Go Back   Forum 4Tuning > Car-Audio, Multimedia & GPS > Car Audio > Coltul incepatorului

Coltul incepatorului Intreaba si afla ce vrei sa stii

Reply
 
Thread Tools
Old 07-07-06, 17:38   #16
tico_rs
Speed Daemons Member

Stage 5
 
tico_rs's Avatar
 
Join Date: Nov 2004
Posts: 513
Member of:
[PARTICIPANT CURSE]
[Speed Daemons]
[DAEWOO]
Default Re: Sfaturi sistem audio de buget

mai, eu vb aici, "din carti" cum se spune, asta zic ei, si eu am ascultat subul si e f capabil pt 175 ron, deci merita luat in seama pt un sistem audio de buget redus, si la "cantitatea" asta de spl ma refeream si eu... adica la clasa aia de bani are suficienta vana si prin faptul ca ei recomanda in manual la "spl enclosure" sealed de 60 litri ma face sa cred ca e si f SQ in aceeasi masura, cu riscul de a ma repeta, la clasa lui...
__________________
daca singura scula de care dispui e un ciocan tinzi sa vezi orice problema ca pe un cui...
Speed daemon...
tico_rs is offline   Reply With Quote
Old 11-07-06, 14:32   #17
MindBlank

Stage 1
 
Join Date: Jul 2006
Posts: 22
Default Re: Sfaturi sistem audio de buget

Am facut cumparaturile de ceva timp, numai ca am optat pentru o statie Magnat The Rock 400 si un subwoofer JBL GTO 1000B. Sunt multumit, se aude foarte bine, dar am o singura nelamurire : tin statia cu gain-ul la jumatate. Am observat ca daca misc potentiometrul spre maxim de aici, nu creste volumul decat putin, o crestere greu sesizabila. Stiu ca nu e bine sa o tin spre maxim, si nici nu fac asta, dar sunt curios doar. E normal sa se intample asa?

Multumesc pentru raspunsuri si sfaturi apropo!
MindBlank is offline   Reply With Quote
Old 11-07-06, 19:03   #18
viperu

Stage 5
 
viperu's Avatar
 
Join Date: Apr 2004
Posts: 386
Member of:
[Moderators]
Default Re: Sfaturi sistem audio de buget

pai daca cresti prea mult gain-ul statia intra in clipping, si atunci nu mai creste spl-ul, cresc doar distorsiunile...
viperu is offline   Reply With Quote
Reply



- Copyright 2024 4Tuning -