Go Back   Forum 4Tuning > Car-Audio, Multimedia & GPS > Car Audio > Coltul incepatorului

Coltul incepatorului Intreaba si afla ce vrei sa stii

Reply
 
Thread Tools
Old 26-01-13, 10:43   #1
florinstancu

Stage 3
 
Join Date: Jul 2012
Posts: 161
Post AJUTOR pls parametri DD 1515

Va rog mult, cei care stiti sau ati mai lucrat cu DD, am si eu nevoie de fisa sau parametri T/S pt digiral designs 1515. atat site-ul cat si bassbox pro sunt foarte zgarciti/saraci in date tehnice.

Multumesc anticipat
florinstancu is offline   Reply With Quote
Old 26-01-13, 13:07   #2
Bigu

Stage 5
 
Bigu's Avatar
 
Join Date: Feb 2006
Posts: 4,762
Member of:
[Moderators]
[PARTICIPANT CURSE]
[VW]
[Competitor CNCA]
Default Re: AJUTOR pls parametri DD 1515

La DD nu ai ce cauta cu simulatoare pt incinte . (Punct)!
Bigu is offline   Reply With Quote
Old 27-01-13, 15:47   #3
silviu.o

Stage 5
 
silviu.o's Avatar
 
Join Date: Apr 2012
Posts: 559
Member of:
[VW]
[Fiat]
[Competitor CNCA]
Default Re: AJUTOR pls parametri DD 1515

Vezi ca aici da caracteristicile ale subwooferului http://www.car-hifi-radio-adapter.eu...s-15-inch.html. Sper sa te ajute.
silviu.o is offline   Reply With Quote
Old 27-01-13, 21:34   #4
florinstancu

Stage 3
 
Join Date: Jul 2012
Posts: 161
Unhappy Re: AJUTOR pls parametri DD 1515

nop, nu ma ajuta, plus ca sunt pentru modelul nou.....

Oricum, prin explicatiile si amabilitatea stimabilului BIGU, nu imi mai fac probleme pt acei parametri, astept doar sa imi ajunga difurile.

APROPOS: ma poate ajuta cineva cu un pret pentru acele "garnituri" ornamentale care vin trase pe rama sasiului (acel inel de cauciuc prin care se prind suruburile)??? ca se pare ca l-au incurcat pe viitorul fost proprietar si nu le mai are..... am inteles ca se pot achizitiona ca si accesorii DD, sau daca are cineva si nu are ce face cu ele.....

Multumesc
florinstancu is offline   Reply With Quote
Old 27-01-13, 21:46   #5
Bigu

Stage 5
 
Bigu's Avatar
 
Join Date: Feb 2006
Posts: 4,762
Member of:
[Moderators]
[PARTICIPANT CURSE]
[VW]
[Competitor CNCA]
Default Re: AJUTOR pls parametri DD 1515

Rezolvam si cu garniturile . Putina rabdare
Bigu is offline   Reply With Quote
Old 27-01-13, 22:16   #6
Lil' D

Stage 5
 
Lil' D's Avatar
 
Join Date: Aug 2006
Posts: 2,016
Member of:
[Competitor CNCA]
Default Re: AJUTOR pls parametri DD 1515

Quote:
Originally Posted by Bigu View Post
La DD nu ai ce cauta cu simulatoare pt incinte . (Punct)!
Motivul fiind? Nu functioneaza dupa regulile normale? Este un con sustinut in 2 puncte si miscat de o bobina care se plimba intr-un camp magnetic. La fel ca si cel mai banal GZ sau Domotec. Nu inteleg ce e asa de special incat nu functioneaza simularile.

