Go Back   Forum 4Tuning > Car-Audio, Multimedia & GPS > Competitii Car-Audio > EMMA

Reply
 
Thread Tools
Old 05-07-05, 08:40   #1
sfigmo

Stage 5
 
sfigmo's Avatar
 
Join Date: Apr 2004
Posts: 908
Member of:
[Moderators]
[TIME SQUAD]
Default Se preteaza o masina de serie la un sistem audio performant?

Ce credeti? Se poate face o masina de serie sa sune bine fara modificari majore?Cam ce ar trebui sa aiba acea masina pt ca in momentul vanzarii sa nu trebuiasca desfacut si cumparate componente noi (panouri de usi, bord sau un alt portbagaj chiar )?...bafta
__________________

Uischi...I'll never forget you...
sfigmo is offline   Reply With Quote
Old 05-07-05, 16:20   #2
viperu

Stage 5
 
viperu's Avatar
 
Join Date: Apr 2004
Posts: 386
Member of:
[Moderators]
Default

se poate... a fost facut acel bugatti veyron cu sistem audio de la burmester...
viperu is offline   Reply With Quote
Old 05-07-05, 16:32   #3
sfigmo

Stage 5
 
sfigmo's Avatar
 
Join Date: Apr 2004
Posts: 908
Member of:
[Moderators]
[TIME SQUAD]
Default

HAHAHA...cea mai de serie masina mentionata pana acum...BUGATTI...au facut si in serie???...bafta
sfigmo is offline   Reply With Quote
Old 05-07-05, 21:11   #4
saxo

Stage 5
 
saxo's Avatar
 
Join Date: Mar 2004
Posts: 2,302
Member of:
[Moderators]
Default

Dati-mi un Golf4 si vreo 4000 € .........( fara tva !! ) si.......SE POATE BINE RAU !!!!
p.s.
manopera n-o pun ca o fac eu....
p.s.2
nu-i dau nici macar o gaura ( vizibila !!! )
__________________
Quality first !
saxo is offline   Reply With Quote
Old 07-07-05, 18:58   #5
DaciaMustang

Stage 4
 
DaciaMustang's Avatar
 
Join Date: Jan 2005
Posts: 227
Default

sora mea are un hyundai getz care are incinte in usi (toate 4) sau cel putin asa mi s-a parut mie cand am desfacut fatza de la usa...sper sa nu fie doar ceva pus acolo de umplutura; nu are nimic din fabrica, nici macar radio, ca sa nu mai vb de difuzoare
daca ar fi sa fie incinte veritabile alea din usi, eu zic ca s-ar auzi bine niste componente de 17 (ca diametrul spatiilor pentru difuzoare e 17 la fiecare usa) cu toate ca hyundai getz nu are spatii pt tweetere
portbagajul este destul de incapator, cam dublul portbagajului de matiz, avand in vedere ca la exterior nu sunt mari diferente la dimensiuni, facand parte din aceeasi clasa.
dupa ce imi iau condensator la tico o sa investesc in aparatura audio si in masina ei, de data asta numai clasa gti de la jbl si va spun cum se aude
__________________
small guy, small ride...
DaciaMustang is offline   Reply With Quote
Old 07-07-05, 20:00   #6
saxo

Stage 5
 
saxo's Avatar
 
Join Date: Mar 2004
Posts: 2,302
Member of:
[Moderators]
Default

Daca incape,ia-ti mai bine o BATERIE deep cycle decit condensator....chiar daca o pui in portbagaj !!!
saxo is offline   Reply With Quote
Old 07-07-05, 20:14   #7
daflyer_oradea

Stage 5
 
daflyer_oradea's Avatar
 
Join Date: Sep 2004
Posts: 1,901
Default

)
parerea mea:
daca vre sa faci o masina sa se auda bine rau de tot...daca o vinzi trebuie sa pui fete noi la usi...sa acoperi cateva in gaurile pe care le-ai facut
etc...Instalarea unui sistem cat mai bun necesita anumite chestii, care transforma o masina, mai mult sau mai putin
iar la a doua parte a intrebarii- nu cred ca o sa se faca o masina de serie care sa aiba loc pentru incinte (si tot restul componentelor) din simplul motiv ca nu are rost ca pentru o persoana obisnuita care cumpara o masina obisnuita sa se conceapa acele incinte...in fine...asta e parerea mea. Sper ca am dat de inteles ceea ce vreau sa zic (ma exprim cam nasopa uneori ))) )
__________________
My wide E36
daflyer_oradea is offline   Reply With Quote
Old 07-07-05, 20:32   #8
saxo

Stage 5
 
saxo's Avatar
 
Join Date: Mar 2004
Posts: 2,302
Member of:
[Moderators]
Default

Intrebarea cred ca se refera la posibilitatea ca o masina de serie sa fie preparata dpdv audio FOARTE bine.
Parerea MEA e ca o masina cu cit e mai \"de serie\" cu atit e mai buna !
Exceptii sunt citeva,ca de ex:BMW,Mercedes,Audi,Peugeot 307,etc....la care prepararea usilor este imposibila fara masuri radicale !!
Subiectul e foarte complex si discutii se pot purta pe fiecare model de masina in parte.
saxo is offline   Reply With Quote
Old 08-07-05, 14:20   #9
DaciaMustang

