Go Back   Forum 4Tuning > Car-Audio, Multimedia & GPS > Car Audio > Coltul incepatorului

Coltul incepatorului Intreaba si afla ce vrei sa stii

Reply
 
Thread Tools
Old 02-12-09, 12:45   #1
koala_boy

Stage 5
 
koala_boy's Avatar
 
Join Date: Aug 2009
Posts: 908
Member of:
[VW]
Default Boxe Golf III

Am un amplificator 4x120w rms si vreau sa achizitionez pe fata niste Helix DB 52.1 Dark Blue si pe usile din spate ce boxe mi`ati recomanda preferabil tot de la Helix
__________________
după ≠ de pe
decat ≠ doar/numai
koala_boy is offline   Reply With Quote
Old 02-12-09, 13:37   #2
animalutz
VW Driver

Stage 5
 
animalutz's Avatar
 
Join Date: Mar 2008
Posts: 1,203
Member of:
[Street Gambler]
[VW]
[Competitor CNCA]
[AUDI]
Default Re: Boxe Golf III

Tu ai golf 3, iar eu am o propunere pentru tine. Uite AICI. Cred ca poti sa te inspiri placut de acolo. De ce sa pui difuzoare de 13 cm cand tu ai spatiu pentru difuzoare de 16,5 cm si te ajuta si pozitionarea stock a tw? La puterea amplificatorului tau, as lua ceva putin mai puternic. As merge pe niste Helix E136 Esprit sau chiar Helix P236 Precision. Chiar vrei sa ai difuzoare si pe spate?! Poti sa amplifici un subwoofer sau daca ai monobloc, sa mergi pe Full-Activ, scazand astfel costurile difuzoarelor, nemai fiind nevoie de filtre.
__________________
///Alpine DVA-9965 , Micro-Precision 7.28MKIII , Micro Precision Z-170 MKIII , Brax Matrix X2400.2 Graphic Edition Chrome ,Phase Aliante SI 12 Limited, Brax X2000.2 Graphic Edition Platinum , Brax PowerCap , Aurix , STP , Dynamat , Exide PowerCell - VW Passat B6
AUDIOPIL - Echipamente Car-Audio.
[URL="http://www.audiopil.ro"]
animalutz is offline   Reply With Quote
Old 02-12-09, 13:46   #3
koala_boy

Stage 5
 
koala_boy's Avatar
 
Join Date: Aug 2009
Posts: 908
Member of:
[VW]
Default Re: Boxe Golf III

pai am deja un woofer cu alt amplif si deocamdata problema este ca pasagerii din spate nu aud nimica inafara de bass deaia ma gandeam la difuzoare si in usile din spate...dar daca tu zici ca o sa se auda bine in toata masina doar cu sistem pe fata merg pe mana ta
si in leg cu boxele de 13 m`am incaurcat cu dimensiunile :">

Last edited by koala_boy; 02-12-09 at 13:50.
koala_boy is offline   Reply With Quote
Old 02-12-09, 13:52   #4
koala_boy

Stage 5
 
koala_boy's Avatar
 
Join Date: Aug 2009
Posts: 908
Member of:
[VW]
Default Re: Boxe Golf III

"sau daca ai monobloc, sa mergi pe Full-Activ, " aicea m`ai bagat in ceata
koala_boy is offline   Reply With Quote
Old 02-12-09, 14:06   #5
animalutz
VW Driver

Stage 5
 
animalutz's Avatar
 
Join Date: Mar 2008
Posts: 1,203
Member of:
[Street Gambler]
[VW]
[Competitor CNCA]
[AUDI]
Default Re: Boxe Golf III

