Go Back   Forum 4Tuning > Car-Audio, Multimedia & GPS > Car Audio > Coltul incepatorului

Coltul incepatorului Intreaba si afla ce vrei sa stii

Reply
 
Thread Tools
Old 20-08-14, 19:10   #1
alexandur

Stock
 
Join Date: Aug 2014
Posts: 4
Question Statie 600w, Subwoofer 1200w (400 rms)

Salut, sunt nou pe aici, si nou cu masina, din fericire, nu pe strazile din Romania...
Tocmai am cumparat doua "chestii" care au fost la pachet! (pachetul includea trei, era si kit-ul de instalare "cabluri, etc..", dar eu la cele doua am o curiozitate...)
Cele doua sunt:
Statie: Magnat Edition Two Limited 600 Watt (Nu stiu exact cat RMS are sau alte detalii, am cartea in masina, si nici din carte nu inteleg prea mult!)
Subwoofer: Magnat Pro Charger 130: 1200 Watt (400 RMS)
Deci, daca le pun pe amandoua, pe o masina (despre care o sa mai intreb niste detalii mai tarziu) cam ce s-ar putea intampla?
E statia prea mica?
E subwoofer-ul prea mare pt ea?
Merg impreuna?
Prin merg.. ma refer la un sunet clar si un bass care sa te "mangaie", nu sa te dea afara din masina!

-EDIT!-
Detalii statie:

amplificator stereo, 2 canale
putere:
4 ohmi, stereo: 2 x 75 W RMS
4 ohmi, in punte: 1 x 220 W RMS
2 ohmi, stereo: 2 x 110 W RMS
stabila la 2 ohmi
raspuns in frecventa: 5 Hz - 50 kHz (-3dB)
bass boost variabil 0 - 12 dB la 45 Hz
filtru low pass variabil 40 - 300 Hz (12 dB)
filtru high pass variabil 40 - 300 Hz (12 dB)
selector mod de functionare 2/1 canale
circuit de protectie impotriva scurtcircuitelor si a supraincalzirii

Detalii subwoofer:

subwoofer in incinta band-pass
diametru difuzor : 300 mm (12")
putere rms : 400 W
putere max : 1200 W
imedanta : 4 ohmi
raspuns in frecventa : 20-500 Hz
spl : 91 dB
dimensiuni : 435 x 405 x 340/400 mm (WxLxD/D)
greutate : 15 kg

Last edited by alexandur; 20-08-14 at 19:20.
alexandur is offline   Reply With Quote
Old 20-08-14, 22:39   #2
danyeltdc

Stage 2
 
Join Date: Dec 2010
Posts: 32
Default Re: Statie 600w, Subwoofer 1200w (400 rms)

Este perfect .. si bine tiar prinde un condensator de 1 farad pe tru a trage statia curent cat ii trebuie.parerea mea asta.
danyeltdc is offline   Reply With Quote
Old 21-08-14, 01:04   #3
suvi_xxx

Stage 5
 
suvi_xxx's Avatar
 
Join Date: Aug 2007
Posts: 347
Member of:
[Competitor CNCA]
Default Re: Statie 600w, Subwoofer 1200w (400 rms)

ignora parerea de mai sus, nu-ti trebuie condensator, ala se descarca tot din baterie.

teoretic statia e cam mica, are putere 220w la 4 ohmi, in punte - asa o sa fie legat subwooferul tau.

dar merge si asa, daca nu ai pretentii prea mari pe partea de bass
suvi_xxx is offline   Reply With Quote
Old 21-08-14, 07:35   #4
alexandur

Stock
 
Join Date: Aug 2014
Posts: 4
Default Re: Statie 600w, Subwoofer 1200w (400 rms)

Ok, sa inteleg ca ar merge.. plus ca e primul meu subwoofer, o sa mi se para magic!
Dar momentan, am probleme cu masina, trebuie sa-i fac pickel (I.T.P) in austria, trebuie sa schimb bratele si mai multe pe acolo, legate tot de astea, franele, cred ca am etrierii blocati sau stricati de tot (sper sa fie doar blocati si sa mearga reparati!)
Si mai multe, aici m-ar duce toata treaba intr-un service privat in jur de 600€... intr-unul gen VW, AUDI, SKODA, SEAT, MERCEDES etc.. nici nu vreau sa intreb macar de cat m-ar costa... tinand cont ca doar mana de lucru se plateste de la 60-70 pana la 100 pe ora, depinde de service...
Asa, aici am vrut sa ajung... momentan, nu dispun de mai mult de atat, initial am vrut sa iau un set Auna, cu statie de 10000 w, 4 boxe de 600 watti si subwoofer 2x 800 watt, era in jur de 300€ cu totul, kit de instalare, statie, boxe + subwoofer... dar nu ma gandeam sa ma coste asa mult la masina (in doua luni, incepator fiind, am reusit sa stric aproape tot ce tine de frane, o mare parte din planetare, multumesc Doamne ca alea nu trb schimbate, ci doar burdufurile... aviz pt incepatori... prostia si domnia, se platesc, chiar scump! Daca nu da-ti din buzunarul vostru, nici nu cititi asta!)
Am vbit mult, legat de alte chestii, si scuze pt asta... azi o sa ma apuc sa instalez alea pe masina, cand ies de la lucru, daca se poate, niste informatii privind VW Passat din 2001, cam cat de greu se trag cablurile, pe unde, doar informativ, daca stie cineva, sa scap cu mai putina bataie de cap, nervi si alte chestii!
alexandur is offline   Reply With Quote
Old 21-08-14, 18:15   #5
ecsTazy

