Go Back   Forum 4Tuning > Car-Audio, Multimedia & GPS > Car Audio > Coltul incepatorului

Coltul incepatorului Intreaba si afla ce vrei sa stii

Reply
 
Thread Tools
Old 05-04-06, 23:01   #16
andrei_1402

Stage 4
 
andrei_1402's Avatar
 
Join Date: Mar 2006
Posts: 180
Default Re: Ajutati-ma cu sistemu!!!

Quote:
Originally Posted by saxo
Dynamatul e un produs exceptional . Iti sugerez sa acorzi atentie maxima usilor fata in totalitate si nu numai in jurul difuzoarelor !!!. Urmatorul loc important ar fi dupa parerea mea podeaua si plafonul . Portbagajul e cel mai putin important .
Pentru usile fata conteaza pe aprox 5-6 placi din cele 9 . Restul pui unde mai vrei tu .
Despre costuri vorbeste cu firma unde vrei sa faci lucrarea .
Deci zici sa nu pun deloc in portbagaj???? Estimativ zici k nu imi ajunge un set? K sa fac si podeaua si usile?
andrei_1402 is offline   Reply With Quote
Old 06-04-06, 05:58   #17
saxo

Stage 5
 
saxo's Avatar
 
Join Date: Mar 2004
Posts: 2,302
Member of:
[Moderators]
Default Re: Ajutati-ma cu sistemu!!!

Quote:
Originally Posted by andrei_1402
Deci zici sa nu pun deloc in portbagaj???? Estimativ zici k nu imi ajunge un set? K sa fac si podeaua si usile?
Un pachet nu-ti ajunge pentru usi si podea . Cu cit mai mult acoperit cu atit mai bine. Eu spuneam unde e cel mai important si ce asi face eu cu un bulk .
__________________
Quality first !
saxo is offline   Reply With Quote
Old 06-04-06, 11:08   #18
Ground Zero
Guest

Stage 4
 
Ground Zero's Avatar
 
Join Date: Aug 2005
Posts: 291
Default Re: Ajutati-ma cu sistemu!!!

Quote:
Originally Posted by andrei_1402
Ma-m gandit mai bine!
Subwooferul va fi un Kicker Solo Baric l5 de 12" sau de 15".
Amplificatorul pt subwoofer va fi un DLS CAD 11.
Izolatia va fi Dynamat Xtreme.
HU - Pioneer P80 sau 7800.
La boxe si amplif pt boxe inca nu m-am hotarat.
Astept si alte pareri.

Schimba amplificatorul pentru subwoofer. Gasesti la Falcon amplificatoare bune in clasa D de la Directed sau de ce nu chiar Kicker.

Ground Zero is offline   Reply With Quote
Old 06-04-06, 13:44   #19
saxo

Stage 5
 
saxo's Avatar
 
Join Date: Mar 2004
Posts: 2,302
Member of:
[Moderators]
Default Re: Ajutati-ma cu sistemu!!!

Eu personal nu as merge pe alt model de amplificator , pentru ca DLS e OK dpdv calitate .In 2 ohmi CAD11 are 750W , arhisuficienti fata de cei ai difuzorului .
Mie imi pare chiar o alegere buna .
saxo is offline   Reply With Quote
Old 06-04-06, 15:52   #20
Ground Zero
Guest

Stage 4
 
Ground Zero's Avatar
 
Join Date: Aug 2005
Posts: 291
Default Re: Ajutati-ma cu sistemu!!!

