Go Back   Forum 4Tuning > Comunitati 4tuning locale > Comunitati locale si internationale 4Tuning > Cluj

Reply
 
Thread Tools
Old 23-09-08, 18:53   #1
KoKozula

Stage 5
 
KoKozula's Avatar
 
Join Date: Apr 2005
Posts: 627
Member of:
[LANCIA]
Default blocarea trotuarului cu bolovani

n-am stiut unde sa postez... cert este ca deja fac cu nervii ... (daca nu e bun un new thread.. muta-ti-l pe undeva)

tot Floresti-u arata la fel: un trotuar (sau o imitatie de trotuar) si langa trotuar... tone de bolovani care impiedica parcarea mashinilor in fata trotuarelor.

Intrebarea mea este : cu ce drept se face aceasta chestie ? din cate stiu eu trotuarul nu este un domeniu privat al celui care detine casa (imobilul) din dreptul trotuarului. Si chiar daca este... dece el blokeaza juma de strada cu bolovanii lui ca sa nu poti parca masina langa gardul lui ?

care stie care sunt chestiile legale legate de chestia asta ? ca io jur ca ii mut bolovanii in poarta si imi parchez mashina lipita de gardu lui si n-o mai mut de-acolo.
Attached Thumbnails
Click image for larger version

Name:	Image015.jpg
Views:	306
Size:	178.1 KB
ID:	650924  
__________________
_________________________
KoKozula was here ...
KoKozula is offline   Reply With Quote
Old 23-09-08, 19:50   #2
di48lo

Stage 5
 
Join Date: Mar 2007
Posts: 557
Default Re: blocarea trotuarului cu bolovani

Ca raspuns, am si eu o intrebare. Cu ce drept se parcheaza masini cu oglinda pana la gard, ca pietonii sunt nevoiti sa ocoleazca masini in fiecare 10 metri, in zig-zag si daca e cazul, chiar si in noroi pana-n genunchi?

Parerea mea: este un gest neplacut, si nici nu cred ca este legal. Cum nu este un gest frumos si nici nu este legal ca sa parchezi cu masina pe trotuar in mod sa stranjenesti pietonii.
di48lo is offline   Reply With Quote
Old 23-09-08, 19:54   #3
KoKozula

Stage 5
 
KoKozula's Avatar
 
Join Date: Apr 2005
Posts: 627
Member of:
[LANCIA]
Default Re: blocarea trotuarului cu bolovani

ceea ce vezi tu in poza aia e singurul "trotuar" de pe strada. Si nimeni pe aici nu parcheaza mashina pe trotuar... ci langa trotuar. Bolovanii aia mari sunt pusi langa niste bolovani mai mici .. toata lumea parca langa ei, dar acum nu mai ai cum parca fara sa blochezi tot drumul.

Referitor la intrebarea ta.. iti dau perfecta dreptate.. eu personal nu parchez niciodata in asa fel incat sa incurc pe altii .. indiferent ca sunt pietoni sau soferi.

Ca altii parcheaza aiurea.. da... putem sa ii aratam cu degetul ... sa le facem poze si campanii .. si sa ne radem de ei ...

Pe mine ma intereseaza in mod special al cui e trotuarul din fata unei case... si drumul de langa trotuar.

Ca daca fiecare are cota parte din trotuar.. eu pe cota mea parte imi plantez un copac... si o sa am grija sa il plantez asa ca sa ii incurce pe toti .. si daca cineva vrea sa-l taie... chem Green Peace :P

Last edited by KoKozula; 23-09-08 at 19:57.
KoKozula is offline   Reply With Quote
Old 23-09-08, 20:06   #4
di48lo

Stage 5
 
Join Date: Mar 2007
Posts: 557
Default Re: blocarea trotuarului cu bolovani

In acest caz numai cel care a pus pietrele acolo, poate raspunde
Dupa cum stiu, drumul si trotuarul apartine autoritatii locale, deci nimeni nu are voie sa faca modificari la ele.

Daca suntem la acest subiect, la Sigma in Zorilor au pus garduri pe marginea trotuarului, asa ca masinile nu mai pot fi parcate pe strada aia. DAR IN MOD INTERESANT, la cate 5-10 metrii au lasat u portiune fara gard, asa ca pietonii au voie sa treaca oriunde vor ei LOL
di48lo is offline   Reply With Quote
Old 24-09-08, 09:25   #5
bzsa

Stage 5
 
bzsa's Avatar
 
Join Date: Aug 2006
Posts: 1,231
Member of:
[VW]
[DACIA]
[2 Roti]
Default Re: blocarea trotuarului cu bolovani

din cate stiu fiecare proprietar de casa raspunde de trotuarul si drumul din fata casei
anul trecut au venit cei de la primarie si au lasat instintare sa curete toata lumea zapada din fata casei si de pe drum
bzsa is offline   Reply With Quote
Old 24-09-08, 10:12   #6
DaNuTzU'

