Go Back   Forum 4Tuning > Comunitati 4tuning locale > Comunitati locale si internationale 4Tuning > Iasi

Closed Thread
 
Thread Tools
Old 16-01-11, 11:17   #316
criminales

Stage 5
 
criminales's Avatar
 
Join Date: Jan 2010
Posts: 739
Default Re: Boicot Benzinărie

Originally Posted by wallypif View Post
Numele meu este Valeriu Pricop si sunt din Husi. Permiteti-mi sa va rapesc din timpul d-stra pretios 3 minute si veti vedea cum se poate scade pretul la orice produs de oriunde-ar fi el in lumea asta. Exista o solutie insa nimeni nu doreste a o spune. De ce oare? Ori nu si-au dat seama ce solutie sa gaseasca ori o stiu dar nu o spun. FRATI ROMANI concurenta este mama economiei. Acolo unde este concurenta este si pretul mai mic insa daca cei ce comercializeaza acelasi produs la acelasi pret incalca o lege a economiei nascandu-se astfel monopolul. Nu va explic mai multe pentru ca o sa va plictisesc insa trec direct la subiect. Ei comercializeaza motorina si benzina la acelasi pret. Hai sa spunem ca difera de la o companie la alta doar cu cativa banuti. Orice-ar fi toate companiile cresc pretul in acelasi timp ca un facut. Stiti de ce il cresc? Pentru ca indiferent de pret noi tot alimentam. Renuntam la o haina, la papica, la un produs pentru a cumpara motorina sau benzina. DECI? Vedeti? Cerere exista. Fiecare punem in rezervor de la orice benzinarie pentru ca nu difera pretul. Aici este problema dragii mei. Ei sunt uniti. Noi nu. Ia hai sa fim acum noi uniti si sa dizolvam fratia lor fortandu-i sa sparga monopolul si sa creeze inapoi concurenta. Ce-nseamna acest fapt? Eu lansez ideea insa impreuna vom alege compania care se va debarasa de acest legamant al lor. IATA SI SOLUTIA CORECTA: "De azi inainte nu mai alimenteaza de la o anumita companie nimeni. E clar? Nimeni. Ce credeti ca vor face directorii de marketing ai companiei respective? Vor astepta sa vada cum zi de zi castiga tot mai putin pentru ca nu mai au clienti? NU dragii mei. Vor fi spargatorii legamantului si vor scade imediat pretul pentru a ne atrage la ei. Acest fapt intamplandu-se, binen-teles vom alimenta doar de la compania cu cel mai mic pret. Ce vor face celelalte companii? Vor scade pretul in urmatoarea zi pentru a nu iesi in pierdere si pentru a-si recastiga clientii. Putem face acest protest impreuna si de atatea ori pana cand vom readuce pretul real al motorinei si benzinei in limitele suportabilitatii venitului nostru. Va spun dragii mei... numai daca aud companiile ce punem la cale vor scadea imediat pretul dara-mi-te sa-l mai si punem in aplicare. Haideti cu totii pe forum, prin apeluri, prin mesaje, prin aparitii televizate sau transmisii radio sa stabilim compania spargatoare de intelegere si vom fi cu un pas in fata lor. Daca suntem uniti castigam daca nu... nu prea. Parerea mea este sa nu mai alimentam de la cea mai mare companie din Romania dar acest lucru il vom hotari cu totii. VEDETI? Eu am gasit solutia foarte usor pentru ca este o vertebra a economiei rupta voit insa doar unul langa altul obtinem ceva. Nu sta cu mainele in san! Spune-le prietenilor tai, vecinilor, tuturor. STABILIM CU TOTII compania la care sa nu mai alimentam. Hai fratilor! CURAJ! O saptamana, doua, trei , o luna de zile evitam o singura companie si am castigat. Trebuie sa stabilim doar compania. Indiferent care. Va spun 100% ca din ziua in care am pus cu totii in aplicare acest plan in maxim o saptamana se va afla in toata tara. Imediat protestul ia proportii nationale iar compania va scade pretul inevitabil evitand astfel falimentul. Chemati presa intr-un oras si stabiliti in fata camerelor compania ce va fi evitata sa stim si noi de unde incepem. E foarte, foarte simplu. Stiti cum se spune... "BUTURUGA MICA RASTOARNA CARUL MARE". Dar buturuga langa buturuga ce rastoarna? TOTUL. Mult curaj tuturor! Fii mandru de tine daca-ti indemni prietenii sa facem acest pas.
+1 si de la mine, in februarie nici nu mai pun piciorul in OMV Petrom.


