Go Back   Forum 4Tuning > Comunitati 4tuning locale > Comunitati locale si internationale 4Tuning > Cluj

Reply
 
Thread Tools
Old 25-11-07, 20:10   #16
turbo2007

Stage 2
 
Join Date: Nov 2007
Posts: 30
Default Re: Cum stii dinainte daca masina pe care vrei sa o cumperi e Euro 3 sau Euro 4

Cand ai Brieful german, sau scrie acolo Euro3 sau Euro4 sau si atunci este totul in ordine. Insa daca scrie D4 sau D3 trebuie sa te consulti cu cei de la TÜV sau de la DEKRA. Costa ceva (ca. 70-80Euro) dar economisesti o groaza de nervi.
Sau ma contactezi pe mine!
turbo2007 is offline   Reply With Quote
Old 29-06-08, 20:38   #17
ovidiuaproporo

Stage 5
 
ovidiuaproporo's Avatar
 
Join Date: Jul 2006
Posts: 316
Default Re: Cum stii dinainte daca masina pe care vrei sa o cumperi e Euro 3 sau Euro 4

nu pierde vremea cu TUV sau DECRA . suna la RAR, cu ei o sa ai de a face la inmatriculare nu cu TUV-u`
ovidiuaproporo is offline   Reply With Quote
Old 01-07-08, 01:48   #18
turbo2007

Stage 2
 
Join Date: Nov 2007
Posts: 30
Default Re: Cum stii dinainte daca masina pe care vrei sa o cumperi e Euro 3 sau Euro 4

Quote:
Originally Posted by ovidiuaproporo View Post
nu pierde vremea cu TUV sau DECRA . suna la RAR, cu ei o sa ai de a face la inmatriculare nu cu TUV-u`
Imi pare rau ca nu ai avut timp sa citesti ce probleme au oamenii aici.
Uneori din Germania pana in Romania masinile devin din Euro4 Euro2.
Dar daca tu ti-ai gasit drumul tau direct la corectii de la RAR si esti multumit noi o respectam, insa ce faci cand hotararea lor nu e corecta??
Sau cand esti in strainatate si nu ai ajutor sau nu esti un "as" in norme europene?
Eu voiam numai sa ajut pe cei care nu sant asa versati ca si tine. Iti doresc succes mai departe cu cantitatea de CO2...de la 1.07.2008. Adica de azi...
turbo2007 is offline   Reply With Quote
Old 01-07-08, 12:18   #19
ALEX_Agressor

Stage 5
 
Join Date: Sep 2007
Posts: 1,554
Default Re: Cum stii dinainte daca masina pe care vrei sa o cumperi e Euro 3 sau Euro 4

SAL AM ADUS UN pEUGEOT 206 AN 2002 MOTOR 1.400 CMC BENZINA SI IN BRIEF SCRIE EURO 3 UND D4 PAN LA URMA CE EURO ARE,CA CINEVA MI O ZIS CA EURO 3 UND D4 INTRA LA EURO 4,CUM STA TREABA????/
ALEX_Agressor is offline   Reply With Quote
Old 04-07-08, 09:53   #20
ovidiuaproporo

Stage 5
 
ovidiuaproporo's Avatar
 
Join Date: Jul 2006
Posts: 316
Default Re: Cum stii dinainte daca masina pe care vrei sa o cumperi e Euro 3 sau Euro 4

Quote:
Originally Posted by turbo2007 View Post
Imi pare rau ca nu ai avut timp sa citesti ce probleme au oamenii aici.
Uneori din Germania pana in Romania masinile devin din Euro4 Euro2.
Dar daca tu ti-ai gasit drumul tau direct la corectii de la RAR si esti multumit noi o respectam, insa ce faci cand hotararea lor nu e corecta??
Sau cand esti in strainatate si nu ai ajutor sau nu esti un "as" in norme europene?
Eu voiam numai sa ajut pe cei care nu sant asa versati ca si tine. Iti doresc succes mai departe cu cantitatea de CO2...de la 1.07.2008. Adica de azi...

am adus 2 ford focus, aceasi motorizare acelasi an de fabricatie 2001 ( doar luna diferea), aceasi caroserie..... masini din aceasi serie cu aceleasi specificatii in brief. una mi-a iesit euro3 si cealalta euro 2 ...a trebuit s-o duc inapoi in germania si s-o revand, binenteles ca am pierdut o groaza de bani. de atunci iti pot spune cu siguranta ca ciudatii de la RAR au listele lor care nu totdeauna coincid cu listele din germania , singura metoda de a verifica ...ramane lista de la RAR pentru ca aia e singura care conteaza cand platesti taxa in romania. nu am vrut sa fiu rau in vreun fel si nici sa ma dau destept .... vorba aia ..."ca patitu` nu stie nimeni mai bine" e mult mai complicat sa te intelegi cu RAR prin telefon sau fax, insa este singura metoda 100% ....ca sa nu patesti ca mine . da-mi nr tau ca te sun eu cand merg in germania )
__________________
2006 Mitsubishi Outlander 2.0L 4x4
2002 BMW E39 2.0L
1980 Fiat X1/9 1.3L-UT
ovidiuaproporo is offline   Reply With Quote
Old 06-07-08, 22:03   #21
turbo2007

