Go Back   Forum 4Tuning > Car-Audio, Multimedia & GPS > Competitii Car-Audio > SPL (Presiune Sonora)

Reply
 
Thread Tools
Old 07-06-11, 10:12   #76
Bogdan OCC
Kamikaze Racing Team Member

Stage 5
 
Bogdan OCC's Avatar
 
Join Date: Mar 2005
Posts: 921
Member of:
[Kamikaze Racing Team]
[Old School Cars]
[4Rally]
[Competitor CNCA]
Default Re: Ganduri si trairi din audiomobilia romaneasca

Of course, ludovic fratemiu from another mother
Bogdan OCC is offline   Reply With Quote
Old 03-07-11, 12:20   #77
ReLLaXX

Stage 5
 
ReLLaXX's Avatar
 
Join Date: Aug 2004
Posts: 2,977
Member of:
[Registered Users]
[Moderators]
[REDACTOR 4TUNING]
[Competitor CNCA]
Default Re: CarLifeStyle Slobozia 2011 - Competitie EMMA ESPL & SQ

Quote:
Originally Posted by RollerMAN View Post
Domnu bigu, in primul rand nu era vorba de tine ci de un tip cu o astra neagra. eu nu ti-am pomenit nicaieri numele ci doar ionut a presupus ca era vb despre tine si daca stai si citesti cu atentie acest thread o sa vezi ca am dreptate.
iar in al 2 lea rand ddurile nu vor fi niciodata mai mult decat mediocre pe partea e sq deci scuza-ma ca imi permit acest comentariu ca am fost furat pe fata.
Tipul cu Astra de care vorbesti te-ar bate si el la orice ora daca inca mai ai sistemul de atunci. Setul ala de difuzoare, asa mediocre si mizerii cum sunt, este unul dintre cele mai liniare seturi de 2 cai pe care le-am auzit (si am ascultat destule) mai ales in gama lui de pret.

Acum, sarind peste faptul ca firma Digital Designs si-a inceput activitatea (pe care o mentine si acum, de altfel) cu productia de monitoare de studio si difuzoare pentru aplicatii esoterice (inclusiv subwoofere), sarind si peste faptul ca falsa ta perceptie conform careia Digital Designs produce produse pentru SPL (lucru care nu are nici o legatura cu realitatea) este strans legat de lipsa ta totala de experienta cu aceste produse, luand in calcul si experienta ta.... mediocra... in car audio, din ce pozitie si sustinut de ce argumente solide presupui ca un produs bun de SQ nu poate sa vina de la Digital Designs? Cand de fapt, cam asta sta de fapt la baza filosofiei lor de productie?

Si incepand cu vechea discutie... Un set bun de componente (2 cai) de la DD, amplificate corespunzator si cu o sursa decenta o sa-ti depaseasca sistemul actual in orice competitie, indiferent de cine jurizeaza (cu conditia sa si auda). Iar daca ai putina rabdare... poate ti se arata. Inca o data. Dar daca o sa discreditezi de fiecare data arbitrii sau competitia, sigur nu o sa-ti imbunatatesti sistemul.

PS: La Bigu canta aceleasi mizerii din Astra, + o mizerie de medie mica. Pot doar sa-ti doresc sa ajungi sa folosesti difuzoare la fel de bune. Si de principiu, cand vine vorba de sunet... Pana cand nu asculti, taci. E mai sanatos.
__________________
www.melodix.ro
ReLLaXX is offline   Reply With Quote
Old 04-07-11, 00:34   #78
RollerMAN

Stage 4
 
RollerMAN's Avatar
 
Join Date: Oct 2004
Posts: 193
Default Re: CarLifeStyle Slobozia 2011 - Competitie EMMA ESPL & SQ

Tu nu intelegi un lucru...pe mine nu ma pasioneaza muzica LIVE...suna deranjant si obositor...este prea intzepatoare...la fel suna si masina lui marian, in alta ordine de idei pe un sistem BUN (de casa sau de masina), muzica de calitate suna destul de bine si are destule detalii cat sa semene cu cea live dar fara sa te oboseasca....asa ca eu zic sa mai asculti niste sisteme de casa bune..cu amplificatoare pe lampi eventual..si.....o sa vezi ce placut si linistitor suna...fata de zdranganelile din masina (nu stiu de a ta...dar a lui marian cu siguranta).
__________________
Born 2 roll!

