Go Back   Forum 4Tuning > Car-Audio, Multimedia & GPS > Car Audio > Coltul incepatorului

Coltul incepatorului Intreaba si afla ce vrei sa stii

Reply
 
Thread Tools
Old 30-01-13, 17:15   #46
florinstancu

Stage 3
 
Join Date: Jul 2012
Posts: 161
Default Re: faruri=orga de lumini vectra b cu amp 1.48kW-> cum remediez/atenuez efectul asta

TOATE masinile prevazute cu 2 baterii au releu separator. intr-adevar, atentie la identificare.

si nu vb doar de jeep-uri. cam toate masinile fabr dupa 2000 (daca nu cumva si mai vechi....) clasa "mai spre business"

Combinatie buna pt cine il tine buzunarul, alternator si releu separator de mercedes w211: 200amperi iar releul e de 300 pe varianta AVANGARDE. se gasesc si pe unele A6, etc....
florinstancu is offline   Reply With Quote
Old 30-01-13, 17:16   #47
dan_tripon91

Stage 5
 
dan_tripon91's Avatar
 
Join Date: Aug 2012
Posts: 433
Member of:
[VW]
[Competitor CNCA]
Default Re: faruri=orga de lumini vectra b cu amp 1.48kW-> cum remediez/atenuez efectul asta

Quote:
Originally Posted by florinstancu View Post
ar fi vreo problema daca elimin "calciul" si bag 2 deep, fara nici un calciu/plumb ?

care e life-time-ul la un deep? modelul de il vinde ludovic, de ex ?
PowerCell 3000 una la motor si una in portbagaj....cu rombatul aveam incarcare mai slaba...dupa ce am dato jos era ceva mai buna incarcarea...Life-time-ul in functie de producator,baterie...daca o folosesti in conditii normale de incarcare 14,4 v o duci mai multi ani,daca o "inveti" cu incarcare mare se scurteaza viata

ale lui ludovic vreo 6,7 ani..nu stiu exact.el iti poate spune mai exact

Quote:
Originally Posted by raresvintea View Post
Dar ai incercat si fara releu? Se descarcau?
am incercat si fara inainte sa il cumpar doar vreo 2 zile ce e drept nu nu prea am sesizat diferente deoarece masina era benzina 1.6 nu avea nevoie ca un diesel de curent....dar oricum se descarca daca nu sunt la fel...
__________________
dan_tripon91 is offline   Reply With Quote
Old 30-01-13, 17:18   #48
florinstancu

Stage 3
 
Join Date: Jul 2012
Posts: 161
Default Re: faruri=orga de lumini vectra b cu amp 1.48kW-> cum remediez/atenuez efectul asta

Quote:
Originally Posted by Bigu View Post
Ce-mi place cand pierd timp scriind numai pentru mine...
Va salut, ramaneti cu ale voastre, eu ma retrag
de ce spui asta ? nu vad cu ce te-am jignit sau nu am tinut cont de parerea ta? intr-adevar, eu intreb una si unii canta pe langa subiect... da'astia-s oamenii, ce sa faci
Ultima mea intentie ar fi sa iau in deradere sfaturile tale. Nu te mai intrebam daca nu credeam ca esti capabil. sincer.
Chiar nu stiu d c te-ai suparat
florinstancu is offline   Reply With Quote
Old 30-01-13, 17:21   #49
dan_tripon91

Stage 5
 
dan_tripon91's Avatar
 
Join Date: Aug 2012
Posts: 433
Member of:
[VW]
[Competitor CNCA]
Default Re: faruri=orga de lumini vectra b cu amp 1.48kW-> cum remediez/atenuez efectul asta

Quote:
Originally Posted by florinstancu View Post
de ce spui asta ? nu vad cu ce te-am jignit sau nu am tinut cont de parerea ta? intr-adevar, eu intreb una si unii canta pe langa subiect... da'astia-s oamenii, ce sa faci
Ultima mea intentie ar fi sa iau in deradere sfaturile tale. Nu te mai intrebam daca nu credeam ca esti capabil. sincer.
Chiar nu stiu d c te-ai suparat
este clar ce a spus bigu....nu e bn sa legi 2 baterii diferite...orice cabluri ai avea...ele nu se "inteleg" bine...nu cred ca isi mai aveau rost intrebari legate de subiectu asta...e clar ca ai nevoie de un releu de separare
dan_tripon91 is offline   Reply With Quote
Old 30-01-13, 17:32   #50
florinstancu

