Go Back   Forum 4Tuning > Car-Audio, Multimedia & GPS > Car Audio > Coltul incepatorului

Coltul incepatorului Intreaba si afla ce vrei sa stii

Reply
 
Thread Tools
Old 05-08-11, 21:50   #1
seatpower

Stage 4
 
Join Date: Jul 2011
Posts: 205
Wink Un pic de ajutor la amplificarea unor boxe

va salut

am urmatoarele componente

HU : Sony cdx m-9900
amplif: Sony Xplod XM-SD14X ( 4 canale )
boxe : fata si spate mac audio apm 16.2 ( 16.5 )

am toate cele 4 boxe legate la amplificator, canalul din stanga spate are paraziti

Speta 1 : aveam paraziti cand porneam masina pe partea dreapta, am refacut legatura la ground si totul ok

Speta 2 : am legat toate cele 4 boxe la 2 canale ( nu am putut scoate hu-ul afara sa pun rca-urile pt front si rear ) asa ca am dat semnal la amplif pe de la iesirea de subwoofer, si am paraziti pe stanga spate cand pornesc masina

mentionez ca am rca-urile trase pe aceeasi parte cu 12v+ de la baterie

de ce am paraziti ?
Attached Thumbnails
Click image for larger version

Name:	7.JPG
Views:	90
Size:	306.1 KB
ID:	2109775   Click image for larger version

Name:	8.JPG
Views:	119
Size:	341.1 KB
ID:	2109776   Click image for larger version

Name:	3.JPG
Views:	93
Size:	332.9 KB
ID:	2109777  

Click image for larger version

Name:	4.JPG
Views:	94
Size:	407.0 KB
ID:	2109778  
seatpower is offline   Reply With Quote
Old 05-08-11, 23:19   #2
groowe

Stage 5
 
groowe's Avatar
 
Join Date: Feb 2009
Posts: 304
Member of:
[CITROEN]
[Competitor CNCA]
Default Re: Un pic de ajutor la amplificarea unor boxe

Quote:
Originally Posted by seatpower View Post
va salut

mentionez ca am rca-urile trase pe aceeasi parte cu 12v+ de la baterie

de ce am paraziti ?
Ti-ai raspuns la intrebare.
Trebuie doar inversata ordinea chestiilor pe care le-ai zis.

de ce am paraziti ?
(mentionez ca) am rca-urile trase pe aceeasi parte cu 12v+ de la baterie

Trage RCAurile pe celalta parte.
__________________


Current: Android JB Tab | Audison bit one | PPI Phantom 900.4 | Helix HXA20X | Mach 5 MLI-65 | Faital 3FE20 Fullrange | JBL W10GTI | SilentCoat (Civic)

"Pseudoscience is often characterized by the use of vague, exaggerated or unprovable claims, an over-reliance on confirmation rather than rigorous attempts at refutation, a lack of openness to evaluation by other experts and a general absence of systematic processes to rationally develop theories."
groowe is offline   Reply With Quote
Old 05-08-11, 23:26   #3
groowe

Stage 5
 
groowe's Avatar
 
Join Date: Feb 2009
Posts: 304
Member of:
[CITROEN]
[Competitor CNCA]
Default Re: Un pic de ajutor la amplificarea unor boxe

Ce am scris inainte ar putea fi o rezolvare.
Dar tinand cont ca ai paraziti numai pe stanga spate si nu si pe stanga fata, avand semnal de pe aceleasi RCAuri, ar putea fi si o problema de amplificator.

Incearca prima data totusi sa muti RCAurile pe celalalta parte.
Ai mai putea schimba RCAurile intre ele(stanga cu dreapta) sa vezi daca parazitii se muta pe dreapta sau raman pe stanga. daca raman pe stanga, aproape sigur e din amplif.
groowe is offline   Reply With Quote
Old 05-08-11, 23:51   #4
seatpower

Stage 4
 
Join Date: Jul 2011
Posts: 205
Wink Re: Un pic de ajutor la amplificarea unor boxe

am zis mai sus, eu am legat 4 boxe la 2 canale, daca pun decat 2 boxe la 2 canale nu are absolut nimic.... e ceva cu polaritatea ? oricum o sa pun fiecare boxa pe canalul ei, dar am vrut sa fac teste sa vad cum se aude....

fenomenul e urmator, cu 3 difuzoare, pornesc masina nu are nimic, cand il pun pe al 4-ulea pac incep parazitii
Attached Thumbnails
Click image for larger version