Stage 5
 
DaNuTzU''s Avatar
 
Join Date: Apr 2005
Posts: 2,014
Member of:
[Fiat]
Default Re: blocarea trotuarului cu bolovani

Quote:
Originally Posted by bzsa View Post
din cate stiu fiecare proprietar de casa raspunde de trotuarul si drumul din fata casei
anul trecut au venit cei de la primarie si au lasat instintare sa curete toata lumea zapada din fata casei si de pe drum
aia nu inseamna ca pot bloca trotuaru si drumu...adica daca eu imi curat in fata casei, cand mi se scoala inchid drumu...hai sa fim seriosi
DaNuTzU' is offline   Reply With Quote
Old 24-09-08, 11:19   #7
bzsa

Stage 5
 
bzsa's Avatar
 
Join Date: Aug 2006
Posts: 1,231
Member of:
[VW]
[DACIA]
[2 Roti]
Default Re: blocarea trotuarului cu bolovani

Quote:
Originally Posted by DaNuTzU' View Post
aia nu inseamna ca pot bloca trotuaru si drumu...adica daca eu imi curat in fata casei, cand mi se scoala inchid drumu...hai sa fim seriosi
clar nu normala treaba mai ales in situatia din poza
eventual se poate reclama treba asta ca e domeniu public
am avut ceva nisip lipit de gard iar cineva o trimis politia primariei cica sa imi duc nisipul in curte ca incurca circulatia intr-o strada infundata

Last edited by bzsa; 24-09-08 at 11:34.
bzsa is offline   Reply With Quote
Old 24-09-08, 12:40   #8
KoKozula

Stage 5
 
KoKozula's Avatar
 
Join Date: Apr 2005
Posts: 627
Member of:
[LANCIA]
Default Re: blocarea trotuarului cu bolovani

noh ... deci tot nu am inteles ... .... din cate stiu eu .. trotuaru .. orice trotuar ar fi el ... e domeniu public. Ca simtul civic spune ca trebuie sa il cureti .. e altceva.

Banui ca pe respectivii domni care planteaza bolovani asa... ma gandesc ca ii deranjeaza ca se parkeaza masinile prea aproape de gardul lui. Eu alta esplicatie nu vad ...

Dar daca e domeniu public ... ii reclam la priamrie ... ca alta solutie nu vad decat sa ii mut bolovanii in poarta.. dar is multi si grei ... si decat sa fac hernie ... mai bine fac reclamatii ... (LOL)
KoKozula is offline   Reply With Quote
Old 24-09-08, 12:50   #9
Sebi
Cluj Street Racing Member

Stage 5
 
Sebi's Avatar
 
Join Date: Sep 2005
Posts: 650
Member of:
[CSR]
[VW]
[DAEWOO]
[SKODA]
[RENAULT]
Thumbs down Re: blocarea trotuarului cu bolovani

Cat timp nu ii blochezi accesul in curte (poarta) nu vad ce drept are sa iti blocheze accesul pe tortuar(spatiul din fata gardului). Pentru un raspuns concret intreaba la Primaria Floresti.
__________________
I like it loud!
Sebi is offline   Reply With Quote
Old 24-09-08, 16:59   #10
bzsa

Stage 5
 
bzsa's Avatar
 
Join Date: Aug 2006
Posts: 1,231
Member of:
[VW]
[DACIA]
[2 Roti]
Default Re: blocarea trotuarului cu bolovani

Quote:
Originally Posted by KoKozula View Post
noh ... deci tot nu am inteles ... .... din cate stiu eu .. trotuaru .. orice trotuar ar fi el ... e domeniu public. Ca simtul civic spune ca trebuie sa il cureti .. e altceva.

Banui ca pe respectivii domni care planteaza bolovani asa... ma gandesc ca ii deranjeaza ca se parkeaza masinile prea aproape de gardul lui. Eu alta esplicatie nu vad ...

Dar daca e domeniu public ... ii reclam la priamrie ... ca alta solutie nu vad decat sa ii mut bolovanii in poarta.. dar is multi si grei ... si decat sa fac hernie ... mai bine fac reclamatii ... (LOL)
incerca la primarie chiar sunt curios ce raspuns o sa aiba
bzsa is offline   Reply With Quote
Old 24-09-08, 19:43   #11
CJ-01-WOB
Observator 4tuning


Stage 5
 
CJ-01-WOB's Avatar
 
Join Date: Jul 2004
Posts: 5,269
Member of:
[Moderators]
[Observator 4tuning]
[REDACTOR 4TUNING]
[4Tuning International]
[VW]
[Nissan]
[Mitsubishi]
[Toyota]
[MERCEDES]
Default Re: blocarea trotuarului cu bolovani

