Go Back   Forum 4Tuning > Car-Audio, Multimedia & GPS > Car Audio > Coltul incepatorului

Coltul incepatorului Intreaba si afla ce vrei sa stii

Reply
 
Thread Tools
Old 13-02-15, 17:28   #1
mircea1988

Stock
 
Join Date: Aug 2012
Posts: 8
Default Solutie audio nissan micra k12

Salut.
A intrat pe mana mea un micra k12 , si am facut achizitia cu intentia de a modifica sistemul audio ( daca este nevoie ) pt a fi pe placul meu.
Daca sistemul audio cu care a venit ea din fabrica ( adica un head unit + 4 dif in usi ) era sa zicem de nivelul celui din quashquai-ul de 2012 al lui taicamiu, n-as mai fi avut nevoie de nimic. Acela desi nu are subw. dedicat boxele scot si joase si medii si inalte, cat sa faca din ascultarea muzicii mai ales house o placere.
Desi functioneaza bine si se aude decent asa in medie, ca pentru o ureche indiferenta , nu imi produce nici o emotie muzica ce e acum pe masina. Cred ca intelegeti la ce ma refer, sunt niste difuzoare puse ca sa fie , care redau ok medii si inalte si mai deloc joase.

De aceea , pentru ca nici nu ma pricep la sisteme audio, va intreb pe voi daca aveti vreo sugestie de setup. In principiu mi-e clar ca cel mai bine schimb din start toate difuzoarele din usi cu unele mai bune ( dar nu din cele mai scumpe, caut totusi o solutie de buget rezonabil. sa zicem, 150e toate difuzoarele ).
Head unit-ul nu mi-e clar ce output are dar ma indoiesc ca ar fi ceva senzational de puternic. In prima faza l-as lasa acolo ca sa cumpar mai tarziu si un HU 4x50 w cu usb si/sau aux.

Asadar ce dif-uri imi propuneti ? Multumesc pt sugestii.

Last edited by mircea1988; 13-02-15 at 17:31.
mircea1988 is offline   Reply With Quote
Old 13-02-15, 18:47   #2
catalinionut229

Stage 5
 
catalinionut229's Avatar
 
Join Date: Oct 2012
Posts: 1,596
Default Re: Solutie audio nissan micra k12

sal, sa o stapanesti sanatos si multi km fara incidente ...

o sa incep cu asa ceva http://www.talkaudio.co.uk/ipb/index...micra-install/

pe urma o te ma intreb ce muzica asculti vrei sa cumperi noi sau sh ? si daca e te mai indrum daca pot ...
catalinionut229 is offline   Reply With Quote
Old 14-02-15, 09:32   #3
mircea1988

Stock
 
Join Date: Aug 2012
Posts: 8
Default Re: Solutie audio nissan micra k12

Salut,
O precizare : nu caut sa modific la interior gauri in usi , in bord, sa desfac masina si alte nebunii , ci doar sa inlocuiesc actualele dif cu unele compatibile dar mai performante si ulterior headunitul cu ceva mai bun , cu mai multe functii. Fara amplificatoare, subwofere si alte nebunii.
Muzica la care fac referire este ori de la radio gen kiss, profm, vibe sau dance. Ori de pe stick sau telefon , house mai ales.
mircea1988 is offline   Reply With Quote
Old 14-02-15, 10:16   #4
catalinionut229

Stage 5
 
catalinionut229's Avatar
 
Join Date: Oct 2012
Posts: 1,596
Default Re: Solutie audio nissan micra k12

pai mergi la altex la mall ca au acolo .. iei un mp3 sony si 2 boxe si gata
catalinionut229 is offline   Reply With Quote
Old 14-02-15, 11:40   #5
mircea1988

Stock
 
Join Date: Aug 2012
Posts: 8
Default Re: Solutie audio nissan micra k12

Pai ceva de genul ziceam si eu, dar fa-mi te rog o recomandare . Ideea e ca difuzoarele sa aiba si bass cat de cat, rezonabil. Stiu ca un speaker nu are cum sa inlocuiasca o linie audio cu tweeter + medii + subw dar dupa spuneam, am observat ca pe alte masini de serie exista solutii de compromis multumitoare ( pt mine cel putin ).
mircea1988 is offline   Reply With Quote
Old 14-02-15, 12:20   #6
catalinionut229

Stage 5
 
catalinionut229's Avatar
 
Join Date: Oct 2012
Posts: 1,596
Default Re: Solutie audio nissan micra k12

pai e greu sa le faci sa sune ca u ai masina cu 2 usi si usile sunt imense deci minim 2 mid bassi pe usi iti trebuie sa sune cat de cat .. si + insonorizant cat cuprinde daca vrei bass pe usi .. si minim un amp de doamne ajuta si un mp3 3 way e recomandat pe 4 v e cale luga ...

https://www.google.ro/search?q=inson...2F%3B800%3B531

Last edited by catalinionut229; 14-02-15 at 12:22.
catalinionut229 is offline   Reply With Quote
Old 14-02-15, 14:04   #7
mircea1988

Stock
 
Join Date: Aug 2012
Posts: 8
Default Re: Solutie audio nissan micra k12

Masina e cu 5 usi, cu un dif din asta generic pe fiecare usa. Din ce am gasit ar fi de 6.5 inch . Nu am gasit ce output ar avea HU .

Inteleg treaba cu insonorizarea, amplificarea si cabluri de nu stiu ce fel, dar ...