Nu interpreta asta ca un atac, dar vad un laitmotiv in formare.
__________________
Team SQNLL
Lil' D is offline   Reply With Quote
Old 27-01-13, 22:30   #7
Bigu

Stage 5
 
Bigu's Avatar
 
Join Date: Feb 2006
Posts: 4,762
Member of:
[Moderators]
[PARTICIPANT CURSE]
[VW]
[Competitor CNCA]
Default Re: AJUTOR pls parametri DD 1515

Cred ca e a doua sau a treia oara cand purtam discutia asta, s-a incercat, nu odata si nu a iesit.
Si iti mai aduc aminte inca o data, simuleaza incinta pentru Z , la fel de banal e si ala , numa ca nu ai de unde sa incepi...
Nu o iau ca pe un atac dar am impresia ca am vb cu peretii cand iti ziceam ca tb sa lucrezi ceva cu ele ca sa te apropii de ce vor ele de fapt.
__________________
Y!M dbig.sounds
Dealer Autorizat pentru toata gama de produse Digital Designs si PowerCell
S-A DESCHIS
Bigu is offline   Reply With Quote
Old 27-01-13, 22:57   #8
florinstancu

Stage 3
 
Join Date: Jul 2012
Posts: 161
Default Re: AJUTOR pls parametri DD 1515

Bigu are dreptate. M-am aruncat ca prunu-n matz sau ca matzu-n prun si eu nu demult.

Poti sa simulezi difu in program, dar nu il calibrezi pana-i prastia.... orice i-ai face, ceva e aiurea: ba raspunsul in faza e ca pisatu boului, ba ai un grup delay de zici ca l-a desenat bunicu, mort de beat cu stanga, etc.....

Nu pentru ca sunt imposibil de simulat ci pt ca nu ai decat ffff putini parametri iar pe ceilalti ti-i estimeaza programul.... si ce crezi? ii estimeaza prost. dovada este ca bassbox-ul la toate dd-urile cu care am incercat sa ma joc imi recomanda sealed..... nu m-ar mira ca datele de pe site (alea care nu sunt lipsa) sa fie chiar puse "aproximativ", ca greseli de editare am gasit deja....

DAR, daca urmarim tutorialul de calcul boxe de pe site vom afla ca putem face incintele corect fara foarte mari eforturi de calcul... cu toate ca si acolo sunt vreo 2-3 inadvertente... cu toate ca ma irita un singur lucru. am si eu o problema: mie imi place sa acordez incintele mai sus, nu imi place sa sune wu-wu-wu, imi place sa ascult muzica nu "wu".

Spuneti-mi voi cum dracu acordam la o frecventa x o incinta cu DD fara ajutorul lui Bigu ???
florinstancu is offline   Reply With Quote
Old 28-01-13, 07:44   #9
Lil' D

Stage 5
 
Lil' D's Avatar
 
Join Date: Aug 2006
Posts: 2,016
Member of:
[Competitor CNCA]
Default Re: AJUTOR pls parametri DD 1515

Quote:
Originally Posted by Bigu View Post
Cred ca e a doua sau a treia oara cand purtam discutia asta, s-a incercat, nu odata si nu a iesit.
Si iti mai aduc aminte inca o data, simuleaza incinta pentru Z , la fel de banal e si ala , numa ca nu ai de unde sa incepi...
Nu o iau ca pe un atac dar am impresia ca am vb cu peretii cand iti ziceam ca tb sa lucrezi ceva cu ele ca sa te apropii de ce vor ele de fapt.
Vorbesti cu peretii pentru ca arunci de fiecare data 99Z in fata si gata discutia (discutia devine ca intre 2 copii de gradinita). NORMAL ca nu poti sa-l simulezi din moment ce nu ai parametri, trebuie sa fii absurd ca sa ceri asa ceva.
Magnet Weight 7 kilo-tones
item Z10
Nominal Impedance various
Port Area (sq in) 32
Port Length (in) 22
Power Handling RMS/Peak if you need to ask...
Rec Box (cubic ft) 2
Sensitivity emo
Series Z
Shipping Weight 60 lbs
Suspension Travel check
Voice Coil Diameter 76.2mm
Woofer Diameter 10"

Imi place sarcasmul, dar dupa asta nu pot simula.
Hai sa discutam de 1515. Ce nu poti obtine? Am facut simulari la 2515 si 1515 si cutiile au avut raspunsul in frecventa care l-am dorit eu si sunetul pe care l-am dorit eu.

