Go Back   Forum 4Tuning > Car-Audio, Multimedia & GPS > Car Audio > Coltul incepatorului

Coltul incepatorului Intreaba si afla ce vrei sa stii

Reply
 
Thread Tools
Old 28-02-12, 15:24   #1
san_0233

Stage 1
 
Join Date: Nov 2009
Posts: 13
Question intrebare mp3 + boxe

Salut. As vrea sa imi montez pe masina un mp3 SONY GT300 http://www.***********/produse/CD_Pl...ONY/CDX-GT300/ si sa bag niste boxe tot SONY xs-F6937R ftp://ftp.vaio-link.com/PUB/MANUALS/...6947_IM_RO.PDF . Boxele sunt de 80W iar mp3-ul de 50W, ce se poate intampla? ce ar putea merge rau? Multumesc pentru ajutor.
san_0233 is offline   Reply With Quote
Old 28-02-12, 16:08   #2
julaikos
Oltcit Driver

Stage 5
 
julaikos's Avatar
 
Join Date: Feb 2008
Posts: 6,453
Member of:
[Oltcit]
[4Rally]
Default Re: intrebare mp3 + boxe

Nu vad ce ar putea merge prost
julaikos is offline   Reply With Quote
Old 28-02-12, 16:19   #3
cynegeticos

Stage 5
 
Join Date: May 2010
Posts: 661
Member of:
[Competitor CNCA]
Default Re: intrebare mp3 + boxe

Quote:
Originally Posted by san_0233 View Post
Boxele sunt de 80W iar mp3-ul de 50W, ce se poate intampla? ce ar putea merge rau? Multumesc pentru ajutor.
Ca o mica precizare player-ul tau are maxim 15w pe canal iar difuzoarele din cate am vazut sunt cotate la 60w rms...
Poti sa le pui fara problema dar sa ai grija la reglaje si incearca sa nu folosesti mai mult de 3/4 din volumul player-ului.
cynegeticos is offline   Reply With Quote
Old 28-02-12, 18:36   #4
san_0233

Stage 1
 
Join Date: Nov 2009
Posts: 13
Default Re: intrebare mp3 + boxe

Quote:
Originally Posted by cynegeticos View Post
Ca o mica precizare player-ul tau are maxim 15w pe canal iar difuzoarele din cate am vazut sunt cotate la 60w rms...
Poti sa le pui fara problema dar sa ai grija la reglaje si incearca sa nu folosesti mai mult de 3/4 din volumul player-ului.
din ceea ce imi spui ar trebui sa ma feresc sa ascult mai tare pt ca.......
san_0233 is offline   Reply With Quote
Old 28-02-12, 18:40   #5
julaikos
Oltcit Driver

Stage 5
 
julaikos's Avatar
 
Join Date: Feb 2008
Posts: 6,453
Member of:
[Oltcit]
[4Rally]
Default Re: intrebare mp3 + boxe

Nu se intampla nimic daca asculti mai tare,doar ca n-o sa ai putere sa duci acele difuzoare la blana
julaikos is offline   Reply With Quote
Old 28-02-12, 18:41   #6
san_0233

Stage 1
 
Join Date: Nov 2009
Posts: 13
Default Re: intrebare mp3 + boxe

Quote:
Originally Posted by julaikos View Post
Nu se intampla nimic daca asculti mai tare,doar ca n-o sa ai putere sa duci acele difuzoare la blana
aaaaha. dar nu exista nici un risc sa ard vre-un final de la mp3 sau vreo boxa....nu?


inca ceva: am posibilitatea sa aleg intre 2 modele> cel de sus xs-F6937R http://www.sony.co.uk/support/en/pro...specifications si acest model XS-F6926SE http://www.********/product/ics-f-se...ers/xs-f6926se . Care credeti ca ar face o ,,conexiune decenta" cu mp3-ul cu pricina SONY GT300 ? Multumesc.

Last edited by san_0233; 28-02-12 at 19:10.
san_0233 is offline   Reply With Quote
Old 28-02-12, 19:21   #7
san_0233

Stage 1
 
Join Date: Nov 2009
Posts: 13
Default Re: intrebare mp3 + boxe

al doilea model XS-F6926SE http://www.********/product/ics-f-se...ers/xs-f6926se


nu merge linkul frate :@:@:@
san_0233 is offline   Reply With Quote
Old 28-02-12, 19:32   #8
Dragster

Stage 5
 
Dragster's Avatar
 
Join Date: Jun 2007
Posts: 788
Member of:
[Racing Syndicate]
[Honda]
[Competitor CNCA]
Default Re: intrebare mp3 + boxe

Salutare, parerea mea este sa nu mergi pe Sony!, mai sant cateva variante ex: Alpine, Kenwood, Pioneer, asta ca si player-e, iar la difuzoare ai mai multe variante ex: Helix, DLS, Hertz, Powerbass, U-dimension, Digital Designs etc. Eu daca as fi in locul tau as mai cauta variante, nu vreau sa fiu inteles gresit sant bani tai dar daca tot il cheltui achizitioneaza ceva ce merita!!! Da-mi un buget in care vrei sa te incadrezi si poate te pot ajuta.
__________________
Dragster is offline   Reply With Quote
Old 28-02-12, 19:37   #9
san_0233

