Decibelul este o unitate logaritmica ce reprezinta un raport. Raportul grafic poate fi facut in functie de putere, presiune sonora, tensiune, intensitate, etc. Presiunea si nivelul sonor se masoara cu ajutorul microfoanelor, rezultatul masuratorii obtinut in cazul acestor parametrii fiind aproape identic. Teoria spune ca pentru fiecare decibel obtinut in plus puterea trebuie sa creasca cu 26% sau tensiunea pe bornele traductorului cu 12% (caz ideal). Un decibel este definit ca fiind pragul minim de auditie, aproape de punctul in care nu simtim nici o diferenta. Asta in cazul "urechilor ideale".

Majoritatea oamenilor nu simt diferente de nivel sonor daca acestea sunt mai mici de 2-3 db, intre cele doua praguri. Si aceste date difera in functie de frecventa utilizata. Etc, etc etc.
Dictionarul spune ca e a 10-a parte dintr-un Bel. Sa ma corecteze cineva daca gresesc.
Daca tot "suntem specialisti".