Go Back   Forum 4Tuning > Car-Audio, Multimedia & GPS > Competitii Car-Audio > EMMA

Reply
 
Thread Tools
Old 20-08-05, 21:36   #1
fuscobal

Stage 5
 
Join Date: Oct 2003
Posts: 686
Default Muzica de referinta in reglarea unui sistem pentru SQ

Cred ca ar fi foarte utila pentru cei interesati de SQ crearea unei liste cu melodii/albume care suna exemplar. Am sa incep eu cu ce-mi vine in minte acum si voi completa pe parcurs. Faceti si voi acelasi lucru !

Dire Straits - Brothers in arms (tot albumul)
Pavel Stratan - M-am nascut de ziua mea
Goran Bregovic - Gypsy Reggae
__________________
Mk5 GTI | K04 turbo | S3 injectors | Custom 3" decat exhaust | Evoms CAI | AP Racing pro 5000 front + S3 rear brakes + Pagid RS29/Carbotech XP8 pads | THS FMIC | S3 camshafts | Autotech HPFP | Je pistons + IE rods | BSH 27mm RSB + H&R 28mm FSB| BSH pendulum engine mount | BSH PCV | Forge short shift | Bilstein PSS10 coilovers | Peloquin LSD | Sachs SRE clutch | 235/40/ZR18 R888 on Team Dynamics 18x8" | Stage 3 Revo
fuscobal is offline   Reply With Quote
Old 21-08-05, 02:05   #2
ReLLaXX

Stage 5
 
ReLLaXX's Avatar
 
Join Date: Aug 2004
Posts: 2,977
Member of:
[Registered Users]
[Moderators]
[REDACTOR 4TUNING]
[Competitor CNCA]
Default

Sade - Best off, adica orice disc original. Your love is king, Smooth operator si Sweetest Taboo's in mod special.

Subscriu la Dire Straits. Pe Money for nothing iti faci o parere pana la 1:44. Brothers in arms ca si piesa, foarte buna pentru partea de medii-joase si voce. Your latest trick, evaluare soundstage, voce pozitionata excelent in fata, saxofon complementar si chitara electrica in spate. Senzatii tari.

Fattburger si Brian Culbertson - Acid Jazz si influente spre chill-out. Dreaming of you de la Brian C, muzicalitate si detaliu mare de tot. De la ei se pot gasi multe .

3rd Force - idem. Jazz cu influente electronice serioase.

Candy Dulfer & Dave Stewart - Lilly was here. Daca e de pe disc original se poate auzi una din definitiile saxofonului. :P

Norah Jones - Orice. Original sa fie.

Enya - Orinoco Flow si Only time.

Dana Dawson - Romantic world (Salsa Extended) Putin mai greu de gasit, dar excelent pe partea de percutie. Cu asta poti sa aflii cat de bine vine \"spatele\" in \"fata\". Probabil una dintre cele mai bine realizate piese pe parte de negativ si percutie.


Telly Savalas - Orice. Solistul cu cea mai calda si bine definita voce. Parerea mea.

Luni o sa iau discurile la mana si revin cu mai multe idei.

PS: fuscobal...felicitari de topic. Poate primul cu adevarat util din aceasta sectiune. Ai o bulina rosie.
__________________
www.melodix.ro
ReLLaXX is offline   Reply With Quote
Old 21-08-05, 08:00   #3
viperu

Stage 5
 
viperu's Avatar
 
Join Date: Apr 2004
Posts: 386
Member of:
[Moderators]
Default

Orice inregistrare buna este ok atita timp cat stim ce ar trebui sa se auda...

Pentru bas eu folosesc discul 9704 de la Vita de Vie, melodia \"Basul si cu toba mare\"... sunt niste acorduri pe chitara bas care nu se aud pe orice masina...

Pentru soundstage merge melodia \"Pierdut\" de pe acelasi disc...

si toate astea de pe un disc care costa de cateva ori mai putin decat discurile straine...
__________________
Arguing on the Internet is like competing in the special olympics. Even if you win, you're still retarded.
viperu is offline   Reply With Quote
Old 21-08-05, 14:15   #4
basic
Competitor CNCA

Stage 5
 
basic's Avatar
 
Join Date: Oct 2004
Posts: 388
Member of:
[Competitor CNCA]
Default

As adauga si eu: Marvin Gaye - Sexual Healing...... STING - Shape Of My Heart si When We Dance;George Michael - Miss Sarajevo
basic is offline   Reply With Quote
Old 21-08-05, 15:01   #5
saxo

Stage 5
 
saxo's Avatar
 
Join Date: Mar 2004
Posts: 2,302
Member of:
[Moderators]
Default

Imi permit o MICA observatie.....CD-ul sa fie TRAS BINE !!!!!
saxo is offline   Reply With Quote
Old 21-08-05, 17:35   #6
fuscobal

Stage 5
 
Join Date: Oct 2003
Posts: 686
Default

Dire Straits - You & Your friend > mi se pare buna pentru determinarea profunzimii de scena
fuscobal is offline   Reply With Quote
Old 22-08-05, 03:42   #7
ReLLaXX

Stage 5
 
ReLLaXX's Avatar
 
Join Date: Aug 2004
Posts: 2,977
Member of:
[Registered Users]
[Moderators]
[REDACTOR 4TUNING]
[Competitor CNCA]
Default

Viperu...e cam greu sa te limitezi la un singur disc pentr evaluarea completa a unei masini. Si desi in Romania se mai intampla sa apara cate un album bine inregistrat si masterizat, de dincolo se pot aduce materiale net superioare. Si sincer sa fiu, daca as avea la mana o masina de 5-6 K EU, nu m-as uita la banii dati pe discuri. Din fericire majoritatea din cele enumerate exista in colectia mea. Si tot din fericire, nu au fost asa scumpe. Nu ne strica ideile. Toate sunt bine-venite.
ReLLaXX is offline   Reply With Quote
Old 22-08-05, 07:46   #8
viperu

Stage 5
 
viperu's Avatar
 
Join Date: Apr 2004
Posts: 386
Member of:
[Moderators]
Default

Eu nu ma limitez la un disc, dadusem doar o idee privind un disc care-l poate cumpara oricine, original, si care ofera destul de multe lucruri la banii respectivi...

