Go Back   Forum 4Tuning > Car-Audio, Multimedia & GPS > Car Audio > Coltul incepatorului

Coltul incepatorului Intreaba si afla ce vrei sa stii

Reply
 
Thread Tools
Old 19-03-06, 13:07   #1
marianrec

Stage 1
 
Join Date: Mar 2006
Posts: 12
Default Vreau o parere...

Asta este ultimul "proiect" pe care l-am realizat eu impreuna cu cei doi colegi ai mei de la o firma din Gl. Vreau sa va dati si voi cu parerea despre cum a iesit.: http://www.99poze.ro/Ford_Focus_by_TEHNOSOFTEX/
marianrec is offline   Reply With Quote
Old 23-03-06, 20:04   #2
sharkky

Stage 5
 
sharkky's Avatar
 
Join Date: Apr 2005
Posts: 1,316
Member of:
[DACIA]
Default Re: Vreau o parere...

frumoasa masina ... dar cam multa "lumina" as putea spune ... o statie mai buna nu se putea?
de ce am eu impresia k acea incinta nu a fost calculata dupa specificatiile producatorului?
sa pui si ceva specificatii la ce componente audio mai ai pe masina ... si daca se poate si niste poze mai clare ...
__________________
Contact:

- messenger: razvan_florin2002
- telefon: 0721.433.295


sharkky is offline   Reply With Quote
Old 23-03-06, 21:56   #3
marianrec

Stage 1
 
Join Date: Mar 2006
Posts: 12
Default Re: Vreau o parere...

Masina nu este a mea. Eu doar am facut lucrarea. Cutia este aproape egala, ca volum, cu cerintele producatorului. Despre statie... a venit clientul cu ea, noi am pus restul.
Oricum eu vroiam doar pareri de genul asta...prea multa lumina....sau ce mai credeti .
PS: se aude foarte bine si destul de puternic, dar a fost pretentia clientului sa arate si bine...
marianrec is offline   Reply With Quote
Old 23-03-06, 23:16   #4
sharkky

Stage 5
 
sharkky's Avatar
 
Join Date: Apr 2005
Posts: 1,316
Member of:
[DACIA]
Default Re: Vreau o parere...

oricum ... a iesit destul de binisor...felicitarile mele pentru munca depusa si mai asteptam si alte poze cu alte lucrari..
sharkky is offline   Reply With Quote
Old 24-03-06, 08:56   #5
77aty

Stage 3
 
Join Date: Oct 2005
Posts: 75
Default Re: Vreau o parere...

Da imi place cum ati lucrat, acel singur aplif JBL duce cele 2 sub? De ce ati pus 2 condensatoare, pt design?
77aty is offline   Reply With Quote
Old 24-03-06, 12:24   #6
vpower16v

Stage 5
 
Join Date: Jul 2005
Posts: 757
Member of:
[Competitor CNCA]
Default Re: Vreau o parere...

eu spun felicitari ...pt k stiu k si pt o instalatie d genul asta cu componente poate nu hy-end e destul d munk si lumina mi se pare ok e gen show off
__________________
ps: Cumpar vinyl-uri audiofile in stare buna, fara zgarieturi, rog seriozitate !

gen muzical cautat : manele
vpower16v is offline   Reply With Quote
Old 24-03-06, 22:00   #7
marianrec

Stage 1
 
Join Date: Mar 2006
Posts: 12
Default Re: Vreau o parere...

77aty - sa nu crezi ca ma cred eu destept, dar intr-o instalatie audio niciodata condensatorii nu vor avea capacitate prea mare. Bine, se putea sa pun unul de 2 Farazi in loc de cei doi de 1 Farad, dar doar pe astia am putut sa ii aduc repede...

http://www.pioneer.no/se/product_det...nomy_id=25-130 Subwooferele folosite se auzeau destul de bine, chiar daca erau hy-end, si amplificatorul le ducea f. bine (si eu am zis la inceput ca nu o sa le duca)
marianrec is offline   Reply With Quote
Old 24-03-06, 23:44   #8
ReLLaXX

Stage 5
 
ReLLaXX's Avatar
 
Join Date: Aug 2004
Posts: 2,977
Member of:
[Registered Users]
[Moderators]
[REDACTOR 4TUNING]
[Competitor CNCA]
Default Re: Vreau o parere...

