Go Back   Forum 4Tuning > Car-Audio, Multimedia & GPS > Car Audio > Coltul incepatorului

Coltul incepatorului Intreaba si afla ce vrei sa stii

Reply
 
Thread Tools
Old 11-06-12, 12:16   #1
Loop

Stage 5
 
Loop's Avatar
 
Join Date: Jul 2006
Posts: 513
Default Cateva intrebari despre antifonare / rigidizare

Vreau sa ma apuc sa mai mesteresc la usi pt ca am niste vibratii neprietenoase (care stiu cum sa le vindec, schimb clipsurile de la masca usii ca sunt panarama) si niste rezonante de care daca nu scap macar sa le minimizez.

Cum arata insonorizarea acum : am un strat pe partea exterioara a usii la care nu am de gand sa umblu ; pe partea interioara a usii e pus din loc in loc unde suprafata permitea aplicarea cu usurinta, si in proximitatea difuzorului e o cantitate mai generoasa. Mai e un strat pe masca de plastic.

Intrebari :

1) Pe partea interioara am pus insonorizant doar pentru rigidizare. M-am gandit sa fac un fel de incinta sealed dar imi era ca oricum nu reusesc. Sigur iese aer pe undeva (primu loc la care ma gandesc sunt gaurile in care intra clipsurile care nu am cum sa le acopar). Mai sunt tot felul de garnituri de cauciuc prin care trec cabluri sau pur si simplu nu trece nimic prin ele (dar aeru sigur trece) care nu le-am acoprit. Sa ma apuc sa pun insonorizant pe toata suprafata si sa incerc sa acopar fiecare gaurica care pot, in speranta unei incinte "sealed" sau sa o las asa "free air" ?

2) La masca de plastic a usii. Am un strat de silent coat pe ea. Merge sa pun niste pasta brax peste silent coat sau mai pun inca un strat de silent coat ?

3) O cutie de 1.5 kg de pasta ajuge pentru 2 usi (doar masca usii) sau imi trebuie 2 cutii ?

Astept raspuns. Numai bine !
__________________
Sounds so good it hertz !

Last edited by Loop; 11-06-12 at 12:19.
Loop is offline   Reply With Quote
Old 29-10-12, 20:01   #2
raresvintea

Stage 5
 
Join Date: Aug 2007
Posts: 717
Member of:
[SKODA]
Default Re: Cateva intrebari despre antifonare / rigidizare

Ce ai reusit cu usile? Ai gasit vreo pasta buna?
raresvintea is offline   Reply With Quote
- Copyright 2024 4Tuning -