Quote:
Originally Posted by florinstancu View Post
Spuneti-mi voi cum dracu acordam la o frecventa x o incinta cu DD fara ajutorul lui Bigu ???
Foarte simplu acordezi o incinta. Daca iti dau o incinta generica de 60L acordata la 30Hz, ea va fi de 60L@30Hz indiferent ca e DD sau Domotec in incinta. Ai nevoie de destul de putini parametri pentru a calcula raspunsul in frecventa. Incinta nu se acordeaza special pentru difuzor si nu exista incinta ideala pentru un difuzor. Se acordeaza pe baza difuzorului pentru a obtine raspunsul in frecventa dorit. Incinta e ideala pentru preferintele omului.

florinstancu iti propun sa nu continui tu subiectul, nu am nici o treaba cu tine sau cu alegerile tale, ci doar cu prima afirmatie a lui Bigu.

Sa fie din nou clar, nu e un atac, incerc o discutie in care sper sa nu primesc un difuzor fara parametri ca si argument ca nu se poate simula. Daca doresti sa continuam discutia la un nivel inteligent, pe un exemplu concret, cu parametri, atunci continuam. Daca nu, asta este.

Last edited by Lil' D; 28-01-13 at 07:51.
Lil' D is offline   Reply With Quote
Old 28-01-13, 10:22   #10
florinstancu

Stage 3
 
Join Date: Jul 2012
Posts: 161
Default Re: AJUTOR pls parametri DD 1515

Quote:
Originally Posted by Lil' D View Post
Vorbesti cu peretii pentru ca arunci de fiecare data 99Z in fata si gata discutia (discutia devine ca intre 2 copii de gradinita). NORMAL ca nu poti sa-l simulezi din moment ce nu ai parametri, trebuie sa fii absurd ca sa ceri asa ceva.
Magnet Weight 7 kilo-tones
item Z10
Nominal Impedance various
Port Area (sq in) 32
Port Length (in) 22
Power Handling RMS/Peak if you need to ask...
Rec Box (cubic ft) 2
Sensitivity emo
Series Z
Shipping Weight 60 lbs
Suspension Travel check
Voice Coil Diameter 76.2mm
Woofer Diameter 10"

Imi place sarcasmul, dar dupa asta nu pot simula.
Hai sa discutam de 1515. Ce nu poti obtine? Am facut simulari la 2515 si 1515 si cutiile au avut raspunsul in frecventa care l-am dorit eu si sunetul pe care l-am dorit eu.



Foarte simplu acordezi o incinta. Daca iti dau o incinta generica de 60L acordata la 30Hz, ea va fi de 60L@30Hz indiferent ca e DD sau Domotec in incinta. Ai nevoie de destul de putini parametri pentru a calcula raspunsul in frecventa. Incinta nu se acordeaza special pentru difuzor si nu exista incinta ideala pentru un difuzor. Se acordeaza pe baza difuzorului pentru a obtine raspunsul in frecventa dorit. Incinta e ideala pentru preferintele omului.

florinstancu iti propun sa nu continui tu subiectul, nu am nici o treaba cu tine sau cu alegerile tale, ci doar cu prima afirmatie a lui Bigu.

Sa fie din nou clar, nu e un atac, incerc o discutie in care sper sa nu primesc un difuzor fara parametri ca si argument ca nu se poate simula. Daca doresti sa continuam discutia la un nivel inteligent, pe un exemplu concret, cu parametri, atunci continuam. Daca nu, asta este.
īnţeleg că dacă am o incintă de 150L acordată la 40 (pe gustul meu) şi arunc īn ea un dd se va auzi cum trebuie ?