Se folosesc si condensatoare de 50F... Bugetul e limita. Desi nu le prea vad utilitatea, mai ales la capacitati de genul asta. In acelasi buget se incadreaza un acumulator deep-cycle, mult mai util in orice configuratie.
__________________
www.melodix.ro
ReLLaXX is offline   Reply With Quote
Old 25-03-06, 14:19   #9
77aty

Stage 3
 
Join Date: Oct 2005
Posts: 75
Default Re: Vreau o parere...

Marianrec, nu la utilitatea unui condensator m-am referit, am fost curios de ce nu ati montat condensatoarele unu langa celalalt cu ajutorul unui cablu cat mai scurt, eu asa stiu ca cu cat e mai scurt cablul intre cond si amp cu atat mai bine, si banuiesc ca daca cele 2 condensatoare sunt legate impreuna era mai bine teoretic sa folosesti traseu cat mai scurt intre ele. Desigur asa arata mai bine... Altfel frumos ati lucrat, felicitari, daca nu sunt prea curios cat timp ati lucrat la masina asta de la 0 pana ati terminat?
77aty is offline   Reply With Quote
Old 25-03-06, 21:28   #10
marianrec

Stage 1
 
Join Date: Mar 2006
Posts: 12
Default Re: Vreau o parere...

Pai ce sa zic.. sunt f. fericit ca va place...
Acum, 77aty- ai dreptate, trebuia sa arate bine si asa mi-am imaginat ca ar fi cel mai bine aranjati..
ReLLaX- ce sunt condensatorii "deep-cycle" ?


Mi-am mai adus aminte de ceva: am facut si o oarece "tziganie" la sistemul asta... Nu am avut cum sa unesc plusurile de la condensatori si amplificator, si am facut o mica inventie cu o placa de aluminiu, cu niste suruburi ... Aveti vreo idee cum as putea face legatura asta mai ...normal?
Si lucrarea a durat 4 zile, dar nu nonstop, pt ca mai sunt si alte treburi la firma..
marianrec is offline   Reply With Quote
Old 25-03-06, 21:52   #11
vpower16v

Stage 5
 
Join Date: Jul 2005
Posts: 757
Member of:
[Competitor CNCA]
Default Re: Vreau o parere...

nu e vb despre condensator ci baterii deep cycle...sunt mult mai bune decat cele normale p plumb...nu scriu despre ele k la un search p google gasesti tot despre ele....iar pt legatura aia "tziganie" se gasesc conectori pt asa ceva speciali....
vpower16v is offline   Reply With Quote
Old 26-03-06, 02:02   #12
dj81bas

Stage 5
 
dj81bas's Avatar
 
Join Date: Apr 2005
Posts: 877
Default Re: Vreau o parere...

Sunt foarte multi clienti care pun accentul intai pe estetic si dupa asta pe calitatea sunetului asa ca va inteleg perfect de ce ati optat pt aceasta pozitionare a componentelor sistemului. Mai eficient se putea face si chiar cu mai putina munca dar nu mai "dadea bine in cadru" cum zice clientul. Felicitari pt munca depusa si "la mai mare".
__________________
Civic EG
A4 B7
Accord CL7
dj81bas is offline   Reply With Quote
Old 30-03-06, 22:10   #13
mihai88


Stage 5
 
mihai88's Avatar
 
Join Date: Mar 2006
Posts: 1,590
Member of:
[4Tuning International]
Default Re: Vreau o parere...

frate bravo ptr ce ati facut cu masina,arata prea belea....imi place ca ati luminato asa mult
mihai88 is offline   Reply With Quote
Old 03-04-06, 09:27   #14
KGB

Stage 4
 
KGB's Avatar
 
Join Date: Oct 2005
Posts: 227
Default Re: Vreau o parere...

am vazut masina la prisma 2 la 4tuning day si suna frumos. felicitari!
KGB is offline   Reply With Quote
Old 03-04-06, 10:27   #15
vpower16v

Stage 5
 
Join Date: Jul 2005
Posts: 757
Member of:
[Competitor CNCA]
Default Re: Vreau o parere...

p bass suna bine ...dar p medii inalte ....era plina d distorsiuni......
vpower16v is offline   Reply With Quote
Reply



- Copyright 2024 4Tuning -