Monobloc, adica amplificator mono-canal, dedicat woofer-ului. Full-Activ, adica sa amplifici cu 2 canale Tweeterele si cu 2 canale mid-bassii din usile fata. Renunti la filtre, scade costul difuzoarelor. Muzica e inregistrata Stereo, adica stanga si dreapta. Si chiar te intereseaza asa de mult pasagerii? Daca nu mai iei si boxe spate, iti permiti sa iei difuzoare pe fata mai scumpe si sa antifonezi usile. Rezultate optime obtii asa.
animalutz is offline   Reply With Quote
Old 02-12-09, 14:14   #6
koala_boy

Stage 5
 
koala_boy's Avatar
 
Join Date: Aug 2009
Posts: 908
Member of:
[VW]
Default Re: Boxe Golf III

Nu prea ma intereseaza de pasageri sincer .Deci sa inteleg ca pot sa imi iau doar 2 twitere si 2 midbassi si le leg la amplif(2 canale twiterele si 2mid urile)? Daca am inteles bine imi poti sugera 2 modele ?
koala_boy is offline   Reply With Quote
Old 02-12-09, 14:38   #7
animalutz
VW Driver

Stage 5
 
animalutz's Avatar
 
Join Date: Mar 2008
Posts: 1,203
Member of:
[Street Gambler]
[VW]
[Competitor CNCA]
[AUDI]
Default Re: Boxe Golf III

Da, ai inteles perfect. Ca modele, de la Helix, Precision P206, ca mid-bass si Precision P1 ca tweeter. De asemenea, poti sa combini P206 cu RS801 ( tweeterul de la seria Competition). Sau poti sa te uiti la seria Competition, mid-bass si tweeter, daca dispui de buget suficient de generos.
animalutz is offline   Reply With Quote
Old 02-12-09, 14:43   #8
koala_boy

Stage 5
 
koala_boy's Avatar
 
Join Date: Aug 2009
Posts: 908
Member of:
[VW]
Default Re: Boxe Golf III

si precision mi se par umpic cam piperate preturile sa fiu sincer...sa vad cum stau cu bugetul ca mai am de investit si la partea vizuala a masinii ms de sfaturi
koala_boy is offline   Reply With Quote
Old 02-12-09, 14:48   #9
animalutz
VW Driver

Stage 5
 
animalutz's Avatar
 
Join Date: Mar 2008
Posts: 1,203
Member of:
[Street Gambler]
[VW]
[Competitor CNCA]
[AUDI]
Default Re: Boxe Golf III

Pai, daca te gandesti serios, poti sa iei si de la seria Esprit, dar alea trebuie sa le iei si cu filtre, pe care le arunci pentru ca mergi Full-Activ.
animalutz is offline   Reply With Quote
Old 02-12-09, 16:36   #10
Loop

Stage 5
 
Loop's Avatar
 
Join Date: Jul 2006
Posts: 513
Default Re: Boxe Golf III

Ca sa mearga full active nu ii trebuie si un HU care sa stie asa ceva ?
Loop is offline   Reply With Quote
Old 05-12-09, 13:46   #11
koala_boy

Stage 5
 
koala_boy's Avatar
 
Join Date: Aug 2009
Posts: 908
Member of:
[VW]
Exclamation Re: Boxe Golf III

HU am deh-p5950ib




Quote:
Originally Posted by Loop View Post
Ca sa mearga full active nu ii trebuie si un HU care sa stie asa ceva ?
Attached Thumbnails
Click image for larger version

Name:	deh-p5950ib_es_l@061211@l.jpg
Views:	121
Size:	107.6 KB
ID:	1205859  
koala_boy is offline   Reply With Quote
Old 05-12-09, 14:51   #12
Loop

Stage 5
 
Loop's Avatar
 
Join Date: Jul 2006
Posts: 513
Default Re: Boxe Golf III

Pai nu prea stie full active. Ai putea sa legi midbasii pe front si tweeterele pe rear si sa faci filtrarea din amplificator dar asta doar asa sa scapi de crossover ca sigur nu e combinatie. Mergi cu filtre pasive si nu te mai complici.
__________________
Sounds so good it hertz !
Loop is offline   Reply With Quote
- Copyright 2026 4Tuning -