dati mai departe pe siturile de socializare si haideti sa facem ceva
Nascut in romania
Crescut in romania
Deci sunt roman
si am de GIND sa fac ceva
ceia ce unii numesc prostie inconstienta

asa e dar cineva trebuie sa o faca


Last edited by criminales; 16-01-11 at 11:25.
criminales is offline  
Old 16-01-11, 16:02   #317
criminales

Stage 5
 
criminales's Avatar
 
Join Date: Jan 2010
Posts: 739
Default Re: Boicot Benzinărie

Previziune sumbra ca efect al protestelor:

Conform principiilor de marketing & management, o companie ce doreste profit, trebuie sa faca tot posibilul pentru maximizarea profitului si diminuarea costurilor (sau mentinerea acestora pe o linie fixa, atat timp cat exista profit +1 ron).

In situatia de fata, grupul OMV/Petrom, prin scaderea incasarilor in februarie / martie 2011, vor intra in imposibilitate de plata a datoriilor si de aici vor trebui sa regandeasca strategia actuala de management a riscului. In mod sumbru pentru noi si o parte din angajatii lor, pot spune ca au si optiunea urmatoare: lichidarea unor statii de alimentare cu incasari slabe si concedierea angajatilor + o usoara crestere a preturilor carburantilor in vederea acoperirii "gaurilor". Vor putea face asa doar sa mentina pretul ridicat (implicit incasari mult mai putine ca numar de alimentari, dar mai "babane") si vor incerca sa "fidelizeze" clientii actuali (aka fraierii care cumpara in continuare de la petrom, indiferent de pret) prin diverse promotii care mai de care mai stupide.

Sa zicem ca OMV/petrom va deveni benzinar de "dorobanti"... ce vom face cu competitia? In mod cert nu se vor folosi de strategia preturilor de dumping, deoarece pot fi acuzati de OMV/Petrom de competitie neloiala.

Din punct economic, exista si situatia asta.
criminales is offline  
Old 16-01-11, 20:35   #318
Emiliannec

Stage 5
 
Emiliannec's Avatar
 
Join Date: Jul 2008
Posts: 307
Exclamation Re: Boicot Benzinărie

Urgent:
care vrea maine sa fie filmat (de catre o echipa de la protv) dimineata cum isi lasa masina in parcare si merge cu alte mijloace de transport sau eventual alta forma de continuare a protestului, pentru un material, sa lase un semn.

de recomandat sa fie si alti prieteni care sunt solidari cu actiunea
__________________
★ BMW™ - because speed is not enough for us... ★
BMW Club Iasi ♕ Member
Emiliannec is offline  
Old 16-01-11, 21:04   #319
DarkDriver
VW Driver

Stage 4
 
DarkDriver's Avatar
 
Join Date: Feb 2010
Posts: 255
Member of:
[VW]
Default Re: Boicot Benzinărie

Ce bine ar fi sa nu alimenteze toata tara o zi la omv/petrom

http://www.cotidianul.ro/134964-Cat-...ni-masina-o-zi
__________________
Vand Polo 6n Modificat >>> Vand Xbox 360 Ultimate >>> Vand Traxxas Rustler VXL, full RPM, 2S Turnigy.
DarkDriver is offline  
Old 16-01-11, 22:15   #320
m3_catalin

Stage 2
 
m3_catalin's Avatar
 
Join Date: Jan 2009
Posts: 31
Default Re: Boicot Benzinărie

TREBUIE raspandita ideea si pe alte cai nu doar internetul pentru ca doar 1 din 10 sunt la curent.
Care stie cum se poate raspandi ideea fara a fi ilegala treaba?
m3_catalin is offline  
Old 16-01-11, 22:22   #321
kristi_is

Stage 2
 
Join Date: Jan 2011
Posts: 35
Default Re: Boicot Benzinărie

mesaje pe telefoane la prieteni, cand te mai intalnesti cu unu altu la un suc, o vorba, o guma il convingi samd.
se mai aude ceva de vreun boicot pe 21 ? am vazut ca unele orase fac iar.

