Go Back   Forum 4Tuning > Car-Audio, Multimedia & GPS > Car Audio > Coltul incepatorului

Coltul incepatorului Intreaba si afla ce vrei sa stii

Reply
 
Thread Tools
Old 12-02-15, 14:48   #16
KissFM

Stage 2
 
KissFM's Avatar
 
Join Date: Mar 2009
Posts: 73
Default Re: Problema sunet subwoofer JBL

Multumesc de raspunsul pertinent. Alta explicatie nu pot gasi nici eu decat frig-ul . Amplificatorul amaratul de 150 w cat e el e relativ nou il am de 6 luni cumparat, ma cam indoiesc ca deja obosit.

Pe viitor daca va fii buget probabil voi lua un amp mai puternic, desi am avut amplifiactorul asta de 150 W pe un Woofer de 150W rms si nu s-a auzit extraordinar la volum ridicat se auzeau distorsiuni, s-a simtit diferenta mai ales ca wooferul vechi era de 25 cm fata de 30 cm jbl-ul
KissFM is offline   Reply With Quote
Old 20-02-15, 19:42   #17
Bigu

Stage 5
 
Bigu's Avatar
 
Join Date: Feb 2006
Posts: 4,762
Member of:
[Moderators]
[PARTICIPANT CURSE]
[VW]
[Competitor CNCA]
Default Re: Problema sunet subwoofer JBL

Densitatea aerului )))))))))))) ahahahahahaha
Inseamna ca la mine in Brasov nu face sens sa punem subwoofere in masini. Si ce-a mai avantajoasa zona e Dobrogea ))))

Am mai auzit (chiar foarte des) aberatii de genul "iarna sa nu dai drumu la muzica tare din prima ca sunt boxele inghetate si crapa" , lucru care este o aberatie cretina! Apa in usi a fost mereu, difuzoare montate in usi sunt cateva zeci de ani.... , masinile se folosesc peste tot prin lume! Eu nu am vazut un singur caz de acest gen!

Revenind la problema ta, o explicatie PERTINENTA ar fi ca:
1. Stai prost cu acumulatorul iar cand temperaturile sunt scazute, bateriile auto nu mai au aceleasi proprietati ca vara spre exemplu.
2. Din cauza temperaturii tabla e mai "tare" cand e frig si "moale" cand e cald. Masina actioneaza la randul ei ca o incinta. Rigiditatea ei este influentata de temperatura si isi schimba rezonanta. Lucrul asta e testat, nu e teorie!
__________________
Y!M dbig.sounds
Dealer Autorizat pentru toata gama de produse Digital Designs si PowerCell
S-A DESCHIS
Bigu is offline   Reply With Quote
Old 21-02-15, 09:48   #18
KissFM

Stage 2
 
KissFM's Avatar
 
Join Date: Mar 2009
Posts: 73
Default Re: Problema sunet subwoofer JBL

Super explicație! Dar am argumente pro si contra.

Inainte de jbl pana acum 1 luna, am avut un Alpine cutie , la frigurile care au fost la noi -26 grade membrana difului era piatra nu se misca deloc. Deci teoria cu zona mu știu cat de ok este. Pe dealta parte ai dreptate cu bateria se poate sa fie slăbită deoarece are 7 ani, dar merg zilnic cu mașina si alternatorul de 100A o încarcă zic eu.
KissFM is offline   Reply With Quote
Old 21-02-15, 12:48   #19
Bigu

Stage 5
 
Bigu's Avatar
 
Join Date: Feb 2006
Posts: 4,762
Member of:
[Moderators]
[PARTICIPANT CURSE]
[VW]
[Competitor CNCA]
Default Re: Problema sunet subwoofer JBL

De la a fi tare pana la crapa e cale lunga!
Bigu is offline   Reply With Quote
Old 23-02-15, 11:28   #20
KissFM

Stage 2
 
KissFM's Avatar
 
Join Date: Mar 2009
Posts: 73
Default Re: Problema sunet subwoofer JBL

Pai nu ai dreptate, ma bag un pic in "rezistenta materialelor" aici, nu poti zice ca iarna e acelasi lucru ca si vara si citez: " iarna sa nu dai drumu la muzica tare din prima ca sunt boxele inghetate si crapa" , poate nu crapa dar nici bine nu se aud
Este clar ca iarna datorita frigului membranele devin rigide, nu poti pretinde ca flexibilitatea cauciucului din membrane este tot timpul la fel iarna vs. vara, e ca la anvelope , de aia schimbam anvelopele iarna cu unele mai moi si vara cu unele mai dure, e acelasi principiu.

