date de contact dezmembrari skoda :
0764 616 000 / adybadguy@yahoo.com

Schimb o multitudine de piese ramase in urma dezmembrari a trei skoda octavia 2 1.9tdi cu o masina de cilindrie mica . ( Gen Fiat Seicento, Punto, Opel Corsa B ... etc.)
TheEnZo is offline   Reply With Quote
Old 25-03-08, 15:45   #5
marius_eugen

Stage 5
 
marius_eugen's Avatar
 
Join Date: Sep 2006
Posts: 1,497
Member of:
[INSANE RACERS]
Default Re: Ajutor in alegerea boxelor!!!

Kenwood2007 ti-am spus parerea mea in urma catorva experiente si a multor discutii cu multe persoane din acest domeniu vast si in continua ascensiune .
Multe persoane ar putea sa te ajute referitor la muzica pe care o poti pune in masina , dar nu toti sunt experti in Opel Vectra B din 98 si din cauza asta iti spun ca prima data trebuie sa te hotarasti daca vrei putere sau calitate , cam la ce suma se invarte investitia initiala sa spunem si abia apoi sa te apuci de treaba si sa te gandesti cam ce componente sa pui in sistemul audio .
Nu toti pot sa schimbe repede componentele , pretul lor este destul de mare si daca faci o alegere gresita a componentelor vei ramane cu ele o vreme si pierzi destul de mult la vanzare .
Apoi mai este si problema de instalare , unde pana nu desfaci fetele de usi , bordul si sa te uiti ce si unde poti insonoriza , nu poti sa stii ce componente intra si pe unde .
E usor sa-ti insir niste firme , sa-ti spun ca arunci un subwoofer in portbagaj si lipesti cu prenadez difuzoarele in usi si gata ai rezolvat mare sistem , dar eu prefer sa nu o fac . Difera cum se aud acelasi difuzoare de la o masina la alta si chiar pe acelasi model de masina , iar sa auzi la cineva un difuzor si sa fii sigur 100% ca si la tine se va auzi la fel de bine , ar fi un risc mare .
Ai aici o uriasa cantitate de example si sfaturi , precum si experienta altora , ce greseli au facut sau chiar descoperiri extraordinare , de acum 3-4 ani si pana in prezent pentru a-ti face o impresie cam la ce nivel vrei sa-ti realizezi sistemul audio .

Enzo - tu ori ai o mica problema la mansarda , ori ma cunosti si faci caterica proasta , ori ai ceva personal cu mine si asta o putem rezolva undeva la jumatatea drumului !
marius_eugen is offline   Reply With Quote
Old 25-03-08, 15:46   #6
HD-90-MTZ

Stage 5
 
HD-90-MTZ's Avatar
 
Join Date: Jul 2007
Posts: 457
Member of:
[VW]
Default Re: Ajutor in alegerea boxelor!!!

deci pentru inceput trebuie sa scapat de mp3...iar referitor la bani nuj exact cam ce buget am ...se apropie vremea cand trebuie sa ma bag la sc de soferi si o sa am nevoie de o anumita suma de bani....oricum pt inceput vreau sa ma axez pe un sistem de boxe pe fata focal sau hertz(necesita antifonarea usilor?)...multumesc pt sfaturi
HD-90-MTZ is offline   Reply With Quote
Old 25-03-08, 16:01   #7
marius_eugen

Stage 5
 
marius_eugen's Avatar
 
Join Date: Sep 2006
Posts: 1,497
Member of:
[INSANE RACERS]
Cool Re: Ajutor in alegerea boxelor!!!