Stage 2
 
Join Date: Nov 2007
Posts: 30
Default Re: Cum stii dinainte daca masina pe care vrei sa o cumperi e Euro 3 sau Euro 4

Quote:
Originally Posted by ovidiuaproporo View Post
am adus 2 ford focus, aceasi motorizare acelasi an de fabricatie 2001 ( doar luna diferea), aceasi caroserie..... masini din aceasi serie cu aceleasi specificatii in brief. una mi-a iesit euro3 si cealalta euro 2 ...a trebuit s-o duc inapoi in germania si s-o revand, binenteles ca am pierdut o groaza de bani. de atunci iti pot spune cu siguranta ca ciudatii de la RAR au listele lor care nu totdeauna coincid cu listele din germania , singura metoda de a verifica ...ramane lista de la RAR pentru ca aia e singura care conteaza cand platesti taxa in romania. nu am vrut sa fiu rau in vreun fel si nici sa ma dau destept .... vorba aia ..."ca patitu` nu stie nimeni mai bine" e mult mai complicat sa te intelegi cu RAR prin telefon sau fax, insa este singura metoda 100% ....ca sa nu patesti ca mine . da-mi nr tau ca te sun eu cand merg in germania )
Deci daca tu, care dupa cum vad ca te ocupi cu masini si ai habar de astfel de notiuni, ai avut neplaceri. Te intreb ce sa faca omul de rand, care nu stie cum merge treaba.
REPET INCERCATI SI VORBITI CU CEI DE LA TÜV SAU CU CEI DE LA DEKRA daca santeti in Germania. Sau pardon, cei de la DEKRA au birouri si in Franta, Italia, Spania, Ungaria, Cehia, si chiar aproape in toata Europa...
EU FAC PARIU PE ACEST FORUM CU TINE CA DACA IMI DAI DATELE NECESARE ITI SPUN CARE A FOST FORDUL CU EURO2 si care cu EURO3.
Stiu si acum unde a fost problema. Acelasi lucru se intampla la ford fiesta.
Deci mare atentie sau contacteaza-ma cand esti in Germania.
turbo2007 is offline   Reply With Quote
Old 07-07-08, 00:36   #22
ovidiuaproporo

Stage 5
 
ovidiuaproporo's Avatar
 
Join Date: Jul 2006
Posts: 316
Default Re: Cum stii dinainte daca masina pe care vrei sa o cumperi e Euro 3 sau Euro 4

Quote:
Originally Posted by turbo2007 View Post
Deci daca tu, care dupa cum vad ca te ocupi cu masini si ai habar de astfel de notiuni, ai avut neplaceri. Te intreb ce sa faca omul de rand, care nu stie cum merge treaba.
REPET INCERCATI SI VORBITI CU CEI DE LA TÜV SAU CU CEI DE LA DEKRA daca santeti in Germania. Sau pardon, cei de la DEKRA au birouri si in Franta, Italia, Spania, Ungaria, Cehia, si chiar aproape in toata Europa...
EU FAC PARIU PE ACEST FORUM CU TINE CA DACA IMI DAI DATELE NECESARE ITI SPUN CARE A FOST FORDUL CU EURO2 si care cu EURO3.
Stiu si acum unde a fost problema. Acelasi lucru se intampla la ford fiesta.
Deci mare atentie sau contacteaza-ma cand esti in Germania.
nu ma ocup cu asa ceva decat in timpul liber, in actele masinilor scria EURO3 la ambele masini ..... crede-ma ....doar RAR conteaza ce zice !

spor la treaba

PS> vroiam sa te contactez ca sa bem un suc impreuna, nu pt masini.
ovidiuaproporo is offline   Reply With Quote
Old 14-07-08, 08:15   #23
Antilles
Opel Driver

Stage 5
 
Antilles's Avatar
 
Join Date: Apr 2008
Posts: 1,450
Member of:
[Opel]
[VW]
[Nissan]
[Honda]
Default Re: Cum stii dinainte daca masina pe care vrei sa o cumperi e Euro 3 sau Euro 4

Hmmm...deci daca la mine pe Opel Astra apare euro 3 D4 se poate sa intre la Euro 4?faza e ca cel din Germania de unde a fost luat sustine sus si tare ca e Euro 4,chiar s-a oferit sa0mi dea diferenta de bani daca intra euro 3....si mai mult,am mai intrebat lume si toti mi-au spus ca Astra din 2001-2002 sunt Euro 4...eu ce sa cred daca in brief apare E3-D4?!?!?
Antilles is offline   Reply With Quote
Old 14-07-08, 17:24   #24
di48lo

