Go Back   Forum 4Tuning > Car-Audio, Multimedia & GPS > Car Audio > Coltul incepatorului

Coltul incepatorului Intreaba si afla ce vrei sa stii

Reply
 
Thread Tools
Old 24-07-13, 17:01   #1
saintjimmy

Stage 1
 
Join Date: Jul 2013
Posts: 13
Question Alegere difuzoare pentru HU Alpine

Masina : Dacai Logan berlina 1.5 DCI ( 2006 )

Achizitionat inele MDF : LINK
Achizitionat HU Alpine 178BT : LINK

Difuzoare spate / Subwoofer / Amp : Nu, nu am de gand.

Am ramas la alegerea unor difuzoare pe fata tip sistem, midbass + tweetere.
O insonorizare a usilor din fata va urma si ea, desi nu stiu cat de mult conteaza tinand cont ca nu o sa cumpar amp.

Urmatoarele modele sunt in discutie :
HERTZ Dieci DSK 165.3 - multi spun ca sunt grozave, ca sunt facute pentru amplificare direct din player etc. sunt un pic sceptic, suna a zvon mai mult.
HERTZ Dieci DSK 170.3 - nu stiu daca, fiind de 17 cm, vor fi compatibile cu inelele mele de 16.5 !?
Focal Access A1 SG - discutii cum ca tweeterele ar fi un pic deranjante si ca la partea de joase nu stau asa bine ca si hertz ( zvonuri ? )

Cam astea le-am gasit mai cunoscute care mi s-ar fi parut mie ca s-ar auzi bine amplificate direct pe HU. Acel Alpine este totusi un model bun, produs 2013 cu 4x30 W RMS si DAC 24 bit etc.
Ca si sunet urmaresc claritatea, fidelitatea dar parca as avea nevoie si de putintel bass si medii bine definite. Sunet de cristal, vorba aia

Deci, care din modelele de mai sus sa le aleg ?
Sau, aveti alte sugestii de difuzoare ? Daca da va rog sa spuneti si de ce.
Mersi.

Last edited by Bigu; 24-07-13 at 22:54.
saintjimmy is offline   Reply With Quote
Old 25-07-13, 22:36   #2
saintjimmy

Stage 1
 
Join Date: Jul 2013
Posts: 13
Default Re: Alegere difuzoare pentru HU Alpine

24 ore .. nici un raspuns ? )
OK, clar "promovarea" anuntului nu are nici un rost pe-aici
saintjimmy is offline   Reply With Quote
Old 26-07-13, 15:52   #3
Sega

Stage 3
 
Sega's Avatar
 
Join Date: Apr 2007
Posts: 138
Member of:
[Competitor CNCA]
Default Re: Alegere difuzoare pentru HU Alpine

Comparand strict midbassii pentru ca asta ma intereseaza cel mai mult, as alege Hertz Dieci DSK 165.3.
Ca sa imi sustin cauza vin si cu cateva argumente:
-are sensitivity 93 (iar focal-ul are 88 desi astia pe site-uri zic 92...ala e al tweeterului, nu al wooferului) deci s-ar auzi putin mai tare dsk-ul
-are Fs(frecventa de rezonanta) la 67 Hz (focal o are la 78Hz iar DSK170 o are la 79Hz) deci... ar avea un bass mai puternic.
Sega is offline   Reply With Quote
Old 26-07-13, 16:43   #4
saintjimmy

Stage 1
 
Join Date: Jul 2013
Posts: 13
Default Re: Alegere difuzoare pentru HU Alpine

Dar ce zici de Dieci cele de 17 cm ? LINK

Ar merge montate pe inelele mele care in specificatii s-ar zice ca-s pentru 16.5 ?
S-ar merita 1 cm la diametru ?
Cum s-ar comporta cele de 17, nu va intra difuzorul prea mult sub masca de plastic a usii ?
saintjimmy is offline   Reply With Quote
Old 26-07-13, 18:23   #5
Sega

Stage 3
 
Sega's Avatar
 
Join Date: Apr 2007
Posts: 138
Member of:
[Competitor CNCA]
Default Re: Alegere difuzoare pentru HU Alpine

pai ti-am zis mai sus, dieci 170 mi se par mai naspa decat 165 pentru ca au Fs(frecventa de rezonanta) la 79 Hz(pe cand cele de 165 o au la 67 Hz).
Daca am priceput eu bine treaba cu Fs-ul asta...concluzia ar fi ca cele de 165 coboara mai bine in frecventa deci o sa ai un bass mai "low" si mai puternic.
Sega is offline   Reply With Quote
Old 26-07-13, 22:12   #6
saintjimmy

