Go Back   Forum 4Tuning > Car-Audio, Multimedia & GPS > Car Audio > Coltul incepatorului

Coltul incepatorului Intreaba si afla ce vrei sa stii

Reply
 
Thread Tools
Old 14-11-06, 16:38   #16
Eugen_TL
Renault Driver

Stage 5
 
Eugen_TL's Avatar
 
Join Date: Mar 2005
Posts: 5,658
Member of:
[RENAULT]
Default Re: Intrebare sistem audio

alex am citit crde-ma dar unii termeni chiar nu-i inteleg..voi sunteti pe domeniu eu nu.... in fine stiu pe cineva care se ocupa sonorizari nunti majorate etc etc si pe masina omu si-a pus 4 boxe ovale si se aude beton bassu iar in masina ok ...cel putin mie imi plce! nu se aude ca la un sistem prof. am auzit si dinastea , dar la bani relativ putini baiatu are ce a vrut (muzica inauntru si bass care il auzi cand trece pe langa tine chiar bine) .. altu la un cielo a pus 2 boxe in usile din spate nu mai stiu de care..si 2 mai mari in spate si un sub. si iar se aude ok din partea mea si a altora ! pe cand la unele taxiuri,omu are 2 boxe mari in fata si tziuie ca la tigani ...

in fine ..obraznick nu vrrea sa mearga la concursuri cu matizu , vrea muzica sa se auda ok iar bass sa EXISTE, de aceea si ii spuneam sa puna 4 boxe in spate .... o alta varianta ar fi 4 boxe cum ar fi cele din oferta de mai sus si un sub mic NO NAME ! masina oricum va fi data in primavara,dar vrea sa o aranjeze putin
__________________
Megane 2 my edition
https://forum.4tuning.ro/110-masina-m...ml#post5673253
Eugen_TL is offline   Reply With Quote
Old 15-11-06, 00:29   #17
bulu

Stage 5
 
Join Date: Oct 2005
Posts: 370
Default Re: Intrebare sistem audio

Daca nu face usile sau nu are usi bune merge de un sistem cu 4 boxe si HU sa se aude asa ambiental.Cat despre LG am vazut eu ce pot... iesirile pe semnal varza ... sunet dezastros al ampului ... nu se poate descrie asa ceva.
Cat despre iesirile RCA cred ca sunt de forma mai mult ca am pus o statie la blana si nu suna deloc.... deabia misca subu si am crezut ca-s alte probleme si pana la urma doar sa trag aceleas rca de la o alta masina si se auzea beton.
Asta arata calitatea LG la HU ...
Daca vrei bani putzini putzini iei coaxiale pioneer de 17 si 6X9 ovale si un HU 2800 de exemplu si scapi ieftin si stii ca si suna cat de cat.
Pioneer TS-A6901 -2 mil
Pioneer TS-G1749 -1.25 mil
Pioneer 2800 -4 mil
Totul face 7 250 000. Mai ai manopera si cabluri daca nu le ai trase deja care aici e in functie de firma la care le pui.
bulu is offline   Reply With Quote
Old 15-11-06, 13:18   #18
Eugen_TL
Renault Driver

Stage 5
 
Eugen_TL's Avatar
 
Join Date: Mar 2005
Posts: 5,658
Member of:
[RENAULT]
Default Re: Intrebare sistem audio

BULU...acum am fost sa ne uitam..si exact la pioneer TS-A6901 ne-am oprit..dar 4 bucati montat in spate pe un placaj o sa vedem noi... in usi s-ar risca pt ca e posibil sa patrunda apa sau sa se produca vibratii de la fata si nu are rost sa lucrezi usile.. mai bine 4 in spate si gata,in fata te intelegi cand vorbesti ! dar la player am gasit un mp3 panasonic CQ-C1303NE
mai exact despre asta e vorba : http://www.panasonic.ro/products/product.jsp?id=134

deci se merita cele 4 boxe si acest player? iese cam 7 200.000... m-am uitat bulu la playeru spus de tine dar l-am gasit la 4 mil 700....
Eugen_TL is offline   Reply With Quote
Old 15-11-06, 14:44   #19
steaua23
Opel Driver