Andrei,
Avand in vedere ca raspunsurile care ti s-au dat au fost diferite... sistem 2 cai - sistem 3 cai... brand-ul X sau brand-ul Y... fiecare dintre noi referindu-ne doar la o latura a sistemului... eu iti propun sa ne spui ce anume doresti tu sa obti de la sistemul acesta.
La fel de important este sa specifici si bugetul pe care l-ai alocat. Nu poti sa amesteci produse entry level cu mediu gama... veriga cea mai slaba a sistemului tau va contribui in minus la calitatea auditiei pe care o vei obtine!
Atunci cand te apuci sa faci un lucru asa cum trebuie, incearca sa elimini cat se poate de mult compromisul.
Nu iti ajung banii pentru a achizitiona toate produsele de care ai nevoie de la inceput, nici o problema, realizeaza sistemul in etape si la sfarsit iti garantez ca vei fi foarte multumit.
Incearca sa asculti diferite sisteme, care s-ar incadra in bugetul tau.
Te vor ajuta foarte mult sa iti faci o idee asupra sunetului care iti place tie si pe care ti-l doresti in masina... cu alte cuvinte nu cumpara dupa gusturile altora...
O alta recomandare ar fi sa mergi la un dealer, importator eventual din Bucuresti - ma gandesc ca locuiesti in Bucuresti: Alarm Service (DLS...), Aquila(JL, Jensen, Alpine...) Audiomobil(Hertz/Audison), AutoHifiStudio( MacAudio/Helix/Brax), Falcon (Directed, Kicker, MbQuart, WestCoastCustoms,...) ADV(Vieta, RockfoddFosgate...) etc...
si sa realizezi sistemul in intregime la unul dintre ei. Astfel, vei fi sigur ca vei avea cel mai bun suport... deoarece au tot interesul sa scoata maximum de performamta si sa se mandreasca dupa aceea cu un sistem bun si un client multumit!!!
Ground Zero is offline   Reply With Quote
Old 06-04-06, 15:56   #21
KGB

Stage 4
 
KGB's Avatar
 
Join Date: Oct 2005
Posts: 227
Default Re: Ajutati-ma cu sistemu!!!

si eu sunt de acceasi parere asculta la ground zero k zice bine
KGB is offline   Reply With Quote
Old 06-04-06, 19:53   #22
saxo

Stage 5
 
saxo's Avatar
 
Join Date: Mar 2004
Posts: 2,302
Member of:
[Moderators]
Default Re: Ajutati-ma cu sistemu!!!

Chiar asa , buna idee . Asculta si tu niste masini facute de diverse ateliere cu diverse scule si tragi singur o concluzie .
saxo is offline   Reply With Quote
Old 07-04-06, 10:03   #23
andrei_1402

Stage 4
 
andrei_1402's Avatar
 
Join Date: Mar 2006
Posts: 180
Default Re: Ajutati-ma cu sistemu!!!

Ground Zero ai foarte mare dreptate. In primul rand yo vreau un sistem pt mine, nu sa merg la concursuri. Vreau un sistem ce imbina calitatea cu puterea (stiu k e imposibil dar ceva intre). In privinta bugetului nu am o suma exacta si imi voi lua componentele pe rand.
Lucrul pe care l-ai zis tu sa ma duc sa ascult sisteme l-am facut si ordinea a fost: mi-a placut kicker L5 apoi un JL W7 de 12" (numai k este f scump). In privinta amplificatorului nush c sa aleg pt k nu ma pricep foarte bine.
Fi sigur k o sa mai merg inca o data pe la toti dealerii atunci cand cumpar!
Yo am scris pe acest forum k sa aud si alte pareri de la niste persoane care se pricep si care se ocupa cu asa ceva.
Si in legatura cu bugetul as vrea sa-l scot sub 2000 tot sistemul.
andrei_1402 is offline   Reply With Quote
Old 07-04-06, 10:14   #24
andrei_1402

Stage 4
 
andrei_1402's Avatar
 
Join Date: Mar 2006
Posts: 180
Default Re: Ajutati-ma cu sistemu!!!

aa...si ce ziceati voi sa ascult masini facute de firme sau ateliere: am ascultat masini facute de firme(demonstrative) dar cand intrebi de pret, toti iti spun: in jur de 12000, 15000 si alte sume. Plus ca eu as vrea sa fac montajul la un prieten care are o firma de montaje alarme, sunete si alte chestii (pe Barbu Vacarescu, langa Competrol dak il stiti), pentru k scutesc multi bani care mi i-ar lua altii la montaj.
Oricum, mai am multe de invatzat de la voi si nu ma grabesc cu sistemul pt k nu vreau sa fac compromisuri si sa iasa ceva destul de bun.
andrei_1402 is offline   Reply With Quote
Old 09-04-06, 19:37   #25
saxo

Stage 5
 
saxo's Avatar
 
Join Date: Mar 2004
Posts: 2,302
Member of:
[Moderators]
Default Re: Ajutati-ma cu sistemu!!!