Stage 1
 
Join Date: Nov 2009
Posts: 13
Default Re: intrebare mp3 + boxe

Quote:
Originally Posted by Dragster View Post
Salutare, parerea mea este sa nu mergi pe Sony!, mai sant cateva variante ex: Alpine, Kenwood, Pioneer, asta ca si player-e, iar la difuzoare ai mai multe variante ex: Helix, DLS, Hertz, Powerbass, U-dimension, Digital Designs etc. Eu daca as fi in locul tau as mai cauta variante, nu vreau sa fiu inteles gresit sant bani tai dar daca tot il cheltui achizitioneaza ceva ce merita!!! Da-mi un buget in care vrei sa te incadrezi si poate te pot ajuta.

mi-e si rusine de bugetul meu....) am luat mp3-ul SH cu 150 si in boxe as vrea sa bag vreo 100 nu mai mult. am citit tot aici pe forum care sunt tendintele pentru ,,pretentiosi" si am cercetat piata in cautare de dif-uri bune. am ajuns la concluzia ca sunt MUUUUUUULT prea scumpe pentru mine. momentan vreau sa ascult muzica la un nivel ,,decent" fara pretentii si merg pe ,,ieftin si de preferinta bun" ). cam atat despre mine.....
san_0233 is offline   Reply With Quote
Old 28-02-12, 19:46   #10
Dragster

Stage 5
 
Dragster's Avatar
 
Join Date: Jun 2007
Posts: 788
Member of:
[Racing Syndicate]
[Honda]
[Competitor CNCA]
Default Re: intrebare mp3 + boxe

Quote:
Originally Posted by san_0233 View Post
mi-e si rusine de bugetul meu....) am luat mp3-ul SH cu 150 si in boxe as vrea sa bag vreo 100 nu mai mult. am citit tot aici pe forum care sunt tendintele pentru ,,pretentiosi" si am cercetat piata in cautare de dif-uri bune. am ajuns la concluzia ca sunt MUUUUUUULT prea scumpe pentru mine. momentan vreau sa ascult muzica la un nivel ,,decent" fara pretentii si merg pe ,,ieftin si de preferinta bun" ). cam atat despre mine.....
Incercam sa ajut doar, eu zic sa mai cauti poate apare ceva mai ok la 100 ron SH.......... succes.
Dragster is offline   Reply With Quote
Old 28-02-12, 20:08   #11
san_0233

Stage 1
 
Join Date: Nov 2009
Posts: 13
Default Re: intrebare mp3 + boxe

Quote:
Originally Posted by Dragster View Post
Incercam sa ajut doar, eu zic sa mai cauti poate apare ceva mai ok la 100 ron SH.......... succes.
mc mc :d. o parere despre cele doua perechi de mai sus poti sa iti dai? care ar fi mai bune?
san_0233 is offline   Reply With Quote
Old 28-02-12, 20:11   #12
Dragster

Stage 5
 
Dragster's Avatar
 
Join Date: Jun 2007
Posts: 788
Member of:
[Racing Syndicate]
[Honda]
[Competitor CNCA]
Default Re: intrebare mp3 + boxe

Quote:
Originally Posted by san_0233 View Post
mc mc :d. o parere despre cele doua perechi de mai sus poti sa iti dai? care ar fi mai bune?
Domnu te rog sa nu imi ceri asa ceva, ambele sant prostii!!!, sincer eu mai bine as astepta inca 1 luna si as cumpara 1 pereche de coaxialea la 200 ron, noi!! credema merita toti bani!!
Dragster is offline   Reply With Quote
Old 28-02-12, 23:30   #13
san_0233

Stage 1
 
Join Date: Nov 2009
Posts: 13
Default Re: intrebare mp3 + boxe

DAR ASTEA SUNT ,,BUNE" JBL GTO937 http://www. beloud . ro/produse/Difuzoare_auto/JBL/GTO/GTO937/ ? intreb pt ca nu stiu cat poate acest SONY GT300 (e deja cumparat), si nu as vrea sa patesca ceva, eventual sa i se arda vreo jmekerie sau mai stiu eu ce sa ia foc..... MULTUMESC pt rabdare ).

Last edited by san_0233; 28-02-12 at 23:33.
san_0233 is offline   Reply With Quote
Old 29-02-12, 11:51   #14
san_0233

Stage 1
 
Join Date: Nov 2009
Posts: 13
Default Re: intrebare mp3 + boxe

nimeni nu imi poate spune nimic?


VA ROOOOOOG

as vrea sa iau JBL-urile astea....dar nu verau sa am probleme dupa. si sa se auda si ,,acceptabil"...

Last edited by san_0233; 29-02-12 at 12:05.
san_0233 is offline   Reply With Quote
Old 29-02-12, 12:16   #15
roli

Stage 5
 
roli's Avatar
 
Join Date: Apr 2010
Posts: 1,304
Member of:
[Honda]
[Competitor CNCA]
Default Re: intrebare mp3 + boxe

Quote:
Originally Posted by san_0233 View Post
nimeni nu imi poate spune nimic?


VA ROOOOOOG

as vrea sa iau JBL-urile astea....dar nu verau sa am probleme dupa. si sa se auda si ,,acceptabil"...
Domnu firmele astea care se vand si la metro, Cora ... Etc. Sunt calitativ slabe, la bani aia nu poți sa ai asteptari prea mari.
roli is offline   Reply With Quote
Reply



- Copyright 2026 4Tuning -