Go Back   Forum 4Tuning > Car-Audio, Multimedia & GPS > Car Audio > Coltul incepatorului

Coltul incepatorului Intreaba si afla ce vrei sa stii

Reply
 
Thread Tools
Old 02-03-11, 18:16   #1
ettore

Stage 4
 
Join Date: Jan 2011
Posts: 281
Wink pareri subwoofer 12" - 15"

As vrea sa stiu si eu parerile celor care SE PRICEP la subwoofere ,sa imi zica 3 branduri cele mai de top pt 12" si 15" (calitate-pret) .Rog celor care vor sa isi vanda vreun anumit subwoofer sa nu posteze spre exemplu daca are de vanzare DD3512 sau DD9515 ,GZPW,SOLO 15 ETC sa zica ca respectivu model "ala e cel mai bun " ca o sa mi se para "conspiratie"... astept raspunsuri
ettore is offline   Reply With Quote
Old 02-03-11, 20:40   #2
Stage1

Stage 5
 
Stage1's Avatar
 
Join Date: May 2009
Posts: 551
Default Re: pareri subwoofer 12" - 15"

#1 -Alpine type R SWR-1223D de 12" respectiv Type R SWR-1522D de 15". daca ma-ntrebi pe mine? sunt cele mai bune raport pret/calitate.
Pe locu 2 ar fi Pioneer TS-W309S4 pentru dif de 12", nu gasesti ceva mai bun la pret.
Locu 3 poate fi DD (n-am lucrat cu ele dar se lauda mult), poate intervine cineva cu replica.
Eu clasez Hifonics pe 3, olympus OLM2412 respectiv OLM2415.
Ar mai fi de precizat GZ Radioactive GZRW 30SPL respectiv GZRW 38SPL, suna bine, dar costa peste Alpine fara rost, nu ofera nimic in plus.
Asta-i doar parerea mea, sunt sigur ca sunt si altii cu alte pareri.
__________________

The power within you...

Last edited by Stage1; 02-03-11 at 20:44.
Stage1 is offline   Reply With Quote
Old 03-03-11, 10:31   #3
ettore

Stage 4
 
Join Date: Jan 2011
Posts: 281
Lightbulb Re: pareri subwoofer 12" - 15"

mersi de raspuns ,da acu am citit ce am scris si eu si am uitat sa precizez ca calilate pret in sensu ca subwoofere PUTERNICE numai de top (care credeti voi ca e cel mai bun model de la brandul respectiv) pretul nu conteaza dar nici sa nu exageram sa imi scrie DD seria Z ca is 5000 coco )) dale dracu,,,,,,DD am auzit ca sunt foarte bune dar foarte scumpe ,si la acelasi "randament" etc poate se gasesc alte branduri dar mai ieftine (lumea zice ca is bune da platesti "firma" foarte mult) pot fi si modele de SPL ca oricum il voi fol.daily mai mult da vreau puternic 1500w producatoru sa zica 1500w si sa n-ai probleme sai dai pana in 2kw ( nu ca la GZ toate zic ca au 5000-6500-10000 w) si dai mai mult de 2,5kw + ...in ele si crapa......mersi
ettore is offline   Reply With Quote
Old 03-03-11, 11:18   #4
Bigu

Stage 5
 
Bigu's Avatar
 
Join Date: Feb 2006
Posts: 4,762
Member of:
[Moderators]
[PARTICIPANT CURSE]
[VW]
[Competitor CNCA]
Default Re: pareri subwoofer 12" - 15"

Quote:
Originally Posted by ettore View Post
DD seria Z ca is 5000 coco )) dale dracu,,,,,,DD am auzit ca sunt foarte bune dar foarte scumpe ,si la acelasi "randament" etc poate se gasesc alte branduri dar mai ieftine (lumea zice ca is bune da platesti "firma" foarte mult)
nu prea e altceva mai...la acelasi "randament"
deci platesti ca sunt bune
Bigu is offline   Reply With Quote
Old 03-03-11, 11:30   #5
ralphmandl

Stage 5
 
ralphmandl's Avatar
 
Join Date: Aug 2010
Posts: 842
Member of:
[VW]
[Competitor CNCA]
Default Re: pareri subwoofer 12" - 15"

DD 1512, scrie 500W dar crede-ma ca acei 500W canta mult mai tare ca si alte difuri de 500W rms. poti sa dai il el mut mai mult ca nu are nimic.

https://www.youtube.com/watch?v=rS7gJwyEPtI

uite aici. deci crede-ma canta ceva difurile de la dd.
Live e si mai nebunie \m/
__________________
CNCA 2011 @ Expo ARAD International (Stok Open): 143.05db (Record National!)
CNCA 2012 @ Expo ARAD International (Mini 1000): 139.4db
CNCA 2012 @ ERA ORADEA Shopping Center (Maxi 5000): 141.7db
CNCA 2012 @ Galleria Mall ARAD (Maxi 5000): 141.19db


https://forum.4tuning.ro/120-masina-m...2-visiniu.html
ralphmandl is offline   Reply With Quote
Old 03-03-11, 11:52   #6
Stage1

Stage 5
 
Stage1's Avatar
 
Join Date: May 2009
Posts: 551
Default Re: pareri subwoofer 12" - 15"

Quote:
DD 1512, scrie 500W dar crede-ma ca acei 500W canta mult mai tare ca si alte difuri de 500W rms. poti sa dai il el mut mai mult ca nu are nimic.
Pret ? esti sigur ca-i peste noul type r ca performanta? in orice caz, nu-i ceea ce cauta initiatorul topicului.