Stage 1
 
Join Date: Jul 2013
Posts: 13
Default Re: Alegere difuzoare pentru HU Alpine

O insonorizare usi fata cu acest kit e necesara ? Sau nu o sa conteze prea mult ?
Si ce ziceti, unde as putea prinde tweeterele, daca imi poate explica cineva si care este sistemul lor de prindere si daca ele se pot misca in inelul acela in care vin bagate ..
saintjimmy is offline   Reply With Quote
Old 27-07-13, 06:47   #7
suvi_xxx

Stage 5
 
suvi_xxx's Avatar
 
Join Date: Aug 2007
Posts: 347
Member of:
[Competitor CNCA]
Default Re: Alegere difuzoare pentru HU Alpine

Merita sa faci insonorizare si daca nu asculti muzica

Ajuta la reducerea zgomotului din exterior.

Recomand mai bine STP Silver decat Silent Coat. E mai usor de lucrat cu STP si am vazut cazuri in care silent coat-ul s-a desprins de la caldura.
suvi_xxx is offline   Reply With Quote
Old 27-07-13, 20:36   #8
saintjimmy

Stage 1
 
Join Date: Jul 2013
Posts: 13
Default Re: Alegere difuzoare pentru HU Alpine

Da-mi un link pt STP Silver, sa ajunga fix pt 2 usi, n-am ce face cu mai mult si nici nu vreau sa investesc nu stiu cat.
saintjimmy is offline   Reply With Quote
Old 27-07-13, 21:47   #9
dudaionescu

Stage 3
 
dudaionescu's Avatar
 
Join Date: Jul 2010
Posts: 123
Default Re: Alegere difuzoare pentru HU Alpine

Amplificator punct. Boxele alea vor suna ca niste pisici lesinate pe bass, mai ales daca nu ai sonorizare.
Ca sa ai ceva OK pt iesirile de 30W care de fapt sunt un 21-22 daca ai alternatorul si bateria OK, iti trebuie niste boxe cu RMS ceva sub 30W si o sensibilitate mare, minim 93dB 1W/1m, ceea ce in comert nici nu se gaseste asa usor.
Daca era sa mearga totul bine pe iesirile stock, nu se mai vindeau amplificatoare,subwoofere,filtre,procesoare etc
Si aia cu "nu sunt pretentios" nu tine, ca sa ai un sunet decent care sa justifice banii bagati, minim insonorizare si statie. Am trecut si eu prin asta, am pierdut multi bani bagati prin Herz, JBL, Pioneer si Helix sau dati la "meseriasi" de la diverse firme audio de pe la noi care dupa ce desigilau boxele (sanse zero sa le dai inapoi) incep sa dea vina pe masina, pe HU etc.
Bafta.
__________________
Stay TUNED for MORE...
dudaionescu is offline   Reply With Quote
Old 27-07-13, 22:20   #10
saintjimmy

Stage 1
 
Join Date: Jul 2013
Posts: 13
Default Re: Alegere difuzoare pentru HU Alpine

Fata de ce am acum pe masina, pentru mine va fi o diferenta mare, crede-ma.
Eu cautam acum cele mai compatibile boxe pentru acest HU.
Pe viitor, daca voi simti nevoia si ma voi plictisi de sunet, normal, voi investi si intr-un amp. Dar slabe sanse, masina e una de familie, iar etalatul prin cartier cu bubuituri nu-mi sta in fire.
saintjimmy is offline   Reply With Quote
Old 28-07-13, 07:21   #11
dudaionescu