Stage 4
 
DaciaMustang's Avatar
 
Join Date: Jan 2005
Posts: 227
Default

saxo, am tot auzit despre bateriile astea deep cycle...am si vazut 2 montate intr-un portbagaj de opel tigra...dar nu inteleg, astea de unde se incarca? fara un alternator puternic (de care nu dispun si nici n-am cum sa adaptez unul mai puternic la tico) se descarca bateria aia in maxim 3 ore, si cred ca nu poate fi legata in serie/paralel cu cealalta baterie...poate doar sa-i ia locul celei de sub capota, altfel nu-mi explic...
daca ai timp, posteaza o solutie buna (banuiesc ca nu costa mai mult de 100 euro o baterie de-asta, altfel tre sa mai strang ciorapu' ) si sper sa nu se supere lumea pt. off-topic. merci
DaciaMustang is offline   Reply With Quote
Old 08-07-05, 14:29   #10
saxo

Stage 5
 
saxo's Avatar
 
Join Date: Mar 2004
Posts: 2,302
Member of:
[Moderators]
Default

Nu-i nevoie de 2 baterii ci de una singura in locul celei de fabrica.
Daca era 100 € era bine....e vreo 350+TVA.
saxo is offline   Reply With Quote
Old 08-07-05, 14:36   #11
DaciaMustang

Stage 4
 
DaciaMustang's Avatar
 
Join Date: Jan 2005
Posts: 227
Default


JEEZUS SQUEEZE US!!! DE BANII AIA IMI IAU DVD + LCD!!! MAI BINE CONDENSATOR SI SCHIMB BATERIA DE 2-3 ORI PE AN...(scuze pt. caps)
DaciaMustang is offline   Reply With Quote
Old 09-07-05, 15:27   #12
saxo

Stage 5
 
saxo's Avatar
 
Join Date: Mar 2004
Posts: 2,302
Member of:
[Moderators]
Default

Nenorocirea mare e ca legile fizicii nu vor sa tina cont de dorinta si buzunarul nostru.....
saxo is offline   Reply With Quote
Old 17-07-05, 17:11   #13
dracula

Stage 3
 
Join Date: Sep 2003
Posts: 148
Default Re:

Quote:
Originally Posted by \"saxo\"
Nenorocirea mare e ca legile fizicii nu vor sa tina cont de dorinta si buzunarul nostru.....
ce bine zici.
asta ii, stiu multi care isi iau un woofer scump, dupaia cand ii vorba de cabluri sau baterie se zgarcest si se mira dece nu le suna ...
eu la passatu meu nu am modificat nimica radical ce sa se vada sau sa trebe sa schimb daca vand masina.
Fata de usa chiar nu este deloc modificata si singurile gauri ce leam dat este la un plastic la motor sa pot trece cu cablurile de la baterie pana in masina.
si sunt destule masini de serie care suna excelent de bine.
Si mai ales la VW era montarea de fiecare data foarte simplu si la golf si la passat.
dracula is offline   Reply With Quote
Old 01-08-05, 01:52   #14
DaciaMustang

Stage 4
 
DaciaMustang's Avatar
 
Join Date: Jan 2005
Posts: 227
Default

pt dracula: daca aveam si eu passat ca tine imi permiteam sa rup 350-400 euro ca sa schimb bateria, dar eu am un amarat de tico si asta valoreaza cam 2000 euro + 1300 dolari muzica de pe el, daca mai dau 400 euro si pe baterie am dublat valoarea masinii
si tin sa-ti spun ca am cabluri adecvate phonocar, si plus si masa si rca-uri, dar bateria e oarecum dispensabila asa ca nu ma arunc...sa inteleg ca tu la passatul tau nu-ti permiti sa decupezi niste amarate de fetze de usi pentru boxe si sa-ti cumperi altele cand vinzi masina? daca nu investesti in muzica nu mai presupune tu despre altii si despre \"zgarcenia\" lor, sa fii tu sanatos cu passatul tau neprihanit si cu boxele tale custom-fit
DaciaMustang is offline   Reply With Quote
Old 01-08-05, 07:18   #15
saxo

Stage 5
 
saxo's Avatar
 
Join Date: Mar 2004
Posts: 2,302
Member of:
[Moderators]
Default

Passat si Golf sunt 2 masini la care usile nepregatite suna mai bine decit alte 100 de masini la care tai tot...Insonorizarea e tot ce se mai poate face.
Nu are importanta cit costa masina,important e ce pui pe ea ! Degeaba pui puteri daca Nu au cu ce se hrani....E ca si cum ai schimba motorul la Tico cu un V6,pastrind aceeasi pompa de benzina !!
p.s.
Au aparut si la noi baterii mai ieftine,adica Ground Zero si Stinger
Clio,demo car Phase are baterie Stinger
Attached Thumbnails
Click image for larger version

Name:	stinger_241.jpg
Views:	151
Size:	87.6 KB
ID:	35616  
saxo is offline   Reply With Quote
- Copyright 2024 4Tuning -