Go Back   Forum 4Tuning > Car-Audio, Multimedia & GPS > Car Audio > Coltul incepatorului

Coltul incepatorului Intreaba si afla ce vrei sa stii

Reply
 
Thread Tools
Old 11-01-06, 21:24   #1
AudiPerformance

Stage 5
 
AudiPerformance's Avatar
 
Join Date: Feb 2005
Posts: 804
Default Sistem audio???? Multe nelamuriri

cine ma poate ajuta si pe mine cu mai multe detalii despre sisteme audio???

mentionez ca in afara de producatori sunt total paralel cu tot ce tine de car-audio

singurul lucru care ma intereseaza pentru masina mea este fidelitatea... vreau sa am un sound curat, fara distorsionari si vibratii de tabla si rahaturi de genul asta!

cam ce ar trebui sa folosesc ca sa am asa ceva???

ps... masina este un passat vr6 din 95
__________________
fel de fel de oameni cu fel de fel de idei: PUTINE SI FIXE!!!
SCUMP doamna SCUMP, dincolo era mai ieftin!
AudiPerformance is offline   Reply With Quote
Old 11-01-06, 22:05   #2
saxo

Stage 5
 
saxo's Avatar
 
Join Date: Mar 2004
Posts: 2,302
Member of:
[Moderators]
Default

Dupa ce stabilesti un buget pentru instalatie, va trebui sa consulti un centru specializat care sa-ti configureze un sistem ECHILIBRAT din toate punctele de vedere.
saxo is offline   Reply With Quote
Old 11-01-06, 22:16   #3
AudiPerformance

Stage 5
 
AudiPerformance's Avatar
 
Join Date: Feb 2005
Posts: 804
Default

mai mult de 1000-1200E nu bag pentru ca nu cred ca este rentabil... cel putin nu din punctul meu de vedere!

eu am folosit jbl pana acum si am fost destul de multumit de el! dar simt nevoia de o schimbare!

ce parere aveti despre JL? am vorbit azi cu cineva de la wizards si din oferta care am primit-o pe mail nu am vazut ceva spectaculos (adica preturile sunt in limite normale nu cum imi imaginam eu)

sincer eu habar n-am nici macar ce HU sa folosesc!
AudiPerformance is offline   Reply With Quote
Old 11-01-06, 22:35   #4
saxo

Stage 5
 
saxo's Avatar
 
Join Date: Mar 2004
Posts: 2,302
Member of:
[Moderators]
Default

JL e un brand foarte bun. Daca ti-au recomandat niste difuzoare entry , stiu ei de ce au facut-o. Cu alte cuvinte daca nu ai amplificator nu are sens sa pui difuzoare scumpe.
Repet, o configuratie corecta nu se poate face din sfaturi pe forum, ci numai de un specialist care ia in calcul TOT sistemul.
In plus, daca nu antifonezi portierele nu vei obtine mare lucru indiferent de sculele folosite.
__________________
Quality first !
saxo is offline   Reply With Quote
Old 11-01-06, 22:38   #5
AudiPerformance

Stage 5
 
AudiPerformance's Avatar
 
Join Date: Feb 2005
Posts: 804
Default

pai oricum vreau sa amplific si boxele si subwooferul sau subwooferele!

dar ei mi-au trimis o oferta completa cu jl

ideea e ca oricum primul pas pe care-l fac este sa izolez toata masina!
am mai citit pe aici pe forum ca si plafonul si montantii se izoleaza! chiar si portbagajul
AudiPerformance is offline   Reply With Quote
Old 11-01-06, 22:42   #6
saxo

Stage 5
 
saxo's Avatar
 
Join Date: Mar 2004
Posts: 2,302
Member of:
[Moderators]
Default

Pai cu suma de care dispui nu prea vad cum le faci pe toate....
saxo is offline   Reply With Quote
Old 11-01-06, 22:48   #7
AudiPerformance

Stage 5
 
AudiPerformance's Avatar
 
Join Date: Feb 2005
Posts: 804
Default

pai din cate am inteles vreo 10mil ma costa antifonarea asta (ca nu stiu altfel cum sa-i zic)
si ami departe nu mai stiu...

