Go Back   Forum 4Tuning > Comunitati 4tuning locale > Comunitati locale si internationale 4Tuning > Iasi

Closed Thread
 
Thread Tools
Old 06-01-11, 11:21   #181
vlad87
Peugeot Driver

Stage 5
 
vlad87's Avatar
 
Join Date: Jul 2007
Posts: 342
Member of:
[PEUGEOT]
Default Re: Boicot Benzinărie

Succes !
vlad87 is offline  
Old 06-01-11, 12:06   #182
criminales

Stage 5
 
criminales's Avatar
 
Join Date: Jan 2010
Posts: 739
Default Re: Boicot Benzinărie

ATENTIE
NU BLOCATI TRAFICUL respectati intrutot regulile de circulatie

daca vi se cere sa va legitimati nu refuzati riscati alte complicatii

nu injurati organele de ordine dam dovada de huliganism

ca clienti nu au voie sa ne dea afara din aceea benzinarie ...

pastrati bonurile de la benzinarie ca sa dovediti ca ati fost clienti la acea benzinarie nu le aruncati ...
pt ori ce eventualitate

daca am putea bloca mai multe benzinarii simultan impactul ar fi mult mai mare 4 masini de pompa ar fi de ajuns " parerea mea"

SUSTIN IEFTINIREA CARBURANTILOR
SOLIDARITATE

criminales is offline  
Old 06-01-11, 13:04   #183
MihaiCsl

Stage 5
 
MihaiCsl's Avatar
 
Join Date: Nov 2009
Posts: 1,113
Default Re: Boicot Benzinărie

Acelasi lucru o sa vi-l zic si eu maine la stadion si va rog, sa respectati tot ceea ce a scris criminales mai sus, mai ales faza cu bonurile si legile de circulatie.
Inca un lucru, daca unul dintre participanti o sa faca scandal o sa-l rugam frumos sa inceteze daca nu sa plece.
__________________
If gas gets any higher, i'm cutting a hole through the floor of my car and Flintstoning this bitch.
MihaiCsl is offline  
Old 06-01-11, 15:32   #184
RazvanMRG

Stage 4
 
RazvanMRG's Avatar
 
Join Date: May 2009
Posts: 212
Member of:
[SKODA]
Default Re: Boicot Benzinărie

am sa fiu prezent maine. ar fi tare aroganta de a alimenta de cativa lei si de a plati cu o bancnota de 500 lei. dupa cativa clienti raman fara bani in casa, cred.

Last edited by RazvanMRG; 06-01-11 at 15:52.
RazvanMRG is offline  
Old 06-01-11, 16:02   #185
criminales

Stage 5
 
criminales's Avatar
 
Join Date: Jan 2010
Posts: 739
Default Re: Boicot Benzinărie

Imi duc si cardul, gol, mai intai sa incerc plata cu cardul(1minut)... de fapt cred ca am vreo 3 carduri goale(3minute), am o boala a pielii care nu suporta contactul cu urme de benzina deci o sa am nevoie ori de manusi de nailon(care foarte greu le bag pe maini ~4minute) ori de ceva servetele(~2minute), masina oricum mi-e murdara ca toate visele urate, parbrizul(2minute), luneta(2minute), farurile(2 minute) la fel, rotile or sa trebuiasca umflate(5 minute sau 20 minute la statii OMV cu butelie d-aia de caca ce tot tre s-o pui la incarcat cu aer), apa in vasul de expansiune nu-s sigur ca e la nivel, ma gandesc c-o fi calda si tre sa mai astept pana se mai raceste s-o pot deschide(~5minute)... shit, cred ca oi avea si un bec ars(5minute)... si nah, dinastea, de rutina!

Propuneri pentru statia boicotata? ... sau ramane sa se stabileasca la fata locului? Vor fi anuntati si cei din media?
idei de la baietii din timisoara foarte bune
criminales is offline  
Old 06-01-11, 16:04   #186
RazvanMRG

Stage 4
 
RazvanMRG's Avatar
 
Join Date: May 2009
Posts: 212
Member of:
[SKODA]
Default Re: Boicot Benzinărie

bravo criminales pentru ca iei si atitudine.
https://www.220.ro/umor-romanesc/Inca...st/kS5kdJzdXS/
RazvanMRG is offline  
Old 06-01-11, 17:16   #187
DarkDriver
VW Driver

Stage 4
 
DarkDriver's Avatar
 
Join Date: Feb 2010
Posts: 255
Member of:
[VW]
Default Re: Boicot Benzinărie

Eu zic sa coboram si la Petromul din spate de la Mitropolie, prin Podul de Piatra etc. Mie nu imi ajunge sa merg doar pe Pacurari.
DarkDriver is offline  
Old 06-01-11, 18:06   #188
Nuicarc
Banned