Stage 5
 
Join Date: Mar 2007
Posts: 557
Default Re: Cum stii dinainte daca masina pe care vrei sa o cumperi e Euro 3 sau Euro 4

Cum as putea sa-mi fac rost de o lista (la anumita masina) de la RAR, care sunt euro2 si care euro3. Ca la e-mailuri nu raspund.
di48lo is offline   Reply With Quote
Old 14-07-08, 23:24   #25
ovidiuaproporo

Stage 5
 
ovidiuaproporo's Avatar
 
Join Date: Jul 2006
Posts: 316
Default Re: Cum stii dinainte daca masina pe care vrei sa o cumperi e Euro 3 sau Euro 4

Quote:
Originally Posted by Antilles View Post
Hmmm...deci daca la mine pe Opel Astra apare euro 3 D4 se poate sa intre la Euro 4?faza e ca cel din Germania de unde a fost luat sustine sus si tare ca e Euro 4,chiar s-a oferit sa0mi dea diferenta de bani daca intra euro 3....si mai mult,am mai intrebat lume si toti mi-au spus ca Astra din 2001-2002 sunt Euro 4...eu ce sa cred daca in brief apare E3-D4?!?!?

benzina ? euro 4 aproape sigur, opel e masina ieftina , insa sunt printre primii care introduc norma de poluare foarte repede. cere copie dupa brief si codul motor , cu un drum la rar iti raspunde pe loc orice functionara.
Succes !
ovidiuaproporo is offline   Reply With Quote
Old 14-07-08, 23:59   #26
MadManOvi

Stage 4
 
MadManOvi's Avatar
 
Join Date: Nov 2005
Posts: 175
Default Re: Cum stii dinainte daca masina pe care vrei sa o cumperi e Euro 3 sau Euro 4

Antilles, uitate la codul motorului si iti dai seama singur ce euro e, daca incepe cu X e euro 2, Y euro 3 si Z euro 4.
de ex. Z14XE e euro 4, Y17DT euro 3 ...
__________________
I kicked to fifth gear and teared the road apart...
MadManOvi is offline   Reply With Quote
Old 15-07-08, 08:03   #27
Antilles
Opel Driver

Stage 5
 
Antilles's Avatar
 
Join Date: Apr 2008
Posts: 1,450
Member of:
[Opel]
[VW]
[Nissan]
[Honda]
Default Re: Cum stii dinainte daca masina pe care vrei sa o cumperi e Euro 3 sau Euro 4

Merci pt. raspunsuri,ieri mi-a spus si cineva de la RAR aceeasi chestie
Antilles is offline   Reply With Quote
Old 27-08-08, 21:41   #28
di48lo

Stage 5
 
Join Date: Mar 2007
Posts: 557
Default Re: Cum stii dinainte daca masina pe care vrei sa o cumperi e Euro 3 sau Euro 4

Cineva se pricepe la motoarele Alfa Romeo 156? Din ce an au inceput sa produca motoare de euro4 (1.8 pe benzina)?
Sau daca nu puteti sa raspundeti, imi pot spune cei de la RAR daca nu completez acel formular care costa 30 de lei?
di48lo is offline   Reply With Quote
Old 12-05-09, 21:00   #29
RIcKO
BMW Driver

Stage 5
 
RIcKO's Avatar
 
Join Date: Apr 2004
Posts: 4,186
Member of:
[BMW]
Default Re: Cum stii dinainte daca masina pe care vrei sa o cumperi e Euro 3 sau Euro 4

aveti idee la un citroen xsara 2001 luna a 6 a ...ce euro e...? m-am uitat in brief si scrie decat euro 3 .....pe motor nu stiu ce scrie ca masina e in service, a avut accident .....ms pt ajutor

motrul e 1,6 16v 110 cp
__________________
BMW E36 Darth Vader ------>>>>> https://forum.4tuning.ro/643-masina-m...-by-ricko.html

RIcKO is offline   Reply With Quote
Old 13-05-09, 00:32   #30
silviu_gsi

Stage 5
 
silviu_gsi's Avatar
 
Join Date: Feb 2006
Posts: 337
Member of:
[CSR]
Default Re: Cum stii dinainte daca masina pe care vrei sa o cumperi e Euro 3 sau Euro 4

diferenta de poluare mai vine si din catalizator :P aveti grija, daca nu e schimbat la timp poate sa fie masina si euro 4 ca de e terminat catalizatoru nu mai ies gazele
bafta
__________________
I love my car!!
silviu_gsi is offline   Reply With Quote
- Copyright 2024 4Tuning -