Go Back   Forum 4Tuning > Comunitati 4tuning locale > Comunitati locale si internationale 4Tuning > Iasi

Reply
 
Thread Tools
Old 15-09-10, 17:46   #1
MihaiCsl

Stage 5
 
MihaiCsl's Avatar
 
Join Date: Nov 2009
Posts: 1,113
Default Poliţia Rutieră nu mai dă amenzi din 20 septembrie

Poliţia nu va mai da amenzi şi nu va mai dirija circulaţia de luni în semn de protest pentru reducerea salariilor cu 25%.
Poliţia Română îşi va reduce activitatea începând de luni 20 septembrie 2010. Oamenii legii nu vor mai da amenzi, nu vor mai dirija circulaţia şi nu mai participă la audieri în dosarele penale. Liderul sindical al poliţiştilor a declarat că activitatea colegilor săi va fi limitată la 75% din sarcini pentru că sunt plătiţi cu doar la 75 la sută din salariu. Membrii din teritoriu au cerut chiar întreruperea totală a activităţii, spune Marian Gruia, preşedintele Sindicatului Naţional al Poliţiştilor şi Personalului Constractual (SNPPC).
"Din 20 septembrie anumite activităţi vor fi reduse. Poliţiştii vor merge în teren, dar vor sta în puncte fixe, nu vor acţiona decât la apelurile de urgenţă 112. Poliţia rutieră nu va mai dirija circulaţia, nu va mai da amenzi, ci doar avertismente, nu vor mai face audieri în dosarele penale. Protestul nostru este similar cu cel al magistraţilor. Avertizăm autorităţile să nu facă presiuni la adresa noastră că s-ar putea să se trezească cu o revoltă fără precedent", a declarat Marian Gruia pentru Mediafax.
Aşadar, micile nereguli în trafic ar putea să nu fie sancţionate contravenţional prin puncte amendă şi puncte de penalizare. Nu este clar ce vor face poliţiştii cu persoanele care vor da examenul auto şi cu şoferii care vor încălca flagrant legea în trafic. Cu toate acestea, poliţiştii ne-au asigurat că vor acţiona la apelurile de urgenţă 112. Colegii lor de la Ordine Publică vor merge în continuare în teren, dar vor săta în puncte fixe, patrula fiind exclusă. Conduita echipajelor de Poliţie Rutieră echipate cu aparate radar nu a fost anunţată, existând posibilitatea ca aceştia să lucreze în continuare.
Surse din cadrul Poliţiei care nu au vrut să îşi decline identitatea au declarat pentru Automarket:”Doar fiindcă unii colegi sunt în grevă nu înseamnă că poţi să treci pe roşu sau să mergi cu 200 km/h şi să scapi nepedepsit. Orice abatere gravă de la legea circulaţiei va fi sancţionată, e vorba de vieţi omeneşti aici. În schimb, nu cred că vei lua amendă pentru nepurtarea centurii de siguranţă sau pentru folosirea telefonului mobil la volan.”

Rahat,nu merge sa pun link-ul,il cenzureaza. =))

O sa fie o harababura totala, cred ca am sa-mi tin masina in garaj. =))
__________________
If gas gets any higher, i'm cutting a hole through the floor of my car and Flintstoning this bitch.

Last edited by MihaiCsl; 15-09-10 at 17:49.
MihaiCsl is offline   Reply With Quote
Old 16-09-10, 07:55   #2
drobet@

Stage 5
 
drobet@'s Avatar
 
Join Date: Jun 2009
Posts: 535
Member of:
[Nissan]
[2 Roti]
Default Re: Poliţia Rutieră nu mai dă amenzi din 20 septembrie

inseamna ca pot sa dau si eu drumu la arzatorul meu
drobet@ is offline   Reply With Quote
Old 16-09-10, 11:38   #3
Bogdan.IS
Audi Driver

Stage 5
 
Bogdan.IS's Avatar
 
Join Date: May 2009
Posts: 990
Member of:
[AUDI]
[PEUGEOT]
Default Re: Poliţia Rutieră nu mai dă amenzi din 20 septembrie

pot scoate cazanu la plimbare prin oras si eu sa fiu la volan ... smecher
Bogdan.IS is offline   Reply With Quote
Old 18-09-10, 15:49   #4
D3m0N
Peugeot Driver

Stage 5
 
D3m0N's Avatar
 
Join Date: Jul 2006
Posts: 704
Member of:
[PEUGEOT]
[Toyota]
Default Re: Poliţia Rutieră nu mai dă amenzi din 20 septembrie

Quote:
Originally Posted by Bogdan.IS View Post
pot scoate cazanu la plimbare prin oras si eu sa fiu la volan ... smecher
nu va ganditi ca nu vor mai da deloc amenzi, gen treci cu 150 pe langa ei si ei nu te baga in seama, sau ca te opreste, tu n-ai carnet si-ti ureaza o zi buna ...
__________________

Tel: 0740.288.511 - 0232.212.703 YM: juntos.auto
www.JUNTOS.RO
D3m0N is offline   Reply With Quote
Old 18-09-10, 18:52   #5
DeMoN94

Stage 5
 
Join Date: Sep 2009
Posts: 301
Default Re: Poliţia Rutieră nu mai dă amenzi din 20 septembrie

ar fi una buna ) sa te prinda fara carnet sa te opreasca sa'ti zica te prind eu cand iesim din greva =))) si sa'ti dea voie sa pleci
DeMoN94 is offline   Reply With Quote
Old 18-09-10, 23:46   #6
Armandot

Stage 5
 
Join Date: Mar 2009
Posts: 1,637
Member of:
[Oltcit]
[VW]
[Fiat]
Default Re: Poliţia Rutieră nu mai dă amenzi din 20 septembrie

Nu se mai sanctioneaza chestile minore cum ar fi vorbitul la telefon si condusul fara centura sau alte chestii care includ 3-4 pct penalizare... nu va faceti vise ca o sa puteti merge fara carnet prin oras sau ca o sa treceti pe rosu cu 150 fara sa va zica nimic...
__________________
Armandot is offline   Reply With Quote
- Copyright 2024 4Tuning -