Stage 2
 
Join Date: Jan 2011
Posts: 47
Default Re: Boicot Benzinărie

Quote:
Originally Posted by criminales View Post
OUG 195/2002:
''Cu pedeapsa prevăzută la alin.(3)( 3 luni la 2 ani) se sancţionează blocarea cu intenţie a drumului public, dacă se pune în pericol siguranţa circulaţiei ori se aduce atingere dreptului la libera circulaţie a celorlalţi participanţi la trafic



deci atentie ?
De ce esti asa panicat?
Ce atentie..trezeste-te ! 100 oameni merg la o benzinarie sa alimenteze,nu blocheaza nimeni cu intentie drumul public.Termina cu toate legile astea tampite facute de niste incompetenti care ne fura la fiecare minut !
Asa,si daca vine politia ce?

@Eu zic sa coboram si la Petromul din spate de la Mitropolie, prin Podul de Piatra etc. Mie nu imi ajunge sa merg doar pe Pacurari.

Nu mergeti la benzinariile mici,unde vine o masina la 10 minute ! Duceti-va la benzinariile mari,unde sunt cozi permanent !

Nu luati nici un banner cu voi sau vreun carton sau ceva pe care sa va exprimati nemultumirea,pentru ca se considera protest ( orice contraargument ati da ) si va trebuie autorizatie !

Last edited by Nuicarc; 06-01-11 at 18:10.
Nuicarc is offline  
Old 06-01-11, 18:08   #189
alex_maf2007

Stage 4
 
alex_maf2007's Avatar
 
Join Date: Aug 2009
Posts: 190
Member of:
[RENAULT]
Default Re: Boicot Benzinărie

iti ia carnetul si cu asta basta) simplu nu? nu cred ca-i convine nimanui...asa ca asculta ca spune bine
alex_maf2007 is offline  
Old 06-01-11, 19:48   #190
Nuicarc
Banned

Stage 2
 
Join Date: Jan 2011
Posts: 47
Default Re: Boicot Benzinărie

El spune ca te sanctioneaza daca blochezi intentionat drumul public.
Politia nu poate dovedi asta,atat timp cat tu nu afisezi semnele unui protest,pur si simplu sunt multi oameni la acea benzinarie,toti cu bani marunti.
Singurul lucru pentru care te poate sanctiona este chestia cu autorizatia,dar la fel,daca nu afisezi semnele unui protest,e totul ok !
Chestia cu legitimatul si respectarea regulilor,e chestie de baza...!
Asta in caz ca ar veni politia...
Luati-va un baiat cu voi care stie cat de cat legea si fiti foarte atenti,politia de multe ori acuza pe cineva pe nedrept,daca este cineva care cunoaste legea imediat ii inchide gura !
Nuicarc is offline  
Old 06-01-11, 19:57   #191
DarkDriver
VW Driver

Stage 4
 
DarkDriver's Avatar
 
Join Date: Feb 2010
Posts: 255
Member of:
[VW]
Default Re: Boicot Benzinărie

Ar trebui sa facem o traditie din asta, ce-ar fi sa facem asa minim de 2 ori pe luna?
DarkDriver is offline  
Old 06-01-11, 21:24   #192
MihaiCsl

Stage 5
 
MihaiCsl's Avatar
 
Join Date: Nov 2009
Posts: 1,113
Default Re: Boicot Benzinărie

Quote:
Originally Posted by DarkDriver View Post
Ar trebui sa facem o traditie din asta, ce-ar fi sa facem asa minim de 2 ori pe luna?
Daca maine iese ok, facem si pe 14, vedem acum ce zic restul :P
Apropo, ti-am furat semnatura
@Era sa uit, ascultati sau cititi https://www.youtube.com/watch?v=ZpPtQ...eature=feedlik
MihaiCsl is offline  
Old 07-01-11, 08:45   #193
criminales

Stage 5
 
criminales's Avatar
 
Join Date: Jan 2010
Posts: 739
Default Re: Boicot Benzinărie

Guvernul.Presedentile,ministrul de finante se pot implica macar la nivel declarativ ( daca nu si mai mult)cum a facut-o Traian Basescu in septembrie 2005 amenintand cu scoaterea pissici moarte din sac(privatizarea Petrom) iata un extras al unui articol de la acea vreme:

"Daca MEC nu poate influenta deciziile OMV, in schimb, amenintarile presedintelui Traian Basescu ating coarda sensibila a austriecilor. Acum o saptamana, cand Petrom a depasit orice limita, scumpind benzina o data la trei zile, Basescu a intervenit cerand Consiliului Concurentei sa faca o investigatie. Iesirea presedintelui a avut drept efect o prima ieftinire a benzinei cu 900 lei. Acum doua zile, a fost suficient ca seful statului sa spuna ca are pe birou contractul de privatizare a Petrom, pentru ca pretul benzinei sa scada cu inca 800 lei."