Last edited by Stage1; 03-03-11 at 11:55.
Stage1 is offline   Reply With Quote
Old 03-03-11, 12:29   #7
ralphmandl

Stage 5
 
ralphmandl's Avatar
 
Join Date: Aug 2010
Posts: 842
Member of:
[VW]
[Competitor CNCA]
Default Re: pareri subwoofer 12" - 15"

Quote:
Originally Posted by Stage1 View Post
Pret ? esti sigur ca-i peste noul type r ca performanta? in orice caz, nu-i ceea ce cauta initiatorul topicului.
peste noul type r nush ca nu l-am ascultat sa vad ce stie. dar dd am ascultat, ce-i drept 2*1508. si vorba unui tip de pe aici, nu mai stiu care user "rule number one: la DD nu te lua dupe ce scrie pe difuzor" - ramai socat de ce pot sa faca difurile, iti spun ramai masca cand auzi 2 porci de 8". daca bagi pe careva iti zice din start 2*12, 1*15 sau chiar 2*15, nici decum 2*8.
pretul este destul de ridicat intradevar dd1512 ii undeva la 1100 de lei nu mai stiu exact.
ralphmandl is offline   Reply With Quote
Old 03-03-11, 14:51   #8
Stage2

Stage 3
 
Stage2's Avatar
 
Join Date: Feb 2010
Posts: 141
Default Re: pareri subwoofer 12" - 15"

In momentul de fata, totul se invarte in jurul banilor, raportul pret-calitate domina domeniul.
Quote:
iti spun ramai masca cand auzi 2 porci de 8". daca bagi pe careva iti zice din start 2*12, 1*15 sau chiar 2*15, nici decum 2*8.
Cu toata experienta care o am, iti promit ca-i o diferenta majora intre type r de 15" si 2 DD 1508, or fi dd-urile astea bune, dar deja exagerati, fizica va contrazice.
On topic, n-am de ales decat sa-i dau dreptate la bigu, daca vrei ceva (foarte)puternic platesti.
ettore, daca vrei ceva frumos si (relativ)puternic, eu zic ca-ti ajung 2 type r de 15", iti promit ca nu-i gasesti rival pe toate drumurile.
__________________
,,Motivation get's you going but habit get's you there"

Last edited by Stage2; 03-03-11 at 14:59.
Stage2 is offline   Reply With Quote
Old 03-03-11, 15:02   #9
Bigu

Stage 5
 
Bigu's Avatar
 
Join Date: Feb 2006
Posts: 4,762
Member of:
[Moderators]
[PARTICIPANT CURSE]
[VW]
[Competitor CNCA]
Default Re: pareri subwoofer 12" - 15"

Quote:
Originally Posted by Stage2 View Post
In momentul de fata, totul se invarte in jurul banilor, raportul pret-calitate domina domeniul.

Cu toata experienta care o am, iti promit ca-i o diferenta majora intre type r de 15" si 2 DD 1508, or fi dd-urile astea bune, dar deja exagerati, fizica va contrazice.
On topic, n-am de ales decat sa-i dau dreptate la bigu, daca vrei ceva (foarte)puternic platesti.
ettore, daca vrei ceva frumos si (relativ)puternic, eu zic ca-ti ajung 2 type r de 15", iti promit ca nu-i gasesti rival pe toate drumurile.
nu vreau sa fiu rau, dar acele difuzoare chiar trebuie ascultate... nu se compara cu nimic de 8"
Bigu is offline   Reply With Quote
Old 03-03-11, 15:03   #10
Stage2

Stage 3
 
Stage2's Avatar
 
Join Date: Feb 2010
Posts: 141
Default Re: pareri subwoofer 12" - 15"

Quote:
nu vreau sa fiu rau, dar acele difuzoare chiar trebuie ascultate... nu se compara cu nimic de 8"
Asta-i alta poveste, si te cred.
Stage2 is offline   Reply With Quote
Old 03-03-11, 15:07   #11
ReLLaXX

Stage 5
 
ReLLaXX's Avatar
 
Join Date: Aug 2004
Posts: 2,977
Member of:
[Registered Users]
[Moderators]
[REDACTOR 4TUNING]
[Competitor CNCA]
Default Re: pareri subwoofer 12" - 15"

Quote:
Originally Posted by Stage2 View Post
Cu toata experienta care o am, iti promit ca-i o diferenta majora intre type r de 15" si 2 DD 1508
Diferenta? Probabil. Majora? In nici un caz, daca instalatia e facuta corespunzator. Nu baga mana in foc. Eu pot sa fac aceeasi comparatie intre 515, 1515 sau 2515 si doua 1508... Si ma repet, montate corespunzator e loc de ceva surprize. Insa pretul e pe masura.

