Go Back   Forum 4Tuning > Car-Audio, Multimedia & GPS > Car Audio > Coltul incepatorului

Coltul incepatorului Intreaba si afla ce vrei sa stii

Reply
 
Thread Tools
Old 11-08-07, 20:19   #1
IceColdKilla

Stock
 
IceColdKilla's Avatar
 
Join Date: Aug 2007
Posts: 6
Unhappy Ajutati pls un pasionat al masinilor

sal sunt un pasionat al vehiculelor de orice fel si al muzicii deci evident ar trebui ca imediat cum imi permite legea sa ma aflu la volanul unei masini care are sistem audio. treaba sta astfel:tata are logan cu sistem audio dar nu imi lasa masina nici daca il rog in genunchi, mama e mult mai generoasa dar masina ei nu dispune de asa ceva (o 1310 din 97 ingrijita). asa ca am decis sa iau treaba in propriile maini. problema e ca nu am $ suficienti... deci m-am gandit sa adaptez un 5+1 de pc si sa-l conectez la mp4 playerul meu...imi poate spune cineva daca se poate adapta asa ceva (voltajul difera mult si nu stiu daca bateria poate suporta consumul marit)...si daca intr-adevar se poate aveti ceva sugestii (ce baterie ar trebui, ce sistem sa folosesc etc) suma de care dispun e rusinoasa 3,5 mil...cu ajutor din partea mamei poate 4,5 sau 5 mil maxim...multumesc anticipat de ajutor si astept opinii...

Last edited by IceColdKilla; 11-08-07 at 20:21.
IceColdKilla is offline   Reply With Quote
Old 11-08-07, 20:36   #2
dolb
NoSpeedLimit Romania Club Member


Stage 5
 
Join Date: Jul 2006
Posts: 7,764
Member of:
[NoSpeedLimit Romania Club]
[4Tuning International]
[VW]
Default Re: Ajutati pls un pasionat al masinilor

pai ai 2 posibilitati
1. iti iei un cd player la vreo 2 mil , si de restu 2 mil iti iei boxeeee
2. iti cumperi un device care converteste cei 12/24 V de la baterie in 220 V si nu trb sa faci o mare inginerie, doar bagi in priza
__________________

dolb is offline   Reply With Quote
Old 11-08-07, 20:40   #3
IceColdKilla

Stock
 
IceColdKilla's Avatar
 
Join Date: Aug 2007
Posts: 6
Default Re: Ajutati pls un pasionat al masinilor

pai...multumesc de reply in primul rand... ce sa zic am cautat la diverse magazine de electrocasnice si cdplayer cu mp3 e cam 3,5 mil minim...la pretul boxelor..*****ia cam 1.5 mil pt 50w ( nu stiu insa cate include un set). cat despre acel device care presupun ca este un transformator...de la 12V la 220V e cale lunga... stii pe cineva care a incercat ceva asemanator fara sa aiba probleme cu bateria?
IceColdKilla is offline   Reply With Quote
Old 11-08-07, 20:42   #4
IceColdKilla

Stock
 
IceColdKilla's Avatar
 
Join Date: Aug 2007
Posts: 6
Default Re: Ajutati pls un pasionat al masinilor

app stelutele ce cenzureaza de fapt? ca nu am zis nimic lipsit de bun simt
IceColdKilla is offline   Reply With Quote
Old 11-08-07, 21:45   #5
xxdadixx
BMW Driver

Stage 5
 
xxdadixx's Avatar
 
Join Date: Jul 2004
Posts: 6,369
Member of:
[Moderators]
[Design Team]
[Virtual Tuning]
[BMW]
Default Re: Ajutati pls un pasionat al masinilor

Salut, la bazar este un Alpine 9812 de vanzare cu 2 milioane. https://forum.4tuning.ro/555-hu-cd-playere-mp3/48124-vand-alpine-cda-9812-rb-mp3.html
Pretul este foarte foarte bun la cate stie sa faca aparatul ala. Asta daca doar radioul este problema.
xxdadixx is offline   Reply With Quote
Old 11-08-07, 21:54   #6
IceColdKilla

Stock
 
IceColdKilla's Avatar
 
Join Date: Aug 2007
Posts: 6
Default Re: Ajutati pls un pasionat al masinilor

hehe ms mult de info suna f tentant ...chiar acum ma uit pe link
IceColdKilla is offline   Reply With Quote
Old 12-08-07, 13:23   #7
Bogyciu