Stage 5
 
steaua23's Avatar
 
Join Date: Feb 2005
Posts: 6,269
Member of:
[Opel]
[Colectionar Machete]
Default Re: Intrebare sistem audio

pe matiz intra fara problema boxe de 13 cm fata insa va trebui sa decupezi fata de usa pentru a le monta. a avut un prieten asa ceva pe matiz-ul lui si timp de 2 ani nu a avut probleme cu apa ... sau alte "prostii" de genu.
vezi ca gasesti de la alpine boxe ovale pe diimensiunea locului din spate de la matiz si nu mai trebuie sa decupezi nimic ...
oricum cu 4 boxe (2 in fata usi si 2 in spate ... ori usa ori placaj ) se aude mai bine decat cu toate 4 pe spate
__________________
steaua23 is offline   Reply With Quote
Old 15-11-06, 16:25   #20
Cosmin255

Stage 5
 
Cosmin255's Avatar
 
Join Date: Mar 2005
Posts: 2,951
Member of:
[Moderators]
[AUDI]
Default Re: Intrebare sistem audio

spun inca odata , ca nu ma pricep deloc la audio , eu imi doresc ceva sa se auda bine , si pana in 7 mil
N-am de unde sa iau de aici decat de pe la Floanco Altex Domo deastea...ori de la Metro sapt viitoare ca are drum soferul nostru acolo.....
So ce sa fac ? Sa nu le pun toate 4 pe spate pe placaj?Si sa nu iau ovale?
n-as prea vrea sa ii mai fac gauri in usi....
Oricum nu vreau sa arunc f multi bani pt ca o sa o marit la primavara
__________________
2009 Audi A4

Last edited by Cosmin255; 15-11-06 at 16:28.
Cosmin255 is offline   Reply With Quote
Old 15-11-06, 16:52   #21
steaua23
Opel Driver

Stage 5
 
steaua23's Avatar
 
Join Date: Feb 2005
Posts: 6,269
Member of:
[Opel]
[Colectionar Machete]
Default Re: Intrebare sistem audio

http://www.****************/prod_deta...DaewooMatiz-P2
uita-te unpic aici ... desi sunt unpic mai scumpe, dar poti sa iei alt mp3
ti-am dat site-ul ca ai ocazia sa comandzi online ... de acolo si iti livreaza la domiciliu.
oricum ... eu in locul tau nu as pune boxe doar pe spate
steaua23 is offline   Reply With Quote
Old 15-11-06, 20:28   #22
ceachi

Stage 5
 
ceachi's Avatar
 
Join Date: Apr 2006
Posts: 721
Member of:
[Competitor CNCA]
Default Re: Intrebare sistem audio

Mai oameni buni eu nu sunt priceput in domeniu dar voi chiar il determinati pe bietul om sa isi puna difuzoare doar pe spate?
Sa fim seriosi daca vrei sa asculti muzica acasa te duci in sufragerie dai drumul la combina si pe urma te duci in dormitor sa asculti?
Nu stiu cum se aude in Matiz cu difuzoare doar pe spate dar in Cielo cu ovale Jbl
doar pe spate si fata oprita se aude dezastros.
Acum nici cu 7 mil nu poti sa faci minuni dar totusi...
Eu habar nu am cum sunt usile de Matiz si de aceia ma abtin sa iti dau un sfat dar ai rabdare ca poate te ajuta cei din domeniu.
Nu se risca nimeni cu un sfat ? (provocare ceva decent in 7 mil , banuesc ca vrea sa sune tare)
ceachi is offline   Reply With Quote
Old 15-11-06, 21:21   #23
Cosmin255

Stage 5
 
Cosmin255's Avatar
 
Join Date: Mar 2005
Posts: 2,951
Member of:
[Moderators]
[AUDI]
Default Re: Intrebare sistem audio

nu neaparat foarte tare ceachi dar vreau un sunet de calitate , pt ca merg mult cu masina si imi place sa aud muzica tare dar cat sa ma pot intelege cat de cat cu cei din jur ....
Deci ce sa fac ? sa pun 2 cu 3 cai pe spate si 2 cu 2 cai pe fatza? Cam de ce putere ? Ceva concret de la magazinele mai sus mentionate?
Cosmin255 is offline   Reply With Quote
Old 15-11-06, 21:40   #24
bad_boy2k