Dar repet, este mai important de stiut ce ar trebui sa se auda pe un disc decat sa folosim 10 discuri...

Si ca sa nu fiu complet off topic cateva discuri care le folosesc pentru teste:

Stereophile Test CD Vol. 1,2,3
Sam Brown - Soular Energy
Michel Petruciani Trio - Live in Tokio
System of a Down - Toxicity
Usher - Confessions
Maroon 5 - Live in Hamburg
Norah Jones - Come Away with Me
Bitza - Sevraj
Mercury - You are there - 22 classic hits
Wynton Marsalis - Carnaval
viperu is offline   Reply With Quote
Old 22-08-05, 09:08   #9
saxo

Stage 5
 
saxo's Avatar
 
Join Date: Mar 2004
Posts: 2,302
Member of:
[Moderators]
Default

Chestia cu cd-urile e FOARTE incurcata pentru ca :
-Majoritatea CD-urilor sunt masterizate si \"modificate\" uneori dupa gustul celui care il face.
-De multe ori se confunda un sunet care PLACE cu cel CORECT !
Singura solutie e ca atunci cint setezi un sistem sa ai o REFERINTA,si anume un sistem super performant de casa pe care sa-l folosesti oarecum ca etalon.Ori nu stiu citi dintre noi au asa ceva...
O alta alternativa ar fi sa folosesti un CD de casa BUN !! pe care sa pui o pereche de casti BUNE,dupa care sa incerci sa scoti cam acelasi lucru in masina.Oricum NU se va reusi decit intr-o oarecare masura,si asta la instalatiile EXTREM de bine lucrate.
__________________
Quality first !
saxo is offline   Reply With Quote
Old 18-10-05, 22:19   #10
fuscobal

Stage 5
 
Join Date: Oct 2003
Posts: 686
Default

Nils Lofgren - Keith don't go > am ascultat-o azi pe Amp/Preamp + CD Rotel si difuzoare B&W 804S > un detaliu incredibil, cum nu mi-a fost dat sa aud pana azi !
fuscobal is offline   Reply With Quote
Old 18-10-05, 23:36   #11
saxo

Stage 5
 
saxo's Avatar
 
Join Date: Mar 2004
Posts: 2,302
Member of:
[Moderators]
Default

Ei cam asa ( poate... ) se aud masinile \"campioane\".....

p.s.
Ma refer la competitiile de AFARA !!!
saxo is offline   Reply With Quote
Old 19-10-05, 04:11   #12
ReLLaXX

Stage 5
 
ReLLaXX's Avatar
 
Join Date: Aug 2004
Posts: 2,977
Member of:
[Registered Users]
[Moderators]
[REDACTOR 4TUNING]
[Competitor CNCA]
Default

saxo....Sa nu fim modesti! De data asta ai \"dezavantajul\" ca stiu exact cum iti suna masina. So... be proud!

fuscobal... Stiu si Rotel-urile (depinde de serii) si B&W-urile (si la 804S-uri stim la ce sa ne asteptam). O idee ar fi sa faci un transplant de B&W-uri in masina, duse eventual de niste Milbert-uri. Desi la banii aia, gasesti multe alte variante bune. Dar ca idee nu sunt original. A mai fost facuta. Si totusi...
ReLLaXX is offline   Reply With Quote
Old 19-10-05, 19:53   #13
fuscobal

Stage 5
 
Join Date: Oct 2003
Posts: 686
Default

CD : RCD-1072
Preamp : RC-1070
Amp : RB-1080

Ar fi o idee cu difuri de casa in masina. De Milberturile alea ce sa zic...sunt cam cele mai bune amplifuri din toate timpurile.

PS : Azi am dat comanda la Muzica de Nils Lofgren - Acoustic Live > e prea tare melodia aia ca sa n-o am !
fuscobal is offline   Reply With Quote
Old 19-10-05, 21:25   #14
ReLLaXX

Stage 5
 
ReLLaXX's Avatar
 
Join Date: Aug 2004
Posts: 2,977
Member of:
[Registered Users]
[Moderators]
[REDACTOR 4TUNING]
[Competitor CNCA]
Default

Interesant e ca Milbert-urile sunt amplifuri de 5000 USD + de cand s-au adaptat la uzul in masina. Acelasi model de 2 x 35W costa aprox 600 USD, modelul hi-fi / home use. Din nefericire acesta din urma nu mai este in vanzare. Lesne de inteles de ce.
ReLLaXX is offline   Reply With Quote
Old 24-10-05, 20:31   #15
zolee

Stage 2
 
zolee's Avatar
 
Join Date: Oct 2005
Posts: 35
Default

Timo Maas - Connected sau Loud amandoua suna foarte bine!!!
zolee is offline   Reply With Quote
- Copyright 2024 4Tuning -