Go Back   Forum 4Tuning > Comunitati 4tuning locale > Comunitati locale si internationale 4Tuning > Iasi

Reply
 
Thread Tools
Old 01-06-12, 17:30   #1171
bucsy

Stage 4
 
bucsy's Avatar
 
Join Date: May 2010
Posts: 204
Default re: Ajutor între ieşeni: întrebări şi răspunsuri de orice fel.

salutare , cum urci spre penitenciar inainte de blocurile alea noi este un service pe stanga intr-un garaj ,recomand cu incredere si este acceptabil ca si pret omuletu -sudeaza in argon ,mergeti si vedeti acolo daca aveti de schimbat tobe sau mai stiu eu ce....
bucsy is offline   Reply With Quote
Old 01-06-12, 23:33   #1172
Jockers

Stage 5
 
Join Date: Feb 2011
Posts: 478
Default re: Ajutor între ieşeni: întrebări şi răspunsuri de orice fel.

da am rezolvat cu turbina ) trebuie alta .. vreo oferta de turbina de golf 3 de afn ? un pret bun
Jockers is offline   Reply With Quote
Old 02-06-12, 05:41   #1173
DEVIL's Style
BMW Driver

Stage 5
 
DEVIL's Style's Avatar
 
Join Date: Feb 2009
Posts: 2,476
Member of:
[BMW]
[Toyota]
Default re: Ajutor între ieşeni: întrebări şi răspunsuri de orice fel.

Quote:
Originally Posted by Jockers View Post
da am rezolvat cu turbina ) trebuie alta .. vreo oferta de turbina de golf 3 de afn ? un pret bun

Da , la magazin sau reconditionare cu aprox 200 de euro [ cu piese originale ]
DEVIL's Style is offline   Reply With Quote
Old 02-06-12, 15:57   #1174
Jockers

Stage 5
 
Join Date: Feb 2011
Posts: 478
Default re: Ajutor între ieşeni: întrebări şi răspunsuri de orice fel.

ce reconditionare am gasit 1 aproape noua de afn la 100 euro
..zilele astea ma duc sa o iau sa o montez..ca aiurea e fara
Jockers is offline   Reply With Quote
Old 05-06-12, 02:14   #1175
Hyperyon

Stage 3
 
Hyperyon's Avatar
 
Join Date: Jul 2009
Posts: 165
Default re: Ajutor între ieşeni: întrebări şi răspunsuri de orice fel.

unde pot reseta un senzor de abs..sau computerul de bord la un logan..sau ce solutie exista? nha nu vreau caremil..bras..preturi de service autorizat
mai exact...au fost puse cauciucuri pe fata dimensiuni diferite de spate...la prima frana pe ploaie..s-a aprins ledul de abs si de atunci nu mai intra acesta, indiferent ca acum au fost puse pneuri in marimea lor naturala..etc
banuiesc ca este vb de un reset
__________________
Honda Civic 5D GT - 2011
Hyperyon is offline   Reply With Quote
Old 05-06-12, 08:09   #1176
CRyS`
PARTICIPANT CURSE

Stage 5
 
CRyS`'s Avatar
 
Join Date: Jun 2005
Posts: 3,107
Member of:
[PARTICIPANT CURSE]
[Opel]
[RENAULT]
[FORD]
Default re: Ajutor între ieşeni: întrebări şi răspunsuri de orice fel.

La je, stii unde doar ...
CRyS` is offline   Reply With Quote
Old 05-06-12, 08:30   #1177
lilutosh

Stage 4
 
Join Date: May 2011
Posts: 207
Member of:
[KIA]
[Honda]
Default re: Ajutor între ieşeni: întrebări şi răspunsuri de orice fel.

Quote:
Originally Posted by Jockers View Post
da am rezolvat cu turbina ) trebuie alta .. vreo oferta de turbina de golf 3 de afn ? un pret bun
cum vii dinspre nicolina si mergi spre cug, imediat dupa intersectia ce duce spre selgros, prima straduta la stanga, cobori pe acolo apoi faci prima la dreapta, treci de prima parcare si mergi tot inainte pana ajungi la a doua si fix in capat mai este un set de blocuri perpenticular pe directia ta si in dreapta ar trebui sa fie o constructie mare ce da spre strada cu gard din fier forjat. acolo fix in fata trebuie sa gasesti un garaj a unor tipi ce au ce turbina si injector vrea muschiuletul tau. sper sa te ajute
lilutosh is offline   Reply With Quote
Old 05-06-12, 08:31   #1178
lilutosh

Stage 4
 
Join Date: May 2011
Posts: 207
Member of:
[KIA]
[Honda]
Default re: Ajutor între ieşeni: întrebări şi răspunsuri de orice fel.