dar nu ajung inca sa zicem 1000E pentru audio?
AudiPerformance is offline   Reply With Quote
Old 11-01-06, 23:04   #8
saxo

Stage 5
 
saxo's Avatar
 
Join Date: Mar 2004
Posts: 2,302
Member of:
[Moderators]
Default

Ar ajunge fara amplificatoare. Nu uita ca vrei sa schimbi si HU !!. Antifonarea poate costa 10 mil dar in nici un caz toata masina. La sistemul tau chiar nu merita sa faci toata masina.
Amplificatoarele vor costa minim 600 euro + difuzoare inca vreo 300-400 toate + difuzor ( e ) de bas 100-300 + incinta 1,5-2 mil + chit de instalare minim 150 euro + manopera, etc.... De HU nu mai vorbim ca va costa minim 300-400 daca vrei unul bun.
Asa ca se cam sare peste buget ...... Asta pentru componente de calitate.
O varianta ar fi sa amplifici numai fata si sub-ul ( eu asa asi face ). Dar si asa cred ca depasesti suma.
In situatiile ca cea a ta, o idee ar fi sa faci partial sistemul, iar cind mai stringi ceva bani pui si restul.
saxo is offline   Reply With Quote
Old 11-01-06, 23:04   #9
orlando

Stage 5
 
orlando's Avatar
 
Join Date: Oct 2004
Posts: 2,595
Member of:
[Hyundai]
Default

eu zic ca nu ajung 10 milioane ptr antifonare...
adica un paket care se foloseste la O singura usa costa vreo 2,5-3,5 mil si portbagajul si el inca 3,5 mil. asta in cazul in care vorbim de Dynamat dar eu cred ca si Caliber(spray-urile acelea)sunt destul de bune si am auzit ca unu costa in jur la 1 mil...acum depinde...dar eu as merge tot pe Dynamat!
orlando is offline   Reply With Quote
Old 11-01-06, 23:08   #10
saxo

Stage 5
 
saxo's Avatar
 
Join Date: Mar 2004
Posts: 2,302
Member of:
[Moderators]
Default

Caliber face si folie nu numai spray. Noi folosim de un an numai Caliber si e super !. E in genul Dynamat Extreme cu folie de aluminiu.
saxo is offline   Reply With Quote
Old 11-01-06, 23:15   #11
AudiPerformance

Stage 5
 
AudiPerformance's Avatar
 
Join Date: Feb 2005
Posts: 804
Default

pai atunci o sa-ti urmez sfatul saxo si o sa fac lucrurile pe parti

cred ca mai intai pun un HU bun, apoi antifonez tot ce trebuie si incep sa cumpar din componente!
AudiPerformance is offline   Reply With Quote
Old 11-01-06, 23:17   #12
saxo

Stage 5
 
saxo's Avatar
 
Join Date: Mar 2004
Posts: 2,302
Member of:
[Moderators]
Default

Asa e cel mai intzelept !!
saxo is offline   Reply With Quote
Old 11-01-06, 23:19   #13
AudiPerformance

Stage 5
 
AudiPerformance's Avatar
 
Join Date: Feb 2005
Posts: 804
Default

am uitat sa intreb cam ce HU s-ar preta pentru ce vreau eu?
AudiPerformance is offline   Reply With Quote
Old 11-01-06, 23:28   #14
saxo

Stage 5
 
saxo's Avatar
 
Join Date: Mar 2004
Posts: 2,302
Member of:
[Moderators]
Default

Raspunsul nu e prea simplu... Chestie de gust...
Personal prefer Clarion si Pioneer. Oricum de la 300 euro in sus.
saxo is offline   Reply With Quote
Old 11-01-06, 23:31   #15
AudiPerformance

Stage 5
 
AudiPerformance's Avatar
 
Join Date: Feb 2005
Posts: 804
Default

dar JVC? eu am avut vreo 2 JVC si am fost tare multumit de ele...
AudiPerformance is offline   Reply With Quote
Reply



- Copyright 2026 4Tuning -