PS: Ar trbui sa fie woofere de iarna cu membrana mai moale si woofere de vara cu membrana mai rigida
KissFM is offline   Reply With Quote
Old 23-02-15, 14:58   #21
Bigu

Stage 5
 
Bigu's Avatar
 
Join Date: Feb 2006
Posts: 4,762
Member of:
[Moderators]
[PARTICIPANT CURSE]
[VW]
[Competitor CNCA]
Default Re: Problema sunet subwoofer JBL

Eu inteleg unde bati tu, dar acelasi efect se intampla si in august la 50grade daca difuzorul este nou si nerodat. Eu m-am legat strict de mitul difuzoarelor stricate din pricina iernii!
Bigu is offline   Reply With Quote
Old 23-02-15, 15:00   #22
Bigu

Stage 5
 
Bigu's Avatar
 
Join Date: Feb 2006
Posts: 4,762
Member of:
[Moderators]
[PARTICIPANT CURSE]
[VW]
[Competitor CNCA]
Default Re: Problema sunet subwoofer JBL

Si acum sa revenim pe planeta noastra si in lumea reala. Daca in masina sunt -20grade , displayul playerului de abea afiseaza ceva, scaunul si volanul sunt bocna, tie iti mai arde de scuturat plamanii?
Bigu is offline   Reply With Quote
Old 23-02-15, 15:21   #23
alecspc

Stage 3
 
Join Date: Feb 2011
Posts: 158
Default Re: Problema sunet subwoofer JBL

tare aia cu woofere de iarna si woofere de vara.
alecspc is offline   Reply With Quote
Old 23-02-15, 15:55   #24
KissFM

Stage 2
 
KissFM's Avatar
 
Join Date: Mar 2009
Posts: 73
Default Re: Problema sunet subwoofer JBL

Quote:
Originally Posted by Bigu View Post
Eu inteleg unde bati tu, dar acelasi efect se intampla si in august la 50grade daca difuzorul este nou si nerodat. Eu m-am legat strict de mitul difuzoarelor stricate din pricina iernii!
Pai daca e so luam dupa acest "mit" totul este posibil , nu ? .... daca eu am chef sa zgudui la gagica instalatia trebuie sa am cu ce dar nu pot ca e frig afara si membrana difului e beton, si sa nu ma fac de cacao ii dau volum si face poc

In alta ordine de ideei , stric pe ce am intrebat eu cu acest topic, se pare ca temperatura are efect asupra calitatii sunetului, acum cu 12 grade afara altfel se aude ...singura problema la mine ar mai fii ampul subdimensionat pentrul cat poate subwooferul.
KissFM is offline   Reply With Quote
Old 23-02-15, 17:20   #25
alecspc

Stage 3
 
Join Date: Feb 2011
Posts: 158
Talking Re: Problema sunet subwoofer JBL

asta vad ca nu se mai plange ca de la frig ""nu-i merge bassu""

https://www.4tuning.ro/filme-masini/view/aK0m-zaI_HL
alecspc is offline   Reply With Quote
Old 24-02-15, 09:14   #26
KissFM

Stage 2
 
KissFM's Avatar
 
Join Date: Mar 2009
Posts: 73
Default Re: Problema sunet subwoofer JBL

Da boss dar ala nu are pocnitoare ce am eu si nu cred ca sunt acolo -26 grade sa inghete totul bocna.
KissFM is offline   Reply With Quote
Old 25-02-15, 11:27   #27
MarcelD.

Stock
 
Join Date: Feb 2015
Posts: 3
Default Re: Problema sunet subwoofer JBL

Si eu cred ca e de la frig! Deci nu iti face griji, in curand vine caldul
MarcelD. is offline   Reply With Quote
- Copyright 2024 4Tuning -