Go Back   Forum 4Tuning > Car-Audio, Multimedia & GPS > Car Audio > Coltul incepatorului

Coltul incepatorului Intreaba si afla ce vrei sa stii

Reply
 
Thread Tools
Old 24-03-12, 16:29   #1
Playtime

Stock
 
Join Date: Mar 2012
Posts: 5
Default Setari Amplificator, putin ajutor.

Salut, am pe masina un subwoofer Powerbass S12 legat la un amplificator Hollywood HXA 20. Tot sistemul a fost montat in urma cu 2 luni la un service de niste baieti (+ player si boxe), numai ca nu sunt sigur daca este amplificat cum trebuie, deoarece nu prea se simte cine stie ce. Specificatiile sunt:

S12

Quote:
12" / 30cm - 4Ohm 300 RMS / 900 W

• Nominal Impedancel : Single 4 ohm

• Voice Coil Size : 2"

• Frequency Response : 33Hz - 450Hz

• Sensitivity : 91 dB/W/M

• Motor Structure : 124 oz

• Mounting Depth : 5.5"
HXA 20

Quote:
Amplificator 2 canale, clasa A/B
Putere Nominala(RMS):
2 x 100 W - 4 ohmi
2 x 175 W - 2 ohmi
1 x 350 W - 4 ohmi ( in punte )
Raport semnal/zgomot >80dB
Raspuns in frecventa 15Hz~25KHz
Distorsiuni THD <0,05% ( la puterea maxima )
Filtru Subsonic 15-50Hz
Filtru High pass 20Hz~250Hz
Filtru Low pass 20Hz~250Hz
Sensibilitate intrare:200mV-5V
Impedanta de intrare 22Kohm
Pornire Soft-Start
Sigurante 1 x 40A
Protectie la supra-voltaj, scurt-circuit, inversarea polaritatii si supra-incalzire
Doresc sa aflu care ar fi setarea ideala, si de asemenea cum imi dau seama la ce frecventa/putere este acum? O imagine cu spatele amplificatorului: http://www.chpw.de/customer/web/Prod...XA20_Panel.JPG

Sper ca am dat toate detaliie necesare pentru a va scuti din timp, astept un raspuns
Playtime is offline   Reply With Quote
Old 24-03-12, 16:34   #2
Bigu

Stage 5
 
Bigu's Avatar
 
Join Date: Feb 2006
Posts: 4,760
Member of:
[Moderators]
[PARTICIPANT CURSE]
[VW]
[Competitor CNCA]
Default Re: Setari Amplificator, putin ajutor.

Quote:
Originally Posted by Playtime View Post
Salut, am pe masina un subwoofer Powerbass S12 legat la un amplificator Hollywood HXA 20. Tot sistemul a fost montat in urma cu 2 luni la un service de niste baieti (+ player si boxe), numai ca nu sunt sigur daca este amplificat cum trebuie, deoarece nu prea se simte cine stie ce. Specificatiile sunt:

S12



HXA 20



Doresc sa aflu care ar fi setarea ideala, si de asemenea cum imi dau seama la ce frecventa/putere este acum? O imagine cu spatele amplificatorului: http://www.chpw.de/customer/web/Prod...XA20_Panel.JPG

Sper ca am dat toate detaliie necesare pentru a va scuti din timp, astept un raspuns
Din ce oras esti?
Bigu is offline   Reply With Quote
Old 24-03-12, 22:12   #3
roli

Stage 5
 
roli's Avatar
 
Join Date: Apr 2010
Posts: 1,304
Member of:
[Honda]
[Competitor CNCA]
Default Re: Setari Amplificator, putin ajutor.

tu cam ce asteptari aveai de la acel sistem?
roli is offline   Reply With Quote
Old 24-03-12, 23:25   #4
raresvintea

Stage 5
 
Join Date: Aug 2007
Posts: 717
Member of:
[SKODA]
Default Re: Setari Amplificator, putin ajutor.

ampul livreaza doar 220W in punte, nu ce balarii insira producatoru 350W...
raresvintea is offline   Reply With Quote
Old 24-03-12, 23:34   #5
Bigu

Stage 5
 
Bigu's Avatar
 
Join Date: Feb 2006
Posts: 4,760
Member of:
[Moderators]
[PARTICIPANT CURSE]
[VW]
[Competitor CNCA]
Default Re: Setari Amplificator, putin ajutor.

