| Coltul incepatorului Intreaba si afla ce vrei sa stii |
02-12-09, 12:45
|
#1
|
 Stage 5
Join Date: Aug 2009
Posts: 908
Member of: [VW]
|
Boxe Golf III
Am un amplificator 4x120w rms si vreau sa achizitionez pe fata niste Helix DB 52.1 Dark Blue si pe usile din spate ce boxe mi`ati recomanda preferabil tot de la Helix
__________________
după ≠ de pe 
decat ≠ doar/numai 
|
|
|
02-12-09, 13:37
|
#2
|
|
VW Driver
 Stage 5
Join Date: Mar 2008
Posts: 1,203
Member of: [Street Gambler] [VW] [Competitor CNCA] [AUDI]
|
Re: Boxe Golf III
Tu ai golf 3, iar eu am o propunere pentru tine. Uite AICI. Cred ca poti sa te inspiri placut de acolo. De ce sa pui difuzoare de 13 cm cand tu ai spatiu pentru difuzoare de 16,5 cm si te ajuta si pozitionarea stock a tw? La puterea amplificatorului tau, as lua ceva putin mai puternic. As merge pe niste Helix E136 Esprit sau chiar Helix P236 Precision. Chiar vrei sa ai difuzoare si pe spate?! Poti sa amplifici un subwoofer sau daca ai monobloc, sa mergi pe Full-Activ, scazand astfel costurile difuzoarelor, nemai fiind nevoie de filtre.
__________________
///Alpine DVA-9965 , Micro-Precision 7.28MKIII , Micro Precision Z-170 MKIII , Brax Matrix X2400.2 Graphic Edition Chrome ,Phase Aliante SI 12 Limited, Brax X2000.2 Graphic Edition Platinum , Brax PowerCap , Aurix , STP , Dynamat , Exide PowerCell - VW Passat B6
AUDIOPIL - Echipamente Car-Audio.
|
|
|
02-12-09, 13:46
|
#3
|
 Stage 5
Join Date: Aug 2009
Posts: 908
Member of: [VW]
|
Re: Boxe Golf III
pai am deja un woofer cu alt amplif si deocamdata problema este ca pasagerii din spate nu aud nimica inafara de bass deaia ma gandeam la difuzoare si in usile din spate...dar daca tu zici ca o sa se auda bine in toata masina doar cu sistem pe fata merg pe mana ta 
si in leg cu boxele de 13 m`am incaurcat cu dimensiunile :">
Last edited by koala_boy; 02-12-09 at 13:50.
|
|
|
02-12-09, 13:52
|
#4
|
 Stage 5
Join Date: Aug 2009
Posts: 908
Member of: [VW]
|
Re: Boxe Golf III
"sau daca ai monobloc, sa mergi pe Full-Activ, " aicea m`ai bagat in ceata
|
|
|
02-12-09, 14:06
|
#5
|
|
VW Driver
 Stage 5
Join Date: Mar 2008
Posts: 1,203
Member of: [Street Gambler] [VW] [Competitor CNCA] [AUDI]
|
Re: Boxe Golf III
Monobloc, adica amplificator mono-canal, dedicat woofer-ului. Full-Activ, adica sa amplifici cu 2 canale Tweeterele si cu 2 canale mid-bassii din usile fata. Renunti la filtre, scade costul difuzoarelor. Muzica e inregistrata Stereo, adica stanga si dreapta. Si chiar te intereseaza asa de mult pasagerii? Daca nu mai iei si boxe spate, iti permiti sa iei difuzoare pe fata mai scumpe si sa antifonezi usile. Rezultate optime obtii asa.
|
|
|
02-12-09, 14:14
|
#6
|
 Stage 5
Join Date: Aug 2009
Posts: 908
Member of: [VW]
|
Re: Boxe Golf III
Nu prea ma intereseaza de pasageri sincer  .Deci sa inteleg ca pot sa imi iau doar 2 twitere si 2 midbassi si le leg la amplif(2 canale twiterele si 2mid urile)? Daca am inteles bine imi poti sugera 2 modele  ?
|
|
|
02-12-09, 14:38
|
#7
|
|
VW Driver
 Stage 5
Join Date: Mar 2008
Posts: 1,203
Member of: [Street Gambler] [VW] [Competitor CNCA] [AUDI]
|
Re: Boxe Golf III
Da, ai inteles perfect. Ca modele, de la Helix, Precision P206, ca mid-bass si Precision P1 ca tweeter. De asemenea, poti sa combini P206 cu RS801 ( tweeterul de la seria Competition). Sau poti sa te uiti la seria Competition, mid-bass si tweeter, daca dispui de buget suficient de generos.
|
|
|
02-12-09, 14:43
|
#8
|
 Stage 5
Join Date: Aug 2009
Posts: 908
Member of: [VW]
|
Re: Boxe Golf III
si precision mi se par umpic cam piperate preturile sa fiu sincer...sa vad cum stau cu bugetul ca mai am de investit si la partea vizuala a masinii  ms de sfaturi
|
|
|
02-12-09, 14:48
|
#9
|
|
VW Driver
 Stage 5
Join Date: Mar 2008
Posts: 1,203
Member of: [Street Gambler] [VW] [Competitor CNCA] [AUDI]
|
Re: Boxe Golf III
Pai, daca te gandesti serios, poti sa iei si de la seria Esprit, dar alea trebuie sa le iei si cu filtre, pe care le arunci pentru ca mergi Full-Activ.
|
|
|
02-12-09, 16:36
|
#10
|
 Stage 5
Join Date: Jul 2006
Posts: 513
|
Re: Boxe Golf III
Ca sa mearga full active nu ii trebuie si un HU care sa stie asa ceva ?
|
|
|
05-12-09, 13:46
|
#11
|
 Stage 5
Join Date: Aug 2009
Posts: 908
Member of: [VW]
|
Re: Boxe Golf III
HU am deh-p5950ib
Quote:
Originally Posted by Loop
Ca sa mearga full active nu ii trebuie si un HU care sa stie asa ceva ?
|
|
|
|
05-12-09, 14:51
|
#12
|
 Stage 5
Join Date: Jul 2006
Posts: 513
|
Re: Boxe Golf III
Pai nu prea stie full active. Ai putea sa legi midbasii pe front si tweeterele pe rear si sa faci filtrarea din amplificator dar asta doar asa sa scapi de crossover ca sigur nu e combinatie. Mergi cu filtre pasive si nu te mai complici.
__________________
Sounds so good it hertz !
|
|
|
|
|