Stage 5
 
Bogyciu's Avatar
 
Join Date: Nov 2006
Posts: 2,580
Default Re: Ajutati pls un pasionat al masinilor

Iti dau eu un MP3 Sony cu doua difuzoare rotunde pe 13 tot Sony, 370 lei, cu tot cu garantie la ele, inca un an jumate, cutii, instructiuni, tot. Sunt simplu de instalat pe Dacie, si deocamdata mergi cu ele asa, cand mai strangi bani pui inca o pereche de ovale pe spate si eu cred ca e de ajuns pt Dacie, mai ales ca e a mamei (nu cred ca ai sa mergi cu volum maxim la muzica, nu esti tu sofer... ) Daca esti interesat da un PM.
Bogyciu is offline   Reply With Quote
Old 30-08-07, 22:21   #8
Bogdan OCC
Kamikaze Racing Team Member

Stage 5
 
Bogdan OCC's Avatar
 
Join Date: Mar 2005
Posts: 921
Member of:
[Kamikaze Racing Team]
[Old School Cars]
[4Rally]
[Competitor CNCA]
Thumbs up Re: Ajutati pls un pasionat al masinilor

Salut, in primul rand te sfatuiesc sa-i asculti pe colegii de forum si sa-ti cumperi un CD player de masina si o pereche de boxe.
In al doilea rand, daca insisti pe ideea de 5+1 ptr casa.... gandeste-te la un lucru: calitatea acelui sistem lasa de dorit in general, sau poate ai vreun sistem de casa de la vreo firma profi si atunci ar putea fi alceva.
Si sa nu mai vorbim de calitatea MP3-urilor pe care o sa le incarci pe acel MP4 player, sau poate are suport de formate lossless(si chiar daca e asa o sa gasesti mai greu muzica, in general va trebui sa-ti faci singur riping dupa CD-urile audio preferate in formate lossless)
Ce incerc eu aici sa-ti zic e ca ar fi cel mai bine sa adopti car audio only ptr orice masina vei conduce.
Eu am inteles ca in curand implinesti 18 ani si vei primi masina mamei tale, e corect?
__________________
Instalări sisteme audio#Custom #SoundQuality #SPL #OEM+integration #Japan #Deutschland echipa-Zoom.com
Bogdan OCC is offline   Reply With Quote
Old 30-08-07, 22:28   #9
IceColdKilla

Stock
 
IceColdKilla's Avatar
 
Join Date: Aug 2007
Posts: 6
Default Re: Ajutati pls un pasionat al masinilor

Quote:
Originally Posted by b0gDaN3l View Post
Salut, in primul rand te sfatuiesc sa-i asculti pe colegii de forum si sa-ti cumperi un CD player de masina si o pereche de boxe.
In al doilea rand, daca insisti pe ideea de 5+1 ptr casa.... gandeste-te la un lucru: calitatea acelui sistem lasa de dorit in general, sau poate ai vreun sistem de casa de la vreo firma profi si atunci ar putea fi alceva.
Si sa nu mai vorbim de calitatea MP3-urilor pe care o sa le incarci pe acel MP4 player, sau poate are suport de formate lossless(si chiar daca e asa o sa gasesti mai greu muzica, in general va trebui sa-ti faci singur riping dupa CD-urile audio preferate in formate lossless)
Ce incerc eu aici sa-ti zic e ca ar fi cel mai bine sa adopti car audio only ptr orice masina vei conduce.
Eu am inteles ca in curand implinesti 18 ani si vei primi masina mamei tale, e corect?
salut... e impropriu spus ca implinesc in curand 18, am doar 16. cat despre partea cu 5.1, am renuntat la idee, am inteles ca e o banala carpeala de 2 bani. am renuntat si la sh-uri. am ajuns la vreo 8 mil si caut alternative, ma gandesc la ceva de firma, un sony sau jvc, 4x55w, (cine stie ce surpriza imi fac ai mei la 18 ani si atunci pot sa detasez sistemul si sa pun un casetofon la un pret de nimic in schimb pe masina mamei ). ms oricum de sfat...
IceColdKilla is offline   Reply With Quote
Old 30-08-07, 23:03   #10
Bogdan OCC
Kamikaze Racing Team Member