Acum stiti si de cand a inceput celebrul caz de 5 ani al consililui concurentei...melcul romaniei se pare
Articolul intreg aici
http://www.newspad.ro/Facand-jocul-C...nte,23455.html

In aceea perioada exact dupa uraganul katrina cand preturile au luat-o puternic in sus,Ministrul austriac de finante a amenintat companiile petroliere cu celebra taxa Robin Hood...raspunsul a venit prompt cu o scadere in zilele ce au urmat de 3 eurocenti...la fel a procedat si Presedintele Francez Jacques Chirac,urmarea venind a doua zi -3 euro centi la pompa.
Ca fapt divers ieri Dl Hagiu a fost la o emisiune de la Alpha tv ploiesti la care un angajat la rafinaria petrom a comunicat sub anonimat pretul de iesire de pe poarta rafinariei...1.6 ron / litru (cu titei extras la 26 $ barilul dar socotit ca 90$ in costul de productie ca sa nu dea faliment concureanta zic ei)daca tinem cont ca avem accize cu 32 % mai mici ca si in Austria iar pretul este egal 5.13 lei per litru ne dam seama cam ce adaos exista de la rafinarie la pompa.
Iarasi un articol intersant cu motivul pentru care omv nu vrea sa vanda mai ieftin decat concurenta desi o pot face conform normelor U.E pretul total poate fi oricat de mic daca in el contine acciza minima obligatorie de 359 euro/1000 litri la care am ajuns la 01.01.2011 conform calendarului de aderare(practic acciza reprezinta 0.359 euro/litru adica 1.53 ron !!! ) S-au dus zilele cand credeam balivernele benzinarilor ca acciza este imensa si de aceea pretul este asa mare...mai tineti minte??? acum mai auzi pe vreunul sa mai zica asa ceva...de ce va intrebati...pentru ca devenim niste consumatori informati.

http://www.newspad.ro/Petrom-ne-minte-frumos,23926.html

Daca e cineva din rahova care poate sa ne ajute am citit aici

http://www.gazonline.ro/statie_detalii.php?st_id=1095

Ca la statia Luk oil din Calea Rahovei nr. 234 pretul este de 4.88 ron per litru...pretul este actualizat in data de 2 ianuarie era weekend si luk au reduceri de pret de 5 bani(500 lei vechi) la sfarsitul saptamanii + o promotie in restul zilelor la cate o statie din bucuresti/zi + 5 in tara cand cumperi benzina de 98 la pret de 95...ar cam trebuii sa le vizitam mai des aceste statii daca se confirma pretul asta mai mic...vizite scurte si alimentat pe bune nu ca la austrieci
criminales is offline  
Old 07-01-11, 09:04   #194
criminales

Stage 5
 
criminales's Avatar
 
Join Date: Jan 2010
Posts: 739
Default Re: Boicot Benzinărie

Petrom isi face preturile in functie de cotatiile internationale ale titeiului si nu-si permite sa le reduca sub nivelul concurentilor din piata romaneasca deoarece ar incalca astfel principiile de competitie loiala ale Uniunii Europene, a explicat ieri presedintele OMV, Wolfgang Ruttenstorfer (foto).

„Sunt povesti ceea ce spun ei. UE nu are treaba cu stabilirea preturilor. Pe ei ii intereseaza nivelul accizelor de la noi la combustibili“ ne spune analistul economic Ilie Serbanescu.

„In Romania, 60% din cererea de titei este acoperita din importuri, pana in 2010 acestea urmand sa creasca in medie cu sase la suta pe an. Petrom importa 20% din necesarul de petrol din tari precum Rusia sau Irak. In stabilirea preturilor, Petrom nu poate ignora preturile internationale si nici nu poate vinde titei la preturi sub cele ale pietei, nici macar propriilor sale unitati operationale, fiindca acest lucru ar pune compania sub incidenta concurentei neloiale. Am practica o politica de dumping daca am folosi preturi scazute pentru titeiul intern, deoarece am face concurenta neloiala celorlaltor companii de pe piata, care ar putea astfel sa dea faliment sau sa nu isi achite taxele catre stat“, a explicat Ruttenstorfer. El a exclus ipoteza potrivit careia Petrom ar fi redus preturile benzinei ca reactie la declaratiile presedintelui Traian Basescu sau la investigatia Consiliului Concurentei. (A.N.)Oficialul OMV al tuturor companiilor petroliere europene a reactionat, in conditiile in care unii ministrii au facut declaratii publice in favoarea unor preturi mai mici ale petrolului.