Quote:
Originally Posted by raresvintea View Post
ampul livreaza doar 220W in punte, nu ce balarii insira producatoru 350W...
Ai pus mana pe un clampmetru si multimetru si ai lucrat cu el ? Sau te bazezi pe niste rezultate obtinute de altii? Nu zic ca face 350 sau alta putere , dar ia in calcul si faptul ca are o fuzibila de 40a, deci nu e tocmai fraer chiar daca e mic.
__________________
Y!M dbig.sounds
Dealer Autorizat pentru toata gama de produse Digital Designs si PowerCell
S-A DESCHIS
Bigu is offline   Reply With Quote
Old 24-03-12, 23:38   #6
raresvintea

Stage 5
 
Join Date: Aug 2007
Posts: 717
Member of:
[SKODA]
Default Re: Setari Amplificator, putin ajutor.

Pai probabil ca neamtzu asta minte de ingheata apele.... Dar cam la toate i-a dat bine! http://amp-performance.de/670-Hollyw...on-HXA-20.html

Poate o fi gresit, dar nu cred! Iar doar din 1 pereche de trz pe fiecare canal nu stiu ce se poate scoate mai mult!

Dar sistemul este cat de cat echilibrat si ca setari in fct de iesirea playerul sa pui un gain la max 85% ca altfel dai in distorsiuni urate si o frecv de 100Hz, adica cam pe mijloc!

Last edited by raresvintea; 24-03-12 at 23:45.
raresvintea is offline   Reply With Quote
Old 24-03-12, 23:56   #7
Bigu

Stage 5
 
Bigu's Avatar
 
Join Date: Feb 2006
Posts: 4,760
Member of:
[Moderators]
[PARTICIPANT CURSE]
[VW]
[Competitor CNCA]
Default Re: Setari Amplificator, putin ajutor.

Deci nu ai lucrat cu el si te bazezi pe masuratoarea unui nene...Inca o data nu zic ca face sau nu ce zice producatorul sau neamtul, dar din moment ce servim cu lopata informatie scrisa in alta limba si o luam de buna ca....deh e strainez si sigur e mai bun ca un roman, e anapoda. In curand, promit ca eu personal o sa ma ocup umpic de acest amplif si o sa dau toate datele, rezultate, contitii poze etc, nu stiu daca pasa cuiva dar macar mai este un termen de comparatie

Last edited by Bigu; 25-03-12 at 00:02.
Bigu is offline   Reply With Quote
Old 25-03-12, 00:22   #8
Bigu

Stage 5
 
Bigu's Avatar
 
Join Date: Feb 2006
Posts: 4,760
Member of:
[Moderators]
[PARTICIPANT CURSE]
[VW]
[Competitor CNCA]
Default Re: Setari Amplificator, putin ajutor.

Pe site scrie 250w... http://www.chpw.de/customer/web/indexhx.htm
Bigu is offline   Reply With Quote
Old 25-03-12, 04:42   #9
ReLLaXX

Stage 5
 
ReLLaXX's Avatar
 
Join Date: Aug 2004
Posts: 2,977
Member of:
[Registered Users]
[Moderators]
[REDACTOR 4TUNING]
[Competitor CNCA]
Default Re: Setari Amplificator, putin ajutor.

1) Spune din ce oras esti si completeaza corespunzator in profilul de pe forum (unde ai scris tu X)
2) Pune 2-3 poze cu sistemul tau (macar ce ai in portbagaj).
3) Mai exact, de unde le-ai cumparat si cine le-a montat? Poate mai aflam ceva informatii.

Astept cu nerabdare aceste detalii.
__________________
www.melodix.ro
ReLLaXX is offline   Reply With Quote
Old 25-03-12, 14:02   #10
Playtime

Stock
 
Join Date: Mar 2012
Posts: 5
Default Re: Setari Amplificator, putin ajutor.