Quote:
Originally Posted by KoKozula View Post
Dar daca e domeniu public ... ii reclam la priamrie ... ca alta solutie nu vad decat sa ii mut bolovanii in poarta.. dar is multi si grei ... si decat sa fac hernie ... mai bine fac reclamatii ... (LOL)

reclama-l
din cate vad bolovanii sunt pe drumul public.
reclama ca drumul e obstructionat de bolovani si sunt sigur ca o sa trimita pe cineva.

partea proasta e ca s-ar putea sa arunce bolovanii din drum pe trotuar (ca de asa se intampla la noi).
__________________

Fresh Touring Origination
CJ-01-WOB is offline   Reply With Quote
Old 24-09-08, 21:24   #12
Piry
TIME SQUAD Member

Stage 5
 
Piry's Avatar
 
Join Date: Apr 2004
Posts: 3,105
Member of:
[TIME SQUAD]
Default Re: blocarea trotuarului cu bolovani

ma.........sincer, daca nu ar exista gard in fata blocului meu, ati venii sa parcati pe el? asa are si el portiunea aia mica de iarba verde unde din pacate nu s-a ajuns sa ii faca gard. Omu vrea sa mai tina iarba aia curata si voi, astia conducatorii, poluatorii si sugatorii vreti sa va suiti pe iarba. Mie nu mi se pare corect, mergeti la tara si o sa vedeti ca acolo este gard, cand ii gard nu comentati cand pune omu 2 tarusi sa mai fie ceva verde gata......sariti. Eu stiu ma...stiu, la mine pe strada o fost frumos, multi copaci iarba alea si un mare dezavantaj nu era asfalt. Or pus asfalt (foarte bine!) da odata cu el or venit si bordurile din asfalt si o gramada de copaci ne-au parasit. Ma rog ASTA E OPINIA MEA. va iubesc
Piry is offline   Reply With Quote
Old 24-09-08, 21:39   #13
di48lo

Stage 5
 
Join Date: Mar 2007
Posts: 557
Default Re: blocarea trotuarului cu bolovani

Asta e o problema la noi. Spatiile nu sunt bine organizate. Nu ai loc ca sa parchezi masina. Trotuarul este ingust iar distanta intre trotuar si gard (sau casa) este 0 sai 0.5 metri. Daca v-ati umblat prin saturi in Ungaria, ati vazut ca gardul este de cel putin 5 metri de la marginea drumului. Acolo ai loc sa parchezi cum vrei.
di48lo is offline   Reply With Quote
Old 24-09-08, 23:15   #14
KoKozula

Stage 5
 
KoKozula's Avatar
 
Join Date: Apr 2005
Posts: 627
Member of:
[LANCIA]
Default Re: blocarea trotuarului cu bolovani

Quote:
Originally Posted by Piry View Post
ma.........sincer, daca nu ar exista gard in fata blocului meu, ati venii sa parcati pe el?
Noh binie mah piry. Aci nu e vorba ca ii parchez la om in drept cu usa de la casa. Parchez in drept cu gardul lui. El de la gardu ala (prin care si asa nu vede nimik ca e din tabla deci nu ii obstructionez peeisaju de ***) mai are pana la casa vreo 20 de metri deci nici macar fonic nu-l poluez.

Si eu nu vreau sa parkez pe gardu lui. Vreau sa parkez LANGA trotuar.

Pe partea cealalta de drum este exact la fel : bolovani. Blocu asta are loc in curte de vreo 15 masini, hai 20 ... ori apartamente is vreo 60. Noh zi si tu unde sa parkezi?

Eu oricum ma ghidez dupa principiul "ce tie nu-ti place altuia nu-i face" ... deci n-o sa urc masina pe trotuaru lui si nici pe gardu lui. Da' totusi ... amu chiar strada nu-i a lui !
KoKozula is offline   Reply With Quote
Old 24-09-08, 23:27   #15
Dany.bilan628
VW Driver

Stage 5
 
Dany.bilan628's Avatar
 
Join Date: Oct 2007
Posts: 1,551
Member of:
[4Rally]
[VW]
[Toyota]
Default Re: blocarea trotuarului cu bolovani

domnu meu. deci legea spune asa. drum public blocat cu intentie=amenda + dosar penal (si subliniez aceeasi chestie ca masina nu se parcheaza pe trotuar...nu cred ca v-ar placea ca pietonii sa inceapa sa umble aiurea pe asfalt. e...parcatul masinii pe trotuar este aproximativ echivalent.deci cand vrei sa parcati masina pe trotuar sa va mai ganditi inca o data)
peace
Dany.bilan628 is offline   Reply With Quote
- Copyright 2024 4Tuning -