Oficialul Petrom a afirmat ca preturile practicate de Petrom sunt sub cele ale tarilor din jur si ca vor fi mentinute modeste. Cu toate acestea, graficele puse la dispozitie de Petrom arata ca pe 29 august pretul brut la pompa a titeiului era in Romania de 0,989 euro/litrul, iar in Bulgaria (tara fara productie de petrol) erau de 0,965 euro/litrul. Si la motorina, bulgarii erau sub noi: 0,860 euro/litrul fata de 0,932 euro/litriul

Petrom exporta circa 45% din productie, a adaugat seful OMV. „Aceasta deoarece titeiul romanesc este unul bun, iar rafinarea lui nu costa mult. Importam titei cu sulf la care pretul de rafinare creste mult“, spune analistul economic, Ilie Serbanescu.

In Romania preturile de productie se ridica undeva la 20 dolari pe baril. Ruttenstorfer a sustinut ca profitul obtinut din diferenta fata de cotatiile internationale va fi investit in modernizarea rafinariilor, a segmentului de productie si in distributie.

In urmatorii patru-cinci ani, un miliard de euro va fi investit in rafinarii, un miliard de euro in modernizarea capacitatilor de exploatare si productie si un miliard de euro pentru modernizarea statiilor de benzina.

Petrom are grija de celelalte companii din Romania. Scaderea preturilor la pompa ar avea consecinte importante asupra celorlate rafinarii din Romania, care nu au rezerve de petrol si importa toata cantitatea de titei de procesat, punandu-le in situatia de a nu-si mai putea plati taxele catre stat sau aducandu-le la faliment, a explicat Ruttenstorfer. Astfel, neputand suporta concurenta Petrom, competitorii ar putea sa considere mult mai profitabila desfacerea produselor la export, ceea ce poate determina dificultati in aprovizionarea pietei interne, apreciaza oficialii Petrom. „Sunt povesti. Ne cam desconsidera. Adevarul este ca acest contract de privatizare este unul perfect colonial. Austriecii pot face ce vor“, spune Serbanescu. Referitor la redevente si clauza din contractul de privatizare care prevede plafonarea acestora pe o perioada de timp, presedintele OMV a spus ca nivelul acestor taxe creste in functie de pretul international al titeiului. „Ele nu sunt aceleasi. Deja au crescut de la 80 de milioane de dolari la 130 de milioane de dolari, si vor continua aceasta tendinta. Nivelul redeventelor in Romania este comparabil cu cel din alte state ale Uniunii Europene.

Ele nu sunt fixe, dar au o anumita stabilitate“, a continuat presedintele grupului austriac. Ruttenstorfer a mai spus ca OMV si Petrom vor acorda tot sprijinul necesar Presedintiei in analiza contractului de privatizare, subliniind ca documentul si intregul proces de trecere in proprietate privata a companiei a fost unul transparent, profesionist si derulat sub atenta supraveghere a Fondului Monetar International sau a Uniunii Europene. (A.N.)

Ungaria scade TVA la carburanti

Incepand cu data de 1 octombrie, Ungaria va reduce taxa pe valoare adaugata aplicata combustibililor, pentru a diminua preturile carburantilor, in pofida obiectiilor Comisiei Europene, transmite Reuters. Oficialii de la Budapesta au informat ca reducerea TVA pentru combustibili reprezinta doar o parte dintr-un program mai amplu de scadere a acestei taxe aplicate bunurilor si serviciilor, de la 25% la 20%, reglementarea urmand sa intre in vigoare incepand cu anul viitor. Comisia Europeana si-a exprimat miercuri speranta ca statele membre UE nu vor reduce taxele pentru a contracara efectele cresterii pretului petrolului si a nominalizat Ungaria. Grupurile OMV, BP si Shell au anuntat ca reduc preturile practicate la combustibili in Austria, dupa ce ministrul de Finante, Karl-Heinz Grasser, a avertizat ca ar putea introduce o taxa speciala pentru firmele petroliere, transmite Reuters. Franta a decis acordarea de reduceri fiscale si de compensatii in valoare de 30 de milioane de euro (36,83 de milioane de dolari) destinate fermierilor si a anuntat masuri de incurajare a productiei de combustibili ecologici, transmite Reuters.
criminales is offline  
Old 07-01-11, 09:04   #195
MnezO
PARTICIPANT CURSE

Stage 5
 
MnezO's Avatar
 
Join Date: Oct 2008
Posts: 1,273
Member of:
[PARTICIPANT CURSE]
[VW]
[DACIA]
[MERCEDES]
[ALFA ROMEO]
[4Rally]
[HP Racing Team ]
Default Re: Data Boicot 2011 a.k.a Marea Miscare

7 11 2011 ora 16:00 dar locul de intalnire ?
MnezO is offline  
- Copyright 2024 4Tuning -