Go Back   Forum 4Tuning > Car-Audio, Multimedia & GPS > Car Audio > Coltul incepatorului

Coltul incepatorului Intreaba si afla ce vrei sa stii

Reply
 
Thread Tools
Old 20-06-06, 21:07   #1
cristi pio

Stock
 
Join Date: Jun 2006
Posts: 1
Default Intrebare

Salut domnilor,
Poate sa imi spuna si mie cineva(ca sunteti specialisti)daca cumva decibelul e a10a parte dintr-un Bel?adik 10 dB=1bel?Multumesc
cristi pio is offline   Reply With Quote
Old 20-06-06, 21:46   #2
ReLLaXX

Stage 5
 
ReLLaXX's Avatar
 
Join Date: Aug 2004
Posts: 2,977
Member of:
[Registered Users]
[Moderators]
[REDACTOR 4TUNING]
[Competitor CNCA]
Default Re: Intrebare

Decibelul este o unitate logaritmica ce reprezinta un raport. Raportul grafic poate fi facut in functie de putere, presiune sonora, tensiune, intensitate, etc. Presiunea si nivelul sonor se masoara cu ajutorul microfoanelor, rezultatul masuratorii obtinut in cazul acestor parametrii fiind aproape identic. Teoria spune ca pentru fiecare decibel obtinut in plus puterea trebuie sa creasca cu 26% sau tensiunea pe bornele traductorului cu 12% (caz ideal). Un decibel este definit ca fiind pragul minim de auditie, aproape de punctul in care nu simtim nici o diferenta. Asta in cazul "urechilor ideale". Majoritatea oamenilor nu simt diferente de nivel sonor daca acestea sunt mai mici de 2-3 db, intre cele doua praguri. Si aceste date difera in functie de frecventa utilizata. Etc, etc etc.

Dictionarul spune ca e a 10-a parte dintr-un Bel. Sa ma corecteze cineva daca gresesc.

Daca tot "suntem specialisti".
__________________
www.melodix.ro

Last edited by ReLLaXX; 20-06-06 at 21:49.
ReLLaXX is offline   Reply With Quote
Old 20-06-06, 21:49   #3
Bigu

Stage 5
 
Bigu's Avatar
 
Join Date: Feb 2006
Posts: 4,760
Member of:
[Moderators]
[PARTICIPANT CURSE]
[VW]
[Competitor CNCA]
Default Re: Intrebare

nu te supara, ce facultate ai?
Bigu is offline   Reply With Quote
Old 20-06-06, 21:51   #4
ReLLaXX

Stage 5
 
ReLLaXX's Avatar
 
Join Date: Aug 2004
Posts: 2,977
Member of:
[Registered Users]
[Moderators]
[REDACTOR 4TUNING]
[Competitor CNCA]
Default Re: Intrebare

Era sa scap pasarica. . Ne mai uitam si in dictionar din cand in cand.

Stau sa aprofundez putin.

Bigu... Informatia e la indemana oricui. Nu e nevoie de facultate pentru asta.
ReLLaXX is offline   Reply With Quote
Old 20-06-06, 21:55   #5
Bigu

Stage 5
 
Bigu's Avatar
 
Join Date: Feb 2006
Posts: 4,760
Member of:
[Moderators]
[PARTICIPANT CURSE]
[VW]
[Competitor CNCA]
Default Re: Intrebare

Quote:
Originally Posted by ReLLaXX
Era sa scap pasarica. . Ne mai uitam si in dictionar din cand in cand.

Stau sa aprofundez putin.

Bigu... Informatia e la indemana oricui. Nu e nevoie de facultate pentru asta.
ma refeream ca ai dat o explicatie destul de completa si frumoasa! respect
Bigu is offline   Reply With Quote
Old 20-06-06, 22:20   #6
ReLLaXX

Stage 5
 
ReLLaXX's Avatar
 
Join Date: Aug 2004
Posts: 2,977
Member of:
[Registered Users]
[Moderators]
[REDACTOR 4TUNING]
[Competitor CNCA]
Default Re: Intrebare

cristi_pio....am uitat sa-ti spun Bine ai venit!

Enjoy!
ReLLaXX is offline   Reply With Quote
Old 21-06-06, 01:10   #7
SUN

Presedinte SUN RACERS

Stage 5
 
SUN's Avatar
 
Join Date: Feb 2006
Posts: 667
Member of:
[Moderators]
[Sun Racers]
Default Re: Intrebare

m-am interesat si eu si e precum a spus ReLLaXX mai sus..si da decibelul este a zecea parte dintr-un Bel! lol

Last edited by saxo; 21-06-06 at 06:33.
SUN is offline   Reply With Quote
Old 21-06-06, 09:42   #8
vpower16v

Stage 5
 
Join Date: Jul 2005
Posts: 757
Member of:
[Competitor CNCA]
Default Re: Intrebare

http://www.phys.unsw.edu.au/~jw/dB.html .....anul I , materia acustica ...mai detaliat dar cam complicat trebuie sa recunosc ..
vpower16v is offline   Reply With Quote
- Copyright 2026 4Tuning -