p.s. http://www.ziare.com/social/romani/n...maniei-1069013 ( ultima fraza e de pus in rama )
kristi_is is offline  
Old 17-01-11, 12:29   #322
criminales

Stage 5
 
criminales's Avatar
 
Join Date: Jan 2010
Posts: 739
Default Re: Boicot Benzinărie

miine cine vrea sa mergem la fratii nostri de peste prut sa alimentam
ca vine si o echipa tv cu noi sa facem publica toata chestia asta
criminales is offline  
Old 17-01-11, 13:04   #323
kristi_is

Stage 2
 
Join Date: Jan 2011
Posts: 35
Default Re: Boicot Benzinărie

trebuie pasaport, nu ... ?
kristi_is is offline  
Old 17-01-11, 13:54   #324
MnezO
PARTICIPANT CURSE

Stage 5
 
MnezO's Avatar
 
Join Date: Oct 2008
Posts: 1,273
Member of:
[PARTICIPANT CURSE]
[VW]
[DACIA]
[MERCEDES]
[ALFA ROMEO]
[4Rally]
[HP Racing Team ]
Default Re: Boicot Benzinărie

Quote:
Originally Posted by criminales View Post
miine cine vrea sa mergem la fratii nostri de peste prut sa alimentam
ca vine si o echipa tv cu noi sa facem publica toata chestia asta
Eu merg cu voi dar nu alimentez de acolo ca nu imi mai merge masina am patit in vara !
MnezO is offline  
Old 17-01-11, 16:22   #325
bucsy

Stage 4
 
bucsy's Avatar
 
Join Date: May 2010
Posts: 204
Default Re: Boicot Benzinărie

as merge si eu la frati de peste prut da nu am pasaport !!!
bucsy is offline  
Old 17-01-11, 19:16   #326
2slow4u
Opel Driver

Stage 5
 
2slow4u's Avatar
 
Join Date: Nov 2009
Posts: 488
Member of:
[Opel]
[RENAULT]
Default Re: Boicot Benzinărie

Din cate am vz eu azi, am vazut bine ca la petrom era 4,90 benzina? sau 4,9X ?
2slow4u is offline  
Old 17-01-11, 20:32   #327
MihaiCsl

Stage 5
 
MihaiCsl's Avatar
 
Join Date: Nov 2009
Posts: 1,113
Default Re: Boicot Benzinărie

EvL Sant0s: Televiziunile si Radiourile anunta: Grupul OMV-PETROM a avut astazi pierderi de 20% !!!!!! Asta datorita protestului absent la pompa in datele de 17,18,19 ianuarie 2011 !!!! Da mai departe, respect soferilor care s-au aliat in aceasta miscare, rusine celor care au alimentat de la OMV-PETROM! www.eject.ro !!! site-ul boicotului benzinariilor din romania !!!
__________________
If gas gets any higher, i'm cutting a hole through the floor of my car and Flintstoning this bitch.
MihaiCsl is offline  
Old 17-01-11, 22:22   #328
Serjan-SRG

Stage 3
 
Serjan-SRG's Avatar
 
Join Date: Aug 2010
Posts: 96
Default Re: Boicot Benzinărie

Quote:
Originally Posted by 2slow4u View Post
Din cate am vz eu azi, am vazut bine ca la petrom era 4,90 benzina? sau 4,9X ?
Am inteles ca au eftinito cu 3 bani.. eu am pus azi de la lukoil si e 5,01... Astia de la petrom au zis ca au scumpoti ca aveau niste datori..si acum leau achitat si de asta a mai scazut 3 bani ))

Mai trebuie facute cateva proteste sa mai scada..
Serjan-SRG is offline  
Old 17-01-11, 22:37   #329
SeRee

Stage 5
 
SeRee's Avatar
 
Join Date: Feb 2008
Posts: 516
Default Re: Boicot Benzinărie

cat e 1L/benzina la Moldoveni?
SeRee is offline  
Old 18-01-11, 00:15   #330
DarkDriver
VW Driver

Stage 4
 
DarkDriver's Avatar
 
Join Date: Feb 2010
Posts: 255
Member of:
[VW]
Default Re: Boicot Benzinărie

3.2 ron
DarkDriver is offline  
- Copyright 2024 4Tuning -