Go Back   Forum 4Tuning > Car-Audio, Multimedia & GPS > Car Audio > Coltul incepatorului

Coltul incepatorului Intreaba si afla ce vrei sa stii

Reply
 
Thread Tools
Old 28-03-11, 20:54   #1
StfBog24

Stock
 
Join Date: Mar 2011
Posts: 3
Default Sfaturi si idei

A venit vremea sa schimb boxele originale de pe masina (Opel Astra G) cu unele mai capabile. Head unit-ul este un Panasonic (4x50W). Ce vreau de la ele: bass decent atunci cand vreau sa il am la dispozitie si un sunet de o calitate buna. Ca si buget: 600-700 RON; pentru boxe de 16.5 cm pe fata si 13 cm pe spate. Acum nu sunt foarte hotarat intre: boxe + tweeter pe fata si coaxiale pe spate sau boxe + tweeter fata si spate.
Si inca o intrebare: cam ce valoare (W) ar trebui sa aibe boxele pentru acest casetofon.
Orice sugestie e bine venita si va multumesc in avans
StfBog24 is offline   Reply With Quote
Old 29-03-11, 00:09   #2
ReLLaXX

Stage 5
 
ReLLaXX's Avatar
 
Join Date: Aug 2004
Posts: 2,977
Member of:
[Registered Users]
[Moderators]
[REDACTOR 4TUNING]
[Competitor CNCA]
Default Re: Sfaturi si idei

Componente bune pe fata si coaxiale pe spate. As orienta bugetul 70% fata si 30% spate, sau daca suporti varianta... 100% fata cu posibilitate de upgrade pe viitor - antifonarea usilor fata si amplificarea componentelor, avand in vedere ca in bugetul asta gasesti ceva mai rasarit.

Playerul ala nu "scoate" mai mult de 4 x 20W curat (si aia in mod dinamic). Orice difuzoare in bugetul acesta vor depasi sensibil capacitatile playerului.

Ce gen de muzica asculti in general?
__________________
www.melodix.ro
ReLLaXX is offline   Reply With Quote
Old 29-03-11, 18:03   #3
StfBog24

Stock
 
Join Date: Mar 2011
Posts: 3
Default Re: Sfaturi si idei

Antifonarea usilor este chiar atat de necesara pentru o configuratie sa zic, medie? Nu doresc nimic foarte performant, doar pentru propria-mi persoana. In materie de muzica, aproape orice in afara de manele (poate o mai mare frecventa in house si rap)

edit: nu este nici un risc daca puterea casetofonului nu echivaleaza cu cea a boxelor (sa apara sunete distorsionate, sa se arda ceva, etc)

edit nr 2: ce face un difuzor "bun"; care sunt caracteristicile principale care se regasesc si in pret, in afara de puterea (W)

Last edited by StfBog24; 29-03-11 at 18:16.
StfBog24 is offline   Reply With Quote
Old 29-03-11, 18:17   #4
adrian_drift_king

Stage 3
 
adrian_drift_king's Avatar
 
Join Date: Aug 2008
Posts: 153
Default Re: Sfaturi si idei

Antifonare nu e necesara la difuzoare amplificate de player daca mergi pe varianta cu amplificarea componentelor pe fata ar fii necesara pentru ca o sa gastigi la calitatea sunetului.
Risti sa arzi difuzoarele dak sunt prea mici iar dak sunt prea mari distorsioneaza sunetul dat de player.
Cel mai bine ar fii sa mergi pe componente amplificate pe fata daca n-ai nevoie mare de bass eu zic k sunt ok un jbl gto 75.2 si un set de GZTC 16MK2 iti intra fix in suma
adrian_drift_king is offline   Reply With Quote
Old 29-03-11, 19:16   #5
StfBog24

Stock
 
Join Date: Mar 2011
Posts: 3
Default Re: Sfaturi si idei

Antifonarea usilor se face doar in lacasul pt difuzor sau toata usa?
StfBog24 is offline   Reply With Quote
Old 29-03-11, 19:52   #6
adrian_drift_king

Stage 3
 
adrian_drift_king's Avatar
 
Join Date: Aug 2008
Posts: 153
Default Re: Sfaturi si idei

Antionarea o poti face doar in jurul difuzorului adica in spatele lui de ex o folie de 30x30cm sau toata usa asta daca ai componente de top si mergi mai mult pe competitie
adrian_drift_king is offline   Reply With Quote
Old 29-03-11, 21:10   #7
ralphmandl

Stage 5
 
ralphmandl's Avatar
 
Join Date: Aug 2010
Posts: 842
Member of:
[VW]
[Competitor CNCA]
Default Re: Sfaturi si idei

esti sigur ca distorsioneaza daca sunt prea puternice difurile? eu nu cred :P din cauza amplifului distorsioneaza, indiferent ce difuri ai pune pe player, orice amplif distorsioneaza daca il dai in blana. difuzoare de putere mai mica decat duce playeru nu prea mai gasesti in ziua de azi. Ce zici tu de distorsiuni tine de senzitivitatea difuzoarelor, sezitivitate mai mica poti sa invarti mai mult de bila de la volum. senzitivitate mai mare invarti mai putin.
__________________
CNCA 2011 @ Expo ARAD International (Stok Open): 143.05db (Record National!)
CNCA 2012 @ Expo ARAD International (Mini 1000): 139.4db
CNCA 2012 @ ERA ORADEA Shopping Center (Maxi 5000): 141.7db
CNCA 2012 @ Galleria Mall ARAD (Maxi 5000): 141.19db


https://forum.4tuning.ro/120-masina-m...2-visiniu.html
ralphmandl is offline   Reply With Quote
Old 29-03-11, 21:16   #8
adrian_drift_king

Stage 3
 
adrian_drift_king's Avatar
 
Join Date: Aug 2008
Posts: 153
Default Re: Sfaturi si idei

"""iar dak sunt prea mari distorsioneaza sunetul dat de player. """ si eu ce am zis ? distorsioneaza de la player
adrian_drift_king is offline   Reply With Quote
Old 29-03-11, 21:20   #9
ralphmandl

Stage 5
 
ralphmandl's Avatar
 
Join Date: Aug 2010
Posts: 842
Member of:
[VW]
[Competitor CNCA]
Default Re: Sfaturi si idei

se intelege ca din cauza ca difurile au putere prea mare baga distorsiuni, la fel distorsioneaza si cu difuzoare de putere egala cu cea a amplifului, si cu difuri mai slabe decat ampliful, nu se prajesc instant ca nesul )
ralphmandl is offline   Reply With Quote
- Copyright 2024 4Tuning -