Last edited by RollerMAN; 04-07-11 at 00:41.
RollerMAN is offline   Reply With Quote
Old 04-07-11, 02:39   #79
ReLLaXX

Stage 5
 
ReLLaXX's Avatar
 
Join Date: Aug 2004
Posts: 2,977
Member of:
[Registered Users]
[Moderators]
[REDACTOR 4TUNING]
[Competitor CNCA]
Default Re: CarLifeStyle Slobozia 2011 - Competitie EMMA ESPL & SQ

Quote:
Originally Posted by RollerMAN View Post
Tu nu intelegi un lucru...pe mine nu ma pasioneaza muzica LIVE...suna deranjant si obositor...este prea intzepatoare...
I rest my case.
Da, in cazul asta vrajelile cu DD nu tin la tine.

Imi cer scuze pentru interventii. Daca spuneai asta de la bun inceput chiar nu ma mai oboseam. Acestea fiind spuse, eu cred ca tu cauti pe la competitii oameni pe care sa-i convingi de corectitudinea gusturilor tale. Si cand ai reusit acest lucru... se vede si in punctaje.

Multa bafta!

PS: Te apasa prea multe scenarii de conspiratii si interese. Face rau la sanatate.

PS2: Chiar nu-mi pasa cu ce isi echipeaza omul masina, atata timp cat e multumit. Si in mediu competitional, dar in mod special in afara lui. Cat de clar poate sa-ti fie asta... Nu stiu.

IM sau EMMA Romania, rog sa curatati topicul de toata discutia inutila cand considerati ca e cazul. Folosim spatiu pretios pe servere.
ReLLaXX is offline   Reply With Quote
Old 04-07-11, 12:23   #80
animalutz
VW Driver

Stage 5
 
animalutz's Avatar
 
Join Date: Mar 2008
Posts: 1,203
Member of:
[Street Gambler]
[VW]
[Competitor CNCA]
[AUDI]
Default Re: CarLifeStyle Slobozia 2011 - Competitie EMMA ESPL & SQ

Prietene, prin muzica live nu m-am referit la Salam Live sau mai stiu eu ce asculti tu. Prin muzica live m-am referit la orchestre si alte alea. ADICA NATURAL! ADICA CORECT! ADICA REAL! Adica pe tine nu te intereseaza aceste aspecte, dar tu crezi ca ai masina castigatoare. Restul e Can-Can...
__________________
///Alpine DVA-9965 , Micro-Precision 7.28MKIII , Micro Precision Z-170 MKIII , Brax Matrix X2400.2 Graphic Edition Chrome ,Phase Aliante SI 12 Limited, Brax X2000.2 Graphic Edition Platinum , Brax PowerCap , Aurix , STP , Dynamat , Exide PowerCell - VW Passat B6
AUDIOPIL - Echipamente Car-Audio.
[URL="http://www.audiopil.ro"]
animalutz is offline   Reply With Quote
Old 04-07-11, 13:15   #81
_vrx_

Stage 4
 
_vrx_'s Avatar
 
Join Date: Apr 2007
Posts: 299
Member of:
[Moderators]
[Competitor CNCA]
Default Re: CarLifeStyle Slobozia 2011 - Competitie EMMA ESPL & SQ

Quote:
Originally Posted by RollerMAN View Post
Tu nu intelegi un lucru...pe mine nu ma pasioneaza muzica LIVE...suna deranjant si obositor...este prea intzepatoare...la fel suna si masina lui marian.
Muzica live (fara amplificare si alte acareturi) este referinta ! Faptul ca nu iti place cum suna este altceva, fiecare are dreptul sa isi aleaga setupul si reglajul dar asta nu inseamna ca e si corect .
Mai toti producatorii mari de "boxe" incearca sa reproduca cat mai bine sunetul instrumentului ,unii reusesc altii nu .
Iti atasez o poza facuta sambata seara
Attached Thumbnails
Click image for larger version