Quote:
Originally Posted by andrei_1402
aa...si ce ziceati voi sa ascult masini facute de firme sau ateliere: am ascultat masini facute de firme(demonstrative) dar cand intrebi de pret, toti iti spun: in jur de 12000, 15000 si alte sume. Plus ca eu as vrea sa fac montajul la un prieten care are o firma de montaje alarme, sunete si alte chestii (pe Barbu Vacarescu, langa Competrol dak il stiti), pentru k scutesc multi bani care mi i-ar lua altii la montaj.
Oricum, mai am multe de invatzat de la voi si nu ma grabesc cu sistemul pt k nu vreau sa fac compromisuri si sa iasa ceva destul de bun.
Sa nu exageram .... Cine ti-a spus de sumele astea ?
In bugetul tau , se poate face un sistem bun . Trebuie tinut cont insa de citeva lucruri :
- Echilibrul componentelor din sistem conteaza mult , si cu sfaturi primite pe forum nu poti face o configuratie corecta .
- Calitatea instalarii e un lucru foarte important .
- Cei care-ti vind componentele ar fi bine sa le si instaleze .
saxo is offline   Reply With Quote
Old 09-04-06, 21:55   #26
SIM on line

Stock
 
Join Date: Apr 2006
Posts: 4
Cool Re: Ajutati-ma cu sistemu!!!

Sunt cifre reale,insā depinde de componentele respective,marca si nu in ultimul rānd...manopera
SIM on line is offline   Reply With Quote
Old 09-04-06, 22:30   #27
saxo

Stage 5
 
saxo's Avatar
 
Join Date: Mar 2004
Posts: 2,302
Member of:
[Moderators]
Default Re: Ajutati-ma cu sistemu!!!

Quote:
Originally Posted by SIM on line
Sunt cifre reale,insā depinde de componentele respective,marca si nu in ultimul rānd...manopera
Hai sa nu exageram . Poate daca vrei in sistem un Thesis .....
saxo is offline   Reply With Quote
Old 09-04-06, 22:32   #28
andrei_1402

Stage 4
 
andrei_1402's Avatar
 
Join Date: Mar 2006
Posts: 180
Default Re: Ajutati-ma cu sistemu!!!

Am exagerat putin cu sumele, dar asa fac firmele astea, se agata de orice amanunt k sa iti umfle pretul sistemului. In plus yo as vrea sa-mi cam iau componentele din afara pt k sunt mult mai ieftine(fara taxe,tva il iau inapoi din vama). Pt montaj as vrea sa apelez la voi sau la alti prieteni de-ai mei care se ocupa.
NU ma grabesc si de aceea NU as vrea sa fac compromisuri.
andrei_1402 is offline   Reply With Quote
Old 09-04-06, 22:34   #29
andrei_1402

Stage 4
 
andrei_1402's Avatar
 
Join Date: Mar 2006
Posts: 180
Default Re: Ajutati-ma cu sistemu!!!

La astfel de sume ma refeream la masinile expuse de firme gen: Golful de la GZ, Tigra de la Pioneer, Stilo de la WCC si alte masini cu sound-uri tari. Bineinteles k se pot face si cu bani mai putini cum este si cazul meu si probabil al multora.
andrei_1402 is offline   Reply With Quote
Old 09-04-06, 22:54   #30
saxo

Stage 5
 
saxo's Avatar
 
Join Date: Mar 2004
Posts: 2,302
Member of:
[Moderators]
Default Re: Ajutati-ma cu sistemu!!!

Alea sunt masini de "show" si nu demo SQ .
O masina "demo" pentru SQ arata cu totul altfel .
Masinile de "show" suna TARE si au multe componente . Asta e rolul lor . Dar bine nu prea au cum sa sune .
Sunt si exceptii de masini de show care si suna bine , dar foarte rar pentru ca implica numai componente pe fata si sub .
Un exemplu ar fi https://forum.4tuning.ro/384-sistemul-audio-masina-mea/14143-subaru-impreza-wrx-sti.html

Last edited by saxo; 09-04-06 at 22:56.
saxo is offline   Reply With Quote
Reply



- Copyright 2024 4Tuning -