Go Back   Forum 4Tuning > Car-Audio, Multimedia & GPS > Car Audio > Coltul incepatorului

Coltul incepatorului Intreaba si afla ce vrei sa stii

Reply
 
Thread Tools
Old 27-12-13, 00:35   #1
alecspc

Stage 3
 
Join Date: Feb 2011
Posts: 158
Default Recomandare player si difuzoare spate

Salutare la toti, detin un chevrolet aveo sedan model 2010, momentam am totul stock si as dori cu un mic ajutor din partea voastra, sa schimb pt inceput difuzoarele pe spate cu unele 6X9, urmand apoi si un HU. Mentionez ca nu doresc amplificare pt ca nu ascult la un volum foarte ridicat, de aceea as dori niste difuzoare concepute pt a fi conectatate direct la HU, am inteles ca unele modele de la hertz, helix, focal, pioneer se aud bine si fara amplificare. 6X9 as vrea pt ceva mai mult bass.

De la HU as dori sa aiba usb, sa fie cat de cat ok, am vazut ca pe toate scrie 4X50 w, indiferent ca pretul este de 600 sau 350 lei, deci daca pe partea audio (W rms) cel care costa mai putin e la fel cu cel care costa mai mult atunci il prefer pe cel care costa mai putin. O fi vreo diferenta la finali sau stiu eu??

Buget 700 de lei pt tot (HU si dif)

Multumesc ca ati avut rabdare sa-mi cititi postul si sper sa gasesc un ajutor si ceva sfaturi aici.
alecspc is offline   Reply With Quote
Old 02-01-14, 14:46   #2
alecspc

Stage 3
 
Join Date: Feb 2011
Posts: 158
Default Re: Recomandare player si difuzoare spate

Nimeni?
alecspc is offline   Reply With Quote
Old 02-01-14, 17:24   #3
suvi_xxx

Stage 5
 
suvi_xxx's Avatar
 
Join Date: Aug 2007
Posts: 347
Member of:
[Competitor CNCA]
Default Re: Recomandare player si difuzoare spate

in bugetul ala nu exista best buy. poti sa iei orice player si difuzoare dintre cele enumerate de tine. diferente mari nu sunt. mai ales daca nu ai pretentii.

my 2 cents
suvi_xxx is offline   Reply With Quote
Old 04-01-14, 16:35   #4
alecspc

Stage 3
 
Join Date: Feb 2011
Posts: 158
Default Re: Recomandare player si difuzoare spate

Buget nou 850 lei pt dif si player. Am citit undeva ca pana in suma de 500-600 de lei se recomanda player pioneer, adica in gama entry pioneer ar fi mai ok, dar nu stiu cat e de adevarat. NU am unde sa le ascult ca nu mai stateam pe net sa caut atatea informatii.

Ca putere reala pioneer se aude mai incet? stiu ca are 14w reali iar alpine vreo 18 w. Sau nu e diferenta notabila?
alecspc is offline   Reply With Quote
Old 04-01-14, 19:14   #5
Dragster

Stage 5
 
Dragster's Avatar
 
Join Date: Jun 2007
Posts: 788
Member of:
[Racing Syndicate]
[Honda]
[Competitor CNCA]
Default Re: Recomandare player si difuzoare spate

Quote:
Originally Posted by alecspc View Post
Buget nou 850 lei pt dif si player. Am citit undeva ca pana in suma de 500-600 de lei se recomanda player pioneer, adica in gama entry pioneer ar fi mai ok, dar nu stiu cat e de adevarat. NU am unde sa le ascult ca nu mai stateam pe net sa caut atatea informatii.

Ca putere reala pioneer se aude mai incet? stiu ca are 14w reali iar alpine vreo 18 w. Sau nu e diferenta notabila?
Pioneer sta foarte rau la partea de entry, daca vrei sa iti iei ceva bun incepi cu Alpine CDE-170, sau un Kenwood KDC-4057…….
Mergi cu Alpine-ul si nu vei fii dezamagit, restul de bani iti ajung pt niste difuzoare destul de ok, asta daca vei face alegerea buna!!
__________________
Dragster is offline   Reply With Quote
Old 05-01-14, 02:41   #6
alecspc

Stage 3
 
Join Date: Feb 2011
Posts: 158
Default Re: Recomandare player si difuzoare spate

Trebuie sa aleg dintre astea:
pioneer, nu stiu daca e entry, cred ca e ...midrange??
http://www.************/produse/CD-Pla...r/DEH-X3600Ui/
alpine:
http://www.************/produse/CD-Pla...INE/CDE-171RR/
http://www.************/produse/CD-Pla...INE/UTE-72BT-/
http://www.************/produse/CD-Pla...INE/CDE-W233R/

care?? pioneer-ul ala se aude ok? imi plac luminile variabile, plus ca imi place parca mai mult ca alpine, dar la urma urmei conteaza cum suna mai mult. E diferenta mare la sunet intre astea?? ma refer strict la aceste modele. Iar ala 2DIN suna la fel ca cele 1DIN? eu as inclina spre pioneer modelul de sus dar mai astept pareri.
alecspc is offline   Reply With Quote
Old 05-01-14, 10:08   #7
hexis86

Stage 2
 
Join Date: Feb 2013
Posts: 39
Default Re: Recomandare player si difuzoare spate

detin un CDE-170RR si pot sa spun ca isi face bani.Il am de nou.
hexis86 is offline   Reply With Quote
Old 05-01-14, 16:53   #8
alecspc

Stage 3
 
Join Date: Feb 2011
Posts: 158
Default Re: Recomandare player si difuzoare spate

Si mai adug si ceva la kenwood in optiunile mele, 30 w rms, flac, dac 24 biti, variable color http://www.************/produse/CD-P...ood/KMM-357SD/

Deci intre astea ar fi, deacu...astept pareri.
alecspc is offline   Reply With Quote
Old 12-01-14, 00:04   #9
alecspc

Stage 3
 
Join Date: Feb 2011
Posts: 158
Default Re: Recomandare player si difuzoare spate

Am auzit ca ar exista niste adaptoare pt cei care vor sa puna 6x9 pe spate dar sa nu mai taie din tabla. Eu avand de 17 cm pe spate unde gasesc asemenea adaptoare?
alecspc is offline   Reply With Quote
Old 24-01-14, 15:13   #10
alecspc

Stage 3
 
Join Date: Feb 2011
Posts: 158
Default Re: Recomandare player si difuzoare spate

Nimeni nu stie?
alecspc is offline   Reply With Quote
- Copyright 2024 4Tuning -