Nu prea vad ce relevanta are orasul in care locuiesc, dar am completat in profil. Le-am cumparat de la Esderman si le-am montat tot acolo. Nu m-am exprimat eu prea bine in primul mesaj, se simte destul de tare, doar voiam sa stiu daca mai pot baga ceva putere in el fara sa fac vreo prostie. Incinta este bass-reflex, player-ul este un Kenwood KDC-4051UR si difuzoarele de pe fata Powerbass S-6C, iar pe spate cele stock. Am facut o poza de la setarea curenta de la amplificator: https://img194.imageshack.us/img194/9...1203241759.jpg
Playtime is offline   Reply With Quote
Old 25-03-12, 18:37   #11
ReLLaXX

Stage 5
 
ReLLaXX's Avatar
 
Join Date: Aug 2004
Posts: 2,977
Member of:
[Registered Users]
[Moderators]
[REDACTOR 4TUNING]
[Competitor CNCA]
Default Re: Setari Amplificator, putin ajutor.

Quote:
Originally Posted by Playtime View Post
Nu prea vad ce relevanta are orasul in care locuiesc, dar am completat in profil. Le-am cumparat de la Esderman si le-am montat tot acolo. Nu m-am exprimat eu prea bine in primul mesaj, se simte destul de tare, doar voiam sa stiu daca mai pot baga ceva putere in el fara sa fac vreo prostie. Incinta este bass-reflex, player-ul este un Kenwood KDC-4051UR si difuzoarele de pe fata Powerbass S-6C, iar pe spate cele stock. Am facut o poza de la setarea curenta de la amplificator: https://img194.imageshack.us/img194/9...1203241759.jpg
Este relevant orasul, conform si regulamentului forumului. Ca in rest aflam multe cu un IP Whois bun.

Sunt produse entry, de buget, care instalate corespunzator isi fac treaba ok. Din ce ai aratat pana acum, totul merge in parametrii. Si setarile pe amplif par ok. Singurul lucru din care e posibil sa mai scoti ceva este incinta. Daca se poate o poza cu ea, si eventual sa spui si ce masina ai, ar fi de ajutor.

Sfatul meu este sa faci un upgrade de difuzor si amplificator daca vrei ceva mai mult. Sau poti sa incerci cu un amplificator mai puternic, dar in cazul asta nu cred ca poate sa-ti garanteze nimeni siguranta difuzorului.
ReLLaXX is offline   Reply With Quote
Old 27-03-12, 15:12   #12
Playtime

Stock
 
Join Date: Mar 2012
Posts: 5
Default Re: Setari Amplificator, putin ajutor.

Hmm, daca mai sus cineva a zis ca nu are nici 220W, care ar fi pericolul daca l-as da putin mai tare? Avand in vedere ca nu are cum sa atinga 300W cat are Subwoofer-ul ca sa-i arda bobina.
Playtime is offline   Reply With Quote
Old 27-03-12, 16:59   #13
pigoo

Stage 5
 
pigoo's Avatar
 
Join Date: Feb 2009
Posts: 1,133
Member of:
[Competitor CNCA]
Default Re: Setari Amplificator, putin ajutor.

din contra, daca are mai putin e chiar recomandat sa nu il dai mai tare pentru ca nu are de unde !
daca ar fi fost mai puternic ai fi putut da mai tare.
__________________
pigoo is offline   Reply With Quote
Old 27-03-12, 17:01   #14
Dragster

Stage 5
 
Dragster's Avatar
 
Join Date: Jun 2007
Posts: 788
Member of:
[Racing Syndicate]
[Honda]
[Competitor CNCA]
Default Re: Setari Amplificator, putin ajutor.

Quote:
Originally Posted by Playtime View Post
Hmm, daca mai sus cineva a zis ca nu are nici 220W, care ar fi pericolul daca l-as da putin mai tare? Avand in vedere ca nu are cum sa atinga 300W cat are Subwoofer-ul ca sa-i arda bobina.
Intrebarea mea este daca folosesti controlul de subwoofer din player si la cat este setat?? Si daca poti sa imi spui in ce masina sant montate!
Dragster is offline   Reply With Quote
Old 28-03-12, 14:45   #15
Playtime

Stock
 
Join Date: Mar 2012
Posts: 5
Default Re: Setari Amplificator, putin ajutor.

Da, il folosesc. Este setat la +8 (maxim) deoarece nu ascult peste limita incat sa apara distorsiuni cand e bass-ul puternic, si sunt montate pe o Honda Accord.
Playtime is offline   Reply With Quote
Reply



- Copyright 2026 4Tuning -