Stage 3
 
dudaionescu's Avatar
 
Join Date: Jul 2010
Posts: 123
Default Re: Alegere difuzoare pentru HU Alpine

Quote:
Originally Posted by saintjimmy View Post
Fata de ce am acum pe masina, pentru mine va fi o diferenta mare, crede-ma.
Eu cautam acum cele mai compatibile boxe pentru acest HU.
Pe viitor, daca voi simti nevoia si ma voi plictisi de sunet, normal, voi investi si intr-un amp. Dar slabe sanse, masina e una de familie, iar etalatul prin cartier cu bubuituri nu-mi sta in fire.
Stay cool, pana la bubuituri ai mult, iar nu toti din noi cautam volum tare ci calitate rezonabila ceea ce e si mai greu. Ideea e ca boxe cu rms mare + amplificator slab (ala de pe alpine) = distorsiuni, eu pt astea mi-as face griji. Cauta pe net ce înseamnă amp clipping si cum se aleg boxele in funcție de aparat, o sa vezi cum niste boxe ieftine cu o statie la fel de ieftina se aud mult mai bine decat niste boxe scumpe puse direct pe headunit, totul in aceiasi bani. Dupa cum spuneam, am fost si eu in situația ta, si eu citeam parametri Thiele Small etc
Pt insonorizare ia aluband din bricostore, 90% din rezultat tot ala va fi la 25% pret, numai sa il pui corect. Eu asta as face prima oară, masina va suna total altfel, posibil sa nici nu mai cumperi alte boxe dupa asta.
Bafta.

Last edited by dudaionescu; 28-07-13 at 07:38.
dudaionescu is offline   Reply With Quote
Old 28-07-13, 11:09   #12
saintjimmy

Stage 1
 
Join Date: Jul 2013
Posts: 13
Default Re: Alegere difuzoare pentru HU Alpine

Pt insonorizare o sa iau Silen Coat, cei de la *** au spus ca asta il folosesc in ultimul timp si sunt multumiti. Pack-ul de 20 de folii care acopera usile din fata e suficient si costa 185 lei.
Intrebarea e, voi reusi sa le pun singur ? E complicat ? Sau sa caut ceva service unde s-a mai facut asa ceva ?

Last edited by Bigu; 29-07-13 at 02:31.
saintjimmy is offline   Reply With Quote
Old 28-07-13, 12:37   #13
dudaionescu

Stage 3
 
dudaionescu's Avatar
 
Join Date: Jul 2010
Posts: 123
Default Re: Alegere difuzoare pentru HU Alpine

Caută tutoriale pe net pt Logan, măcar sa stii ce le ceri sau sa vezi daca fac treaba buna. 185 RON e ok. Ideea e sa existe o incinta închisă in spatele difuzorului si spatele acestuia sa comunice cat mai puțin cu interiorul mașinii, restul sunt fineturi.
dudaionescu is offline   Reply With Quote
Old 28-07-13, 17:07   #14
gaby007

Stage 5
 
gaby007's Avatar
 
Join Date: Jan 2012
Posts: 338
Member of:
[MERCEDES]
Default Re: Alegere difuzoare pentru HU Alpine

Quote:
Originally Posted by dudaionescu View Post
Pt insonorizare ia aluband din bricostore, 90% din rezultat tot ala va fi la 25% pret, numai sa il pui corect. Eu asta as face prima oară, masina va suna total altfel, posibil sa nici nu mai cumperi alte boxe dupa asta.
Bafta.
Daca tu ti-ai insonorizat usile cu aluband nu sfatuii si pe altcineva sa faca lucrul asta.este cea mai mare porcarie.nu mai arunca cu cifre fictive,in primul rand nu este acelasi material ca si compozitie,nu are aceiasi densitate,nu are acelasi adeziv si NU este facut decat pentru acoperisuri nu pentru insonorizarea masinilor.munciti de geaba cu alubandu ala.
gaby007 is offline   Reply With Quote
Old 28-07-13, 17:11   #15
gaby007

Stage 5
 
gaby007's Avatar
 
Join Date: Jan 2012
Posts: 338
Member of:
[MERCEDES]
Default Re: Alegere difuzoare pentru HU Alpine

Quote:
Originally Posted by saintjimmy View Post
Pt insonorizare o sa iau Silen Coat, cei de la b e l o u d au spus ca asta il folosesc in ultimul timp si sunt multumiti. Pack-ul de 20 de folii care acopera usile din fata e suficient si costa 185 lei.
Intrebarea e, voi reusi sa le pun singur ? E complicat ? Sau sa caut ceva service unde s-a mai facut asa ceva ?
Daca gasesti STP ia STP,daca nu gasesti incearca Silent Coat,cred ca gasesti ceva material pe 4tuning despre cum sa insonorizezi singur o usa,daca totusi nu te descurci mergi la cineva care a mai facut asta,este pacat de material si de bani,daca nu il aplici cum trebuie nu isi face treaba prea bine.
gaby007 is offline   Reply With Quote
Reply



- Copyright 2024 4Tuning -