Name:	asss.jpg
Views:	104
Size:	37.9 KB
ID:	2109917  

Last edited by seatpower; 05-08-11 at 23:56.
seatpower is offline   Reply With Quote
Old 06-08-11, 10:06   #5
ReLLaXX

Stage 5
 
ReLLaXX's Avatar
 
Join Date: Aug 2004
Posts: 2,977
Member of:
[Registered Users]
[Moderators]
[REDACTOR 4TUNING]
[Competitor CNCA]
Default Re: Un pic de ajutor la amplificarea unor boxe

Mutat.
ReLLaXX is offline   Reply With Quote
Old 06-08-11, 12:45   #6
groowe

Stage 5
 
groowe's Avatar
 
Join Date: Feb 2009
Posts: 304
Member of:
[CITROEN]
[Competitor CNCA]
Default Re: Un pic de ajutor la amplificarea unor boxe

Probabil ca ai un final mai sensibil si cand pui sarcina de 2ohm nu ii chiar place.lasa un dif/canal si ii ok.
groowe is offline   Reply With Quote
Old 07-08-11, 15:15   #7
seatpower

Stage 4
 
Join Date: Jul 2011
Posts: 205
Wink Re: Un pic de ajutor la amplificarea unor boxe

Quote:
Originally Posted by groowe View Post
Probabil ca ai un final mai sensibil si cand pui sarcina de 2ohm nu ii chiar place.lasa un dif/canal si ii ok.
chiar asta am sa fac ... o sa las fiecare difuzor pe canal, multumesc mult de tot pentru ajutor!
seatpower is offline   Reply With Quote
Old 08-08-11, 18:54   #8
seatpower

Stage 4
 
Join Date: Jul 2011
Posts: 205
Wink Re: Un pic de ajutor la amplificarea unor boxe

mai revin cu 1 singura intrebare ... cum pot sa leg cel mai bine 2 amplificatoa ?

cate un bloc distribuitor pt plus 12v si unul pentru ground ?
seatpower is offline   Reply With Quote
Old 08-08-11, 18:56   #9
groowe

Stage 5
 
groowe's Avatar
 
Join Date: Feb 2009
Posts: 304
Member of:
[CITROEN]
[Competitor CNCA]
Default Re: Un pic de ajutor la amplificarea unor boxe

asa ar fi cel mai bine.
daca schimbi dimensiunea cablurilor pe partea de +, sa iei distribuitor cu sigurante.
groowe is offline   Reply With Quote
Old 08-08-11, 18:58   #10
seatpower

Stage 4
 
Join Date: Jul 2011
Posts: 205
Wink Re: Un pic de ajutor la amplificarea unor boxe

pai am ampliful ala sony care are 50-60w pe canal si mai vreau un subwoofer mic 150-180w maxim, am un cablul de curent de 20mm, nush dc la puterea asta insumata ar fi nevoie de pun altul mai mare..
seatpower is offline   Reply With Quote
Old 08-08-11, 19:09   #11
groowe

Stage 5
 
groowe's Avatar
 
Join Date: Feb 2009
Posts: 304
Member of:
[CITROEN]
[Competitor CNCA]
Default Re: Un pic de ajutor la amplificarea unor boxe

nu ceva mai mare
dar din distribuitor poti scoate din un cablu de 20mm^2, 2 cabluri de 10mm^2 pentru cele 2 amplificatoare, asta daca nu vrei sa ramai cu cablu de 20 peste tot. In varianta in care treci pe cablu de 10mm, iti trebuie sigurante adecvate(40-60A).

Sa nu ma intelegi gresit, 20mm^2 ajung peste cap. Si 10 pt fiecare amplif in parte iarasi ajung.
groowe is offline   Reply With Quote
Old 08-08-11, 19:29   #12
seatpower

Stage 4
 
Join Date: Jul 2011
Posts: 205
Wink Re: Un pic de ajutor la amplificarea unor boxe

ma gandeam sa folosesc aceeasi grosime de cablul peste tot ... si zici ca ar fi indicat sa iau blocuri distribuitoare cu sigurante in ele ?
seatpower is offline   Reply With Quote
Old 09-08-11, 00:15   #13
groowe

Stage 5
 
groowe's Avatar
 
Join Date: Feb 2009
Posts: 304
Member of:
[CITROEN]
[Competitor CNCA]
Default Re: Un pic de ajutor la amplificarea unor boxe

Daca folosesti cabluri de aceeasi grosime, nu e nevoie. Dar poate in viitor mai vrei sa adaugi ceva, pentru 10 lei in plus nu ar strica un distribuitor cu sigurante.
groowe is offline   Reply With Quote
- Copyright 2026 4Tuning -