Nu este genul de operatiune de care vorbesc. Mi-as dori doar sa scot difuzoarele actuale, si sa pun altele de aceeasi marime in loc, care sa suna mai bine. DACA e nevoie, in acelasi timp pun si un headunit mai bun, gen

Masina e cu 5 usi, cu un dif din asta generic pe fiecare usa. Din ce am gasit ar fi de 6.5 inch . Nu am gasit ce output ar avea HU .

Inteleg treaba cu insonorizarea, amplificarea si cabluri de nu stiu ce fel, dar ...

Nu este genul de operatiune de care vorbesc. Mi-as dori doar sa scot difuzoarele actuale, si sa pun altele de aceeasi marime in loc, care sa suna mai bine. DACA e nevoie, in acelasi timp pun si un headunit mai bun, gen

h t t p://www.************/produse/CD-Playere-MP3/Kenwood/KDC-3057UR/

Fara amp, fara recablare, fara insonorizare pe usi, fara noptiere in portbagaj

Merci, sper ca acum e mai clara problema pe care o ridic.
mircea1988 is offline   Reply With Quote
Old 15-02-15, 12:10   #8
alecspc

Stage 3
 
Join Date: Feb 2011
Posts: 158
Default Re: Solutie audio nissan micra k12

nenea catalin, nu mai recomanda playere sony.. omul vrea ceva simplu dar nici chiar bataie de joc.

ca player..mergi pe kenwood seria kmm sau pe alpine cde 170 sau 171 (evita seria 180) sau pioneer dar aici ai grij ce alegi...mai bine intrebi inainte

difuzoare ..sistem dls b6a, hertz dieci.dar astea nu prea au bass.. si ..neaparat daca vrei sa sune bine..trebuie insonorizare...oricum dai fata de usa jos, ti-e greu sa lipesti niste stp sau macar silent coat? stiu ca nu vrei sa te complici..dar macar insonorizaza usile daca vrei sa sune cu bass..ca oricum si asa e relativa treaba. daca vrei bass baga doua ovale in polita si ai rezolvat treaba. eu asa am si mai mult nu-mi trebe..spre ex unii ma intreaba daca am sw la cum suna..deci....
alecspc is offline   Reply With Quote
Old 16-02-15, 12:04   #9
mircea1988

Stock
 
Join Date: Aug 2012
Posts: 8
Default Re: Solutie audio nissan micra k12

Nu stiu ce sa zic...nu e ceva la care as fi dispus sa recurg, treaba cu insonorizarea.
Mi-am propus sa las masina asa stock, ca sa o dau mai departe intr-o buna zi la o valoare decenta.
Singurele obiective sunt jenti de aliaj pt noile anvelope de vara care vor fi pregatite in curand, si treaba cu imbunatatirea sist. audio. Nu m-am gandit mai departe de schimbatul speakerlor si al playerului.
Totusi ma indoiesc ca la nissan quashqai din 2011-12 s-a preocupat cineva de insonorizare la usi sau alte tratamente acustice, ori acolo se aude super dpmdv cu boxele din fabrica, sunetul e complet fara sa zic ca parca prea lipsesc inaltele sau joasele. Asta e etalonul meu cel putin.
Daca am uitat sa va zic, nu sunt vreun audiofil, dar nici nu sunt genul " las' ca merge radioul e ok ".

Si consola spate nu tine in nici un caz speakere ca nu e din aceea din plastic , e ceva carton mai subtirel, exclus sa tina speakere.. si oricum nu ma complic cu cablaj in plus.

Din ce vad boxele tip 3way sunt cele mai indicate .....nu ?

Last edited by mircea1988; 16-02-15 at 12:19.
mircea1988 is offline   Reply With Quote
Old 16-02-15, 12:49   #10
catalinionut229

Stage 5
 
catalinionut229's Avatar
 
Join Date: Oct 2012
Posts: 1,596
Default Re: Solutie audio nissan micra k12

Quote:
Originally Posted by mircea1988 View Post

Din ce vad boxele tip 3way sunt cele mai indicate .....nu ?
exclus asa ceva mai ales daca nu ai amplificator... pe 2 cai iti ajunge sigur mai ales pe mp3 ca sa ai cat de cat un sunet acolo oricum orice mp3 ai lua o sa june janic fata de amplificator deoarece un mp3 nu se poate compara la sunet cu un amplificator un mp3 are un singur final care amplifica toate 4 boxele si este de cea mai proasta calitate posibila ... deci daca iti iei niste plasticuri de sony la fel o sa sune ca unele DLS sa zic asa .... sunetu nu se imbunatateste doar daca schimbi mp3 o sa sune mai bn ca cel original deoarece are sursa adudio mai bun adica mp3 fata de radio cu cd de il ai un sau radio cu casete ...

cam astea sun pricipiile de pe care sa ne luam cand facem o investie
catalinionut229 is offline   Reply With Quote
Old 16-02-15, 12:52   #11
catalinionut229

Stage 5
 
catalinionut229's Avatar
 
Join Date: Oct 2012
Posts: 1,596
Default Re: Solutie audio nissan micra k12

eu am de ex boxele astea http://car-audio.anunturi-auto.4tuni...-14388479.html

pe un Helix HXA400 care e clasa A are ceva de genu 4x70 w rms
deci suna in mare fel inalte bass cat cumprinde o claritate de te nauceste ( te da pe spate) zici wow ce boxe bune ... cam asa zic oamenii cand se urca la mine in masina dar nu stiu ca sunt amplificate etc ... ma itreaba ce mp3 am ...
catalinionut229 is offline   Reply With Quote
- Copyright 2024 4Tuning -