Quote:
Originally Posted by bucsy View Post
salutare , cum urci spre penitenciar inainte de blocurile alea noi este un service pe stanga intr-un garaj ,recomand cu incredere si este acceptabil ca si pret omuletu -sudeaza in argon ,mergeti si vedeti acolo daca aveti de schimbat tobe sau mai stiu eu ce....
da-mi un nr de tel
lilutosh is offline   Reply With Quote
Old 06-06-12, 18:51   #1179
babyblu

Stock
 
Join Date: Jun 2012
Posts: 4
Default re: Ajutor între ieşeni: întrebări şi răspunsuri de orice fel.

Unde pot sa montez si eu niste senzori de parcare?

Am deja senzorii, insa nu vreau sa dau 1 milion pe 4 gauri + legat un fir la firul de marsalier... cum cer unii...

Nu vreau nici sa ii montez singur. vreau pe cineva care a mai facut treaba asta.
babyblu is offline   Reply With Quote
Old 07-06-12, 20:24   #1180
CRyS`
PARTICIPANT CURSE

Stage 5
 
CRyS`'s Avatar
 
Join Date: Jun 2005
Posts: 3,107
Member of:
[PARTICIPANT CURSE]
[Opel]
[RENAULT]
[FORD]
Default re: Ajutor între ieşeni: întrebări şi răspunsuri de orice fel.

Quote:
pe 4 gauri + legat un fir la firul de marsalier... cum cer unii...
OK!!!!

Daca nu vrei sa dai 100 ron pt ceva profi,da 10 ron si-o bere unui tablagiu sau unui unui dulgher de care cauti tu la prima parcare sa nu te intrebi de ce ai busit masina si de ce dupa 1 luna nu mai merg!!! Senzorii se pun dupa o regula! Nu se dau asa 4 gauri asa de-an sulea! Daca te crezi mai destept ca cel ce iti cere cel putin 100 ron baga-te tu singurel!

Braavooos!!! Si sa stii...e de munca nu gluma!!! Ai cel putin 2 h de manopera x 50 ron ora cel putin - socoteste!

Tot respectul pentru cei ce cer cel putin 100 ron!!!!! Foarte bine baieti!!! Luati banii ca doar e munca voastra!!!
__________________

Eşti prost ? Aprinde proiectoarele de ceaţă, cu xenon ! Eşti cel mai prost ? Aprinde şi stopul de ceaţă cu led !
CRyS` is offline   Reply With Quote
Old 07-06-12, 21:55   #1181
DEVIL's Style
BMW Driver

Stage 5
 
DEVIL's Style's Avatar
 
Join Date: Feb 2009
Posts: 2,476
Member of:
[BMW]
[Toyota]
Default re: Ajutor între ieşeni: întrebări şi răspunsuri de orice fel.

Quote:
Originally Posted by babyblu View Post
Unde pot sa montez si eu niste senzori de parcare?

Am deja senzorii, insa nu vreau sa dau 1 milion pe 4 gauri + legat un fir la firul de marsalier... cum cer unii...

Nu vreau nici sa ii montez singur. vreau pe cineva care a mai facut treaba asta.
Daca ai senzori la 80 de ron setul , atunci ai facut o mare branza
DEVIL's Style is offline   Reply With Quote
Old 08-06-12, 15:43   #1182
babyblu

Stock
 
Join Date: Jun 2012
Posts: 4
Default re: Ajutor între ieşeni: întrebări şi răspunsuri de orice fel.

Quote:
Originally Posted by CRyS` View Post
OK!!!!

Daca nu vrei sa dai 100 ron pt ceva profi,da 10 ron si-o bere unui tablagiu sau unui unui dulgher de care cauti tu la prima parcare sa nu te intrebi de ce ai busit masina si de ce dupa 1 luna nu mai merg!!! Senzorii se pun dupa o regula! Nu se dau asa 4 gauri asa de-an sulea! Daca te crezi mai destept ca cel ce iti cere cel putin 100 ron baga-te tu singurel!

Braavooos!!! Si sa stii...e de munca nu gluma!!! Ai cel putin 2 h de manopera x 50 ron ora cel putin - socoteste!

Tot respectul pentru cei ce cer cel putin 100 ron!!!!! Foarte bine baieti!!! Luati banii ca doar e munca voastra!!!
50 de lei pe ora? x 8 ore pe zi x 5 zile pe saptamana x 4 saptamani.... fa tu calculu

Nu te mai supra aprecia. is 4 gauri amarate date cam la 50 de cm de sol, la o anumita distanta intre ele, plus legat un fir la cel de marsalier.


era sa zic eu ce iau baietii.... una e sa ceri, alta e sa gasesti prosti care sa dea.
babyblu is offline   Reply With Quote
Old 08-06-12, 16:48   #1183
jemis90
Opel Driver

Stage 5
 
jemis90's Avatar
 
Join Date: Oct 2010
Posts: 361
Member of:
[Opel]
Default re: Ajutor între ieşeni: întrebări şi răspunsuri de orice fel.