In fine, nu inteleg de ce se discuta despre 1508. Asta e un difuzor gandit ca solutie tehnica acolo unde nu incape altceva si pe segmentul lui sta cat se poate de bine. Comparatia cu un 15" e din start usor deplasata.

In functie de utilitatea instalatiei vad acel Alpine potrivit...sau nu. Poate ne spune initiatorul topicului ce anume vrea de la sistemul sau, mai exact.
__________________
www.melodix.ro

Last edited by ReLLaXX; 03-03-11 at 15:13.
ReLLaXX is offline   Reply With Quote
Old 03-03-11, 15:18   #12
ReLLaXX

Stage 5
 
ReLLaXX's Avatar
 
Join Date: Aug 2004
Posts: 2,977
Member of:
[Registered Users]
[Moderators]
[REDACTOR 4TUNING]
[Competitor CNCA]
Default Re: pareri subwoofer 12" - 15"

Quote:
Originally Posted by ettore View Post
DD am auzit ca sunt foarte bune dar foarte scumpe ,si la acelasi "randament" etc poate se gasesc alte branduri dar mai ieftine (lumea zice ca is bune da platesti "firma" foarte mult)
Cere o oferta de pret pentru ceea ce te intereseaza si dupa aia stabileste daca e scump raportat la performante. Lasa ce vorbeste lumea... La un moment dat se zicea ca Pamantul e plat si ai vazut ca pana la urma nu e.

Nu ai cum sa nu platesti "firma" unui produs bun cu performante dovedite. "Firma" reprezinta dincolo de sigla garantia calitatii produsului. Valabil in orice domeniu.
ReLLaXX is offline   Reply With Quote
Old 03-03-11, 15:23   #13
Stage2

Stage 3
 
Stage2's Avatar
 
Join Date: Feb 2010
Posts: 141
Default Re: pareri subwoofer 12" - 15"

Quote:
Originally Posted by ReLLaXX View Post
Cere o oferta de pret pentru ceea ce te intereseaza si dupa aia stabileste daca e scump raportat la performante. Lasa ce vorbeste lumea... La un moment dat se zicea ca Pamantul e plat si ai vazut ca pana la urma nu e.

Nu ai cum sa nu platesti "firma" unui produs bun cu performante dovedite. "Firma" reprezinta dincolo de sigla garantia calitatii produsului. Valabil in orice domeniu.
Problema nu consta in faptul ca platesti ,,firma", ci in faptul ca exista rivali care-si fac aparitia cu aceleasi peformante si reputatie(pana la un anumit nivel), in schimb au pretul mai mic, aici vad eu problematic la DD, asta o spun cunoscand preturile lor.
Stage2 is offline   Reply With Quote
Old 03-03-11, 15:31   #14
ReLLaXX

Stage 5
 
ReLLaXX's Avatar
 
Join Date: Aug 2004
Posts: 2,977
Member of:
[Registered Users]
[Moderators]
[REDACTOR 4TUNING]
[Competitor CNCA]
Default Re: pareri subwoofer 12" - 15"

Quote:
Originally Posted by Stage2 View Post
Problema nu consta in faptul ca platesti ,,firma", ci in faptul ca exista rivali care-si fac aparitia cu aceleasi peformante si reputatie(pana la un anumit nivel), in schimb au pretul mai mic, aici vad eu problematic la DD, asta o spun cunoscand preturile lor.
Un adevarat incontestabil, fiecare face ce vrea cu banii lui. Aceeasi discutie exista si in alte domenii, si nu intamplator. Si dincolo de discutii, partea practica functioneaza la fel. Produsele de top sunt scumpe, sunt cumparate de catre cei care si le permit si fac performanta. Nu are cum sa functioneze altfel.
ReLLaXX is offline   Reply With Quote
Old 03-03-11, 15:36   #15
Stage2

Stage 3
 
Stage2's Avatar
 
Join Date: Feb 2010
Posts: 141
Default Re: pareri subwoofer 12" - 15"

Quote:
Originally Posted by ReLLaXX View Post
Un adevarat incontestabil, fiecare face ce vrea cu banii lui. Aceeasi discutie exista si in alte domenii, si nu intamplator. Si dincolo de discutii, partea practica functioneaza la fel. Produsele de top sunt scumpe, sunt cumparate de catre cei care si le permit si fac performanta. Nu are cum sa functioneze altfel.
Asa e, din acest motiv am fost din start de acord cu bigu mai devreme.
Quote:
In functie de utilitatea instalatiei vad acel Alpine potrivit...sau nu. Poate ne spune initiatorul topicului ce anume vrea de la sistemul sau, mai exact.
Asta trebuia sa fie prima intrebare, dar cum primul raspuns a fost dat de junior, am ajuns sa vorbim de spanac.
Stage2 is offline   Reply With Quote
Reply



- Copyright 2024 4Tuning -