Pānă la urmă, din punctul meu de vedere, lipsa parametrilor sunt o problema, şi nu se poate acorda corect incintă... Şi nu e o discuţie īn contradictoriu, e o părere

Last edited by florinstancu; 28-01-13 at 10:26.
florinstancu is offline   Reply With Quote
Old 28-01-13, 11:31   #11
Lil' D

Stage 5
 
Lil' D's Avatar
 
Join Date: Aug 2006
Posts: 2,016
Member of:
[Competitor CNCA]
Default Re: AJUTOR pls parametri DD 1515

Acordajul e ceva caracteristic cutiei, e dat in functie de lungimea portului, suprafata portului si volumul cutiei. Practic e frecventa la care rezoneaza masa de aer din port.

Daca difuzorul merge sau nu bine (bine = are un raspuns in frecventa cum vrei, un delay cum vrei, viteza in port etc) in cutia respectiva se stabileste prin simulare. Parametri care apar acum pe site la DD sunt suficienti pentru a stabili un raspuns in frecventa, probabil ca se pot extrapola si altii, suficient de aproape. Spre exemplu daca ai FS, VAS si suprafata conului, poti determina MMS si CMS matematic si de multe ori vezi ca sunt destul de aproape de datele producatorului.

Poate combinatia difuzor+cutie e buna pentru tine dar nu e buna pentru mine. Nu exista cutie ideala pentru un difuzor. Cutie recomandata e un termen mai corect, ar fi ceva in genul "In cutia asta difuzorul se va comporta cum e pe gustul majoritatii ascultatorilor".
Lil' D is offline   Reply With Quote
Old 28-01-13, 13:40   #12
ReLLaXX

Stage 5
 
ReLLaXX's Avatar
 
Join Date: Aug 2004
Posts: 2,977
Member of:
[Registered Users]
[Moderators]
[REDACTOR 4TUNING]
[Competitor CNCA]
Default Re: AJUTOR pls parametri DD 1515

Quote:
Originally Posted by Lil' D View Post
Acordajul e ceva caracteristic cutiei, e dat in functie de lungimea portului, suprafata portului si volumul cutiei. Practic e frecventa la care rezoneaza masa de aer din port.

Daca difuzorul merge sau nu bine (bine = are un raspuns in frecventa cum vrei, un delay cum vrei, viteza in port etc) in cutia respectiva se stabileste prin simulare. Parametri care apar acum pe site la DD sunt suficienti pentru a stabili un raspuns in frecventa, probabil ca se pot extrapola si altii, suficient de aproape. Spre exemplu daca ai FS, VAS si suprafata conului, poti determina MMS si CMS matematic si de multe ori vezi ca sunt destul de aproape de datele producatorului.

Poate combinatia difuzor+cutie e buna pentru tine dar nu e buna pentru mine. Nu exista cutie ideala pentru un difuzor. Cutie recomandata e un termen mai corect, ar fi ceva in genul "In cutia asta difuzorul se va comporta cum e pe gustul majoritatii ascultatorilor".
Specificatiile pentru acel 1515 vin de la modelul cu DVC 2 sau DVC 4 Ohm? Paametrii masurati cu bobine in paralel sau in serie? Spidere soft sau spidere tari? Extra-optiune SC sau simplu? Dust-cap de carbon sau hartie, mare sau mic? Parametrii masurati inainte sau dupa rodaj? Teoretic ar trebui sa stii cat difera parametrii luand in calcul aceste variabile. Parametrii de pe site-ul DD sunt informativi. De aici pana la o baza exacta de calcul/simulare, mai este. Acum depinde si de preferinte. Pentru un rezultat mediu/multumitor e posibil sa functioneze si varianta ta. Trebuie sa recunosc, asta e un prag care pe mine nu ma multumeste.

Cat despre "adevarul" legat de acordaj si incinta, esti pe-aproape. Obisnuit fiind (probabil) cu softurile clasice de simulare nu iei in calcul un amanunt important (pe care, desigur, nici ele nu il iau in calcul). Si anume... MASINA. Habitaclul. Pozitionare si orientare. Toate acestea sunt amanunte care pot sa influenteze totul, de la control, delay, acordaj si pana la raspuns in frecventa. Chiar si cu o incinta.... recomandata.