DA , trebuiesc insonorizate usile si intarite fetele de usi si zonele in care vor fi difuzoarele .
Poti sa incerci sa vinzi mp3-ul , dar nu trebuie sa incepi neaparat cu el , nefiind chiar atat de slab . L-am ascultat si se aude acceptabil , fiind destul de dotat din punct de vedere al functiilor fata de altele de la Sony . Eu sunt fan Pioneer la HU , asa ca eu asta iti recomand , dar nu trebuie sa incepi neaparat cu mp3-ul .
Daca preferi Hertz , nu uita ca gama Dieci nu are nevoie de amplificare si le poti poti folosi direct la mp3-ul existent fara mari modificari , dar neaparat usile trebuiesc lucrate si tweterul instalat dupa cateva teste de pozitionare . La Focal , fara amplificator nu faci nimic , precum si de la gama Energy in sus la Hertz .
In afara de usi trebuie sa lucrezi putin si la partea de alimentare a mp3-ului si la cablurile care duc la difuzoare . Nu uita ca orice innadire sau discontinuitate a cablurilor duce la pierdere de putere si calitate si la asta chiar trebuie sa fii atent .
marius_eugen is offline   Reply With Quote
Old 25-03-08, 20:19   #8
HD-90-MTZ

Stage 5
 
HD-90-MTZ's Avatar
 
Join Date: Jul 2007
Posts: 457
Member of:
[VW]
Default Re: Ajutor in alegerea boxelor!!!

Va multumesc pentru sfaturi...iar referitor la antifonare imi puteti recomanda o firma in apropierea Petrosaniului?
HD-90-MTZ is offline   Reply With Quote
Old 25-03-08, 20:39   #9
Bogdan YBR
Opel Driver

Stage 5
 
Bogdan YBR's Avatar
 
Join Date: Aug 2006
Posts: 2,066
Member of:
[Opel]
Default Re: Ajutor in alegerea boxelor!!!

marius eugen : nu mai vb daca nu ai habar plz ca induci lumea in eroare
Nu uita ca orice innadire sau discontinuitate a cablurilor duce la pierdere de putere si calitate si la asta chiar trebuie sa fii atent .
adica faptul ca tai cablul sa pui fuzibilul langa baterie iti ia din putere ?
yo am masina cablata pt 4canale fata full activ cu difuzoare de 2,5mm.
in dreptul cuplelor nu imi intra 2,5mm pt ca aveam si oglinzi electrice si incalzite si geamuri electr etc... si aveam toate sloturile ocupate.
am pus de 1,5 mm prin cupla apoi am continuat cu 2,5. firele sunt cositorite corespunzator si izolate bine. crezi ca am lasat ceva putere pe acolo ?

La Focal , fara amplificator nu faci nimic
gama access suna fff bine atat amplificata cat si neamplificata si este gama la care amplificarea este optionala.

@venom: ce vrei de la muzica ?? putere sau fidelitate ??
ce buget ai ?? vrei amplificare sau nu ??
__________________
EX : DAEWOO CIELO '97 1.5 OHC 8 v B 10 YBR
PRESENT : OPEL ASTRA '04 1.7 CDTI B 05 WRB
PRESENT : VOLVO S60 '03 D5 2xx HP B 20 YTD

Come to the DDark side..... We have cookies!
Bogdan YBR is offline   Reply With Quote
Old 25-03-08, 23:00   #10
marius_eugen

Stage 5
 
marius_eugen's Avatar
 
Join Date: Sep 2006
Posts: 1,497
Member of:
[INSANE RACERS]
Cool Re: Ajutor in alegerea boxelor!!!

