Go Back   Forum 4Tuning > Car-Audio, Multimedia & GPS > Car Audio > Coltul incepatorului

Coltul incepatorului Intreaba si afla ce vrei sa stii

Reply
 
Thread Tools
Old 21-09-11, 22:24   #1
2fast4u_DK

Stage 5
 
2fast4u_DK's Avatar
 
Join Date: Sep 2006
Posts: 847
Member of:
[NoSpeedLimit Romania Club]
[RENAULT]
Default Mufa auxiliara si altele

Am si eu 2 intrebari .Am un mp3 player pionner cu mufa auxiliara in spate si as dori sa pot conecta un telefon,pentru a rula muzica de pe el.Cand conectez cablul normal,ca la casti ,cu un capat in mp3 si cu un capat in telefon,cass'ul o ia razna,se schimba intr-una de pe radio pe cd si nu se aude nimic.Cand conectez celelalte cabluri ,rosu si alb,se aude doar in boxele din spate si foarte incet.Ce as putea face sa se auda in toate boxele,ca si cum as asculta folosind un CD?
Si a2-a intrebare e.Am 4 boxe in masina.Cele pe fata se aud bine,cum trebuie,dar cele de pe spate se aud destul de rau.Baraie foarte tare si daca setez casetofonul astfel incat sa functioneze doar una din ele,aceea se aude mai bine,bassul mai clar si nu mai baraie asa de tare,dar cand le pun iar inapoi,pe amandoua,incep sa faca urat .Imi trebuie amplificator?Sau ce pot face? Nu prea ma pricep .Multumesc .
__________________
2fast4u_DK is offline   Reply With Quote
Old 22-09-11, 18:55   #2
Andry

Stage 4
 
Join Date: May 2008
Posts: 275
Default Re: Mufa auxiliara si altele

La prima parte :

Mufa Jack 3.5mm ( auxiliarul, zici tu ) este cumva albastra? Daca DA, atunci este pentru a conecta telecomanda cu fir. Pioneer din cate stiu eu au mufa AUX in partea frontala.
Iar cele 2 RCAuri ( rosu si alb ) sunt IESIRI, nu intrari. Reprezinta iesirile de semnal mic ( preamplificate ) pentru a transmite semnal catre un amplificator separat.

Iar la partea a doua :

Verifica daca ai conectat bine polaritatea ambelor difuzoare spate, din cate spui cam asta ar cauza problema.
Andry is offline   Reply With Quote
Old 22-09-11, 21:21   #3
2fast4u_DK

Stage 5
 
2fast4u_DK's Avatar
 
Join Date: Sep 2006
Posts: 847
Member of:
[NoSpeedLimit Romania Club]
[RENAULT]
Default Re: Mufa auxiliara si altele

Multumesc mult pentru raspuns.Mufa jack nu e albastra.E exact ca la un mp3 player normal si cand conectez un telefon sau un mp3,folosind acel slot,casetofonul o ia razna si imi scrie att on apoi se schimba frecventele aiurea.
Boxele spate sunt conectate bine,dar voi incerca sa inversez polaritatile sa vad cum se aude.Multumesc mult.
2fast4u_DK is offline   Reply With Quote
Old 23-09-11, 08:33   #4
Bigu

Stage 5
 
Bigu's Avatar
 
Join Date: Feb 2006
Posts: 4,762
Member of:
[Moderators]
[PARTICIPANT CURSE]
[VW]
[Competitor CNCA]
Default Re: Mufa auxiliara si altele

si o intrebare cheie... ce model este acel aparat???
Bigu is offline   Reply With Quote
Old 23-09-11, 09:23   #5
2fast4u_DK

Stage 5
 
2fast4u_DK's Avatar
 
Join Date: Sep 2006
Posts: 847
Member of:
[NoSpeedLimit Romania Club]
[RENAULT]
Default Re: Mufa auxiliara si altele

Pioneer deh 2800
2fast4u_DK is offline   Reply With Quote
- Copyright 2024 4Tuning -