Cam asta e pretul pt ora de munca, cu anumite variatii in + sau -
--- Tot respectul pentru cei care cer pret corect in functie de serviciul prestat! Nu la stilu "am prins omu la nevoie, ii iau pielea pe 3 suruburi ca doar e naiv si nu stie"

1.Pune mana si fa singurel, ca nu prea ai de ales.
2.Cauta la bazar ca era un coleg "sovieticool" care se ocupa cu diverse si avea topic, poate e mai ieftin.
3."aproape moka" nu lucreaza nimeni , fiecare trebuie sa manance.
__________________
Renault Megane2 Actual

Corsa b-sold / Rover 25-sold /Clio Mk1 sold
Family - /Logan 2005,Ibiza 2012,MCV 2013\
jemis90 is offline   Reply With Quote
Old 08-06-12, 21:27   #1184
CRyS`
PARTICIPANT CURSE

Stage 5
 
CRyS`'s Avatar
 
Join Date: Jun 2005
Posts: 3,107
Member of:
[PARTICIPANT CURSE]
[Opel]
[RENAULT]
[FORD]
Default re: Ajutor între ieşeni: întrebări şi răspunsuri de orice fel.

Suna-l pe Jean - SOVIETCOOL - sa vezi ca tot la 100 ron te duci! Asa ca ...

Apropo, tu mergi prin service-uri? Sau iti repari masina la coltz la GICA si DOREL? Stii cat e ora de manopera - mecanica,electrica,tinichigerie- ? Media facuta pe Iasi este de 60 ron pentru service-urile multimarca, service-uri nu garajele lui Gica si Dorel! Nu mai zic de ora de manopera de la reprezentante!

Ok,daca tot esti asa de bun la matematica,fa tu calculul de mai sus,sCRyS de tine, dar toti banii aia pusi pe facturi in cadrul unei firme. Plateste mecanicii, plateste-ti salariatii ce nu produc ca sunt - contabil,responsabil piese,receptie service,sef de service (oameni ce trebuie sa ii ai), plateste EON & APA VITAL & RDS & stuff like this, plateste impozitul pe profit,plateste TVA, plateste CAS & chestiile de genu pt un angajat, mai plateste o amenda pe an de la Finante, plateste si iar plateste..., vezi autorizatia de la RAR & stuff like this, PC-uri,leasing la SDV-uri si elevatoare,mai cumpara si cateva sisteme de diagnoza pt VAG,RENAULT,BMW,OPEL & CO si vezi in final cu ce ramai!!! Iti spun eu ... dar ma abtin desteptu-le!!! In locul tau mi-as pune o punga de hartie in cap si as da 4 gauri pt senzorii aia!

Mentin si eu:
Quote:
--- Tot respectul pentru cei care cer pret corect in functie de serviciul prestat! Nu la stilu "am prins omu la nevoie, ii iau pielea pe 3 suruburi ca doar e naiv si nu stie!

Imi cer scuze pentru post,dar nu rezist sa nu comentez cand mai apare cate un mare destept si comenteaza - ceeee baaa,4 gauri sunt, dau de o bere - !!! Daca el munceste pe beri, asta nu inseamna ca si altu` trebuie sa faca la fel! Munca trebuie rasplatita, munca cea corecta facuta din toate punctele de vedere!!! Suntem multi pe aici ce stiu ce inseamna un service auto,ce stiu ce inseamna un magazin de piese auto, multi ce stiu ce inseamna sa muncesti ca mecanic & electrician & tinichigiu!!!

O seara minunata!

CRyS`
CRyS` is offline   Reply With Quote
Old 09-06-12, 00:45   #1185
babyblu

Stock
 
Join Date: Jun 2012
Posts: 4
Default re: Ajutor între ieşeni: întrebări şi răspunsuri de orice fel.

Daca nu iti convine ia si inchide si gata!

Ce vrei acuma sa iti multumim ca faci munca patriotica?

Eu nici macar nu vorbeam de service-uri, ci de persoane care mai fac un ban in plus. Asa ca nu dau nici o factura nimica, nu platesc nici o taxa si nu au nici o cheltuiala. Baga banii in buzunar si gata. Da asa le place la unii sa se bage in seama, ca musca in ***!

si nu mai ridica atata in slavi mecanicii! magazin de piese auto? da... e greu a dracului sa faci contract cu materom sau cu altii...
babyblu is offline   Reply With Quote
- Copyright 2024 4Tuning -