Bogdan eu ma refer la firele care le gasesti in orice Dacie , care atarna si le vezi rasucite in toate felurile , asta am incercat sa-i explic . Cat despre partea de alimentare cu siguranta pe cablu nici gand sa pierzi , de asta i-am spus ca trebuie sa modifice si traseul de alimentare . Si eu il am la fel ca tine si asa i-as fi recomandat sa faca si el si anume cu o siguranta pe cablu la 10-20 cm de baterie .
Eu am ascultat Acces , nu mi-au placut si de asta am ramas pe Dieci , de asta i-am si recomandat si lui aceasta gama . Daca Acces-ul spui ca se amplifica optional , ei bine Dieci-urile nu prea ai ce sa amplifici de ele , pentru ca in momentul in care ai dat in ele mai tare , le pierzi de cliente in masina .
Nu vad de unde am indus lumea in eroare , tinand cont de faptul ca sunt de acord cu ce ai spus tu ( in mare parte ) , iar despre partea cu innaditul orice electronist iti va spune ca este de preferinta sa NU innadesti , iar daca o faci , DA , sa cositoresti , astfel incat acea pierdere sa fie cat mai aprope de zero .
Bogdan , nu uita si de faptul ca ce am spus este parerea mea , care nicidecum nu o consider lege , nimeni nu este obligat sa faca cum spun eu si mi se pare extrem de ciudat cum colegul a cerut cateva pareri si nimeni nu a spus nimic , iar dupa ce mi-am spus parerea , incercand sa-l ajut deodata sunt acuzat ca induc lumea in eroare cu o vehementa uimitoare .
marius_eugen is offline   Reply With Quote
Old 26-03-08, 13:26   #11
HD-90-MTZ

Stage 5
 
HD-90-MTZ's Avatar
 
Join Date: Jul 2007
Posts: 457
Member of:
[VW]
Default Re: Ajutor in alegerea boxelor!!!

Inca o data va multumesc pentru sfaturi si cred k nu are rost sa va certati...oricum am reusit sa-mi fac o ideea despre ce vreau sa fac..si m-am gandit k cel mai bine dupa cum mi-a recomandat si marius_eugen intr-un pm e sa astept sa iau carnetul si intr-un week-end sa merg la buc si sa rezolv treaba(si antifonare si montarea difuzoarelor tot..)...
HD-90-MTZ is offline   Reply With Quote
Old 26-03-08, 21:59   #12
TheEnZo

Stage 5
 
TheEnZo's Avatar
 
Join Date: Feb 2006
Posts: 1,248
Member of:
[DAEWOO]
Default Re: Ajutor in alegerea boxelor!!!

Daca difuzoarele nu le amplificii , banii pe antifonare ii arunci in ploaie.
Apropo daca iti place sa primeste sfaturii pe PM, anuntane si pe noi sa nu ne mai batem capu de pomana si dam si noi PM-uri.
TheEnZo is offline   Reply With Quote
Old 27-03-08, 17:28   #13
HD-90-MTZ

Stage 5
 
HD-90-MTZ's Avatar
 
Join Date: Jul 2007
Posts: 457
Member of:
[VW]
Default Re: Ajutor in alegerea boxelor!!!

nu am zis eu ca imi place sau nu sa primesc sfaturi pe pm....am specificat doar unde am vb cu marus_eugen...oricum discutia a fost despre antifonare unde pot sa o fac ca in Petrosani nu prea am unde...de aceea am zis k astept sa iau carnetul si sa merg pana la Buc sa rezolv treaba....poate mai fac rost si de ceva verzisori pana atunci...oricum nuj cu ce am gresit de te-ai aprins asa...
HD-90-MTZ is offline   Reply With Quote
Old 27-03-08, 21:04   #14
TheEnZo

Stage 5
 
TheEnZo's Avatar
 
Join Date: Feb 2006
Posts: 1,248
Member of:
[DAEWOO]
Default Re: Ajutor in alegerea boxelor!!!

antifonarea poti sa ti-o faci si singur ... mai greu dar reusestii.
TheEnZo is offline   Reply With Quote
Old 27-03-08, 21:15   #15
Bogdan YBR
Opel Driver

Stage 5
 
Bogdan YBR's Avatar
 
Join Date: Aug 2006
Posts: 2,066
Member of:
[Opel]
Default Re: Ajutor in alegerea boxelor!!!

nu e greu deloc.
yo am ales sa-mi fac singur usile si mi-a luat 8-9 ore lucru la 2 usi.
se pune materialul destul de usor dar beleaua consta in spatiile greu accesibile.
Bogdan YBR is offline   Reply With Quote
Reply



- Copyright 2024 4Tuning -