Name:	ork.jpg
Views:	164
Size:	591.6 KB
ID:	2071044  

Last edited by _vrx_; 04-07-11 at 13:18.
_vrx_ is offline   Reply With Quote
Old 04-07-11, 15:07   #82
RollerMAN

Stage 4
 
RollerMAN's Avatar
 
Join Date: Oct 2004
Posts: 193
Default Re: CarLifeStyle Slobozia 2011 - Competitie EMMA ESPL & SQ

Pentru ca ati inchis topicul si mutat posturile nu am apucat sa ii raspund animalutzului...
Ideea de baza era ca LIVE nu inseamna CONCERT si ORCHESTRA....alea inseamna zdranganeli...si nimic acurat si precis..
In schimb LIVE inseamna un cantaret si cateva instrumente intr-o camera normala, intr-un local... ceva care sa suna cald si placut...nu trecut prin amplificatoare si alte treburi..
RollerMAN is offline   Reply With Quote
Old 04-07-11, 15:56   #83
_vrx_

Stage 4
 
_vrx_'s Avatar
 
Join Date: Apr 2007
Posts: 299
Member of:
[Moderators]
[Competitor CNCA]
Default Re: CarLifeStyle Slobozia 2011 - Competitie EMMA ESPL & SQ

Quote:
Originally Posted by RollerMAN View Post
Ideea de baza era ca LIVE nu inseamna CONCERT si ORCHESTRA....alea inseamna zdranganeli...si nimic acurat si precis..
Esti intr-o eroare totala, ai facut o ciulama in posturile tale de nu se mai intelege nimic .

Live nu inseamna concert sau orchestra este doar un mod in care un o formatie (orchestra) canta ..."Playback poa' sa faca si o surdomuta "

Sigur esti lipsit de cultura muzicala atata timp cat faci astfel de afirmatii.


Quote:
Originally Posted by RollerMAN View Post
.
In schimb LIVE inseamna un cantaret si cateva instrumente intr-o camera normala, intr-un local... ceva care sa suna cald si placut...nu trecut prin amplificatoare si alte treburi..
GRESIT ! Tu vorbesti de muzica "la rece" care este alta mancare de peste vezi poza din postul meu anterior.

Nu te arunca in discutii unde nu cunosti.

Last edited by _vrx_; 04-07-11 at 16:00.
_vrx_ is offline   Reply With Quote
Old 04-07-11, 16:14   #84
animalutz
VW Driver

Stage 5
 
animalutz's Avatar
 
Join Date: Mar 2008
Posts: 1,203
Member of:
[Street Gambler]
[VW]
[Competitor CNCA]
[AUDI]
Default Re: CarLifeStyle Slobozia 2011 - Competitie EMMA ESPL & SQ

Quote:
Originally Posted by _vrx_ View Post
Esti intr-o eroare totala, ai facut o ciulama in posturile tale de nu se mai intelege nimic .

"animalutz" likes this... )

Pai daca muzica nu trebuie reprodusa cum e ea naturala, atunci cum trebuie? E ca si cum ai spune ca tie iti plac femeile, dar doar alea care au fost barbati inainte! )
animalutz is offline   Reply With Quote
Old 04-07-11, 16:42   #85
RollerMAN

Stage 4
 
RollerMAN's Avatar
 
Join Date: Oct 2004
Posts: 193
Default Re: Ganduri si trairi din audiomobilia romaneasca

NATURALA este asa cum a spus vrx la rece...daca tu intelegi asa mai bine.....
muzica trecuta prin microfoane...amplificatoare..boxe...nu mai e MUZICA..ala e concert...e altcva ...si un ansamblu MARE de instrumente iarasi nu este nimic interesant si fidel....
Daca vrei sa asculti un instrument..il asculti in compania altor cateva...nu a cateva zeci...si nu intr-o sala mare....acelasi lucru e valabil si pt voce.