Stage 3
 
Join Date: Jul 2012
Posts: 161
Default Re: faruri=orga de lumini vectra b cu amp 1.48kW-> cum remediez/atenuez efectul asta

Quote:
Originally Posted by Bigu View Post
Ce-mi place cand pierd timp scriind numai pentru mine...
Va salut, ramaneti cu ale voastre, eu ma retrag
Quote:
Originally Posted by silviu.o View Post
Ar merge si legate in paralel fara releu de separare,cum spune colegul Rares Nu e nici un pericol mai ales ca el are cabluri groase.
ia leaga tu in paralel un dif de 100 si unu de 300 si vezi ce se intampla.... ce e drept, in cazul bateriilor, nu ia foc nimic, in principiu.... parctic vezi tu....
florinstancu is offline   Reply With Quote
Old 30-01-13, 17:33   #51
florinstancu

Stage 3
 
Join Date: Jul 2012
Posts: 161
Default Re: faruri=orga de lumini vectra b cu amp 1.48kW-> cum remediez/atenuez efectul asta

Quote:
Originally Posted by dan_tripon91 View Post
este clar ce a spus bigu....nu e bn sa legi 2 baterii diferite...orice cabluri ai avea...ele nu se "inteleg" bine...nu cred ca isi mai aveau rost intrebari legate de subiectu asta...e clar ca ai nevoie de un releu de separare
dupa cum vezi, nu eu imi dau cu parerea.....
florinstancu is offline   Reply With Quote
Old 30-01-13, 17:37   #52
dan_tripon91

Stage 5
 
dan_tripon91's Avatar
 
Join Date: Aug 2012
Posts: 433
Member of:
[VW]
[Competitor CNCA]
Default Re: faruri=orga de lumini vectra b cu amp 1.48kW-> cum remediez/atenuez efectul asta

Quote:
Originally Posted by florinstancu View Post
ia leaga tu in paralel un dif de 100 si unu de 300 si vezi ce se intampla.... ce e drept, in cazul bateriilor, nu ia foc nimic, in principiu.... parctic vezi tu....
stai linistit ca am legat...aia e alta mancare de peste in cazul bateriilor e diferita situatia.
dan_tripon91 is offline   Reply With Quote
Old 30-01-13, 18:07   #53
raresvintea

Stage 5
 
Join Date: Aug 2007
Posts: 717
Member of:
[SKODA]
Default Re: faruri=orga de lumini vectra b cu amp 1.48kW-> cum remediez/atenuez efectul asta

Cunosc persoana care a legat Plumbul in fata al masinii, si un deep sigilat in spate si sa vezi dracie ca de 2 ani nu are nimica, si ambele baterii sunt diferite! Dar probabil ca e un caz mai aparte si tot la releu se ajunge.

Cei cu experienta ca bigu trebuie pe cuvand crezuti!
raresvintea is offline   Reply With Quote
Old 30-01-13, 18:17   #54
florinstancu

Stage 3
 
Join Date: Jul 2012
Posts: 161
Default Re: faruri=orga de lumini vectra b cu amp 1.48kW-> cum remediez/atenuez efectul asta

un raport curent disponibil/curent consumat pe masina in cauza avem ?
florinstancu is offline   Reply With Quote
Old 30-01-13, 18:18   #55
dan_tripon91

Stage 5
 
dan_tripon91's Avatar
 
Join Date: Aug 2012
Posts: 433
Member of:
[VW]
[Competitor CNCA]
Default Re: faruri=orga de lumini vectra b cu amp 1.48kW-> cum remediez/atenuez efectul asta

Quote:
Originally Posted by raresvintea View Post
Cunosc persoana care a legat Plumbul in fata al masinii, si un deep sigilat in spate si sa vezi dracie ca de 2 ani nu are nimica, si ambele baterii sunt diferite! Dar probabil ca e un caz mai aparte si tot la releu se ajunge.