Discutia are farmec la nivel teoretic dar am mai spus, in practica e ceva mai greu.... si mai altfel. In teorie exista incinta ideala pentru un anumit difuzor intr-o anumita aplicatie. In practica nu o gasesti cu simulari.


PS: Mi se pare o mare magarie sa vinzi/promiti omului o incinta "acordata la 30 Hz" constient fiind ca acel client "viseaza" automat la o incinta care "da jos", fara sa stie de fapt ca nu orice difuzor o sa faca acelasi lucru in incinta aia, ca raspunsul in frecventa o sa fie diferit de la masina la masina, de la portbagaj la portbagaj, de la amplif la amplif, si chiar de la amanunte mai mici de atat. Nu vinde nimeni incinte acordate la nimic, nici macar raportate la teoria raportului volum incinta/port. Se vinde o cutie de lemn cu anumite dimensiuni, care poate sau NU poate sa faca ceea ce vrea clientul, in functie de N variabile. Idem cu incintele "liniare" care "canta bine orice".

Incinta nu face nimic singura. Difuzorul plus incinta, pe-aproape. Difuzor bun + incinta potrivita aplicatiei + implementare corecta in aplicatie = rezultat bun. Eu zic ca se poate si fara simulare. E mai mult de lucru, dar e posibil sa iasa ceva mai bine.

PS: Din fericire eu stiu ca Lil' D stie ca diferenta intre rezultatul mediu dat de simulare si rezultatul de varf consta in incercari practice.
__________________
www.melodix.ro
ReLLaXX is offline   Reply With Quote
Old 28-01-13, 13:42   #13
ReLLaXX

Stage 5
 
ReLLaXX's Avatar
 
Join Date: Aug 2004
Posts: 2,977
Member of:
[Registered Users]
[Moderators]
[REDACTOR 4TUNING]
[Competitor CNCA]
Default Re: AJUTOR pls parametri DD 1515

Quote:
Originally Posted by florinstancu View Post
īnţeleg că dacă am o incintă de 150L acordată la 40 (pe gustul meu) şi arunc īn ea un dd se va auzi cum trebuie ?

Pānă la urmă, din punctul meu de vedere, lipsa parametrilor sunt o problema, şi nu se poate acorda corect incintă... Şi nu e o discuţie īn contradictoriu, e o părere
La prima parte, nu. La a doua parte, eronat. Si nu e o parere, e o certitudine bazata pe cativa ani de experienta. Daca vrei, se poate. Daca vrei sa nu se poata din cauza unor "pareri tehnice".... atunci probabil ca nu se poate.
ReLLaXX is offline   Reply With Quote
Old 28-01-13, 15:45   #14
Bigu

Stage 5
 
Bigu's Avatar
 
Join Date: Feb 2006
Posts: 4,762
Member of:
[Moderators]
[PARTICIPANT CURSE]
[VW]
[Competitor CNCA]
Default Re: AJUTOR pls parametri DD 1515

Quote:
Originally Posted by Lil' D View Post
... Am facut simulari la 2515 si 1515 si cutiile au avut raspunsul in frecventa care l-am dorit eu si sunetul pe care l-am dorit eu.
...
Asta e cel mai important, ca esti tu multumit! Vorbesc serios!
Bigu is offline   Reply With Quote
Old 28-01-13, 17:29   #15
silviu.o

Stage 5
 
silviu.o's Avatar
 
Join Date: Apr 2012
Posts: 559
Member of:
[VW]
[Fiat]
[Competitor CNCA]
Default Re: AJUTOR pls parametri DD 1515

Ma roade o curiozitate. Daca nu sunt toti parametri disponibili (desi vad ca sunt toti necesari pentru un calcul, nu stiu cat de exact sunt) si subwooferul nu da tot ce poate intr-o cutie cu dimensiunile stabilite de soft, voi cum faceti cutia pana la urma?
silviu.o is offline   Reply With Quote
Reply



- Copyright 2024 4Tuning -