Go Back   Forum 4Tuning > Car-Audio, Multimedia & GPS > Car Audio > Coltul incepatorului

Coltul incepatorului Intreaba si afla ce vrei sa stii

Reply
 
Thread Tools
Old 14-11-12, 17:53   #1
jokerx2

Stock
 
Join Date: Nov 2012
Posts: 5
Default Sfat achizitie difuzoare

Salut.Vreau sa achizitionez niste difuzoare pentru un mercedes sprinter 311 cdi.Nu ma intereseaza marimea pentru ca le voi pune pe panoul din spatele bancilor.Am nevoie de un sfat cu privirea la achizitionarea difuzoarelor cu un buget de 200.Nu prea ma pricep la boxele auto dar vreau ceva care sa se aude clar nu neaparat tare,sa se diferentieze joasele de medii si mediile de inalte.
Multumesc anticipat
jokerx2 is offline   Reply With Quote
Old 14-11-12, 18:59   #2
Dragster

Stage 5
 
Dragster's Avatar
 
Join Date: Jun 2007
Posts: 788
Member of:
[Racing Syndicate]
[Honda]
[Competitor CNCA]
Default Re: Sfat achizitie difuzoare

Quote:
Originally Posted by jokerx2 View Post
Salut.Vreau sa achizitionez niste difuzoare pentru un mercedes sprinter 311 cdi.Nu ma intereseaza marimea pentru ca le voi pune pe panoul din spatele bancilor.Am nevoie de un sfat cu privirea la achizitionarea difuzoarelor cu un buget de 200.Nu prea ma pricep la boxele auto dar vreau ceva care sa se aude clar nu neaparat tare,sa se diferentieze joasele de medii si mediile de inalte.
Multumesc anticipat
Cam greu in bugetul asta!! Parerea mea este ca ar trebui sa mai strangi ceva bani sa daca tot te apuci de un lucru sa o faci bine!!
Dragster is offline   Reply With Quote
Old 14-11-12, 19:01   #3
jokerx2

Stock
 
Join Date: Nov 2012
Posts: 5
Default Re: Sfat achizitie difuzoare

Sar nu vreau performanta.Le i-au petru tatal meu vreau doar sa se auda decent
M-am gandit la modelul asta, sunt bune:

Last edited by Bigu; 14-11-12 at 19:53.
jokerx2 is offline   Reply With Quote
Old 14-11-12, 19:09   #4
Dragster

Stage 5
 
Dragster's Avatar
 
Join Date: Jun 2007
Posts: 788
Member of:
[Racing Syndicate]
[Honda]
[Competitor CNCA]
Default Re: Sfat achizitie difuzoare

Quote:
Originally Posted by jokerx2 View Post
Sar nu vreau performanta.Le i-au petru tatal meu vreau doar sa se auda decent
M-am gandit la modelul asta, sunt bune:
Performanta in domeniul audio este mai greu de descris, si nici nu are rost sa ne inpodmolim in discutia asta!! Da si cele mentionate de tine sant o varianta!! Eu ma refeream la DLS Performance 1269 la 230 ron, sau Powerbass S-693 la 280 ron. Stiu ca sant putin peste bugetul tau dar eu de obicei daca dau bani pe ceva incerc sa fac in asa fel incat sa nu dau bani pt nimicuri!!!
__________________

Last edited by Bigu; 14-11-12 at 19:52.
Dragster is offline   Reply With Quote
Old 14-11-12, 19:17   #5
jokerx2

Stock
 
Join Date: Nov 2012
Posts: 5
Default Re: Sfat achizitie difuzoare

Inteleg foarte bine ce zici..dar in cazul meu cele stau sau stricat si vreau o alternativa decenta..Mi-a dat un prieten doua boxe nu stiu ce marca era oricum nu una cunoscuta...se auzeau doar mediile iar cand dadeam putin mai tare se auzea extrem de prost vreau ceva in care sa simt prezenta bassului si a trebelului.Si mai am o intrebare,aceste boxe clarion sunt pe 3 cai vor avea nevoie de amplificare sau sunt la fel ca cele pe 2 cai.Imi cer scuze daca am spus vreo aberatie,sunt cam paralel cu partea audio a masinii.

Last edited by Bigu; 14-11-12 at 19:52.
jokerx2 is offline   Reply With Quote
Old 14-11-12, 19:25   #6
Dragster

Stage 5
 
Dragster's Avatar
 
Join Date: Jun 2007
Posts: 788
Member of:
[Racing Syndicate]
[Honda]
[Competitor CNCA]
Default Re: Sfat achizitie difuzoare

Quote:
Originally Posted by jokerx2 View Post
Inteleg foarte bine ce zici..dar in cazul meu cele stau sau stricat si vreau o alternativa decenta..Mi-a dat un prieten doua boxe nu stiu ce marca era oricum nu una cunoscuta...se auzeau doar mediile iar cand dadeam putin mai tare se auzea extrem de prost vreau ceva in care sa simt prezenta bassului si a trebelului.Si mai am o intrebare,aceste boxe clarion sunt pe 3 cai vor avea nevoie de amplificare sau sunt la fel ca cele pe 2 cai.Imi cer scuze daca am spus vreo aberatie,sunt cam paralel cu partea audio a masinii.
Nu iti fa nici o grija ca inteleg ce vrei sa spui. In general toate difuzoarele trebuie amplificate ca sa scoti tot ce pot ele, va fi destul de greu sa reusesti sa ai joase pe masura mediei si a inaltei din acest difuzor. Parerea mea este ca daca tot vrei ceva ieftin si nu esti dispus sa cheltui bani, poti sa mergi la un magazin din orasul tau si sant sigur ca o sa gasesti ceva acolo decat sa comanzi ceva online si sa nu te descurci cu ele!!! Nu sant foarte straluciti dar cautai pe cei de la *** din orasul tau si cerele o parere!!!

Last edited by Bigu; 14-11-12 at 19:51.
Dragster is offline   Reply With Quote
Old 14-11-12, 19:26   #7
jokerx2

Stock
 
Join Date: Nov 2012
Posts: 5
Default Re: Sfat achizitie difuzoare

Multumesc!
jokerx2 is offline   Reply With Quote
Old 14-11-12, 20:34   #8
pigoo

Stage 5
 
pigoo's Avatar
 
Join Date: Feb 2009
Posts: 1,135
Member of:
[Competitor CNCA]
Default Re: Sfat achizitie difuzoare

Quote:
Originally Posted by jokerx2 View Post
...se auzeau doar mediile iar cand dadeam putin mai tare se auzea extrem de prost ........Imi cer scuze daca am spus vreo aberatie,sunt cam paralel cu partea audio a masinii.
da, problema vine de la Head Unit, sau player... cum vrei tu sa-i spui. un head unit nu are o amplificare mai puternica de 4x26w rms (IN CEL MAI BUN CAZ) iar puterea aia nu este data la volumul maxim.. ci pe la 3/4 . toate difuzoarele vor distorsiona daca dai mai tare de acest nivel sau 2/4 atat timp cat ai loudness activat, egalizator... si alte nebunii .
__________________
pigoo is offline   Reply With Quote
- Copyright 2024 4Tuning -