Go Back   Forum 4Tuning > Car-Audio, Multimedia & GPS > Competitii Car-Audio > EMMA

Reply
 
Thread Tools
Old 22-10-05, 21:36   #16
Swat-Cat

Stage 5
 
Swat-Cat's Avatar
 
Join Date: Dec 2004
Posts: 2,501
Member of:
[SEAT]
Default Re:

Quote:
Originally Posted by \"Swat-Cat\"
uite care e treaba..... pe el scrie 85-120w rms....sa zicem 100 w rms......dap...deci inseamna ca suporta 200w Muzicali... (care inseamna distosiuni peste 1%).....eu vreu sa bag 200w rms si atat...nu o sa ajung sa distorsioneze..... puterile sunt acelesi numai ca in loc sa am 200 w cu distorsiuni o sa am 200w curati.....sper ca am deptate....cum zicea SAXO...trebuie bagata mai multa putere decat suporta diurile...doar cu o conditie ...sa nu depasesti pragul MAXIM...
vreau si eu o parere din partea lui Relu.... sunt curios...chiar as experimenta....pe hartie e adevarata treaba asta....
Swat-Cat is offline   Reply With Quote
Old 24-10-05, 10:39   #17
saxo

Stage 5
 
saxo's Avatar
 
Join Date: Mar 2004
Posts: 2,302
Member of:
[Moderators]
Default

La un amplificator de calitate,faptul ca-l pui in punte e OK.Acum cu puterea care o suporta difuzoarele,vezi la fata locului.De regula depasesc 125%.Monteaza statia si vezi cind intra in limitare mecanica si dai un strop inapoi.Ideal e sa NU ajungi cu volumul din HU NICIODATA la blana si sa impingi mai mult statia.Dar daca pune altcineva mina pe butonul de volum ......
__________________
Quality first !
saxo is offline   Reply With Quote
Old 24-10-05, 10:49   #18
Swat-Cat

Stage 5
 
Swat-Cat's Avatar
 
Join Date: Dec 2004
Posts: 2,501
Member of:
[SEAT]
Default

ma gandeam sa calibrez volumu de la HU exact la maximul suportat.....si in legatura cu rms...pot sa limitez puterea la boxe la EXACT 200W RMS si nu mai mult??? adica fara sa mai dea in distorsiunii??? sau le incalzesc??
__________________
Chip tuning si Diagnoza Auto pt Wv,Audi,Seat si Skoda.....0745188592
Swat-Cat is offline   Reply With Quote
Old 24-10-05, 11:23   #19
saxo

Stage 5
 
saxo's Avatar
 
Join Date: Mar 2004
Posts: 2,302
Member of:
[Moderators]
Default

Fii atent,ori m-am exprimat eu gresit ori ai priceput tu altceva:
Intr-un difuzor de 85W NU vei putea da in veci cu 200 !!
125% din 85 sunt 106.Difuzoarele tale pot suporta dupa parerea mea poate maximum 115 sau p-acolo pe undeva.Avantajul va fi acela ca acei 100 si ceva cu care vei da in difuzoare ( si aici ramine de vazut cit suporta ) vor fi in regim de distorsiuni neglijabile !!.Limitarea mecanica e atunci cind difuzorul depaseste excursia maxima si asta se AUDE,se simte.Din acel punct vei cobori putin in jos.Cu putere peste aceasta limita,inainte se se arda se va RUPE si oricum nu se poate asculta pentru ca se AUDE cind atinge limita excursiei.
Ce vreau sa spun insa e ca modul asta de reglaj e cel mai bun daca e facut BINE si FOARTE periculos daca nu e facut cum trebuie !!!
saxo is offline   Reply With Quote
Old 24-10-05, 22:01   #20
zolee

Stage 2
 
zolee's Avatar
 
Join Date: Oct 2005
Posts: 35
Default

Swat-Cat!! esti convins ca ampliful tau are 2*200W legat in punte???
Cum au zis si alti trebuiesc neaparat preparate usile inainte ca altfel va suna ca tocana si iarasi ajungi la concluzia ca nuti ajunge vrei mai mult. Eu iti garantezi ca un montaj 4*50W curati, lucrati cum trebuie cu niste difuzoare bune sunt suficiente pentru o auditie placuta in masina (daca nu cumva te pregatesti pentru competiti) bineintles completat cu un subwoofer de exemplu pe 8\" sau 10\" Ce marca e ampliful? De ce nul rogi pe Saxo sa va intilniti sa vada exact despre ce e vorba??
Apropo limitari si alte alea!!! Cred ca am putea scrie carti despre chestia!! Depinde de prea multe chesti (sa luam primu lucru Cd-urile sa numi zici ca ai numai cd-uri originale care chiar si alea difera unul de celalalt) cel mai bine e sa iti deschizi urechile dupa un timp iti dai seama cam pana unde le poti da ca sa nai probleme cu ele.
Asta e experienta trebe platita mai arzi o pereche mai ei altele si tot asa (asta daca nu le duci cumva la bobinat )
zolee is offline   Reply With Quote
Old 24-10-05, 22:41   #21
ReLLaXX

Stage 5
 
ReLLaXX's Avatar
 
Join Date: Aug 2004
Posts: 2,977
Member of:
[Registered Users]
[Moderators]
[REDACTOR 4TUNING]
[Competitor CNCA]
Default

Daca e Rockford-ul ala modificat e posibil sa dea varfuri de 2 x 200...
ReLLaXX is offline   Reply With Quote
Old 24-10-05, 23:03   #22
Swat-Cat

Stage 5
 
Swat-Cat's Avatar
 
Join Date: Dec 2004
Posts: 2,501
Member of:
[SEAT]
Default

ela e...dar scoate nemodificat 2x250w rms pe 4 ohm...si acum cred ca depaseste 2x320w rms )...crima
Swat-Cat is offline   Reply With Quote
Old 25-10-05, 13:18   #23
zolee

Stage 2
 
zolee's Avatar
 
Join Date: Oct 2005
Posts: 35
Default

In cazul asta eu sunt de parere ca ampliful va fi prea mare pentru componentele care le ai!!
1.stim foarte bine ca si amplifurile ca si difuzoarele incep sa sune cel mai bine la un volum putin mai ridicat.
2.atentie mare ai sanse foarte mari sa te apuci sati arzi difuzoarele.
Succes :P
zolee is offline   Reply With Quote
Reply



- Copyright 2024 4Tuning -