NU mai incerca sa imi explici mie de cultura muzicala....incearca sa intelegi faptul ca aceste trackuri...sunt inregistrate la rece...deci asa trebuie sa se auda...cald si placut..nu cu zdranganeli cum au unii impresia.
RollerMAN is offline   Reply With Quote
Old 04-07-11, 17:08   #86
_vrx_

Stage 4
 
_vrx_'s Avatar
 
Join Date: Apr 2007
Posts: 299
Member of:
[Moderators]
[Competitor CNCA]
Default Re: Ganduri si trairi din audiomobilia romaneasca

Priveste aici un "lautar" celebru (Andre Rieu ) ....merge cu supa de castraveti

https://www.youtube.com/watch?v=GD3VsesSBsw&hd=1

Last edited by _vrx_; 04-07-11 at 18:16.
_vrx_ is offline   Reply With Quote
Old 04-07-11, 18:22   #87
animalutz
VW Driver

Stage 5
 
animalutz's Avatar
 
Join Date: Mar 2008
Posts: 1,203
Member of:
[Street Gambler]
[VW]
[Competitor CNCA]
[AUDI]
Default Re: Ganduri si trairi din audiomobilia romaneasca

Deci tobele trebuie sa fie calde si placute, nu? Ai ascultat in viata ta vreodata tobe? Fara amplif, microfon and stuff? Sau tobele nu sunt instrumente? Se ia o toba, o chitara acustica si un solist. Destul de natural? Si destul de cald? Riiight!
animalutz is offline   Reply With Quote
Old 04-07-11, 19:01   #88
ReLLaXX

Stage 5
 
ReLLaXX's Avatar
 
Join Date: Aug 2004
Posts: 2,977
Member of:
[Registered Users]
[Moderators]
[REDACTOR 4TUNING]
[Competitor CNCA]
Default Re: Ganduri si trairi din audiomobilia romaneasca

Quote:
Originally Posted by RollerMAN View Post
NATURALA este asa cum a spus vrx la rece...daca tu intelegi asa mai bine.....
muzica trecuta prin microfoane...amplificatoare..boxe...nu mai e MUZICA..ala e concert...e altcva ...si un ansamblu MARE de instrumente iarasi nu este nimic interesant si fidel....
Daca vrei sa asculti un instrument..il asculti in compania altor cateva...nu a cateva zeci...si nu intr-o sala mare....acelasi lucru e valabil si pt voce.

NU mai incerca sa imi explici mie de cultura muzicala....incearca sa intelegi faptul ca aceste trackuri...sunt inregistrate la rece...deci asa trebuie sa se auda...cald si placut..nu cu zdranganeli cum au unii impresia.
Profesore, daca nu te superi, muzica ta prin ce trece, de la inregistrare si pana la redare?

Dupa explicatiile date de tine "cultura muzicala" e o sintagma cu care tu nu ai nici cea mai mica legatura. Chiar nu realizezi cat esti de penibil cand incerci sa dai definitia reproducerii sau auditiei "LIVE" in functie de propriile tale gusturi?

Ca tu gandesti asa si mai si crezi in asta, e una... Trist e ca altii te cred pe tine. Foarte trist!

Din activitatea ta pe alte forumuri am dedus ca esti dedicat olimpiadelor de tastatura, in general fara argumente solide. Esti semidoct cand vine vorba de multe subiecte dar parerea ta tine totusi loc la orice, depaseste orice si ia pozitie suprema in orice discutie, totul combinat cu un iz clar de superioritate (falsa) din partea ta. Comic si... trist.