Stage 5
 
bad_boy2k's Avatar
 
Join Date: Apr 2005
Posts: 900
Default Re: Intrebare sistem audio

cu toate ca sunt impotriva difurilor pe spate, ca recomandare mergi pe ovale in spate si ceva componente, ce poti pune, pe fata. e singura sansa sa ai un bas decent fara sub...
aceeasi treaba si la cielo.
__________________
It's the SOUND that simply amazes you...
<<SQ SYSTEM UNLOAD = 100%>>
sa pun si io rezultatele la EMMA aciulea?? neaa..
bad_boy2k is offline   Reply With Quote
Old 16-11-06, 00:35   #25
bulu

Stage 5
 
Join Date: Oct 2005
Posts: 370
Default Re: Intrebare sistem audio

Hmmm ... ce sa zic de player la noi e 4 mil in cap pioneer 2800 ... nu pot sa controlez preturile din tulcea
bulu is offline   Reply With Quote
Old 16-11-06, 00:39   #26
bulu

Stage 5
 
Join Date: Oct 2005
Posts: 370
Default Re: Intrebare sistem audio

Si in legatura cu 4 boxe spate ... asta faci daca vrei bass ca 4 ovale fac un fel de mic subwoofer dar trebuie placa buna de lemn pe care le pui si banuiesc ca le pui putin in diagonala ca nu incap.
Pt un sunet de calitate 2 fata 2 spate ... daca vrei tare le pui cum zici tu dar nu cred ca le ti 2-3 luni asa si o sa vrei pe fata atunci sigur.
bulu is offline   Reply With Quote
Old 16-11-06, 01:35   #27
C8V5S

Stage 4
 
C8V5S's Avatar
 
Join Date: Jun 2006
Posts: 285
Default Re: Intrebare sistem audio

Daca zici ca nu prea ai de unde sa iei boxe, m-am uitat pe site-ul domo(ai zis ca e in tulcea) si vad ca ai avea 2 posibilitati de boxe:
1. JBL CS2105 1.3mil + JBL CS3196 2mil
2. Pioneer TS-G1349 1mil + Pioneer TS-A6911 2.4mil
Asta in cazul in care te hotarasti la varianta cu boxe si in fata. Iar despre player, vad ca au Pioneer DEH-2800MP la 4.1 mil fix
C8V5S is offline   Reply With Quote
Old 16-11-06, 15:15   #28
Cosmin255

Stage 5
 
Cosmin255's Avatar
 
Join Date: Mar 2005
Posts: 2,951
Member of:
[Moderators]
[AUDI]
Default Re: Intrebare sistem audio

in capul meu s-a facut si mai varza
Sa arunc in spate 2 ovale si pe fata 2 boxe cu 2 cai mai puternice ? nu e bine nici asa?
Cosmin255 is offline   Reply With Quote
Old 16-11-06, 17:06   #29
C8V5S

Stage 4
 
C8V5S's Avatar
 
Join Date: Jun 2006
Posts: 285
Default Re: Intrebare sistem audio

Pai ideal ar fi sa ai 2 boxe coaxiale(13cm) pe fata iar pe spate ovale. Ideea cu 4 ovale in spate nu mi se pare buna si chiar daca pe moment iti place, sunt mari sanse sa te razgandesti dupa ceva timp, tu decizi.
C8V5S is offline   Reply With Quote
Old 16-11-06, 17:18   #30
Eugen_TL
Renault Driver

Stage 5
 
Eugen_TL's Avatar
 
Join Date: Mar 2005
Posts: 5,658
Member of:
[RENAULT]
Default Re: Intrebare sistem audio

acum intreb eu.... cele pe spate puternice..alea fata slabe... va trebui sa le egalizez in putere din player? ca daca voi da la max sa spunem alea spate vor face fata dar alea din usi fata se vor arde... nu radeti dar asa se invata nu? =)))
Eugen_TL is offline   Reply With Quote
Reply



- Copyright 2024 4Tuning -