Go Back   Forum 4Tuning > Car-Audio, Multimedia & GPS > Competitii Car-Audio > SPL (Presiune Sonora)

Reply
 
Thread Tools
Old 04-07-12, 18:44   #1
figo_jr2008

Stage 4
 
Join Date: Nov 2007
Posts: 235
Default Cat conteaza HU pentru SPL ?

Salutari.Pun aceasta intrebare deoarece am o dilema intre a alege intre 2 playere. Aveam linistit pe masina un alpine ida x200 si mi-a mai adus cineva un alpine 9855r despre care multi spun ca este un player f bun. Alpine x200 ca plusuri este mai nou , citeste medii digitale (ipod, stickuri si cam orice telefon conectat) .Are 3 preouturi de 2v .Celalalt are iesiri pe 4v .Nu stiam ce inseamna asta pana cand nu am tot citit despre subiectul asta si am ajuns la concluzia ca nu e mare lucru,singura diferenta ar fi ca pot sta cu gainul mai jos din amplif. Alpine-ul 9855r in schimb pare mai destept,are tot felul de reglaje pro in care ma pierd total,si nu ma incanta ideea ca nu pot conecta un stick la el.Ambele sunt in stare impecabila.
figo_jr2008 is offline   Reply With Quote
Old 05-07-12, 16:12   #2
teddyb
Ford Driver

Stage 5
 
teddyb's Avatar
 
Join Date: May 2007
Posts: 907
Member of:
[FORD]
Default Re: Cat conteaza HU pentru SPL ?

depinde...am vazut ca se dau scoruri de 155+ db si cu un player keenwood cu 2v pe preout...
teddyb is offline   Reply With Quote
Old 17-08-12, 20:21   #3
keddy_net

Stage 4
 
keddy_net's Avatar
 
Join Date: Jun 2009
Posts: 264
Member of:
[Competitor CNCA]
Default Re: Cat conteaza HU pentru SPL ?

te ajuta in sensul ca poti regla eq-ul exact in frecventa de acordaj al incintei. Iesirea de 4V te ajuta ca ti gainul mai jos din amplificator. Aici sunt multe discutii, daca tu ai iesiri de 4V tu poti tine gainul peste cat poate difuzorul, fiind constient ca bagi distorsiuni si putere peste ce poate el si ca il poti arde, in acelasi timp, cu riscul asumat pt 2-3-4 secunde, poti creste cu 1dB in plus. Avand 2V pe iesiri exista posibilitatea sa nu prea ai cum sa dai gainul mai sus de atat.

Mai ai posibilitatea cu ajutorul unui 9855 sa iti poti construi un sistem spl pe partea de bas, si un sistem sq pe partea de medii-inalte, fiindca te ajtua dotarile lui. In mare parte nu faci nimic daca nu ai difuzoare amplificate....etc
__________________
Ascendant Audio, Skar Audio, Alpine

---Feel the sound---
keddy_net is offline   Reply With Quote
Old 21-08-12, 08:54   #4
animalutz
VW Driver

Stage 5
 
animalutz's Avatar
 
Join Date: Mar 2008
Posts: 1,203
Member of:
[Street Gambler]
[VW]
[Competitor CNCA]
[AUDI]
Default Re: Cat conteaza HU pentru SPL ?

Si la 9855 poti sa pui stick si ipod cu ajutorul unor adaptoare si accesorii care se gasesc separat .
animalutz is offline   Reply With Quote
Old 27-06-13, 00:42   #5
darkofeel

Stage 3
 
darkofeel's Avatar
 
Join Date: Feb 2012
Posts: 89
Default Re: Cat conteaza HU pentru SPL ?

Animalut vb din experienta? Eu iti confirm ca iti va fi o mare bataie de cap sa indeplinesti ceea ce ai spus tu ca poti sa faci cu 9855r... wtf.....
__________________
Omul are multe fete...dar un singur Suflet!
darkofeel is offline   Reply With Quote
Old 27-06-13, 22:23   #6
Lil' D

Stage 5
 
Lil' D's Avatar
 
Join Date: Aug 2006
Posts: 2,016
Member of:
[Competitor CNCA]
Default Re: Cat conteaza HU pentru SPL ?

Eu am de vreo 3 ani Ipod pe 9835...se poate si stick. Merge bine-mersi, control calumea etc etc.
Lil' D is offline   Reply With Quote
- Copyright 2024 4Tuning -