Cei cu experienta ca bigu trebuie pe cuvand crezuti!
faza e ca o sa scada si durata de viata a bateriei....
dan_tripon91 is offline   Reply With Quote
Old 30-01-13, 18:26   #56
silviu.o

Stage 5
 
silviu.o's Avatar
 
Join Date: Apr 2012
Posts: 559
Member of:
[VW]
[Fiat]
[Competitor CNCA]
Default Re: faruri=orga de lumini vectra b cu amp 1.48kW-> cum remediez/atenuez efectul asta

Daca te uiti bine eu am dat primul idee cu doua baterii si releu de separare intre ele, pentru ca sunt diferite, si am fost primul din topic care a zis acest lucru, daca cineva citeste post cu post. Imi cer scuze fata de Bigu, cel mai experimentat care a postat in topicul asta, dar dat fiind costul mare ar releului de separare, am zis ca se poate incerca si cu bateriile in paralel fara releu, mai ales ca nu te supui nici unui risc.
silviu.o is offline   Reply With Quote
Old 30-01-13, 18:33   #57
Bigu

Stage 5
 
Bigu's Avatar
 
Join Date: Feb 2006
Posts: 4,762
Member of:
[Moderators]
[PARTICIPANT CURSE]
[VW]
[Competitor CNCA]
Default Re: faruri=orga de lumini vectra b cu amp 1.48kW-> cum remediez/atenuez efectul asta

Quote:
Originally Posted by raresvintea View Post

Cei cu experienta ca bigu trebuie pe cuvand crezuti!
Cu sau fara experienta prea putin conteaza, nu trebuie sa fiu crezut. Exista o sumedenie de surse pe internet inclusiv orele de fizica din liceu unde pot fi verificate informatiile.

Bine ca toata lumea cunoaste pe cineva care a facut ceva.
Bazat pe afirmatia ta legata de prietenul tau imi permit sa dau un exemplu:
De ce mai punem fuzibile pe alimentari, in mai putin de 5% din sisteme se intampla ca acea siguranta sa pateasca ceva.

Una e sa nu-ti dai seama ce e carpeala, alta e sa ai obrazul gros si sa nu accepti niste lucruri. Felicitari!
__________________
Y!M dbig.sounds
Dealer Autorizat pentru toata gama de produse Digital Designs si PowerCell
S-A DESCHIS
Bigu is offline   Reply With Quote
Old 30-01-13, 18:40   #58
Bigu

Stage 5
 
Bigu's Avatar
 
Join Date: Feb 2006
Posts: 4,762
Member of:
[Moderators]
[PARTICIPANT CURSE]
[VW]
[Competitor CNCA]
Default Re: faruri=orga de lumini vectra b cu amp 1.48kW-> cum remediez/atenuez efectul asta

Silviu.o
Nu stiu la ce te referi cand zici legate in paralel...una langa alta... Ideea e ca pe turism oricum le-ai "lega" tot in paralel trebuie sa ajunga ( plus la plus si minus la minus) ca daca faci vreo serie se intampla lucruri interesante. S-ar putea aprinde farurile fara sa dai din maneta

Cat despre experimentat veteran profesionist sau alte termene "deochiate", terminati cu astea ca mai am multe de invatat.
Bigu is offline   Reply With Quote
Old 30-01-13, 19:09   #59
raresvintea

Stage 5
 
Join Date: Aug 2007
Posts: 717
Member of:
[SKODA]
Wink Re: faruri=orga de lumini vectra b cu amp 1.48kW-> cum remediez/atenuez efectul asta

Quote:
Originally Posted by Bigu View Post
Una e sa nu-ti dai seama ce e carpeala, alta e sa ai obrazul gros si sa nu accepti niste lucruri. Felicitari!
Pe langa altii tu ai experienta unui numar de instalari in spate si de aceea am zis ca trebuie luat seama de ceea ce ai zis tu!

Altfel, nu-mi dau seama la ce replica de-a mea te-a deranjat! Stiu ca te-am sunat sa iti cer sfatul, dar bugetul nu-mi permite sa dau 400 lei. Imi pare rau daca te-am deranjat.

Merg cuplate 2 baterii identice ca si viata, capacitate etc ca rezistentele lor interne vor fi apropiate. Dar ce stiu de la acel om care le are diferite si merge.

Peace si O seara buna!

Last edited by raresvintea; 30-01-13 at 19:14.
raresvintea is offline   Reply With Quote
Old 30-01-13, 19:17   #60
florinstancu

Stage 3
 
Join Date: Jul 2012
Posts: 161
Default Re: faruri=orga de lumini vectra b cu amp 1.48kW-> cum remediez/atenuez efectul asta

haideti sa incheiem polemica.... despre altceva e vb in topic.... multumesc.
florinstancu is offline   Reply With Quote
Reply



- Copyright 2024 4Tuning -