Go Back   Forum 4Tuning > Car-Audio, Multimedia & GPS > Car Audio > Coltul incepatorului

Coltul incepatorului Intreaba si afla ce vrei sa stii

Reply
 
Thread Tools
Old 31-03-14, 07:58   #1
saintjimmy

Stage 1
 
Join Date: Jul 2013
Posts: 13
Default Inele taiate sub unghi

Caut pe cineva care lucreaza cu mdf. Sau fibra, irelevant. Este vorba de 2 difuzoare de 16.5 cm de pe usile din fata de la logan. Acum am la ele niste inele adaptoare clasice, iar tweeterele sunt ajezate mai sus undeva la nivelul oglinzilor.Faza e ca mid-basii nu bat bine acolo in portiere, simteam o oarecare lipsa de bass pe care nu o puteam regla nicicum. Dar, daca ma aplec undeva mai jos, sunetul este superb si plin.
De aceea caut sa fac cumva ca boxele de 16.5 din portiere sa bata sub unghi si undeva inspre urechile ascultatorului.
Am nevoie deci de inele taiate sub unghi, gen http://www.ebay.com/itm/MDF-Speaker-...-/160396269015
Doar ca unghiul sa fie dublu fata de cel din link-ul de mai sus, si mai mult, orientarea sa fie un pic si inspre sofer.
Daca stiti pe cineva sa imi recomandati, ne intelegem la pret manopera etc etc.
saintjimmy is offline   Reply With Quote
Old 01-04-14, 07:34   #2
saintjimmy

Stage 1
 
Join Date: Jul 2013
Posts: 13
Default Re: Inele taiate sub unghi

Ca idee, inelele ar trebui sa fei inalte de 16-18 mm intr-o parte, iar in partea opusa de 60 mm. Plus gauri date sau gandit ceva sistem de prindere, pentru ca daca dau gaura in partea de 60mm, pana ajung la tabla cu surubul se crapa mdf-ul ala in 4
saintjimmy is offline   Reply With Quote
Old 01-04-14, 08:24   #3
heyyoupf

Stage 3
 
Join Date: Jul 2011
Posts: 155
Default Re: Inele taiate sub unghi

Lipsa de bass, nu se va rezolva asa.Orientandu-le ,nu o sa "orientezi" si basul.O sa ai mai multe medii, daca le orientezi.Daca ma intrebi pe mine ai mai mari sanse sa pierzi putin din bas in acest fel.Si explicatia e lunga....Poti in schimb sa cauti pe cineva de la tine din oras/zona.Poti incerca difuri care sa se potriveasca cu portiera ta, insonorizare, boxe amplificate, etc....
heyyoupf is offline   Reply With Quote
Old 01-04-14, 08:28   #4
saintjimmy

Stage 1
 
Join Date: Jul 2013
Posts: 13
Default Re: Inele taiate sub unghi

usile sunt insonorizate, stp si boxele sunt amplificate. nu vad de ce nu ar ajuta inelele sub unghi, am zis mai sus, daca imi cobor capul mai jos altfel e sunetul. in momentul de fata sunetul bate la picioarele mele, e jalnic ! da, logic, prin inclinare , gravitatia isi face simtita prezenta si membrana difuzorului ar avea de suferit la miscare. dar nu caut inclinatie foarte mare, un unghi care sa le orienteze totusi cat de cat spre ureche.
saintjimmy is offline   Reply With Quote
Old 01-04-14, 08:50   #5
Bigu

Stage 5
 
Bigu's Avatar
 
Join Date: Feb 2006
Posts: 4,762
Member of:
[Moderators]
[PARTICIPANT CURSE]
[VW]
[Competitor CNCA]
Default Re: Inele taiate sub unghi

Quote:
Originally Posted by saintjimmy View Post
usile sunt insonorizate, stp si boxele sunt amplificate. nu vad de ce nu ar ajuta inelele sub unghi, am zis mai sus, daca imi cobor capul mai jos altfel e sunetul. in momentul de fata sunetul bate la picioarele mele, e jalnic ! da, logic, prin inclinare , gravitatia isi face simtita prezenta si membrana difuzorului ar avea de suferit la miscare. dar nu caut inclinatie foarte mare, un unghi care sa le orienteze totusi cat de cat spre ureche.
Mai zic si eu, daca le pui on axis (adica inclinate) o sa obtii medii mai multe si un oarecare plus de volum. Basul acela de care povestesti se formeaza datorita rezonantelor si formei masinii la interior.


Quote:
Originally Posted by saintjimmy View Post
da, logic, prin inclinare , gravitatia isi face simtita prezenta si membrana difuzorului ar avea de suferit la miscare.
Stai linistit Daca pe membrana midbasului distribui 5kg atunci cred ca apar unele probleme
__________________
Y!M dbig.sounds
Dealer Autorizat pentru toata gama de produse Digital Designs si PowerCell
S-A DESCHIS
Bigu is offline   Reply With Quote
Old 01-04-14, 09:11   #6
saintjimmy

Stage 1
 
Join Date: Jul 2013
Posts: 13
Default Re: Inele taiate sub unghi

O sa vedem.. cert e ca mi s-a pus pata acum .. deci stiti pe cineva care sa faca ?
saintjimmy is offline   Reply With Quote
Old 01-04-14, 09:33   #7
julaikos
Oltcit Driver

Stage 5
 
julaikos's Avatar
 
Join Date: Feb 2008
Posts: 6,455
Member of:
[Oltcit]
[4Rally]
Default Re: Inele taiate sub unghi

Fiind prea jos,chiar si dublul unghiului la inelele postate de tine n-o sa fie suficient,de ce nu incerci sa faci ceva din fibra?
http://i.ebayimg.com/00/s/MTIwMFgxNjAw/z/~h8AAOxy-WxTFZv-/$_35.JPG?set_id=880000500F
Si atunci nu mai ai probleme cu suruburile prea lungi,inel crapat etc
__________________
Julaikos customs

Turbos make torque and torque makes fun!
julaikos is offline   Reply With Quote
Old 01-04-14, 09:36   #8
saintjimmy

Stage 1
 
Join Date: Jul 2013
Posts: 13
Default Re: Inele taiate sub unghi

Am inteles, idei sunt multe. Dar nu eu fac, eu am venit aici sa caut oameni care lucreaza cu asa ceva ! Stiu de pod-uri, incinte, inele etc stiu cam toate "solutiile" aftermarket, dar bun, cine le executa ?
saintjimmy is offline   Reply With Quote
- Copyright 2024 4Tuning -