Stage 5
 
Bogdan OCC's Avatar
 
Join Date: Mar 2005
Posts: 921
Member of:
[Kamikaze Racing Team]
[Old School Cars]
[4Rally]
[Competitor CNCA]
Default Re: Ajutati pls un pasionat al masinilor

Atunci gandeste-te la Pioneer sau Alpine ca si CD-playere sau ar merge si un Clarion.
Astea ar fi de top si si-ar merita toti banii, mai ales Pio in sergemtul Low-Cost.
Bogdan OCC is offline   Reply With Quote
Old 31-08-07, 11:50   #11
autoad

Stage 3
 
autoad's Avatar
 
Join Date: Jun 2007
Posts: 159
Default Re: Ajutati pls un pasionat al masinilor

Quote:
Originally Posted by IceColdKilla View Post
sal sunt un pasionat al vehiculelor de orice fel si al muzicii deci evident ar trebui ca imediat cum imi permite legea sa ma aflu la volanul unei masini care are sistem audio. treaba sta astfel:tata are logan cu sistem audio dar nu imi lasa masina nici daca il rog in genunchi, mama e mult mai generoasa dar masina ei nu dispune de asa ceva (o 1310 din 97 ingrijita). ...
ai doar 16 ani .. cum adica nu iti lasa masina , dar ce ai vrea sa faci cu ea, iar n al doile rand de ce te apuci de acum sa pui muzica pe o masina pe care practic nu o conduci iar mama ta mai mult ca sigur ca nu o sa mearga cu muzica la maxim si gemurile coborate.
autoad is offline   Reply With Quote
Old 31-08-07, 12:33   #12
DaciaGID

Stage 5
 
DaciaGID's Avatar
 
Join Date: Apr 2007
Posts: 325
Default Re: Ajutati pls un pasionat al masinilor

ai doar 16 ani mai ai inca 2 pana la 18 deci muzica si stemele se vor schimba masina ta la fel nu te mai agita de acum cu atatea ! eu peste o luna am examen pt obtinerea de carnet de sofer si eu cat un body kit pt o dacie 1310 si ceva muzica dar mai am timp
__________________
Feriti-va de comenzi de produse pe net adresa nr de tel tot !! eu sunt in mare problema cu mafia ! https://forum.4tuning.ro/showthread.p...21#post1091021
DaciaGID is offline   Reply With Quote
Old 31-08-07, 22:14   #13
Bogdan OCC
Kamikaze Racing Team Member

Stage 5
 
Bogdan OCC's Avatar
 
Join Date: Mar 2005
Posts: 921
Member of:
[Kamikaze Racing Team]
[Old School Cars]
[4Rally]
[Competitor CNCA]
Smile Re: Ajutati pls un pasionat al masinilor

De acord cu voi, dar as vrea sa va rog ceva, chiar daca nu sunt moderator: folositi cu incredere functia PREVIEW POST si corectati-va greselile lexico-gramaticale. De ce sa ne chinuim citind si sa nu ne faca placere?
O zic cu prietenie, nu cu superioritate sau altcumva, pentru ca si eu gresesc din cand in cand, dar incerc sa ma corectez.
Bogdan OCC is offline   Reply With Quote
Old 01-09-07, 08:30   #14
DaciaGID

Stage 5
 
DaciaGID's Avatar
 
Join Date: Apr 2007
Posts: 325
Default Re: Ajutati pls un pasionat al masinilor

eu recunosc ca am facut cateva dar am o explicatie buna ! Am curatat tastatura si am incurcat butoanele
DaciaGID is offline   Reply With Quote
Old 02-09-07, 21:22   #15
Bogdan OCC
Kamikaze Racing Team Member

Stage 5
 
Bogdan OCC's Avatar
 
Join Date: Mar 2005
Posts: 921
Member of:
[Kamikaze Racing Team]
[Old School Cars]
[4Rally]
[Competitor CNCA]
Default Re: Ajutati pls un pasionat al masinilor

Pe mine nu m-a deranjat foarte mult, dar incercam si eu cu o picatura sa fac marea mai dulce....poate mai citesc si altii postul meu si baga la cap.
Toate cele bune!
Bogdan OCC is offline   Reply With Quote
Reply



- Copyright 2024 4Tuning -