Go Back   Forum 4Tuning > Car-Audio, Multimedia & GPS > Car Audio > Coltul incepatorului

Coltul incepatorului Intreaba si afla ce vrei sa stii

Reply
 
Thread Tools
Old 04-10-16, 21:46   #1
coldeai

Stock
 
Join Date: Oct 2016
Posts: 1
Lightbulb Etapele realizarii unui sistem de sunet

Salut,
Intentionez sa-mi pun la punct sound-ul pe un Volkswagen T3, intr-un buget de maxim 1500 lei.
Deoarece nu dispun de toti acesti bani deodata, doresc sa imi fac sistemul in mai multe etape.
Experienta mea in acest domeniu tinde spre zero, de aceea as dori sa aud din partea celor mai experimentati, care sunt pasii de realizare a unui sistem audio.
Pentru inceput, ma gandesc ca ar fi bine sa pregatesc infrastructura (sa inlocuiesc toate "atele" si sa trag cabluri mai serioase).
Dupa care m-as uita dupa un player, insa aici sunt confuz, nu stiu daca se merita sau nu sa investesc prea mult intr-un player, in ideea in care statia ar face partea cea mai importanta (poate ma insel)
Apoi ma gandesc ca ar trebui sa imi aleg o statie, insa in afara de putere, nu stiu dupa ce alte caracteristici sa ma orientez...
Apoi, vin si difuzoarele, plus ceva de bass...
Credeti ca ar avea rost sa imi pun si filtre? O statie cat de cat mai ok, nu face ea treaba de filtrare?

Care ar fi abordarea voastra?
M-ar ajuta daca mi-ati da niste perspective,macar asa in linii mari, sa stiu dupa ce sa ma orientez.
Multumesc anticipat!
coldeai is offline   Reply With Quote
- Copyright 2024 4Tuning -