Go Back   Forum 4Tuning > Car-Audio, Multimedia & GPS > Car Audio > Coltul incepatorului

Coltul incepatorului Intreaba si afla ce vrei sa stii

Reply
 
Thread Tools
Old 14-11-14, 10:33   #1
IonyPKL

Stage 2
 
Join Date: Apr 2014
Posts: 30
Talking Intrebare achizitie subwoofer si amplificator

Salut, doresc sa achizitionez un subwoofer si un amplificator pentru un bmw e46 fl dar am o problema (nedumerire): Eu am computerul de bord original (cel cu caseta si bc mic), se poate schimba cu un player pioneer (sau orice altceva)? Daca da, pierd toate acele functii de verificare a consumului si ce mai are bc-ul?

Acestea sunt obiectele care doresc sa le achizitionez, daca se poate sa-mi spuneti daca sunt si compatibile etc (sunt 0 la capitolul audio..): http://www.e m a g.ro/subwoofer-blaupunkt-250-w-gtb-1200/pd/ETSJKBBBM/

http://www.emag.ro/amplificator-auto.../pd/EDSJKBBBM/

http://www.emag.ro/radio-mp3-player-.../pd/DC4NRBBBM/

Mentionez ca nu vreau sa fac "performanta" sau ceva din acest domeniu, doresc doar un sunet cat de cat de calitate si bass, sunet mai tare. (Mna, am 18 ani )

#Doresc sa le achizitionez de black friday, credeti ca vor fi reduceri semnificative sau la aceasta categorie nu prea se fac reduceri?
IonyPKL is offline   Reply With Quote
Old 14-11-14, 12:55   #2
alecspc

Stage 3
 
Join Date: Feb 2011
Posts: 158
Default Re: Intrebare achizitie subwoofer si amplificator

nu sunt f priceput dar cateva idei pot sa-ti dau. in domeniul asta nu e ca in alte parti, aici ..cat dai atata face. deci firme de genu blaupunkt sunt...fara pretentii si nu stiu, cand o sa tragi linie si o sa vezi ca s-au dus totusi ceva bani, u totusi nu esti multumit.

ca player iti recomand ceva din seriile mai vechi, playerul din linkul tau nu e prea reusit chiar daca e facut de (ca sa vezi...) pioneer. ala e ultimul player ieftin facut de ei si ..au cam dat-o in bara. playerele mai vechi produse in anii precedenti sunt mai reusite. ca player recomand sa mergi pe ceva de la kenwood..seria kmm..uita-te pe be loud.
sau alpine..seria cde170 sau 171
nu te repezi cu blackfriday ca mai mult poti sa pierzi luand niste produse de rahat. in domeniu asta nimic nu se face la repezeala. documenteaza-te bine inainte si apoi cumpara. daca poti..asculta mai intai..si apoi cumpara.
alecspc is offline   Reply With Quote
Old 15-11-14, 09:47   #3
IonyPKL

Stage 2
 
Join Date: Apr 2014
Posts: 30
Default Re: Intrebare achizitie subwoofer si amplificator

Nu vreau un sunet extra, oricum masina o voi vinde peste cateva luni. Doream doar un + ca sa zic asa fata de ce am acum, un sunet ceva mai puternic si putin bass.

Daca cumpar subwoofer trebuie obligatoriu si amplificator nu?
IonyPKL is offline   Reply With Quote
Old 15-11-14, 10:44   #4
alecspc

Stage 3
 
Join Date: Feb 2011
Posts: 158
Default Re: Intrebare achizitie subwoofer si amplificator

pt cateva luni are rost sa bagi bani in muzica?
pt sw da trebe amplificiator
alecspc is offline   Reply With Quote
Old 17-11-14, 22:22   #5
The29031993

Stage 4
 
The29031993's Avatar
 
Join Date: May 2011
Posts: 228
Member of:
[PARTICIPANT CURSE]
Default Re: Intrebare achizitie subwoofer si amplificator

Daca pui playerul o sa pierzi toate functiile ce apartin de comp de bord. Iti spun pentru ca unu din bunii mei prieteni are un e46 fl touring si e pasionat de car audio ca si mine. A ajuns la concluzia ca un dynavin e ce cauta.
Daca vrei neaparat subwoofer poti sa cauti ceva sh, cu 600lei in loc de 160w rms poti avea ~300w. Nu strica sa arunci o privire.
In fine...daca zici ca dai masina cumpara un subwoofer, o statie, un kit de cabluri si un adaptor high-low. Lasa playerul ca e mai complicat. Poate urmatoarea ta masina o sa aiba loc de o navigatie sau de un dvd player cu touch. Mai asteapta. Un modulator bun sau un pack de cd-uri te trec de iarna.
E sedan, coupe..de care e? Bugetul?
The29031993 is offline   Reply With Quote
Old 19-11-14, 00:17   #6
alynul

Stage 2
 
Join Date: Sep 2007
Posts: 30
Default Re: Intrebare achizitie subwoofer si amplificator

Quote:
Originally Posted by The29031993 View Post
Daca pui playerul o sa pierzi toate functiile ce apartin de comp de bord. Iti spun pentru ca unu din bunii mei prieteni are un e46 fl touring si e pasionat de car audio ca si mine. A ajuns la concluzia ca un dynavin e ce cauta.
Daca vrei neaparat subwoofer poti sa cauti ceva sh, cu 600lei in loc de 160w rms poti avea ~300w. Nu strica sa arunci o privire.
In fine...daca zici ca dai masina cumpara un subwoofer, o statie, un kit de cabluri si un adaptor high-low. Lasa playerul ca e mai complicat. Poate urmatoarea ta masina o sa aiba loc de o navigatie sau de un dvd player cu touch. Mai asteapta. Un modulator bun sau un pack de cd-uri te trec de iarna.
E sedan, coupe..de care e? Bugetul?
Lafel spun si eu .Nu are rost sa schimbi playerul , pierzi foarte multe si la portofel si la aspect. Foloseste un adaptor high low nu e scump ~50 lei si acela il vei conecta la semnalul de pe boxele de pe spate .

Acei banuti care vroiai sa ii folosesti sa cumperi un player , mai bine ii pui si cumperi ceva produse mai de calitate, ce doresti tu sa cumperi , te va face sa iti doresti si mai mult si mai mult. Mai bine investesti banutii in ceva mai puternic decat sa cumperi porcarii de la inceput si apoi sa te plangi ca nimeni nu le vrea si nu poti scapa de ele .
alynul is offline   Reply With Quote
Old 20-11-14, 17:17   #7
IonyPKL

Stage 2
 
Join Date: Apr 2014
Posts: 30
Default Re: Intrebare achizitie subwoofer si amplificator

Multumesc mult pentru raspunsuri, cred ca cea mai buna varianta este sa astept pana voi cumpara o masina noua si dabia atunci sa investesc in sunet.

Masina era (de fapt este ) ) un e46 FL sedan, bugetul undeva la 400 lei (na, sunt elev ) si am decis ca nu are rost sa-i cheltui pe ceva low cost care oricum o sa le folosesc doar cateva luni..
IonyPKL is offline   Reply With Quote
- Copyright 2024 4Tuning -