Stage 5
 
ecsTazy's Avatar
 
Join Date: Feb 2012
Posts: 577
Member of:
[VW]
[Competitor CNCA]
Default Re: Statie 600w, Subwoofer 1200w (400 rms)

eu am passat din 2003, dar oricum cred ca e la fel, eu am tras prin cutia ECU, desfaci sub volan plasticurile...si de la baterie tragi cablul prin cutia ecu, este destul de simplu daca sunteti 2. de acolo prin praguri , iar masa o poti lua (in caz ca nu ai cablu destul de lung sa iei direct de la -) de la prinderea centurii de siguranta din spate.
ecsTazy is offline   Reply With Quote
Old 22-08-14, 06:01   #6
alexandur

Stock
 
Join Date: Aug 2014
Posts: 4
Default Re: Statie 600w, Subwoofer 1200w (400 rms)

Am reusit sa trag cablul de la baterie...
Am o alta intrebare, am observat ca in kit-ul ala de instalare, am doar remote, gnd si +12 v...
Care este cablul care pleaca din subwoofer in statie?
Daca se poate o poza sau cv!
RCA simplu, gen alea din statie sau din spatele casetofonului, nu merge...
Am 5 iesiri, doua gen RCA, dar cum am zis e alt fel fata de alea normale, 3 cu papuci cred, in ordinea asta + R -
Cum vine legat? De mufele alea 2 sau pe papuci? (Are si LED Dar prima data vreau sa il fac sa sune, deci nush care si cum sunt iesirile pt LED)! Am o poza cu mufele si alea, dar pe alt telefon, acum sunt la munca, telefonu ala e acasa!
alexandur is offline   Reply With Quote
Old 23-08-14, 12:00   #7
alexandur

Stock
 
Join Date: Aug 2014
Posts: 4
Default Re: Statie 600w, Subwoofer 1200w (400 rms)

Am reusit sa le fac, totul e ok, sunetul decent, ledurile o sa le prind astazi, masa nu am reusit s-o fac pe surubul de la centura, aveam inelul la papuc prea subtire pt asta... am prins-o sub bancheta, la chestia aia cu cabluri pt luminile pt scrumiera din spate si priza aia... a mers pana la urma, cu multa bataie de cap... asta doar pt ca ma complicam eu cu ce era mai greu si nu observam defapt, cat de simplu era! Multumesc pt raspunsuri!
Statia o s-o schimb cu alta, tot Magnat, cu 1200 watt, dar las sa mai treacă timp!
Dar pentru leduri mai am o intrebare... mi se cere sa le conectez direct la 12v, as putea sa le prind pe cablul rosu? Pe papucul de la intrarea in amplificator?

Last edited by alexandur; 23-08-14 at 12:03.
alexandur is offline   Reply With Quote
Old 23-08-14, 19:07   #8
omaigadlol

Stage 3
 
Join Date: Oct 2009
Posts: 138
Default Re: Statie 600w, Subwoofer 1200w (400 rms)

Poti sa le conectezi si pe +, dar o sa fie aprinse mereu (si cand ai motorul oprit), si o sa-ti termine bateria.

Ai putea sa le pui pe REMOTE care vine din player (nu stiu cat de bine sau indicat), dar ideal ar fi sa ai un releu comandat de REMOTE si care sa inchida circuitul dintre leduri si +.
omaigadlol is offline   Reply With Quote
Old 23-08-14, 20:53   #9
ecsTazy

Stage 5
 
ecsTazy's Avatar
 
Join Date: Feb 2012
Posts: 577
Member of:
[VW]
[Competitor CNCA]
Default Re: Statie 600w, Subwoofer 1200w (400 rms)

am avut magnat charger 230 parca e modelu 2x12 de 800w rms, si nu aveam probleme.. cat timp mergea cd playerul mergeau si ledurile, in rest nu.
ecsTazy is offline   Reply With Quote
- Copyright 2024 4Tuning -