Asa ca...desi imi pare rau ca intervin din nou, le recomand colegilor sa nu-si mai raceasca tastaturile degeaba. Nu aveti cu cine, pentru cine...sau de ce.
ReLLaXX is offline   Reply With Quote
Old 04-07-11, 19:09   #89
ReLLaXX

Stage 5
 
ReLLaXX's Avatar
 
Join Date: Aug 2004
Posts: 2,977
Member of:
[Registered Users]
[Moderators]
[REDACTOR 4TUNING]
[Competitor CNCA]
Default Re: Ganduri si trairi din audiomobilia romaneasca

Quote:
Originally Posted by animalutz View Post
Deci tobele trebuie sa fie calde si placute, nu? Ai ascultat in viata ta vreodata tobe? Fara amplif, microfon and stuff? Sau tobele nu sunt instrumente? Se ia o toba, o chitara acustica si un solist. Destul de natural? Si destul de cald? Riiight!
N-ai inteles nimic! Dai cinelul si fusul mai incet, o patura pe premier, putina pasla pe toba mare si... voila! Solistul, o lamaie cruda inainte, ca sa-i curga saliva suav, chitara sa cante dupa o copertina dar la 2 cm de urechea ascultatorului si ai un LIVE corect! Desigur, cu conditia ca totul sa fie inregistrat fara microfoane, cabluri, mixere, procesoare, amplificatoare, medii de inregistrare iar mai apoi, dupa utilizarea faimoasei tehnici "Rolermen" de imprimare prin unda cerebrala pe un suport care aparent este un CD banal, dar de fapt este un CD pentru LIVE, sa asculti totul in Citroenu' lui rolermen.

Altfel esti degeaba. Intelege si punct.

Deci, dragilor, LIVE este doar in anumite conditii. Sa dati un mail pe la 99.999% la suta din artisti si Filarmonici, sa nu se mai chinuie draq, ca oricum nu au prins definitia lui rolermen. Atat!

Last edited by ReLLaXX; 04-07-11 at 19:15.
ReLLaXX is offline   Reply With Quote
Old 04-07-11, 22:28   #90
RollerMAN

Stage 4
 
RollerMAN's Avatar
 
Join Date: Oct 2004
Posts: 193
Default Re: Ganduri si trairi din audiomobilia romaneasca

Domnu "rellaxxu" poate reusesti sa te opresti 2 secunde de la pocirea nickname-ului meu si chiar sa citesti cu atentie ce scriu.

Cand vorbesti de muzica LIVE care poate fi luata drept referinta pentru un sistem audiofil nu vorbesti de inregistrare....deci nu trece prin nimic (asteapta si citeste totul)....sunt 2 lucruri separate...aceasta si concertul....

Modul cum suna orice instrument live...langa care stai ...si modul cum suna prin microfon...amplificator...boxe..si alte cele pe parcurs LA UN CONCERT...este diferit.

Dupa care...atunci cand inregistrezi o melodie in studio vei avea aproximativ aceleasi conditii ca si pentru muzica live doar ca mai bine controlata insa la fel de calma....si nu muzica de concert.....unde iti urla toate in creieri...asa ca mai departe cand asculti cd-ul acasa..sau in masina....va trebuie sa sune placut, CU DETALII dar nu agresiv si nu obositor..nu inteleg aceasta manie sa urle tweeterele si mediile.

Oricat ai incerca sa ridiculizezi ce spun eu...cu tristete te anunt ca tu esti cel penibil...si daca ai sta putin si ai gandi...ai intelege si ce spun....dar te las cu iluzia ta de audiofil....care merge la opera...si ateneu...sa se culturalizeze...dar nu aduce la concursurile cnca cd-uri originale...si folositi combinatii de wave-uri rip-uite )

Dar cumva nici nu ar trebui sa am vreo pretentie din moment ce la EMMA nu v-a placut jurizarea atunci cand era facuta cum trebuie...pt ca voi aveti urechi setate pt zdranganeala de concert....in concluzie fiecare cu placerea lui de ascultare....si sper sa nu ne mai intalnim caile audiofile pe viitor caci efectiv n-are sens!
RollerMAN is offline   Reply With Quote
- Copyright 2024 4Tuning -