Go Back   Forum 4Tuning > Comunitati 4tuning locale > Comunitati locale si internationale 4Tuning > Iasi

Reply
 
Thread Tools
Old 24-05-05, 22:46   #1
Singurelu

Stage 1
 
Singurelu's Avatar
 
Join Date: Aug 2004
Posts: 12
Default Kitsch Tuning din Iasi

Bon ... Am avut BEST TUNING in Iasi,acuma o sa avem BESTE KITCH TUNING!

Eu propun 10 masini din Iasi(care are pune) si apoi facem POLL!

Incep eu cu 2 !!!
Attached Thumbnails
Click image for larger version

Name:	p1010008_293.jpg
Views:	1133
Size:	314.5 KB
ID:	28284   Click image for larger version

Name:	p1010005_281.jpg
Views:	994
Size:	276.1 KB
ID:	28285   Click image for larger version

Name:	p1010001_215.jpg
Views:	1022
Size:	306.5 KB
ID:	28286  

Singurelu is offline   Reply With Quote
Old 24-05-05, 22:54   #2
Singurelu

Stage 1
 
Singurelu's Avatar
 
Join Date: Aug 2004
Posts: 12
Default

Fosta mea masina la actualu proprietar .....Nu avea spoilere negre si pragurile la fel,nu a fost busita de mine ci de actualu
Attached Thumbnails
Click image for larger version

Name:	p1010007_316.jpg
Views:	328
Size:	275.0 KB
ID:	28287   Click image for larger version

Name:	p1010006_201.jpg
Views:	245
Size:	272.2 KB
ID:	28288   Click image for larger version

Name:	p1010005_408.jpg
Views:	234
Size:	273.5 KB
ID:	28289  

Click image for larger version

Name:	p1010004_235.jpg
Views:	263
Size:	316.4 KB
ID:	28290   Click image for larger version

Name:	p1010003_128.jpg
Views:	212
Size:	297.7 KB
ID:	28291   Click image for larger version

Name:	p1010002_517.jpg
Views:	273
Size:	311.1 KB
ID:	28292  

Singurelu is offline   Reply With Quote
Old 24-05-05, 23:35   #3
Singurelu

Stage 1
 
Singurelu's Avatar
 
Join Date: Aug 2004
Posts: 12
Default

Si`acum sa vedem cine isi mai baga cazanu tunat..sau cine mai are \"TUNING`uri\" prin cartier....strada..vecini
Singurelu is offline   Reply With Quote
Old 25-05-05, 00:05   #4
Cartman
Banned

Stage 5
 
Cartman's Avatar
 
Join Date: Jul 2004
Posts: 434
Member of:
[NoSpeedLimit Romania Club]
Default

iasi_drifetr, ce zici.....te bagi ? :P

PS: stiu ca ma injuri, asta era si ideea :P
Cartman is offline   Reply With Quote
Old 25-05-05, 00:39   #5
TheSinner2

Stage 5
 
TheSinner2's Avatar
 
Join Date: Aug 2004
Posts: 649
Default

vreau sa vad masina aia albastra pe viu unde o gasesc?
TheSinner2 is offline   Reply With Quote
Old 25-05-05, 00:42   #6
Cartman
Banned

Stage 5
 
Cartman's Avatar
 
Join Date: Jul 2004
Posts: 434
Member of:
[NoSpeedLimit Romania Club]
Default

eu am mai vazut`o la starnet, pe independentei...parcata in curte

PS: datz`o draq de treaba
Cartman is offline   Reply With Quote
Old 25-05-05, 02:21   #7
XSW

Stage 5
 
XSW's Avatar
 
Join Date: Oct 2003
Posts: 760
Default

imens pacat de ea, o masina adevarata la origini, ajunsa de rasu lumii din cauza unui proprietar fara gusturi ... trist
XSW is offline   Reply With Quote
Old 25-05-05, 07:53   #8
Cartman
Banned

Stage 5
 
Cartman's Avatar
 
Join Date: Jul 2004
Posts: 434
Member of:
[NoSpeedLimit Romania Club]
Default

eu am o pasiune aparte pt modelele vechi :P
Cartman is offline   Reply With Quote
Old 25-05-05, 08:33   #9
Singurelu

Stage 1
 
Singurelu's Avatar
 
Join Date: Aug 2004
Posts: 12
Default Re:

Quote:
Originally Posted by \"TheSinner2\"
vreau sa vad masina aia albastra pe viu unde o gasesc?

Pe Sos. Nicolina langa BELVEDERE(near SandraAutomobile) ori prin cartier la mine CuG...ori....caut`o



Pacat ca amandoua sunt masini super....ITALIENE
Singurelu is offline   Reply With Quote
Old 25-05-05, 08:58   #10
iasi_drifter

Stage 5
 
iasi_drifter's Avatar
 
Join Date: Sep 2004
Posts: 792
Member of:
[PARTICIPANT CURSE]
Default

Bai o fi kitch tuning dar daca ati sti voi a cui e masina nu ati mai zice nimic. Aia e masina de strada a lui Bogdan Marciuc, pilot activ VTM (pe Honda aia CRX albastra cu care a aparut la legale anul trecut) si anul asta va participa si in CNR.
Vice-mar e firma lui si mi se pare normal ca isi face cata reclama poate la ea ca doar sportul cu motor se tine cu bani seriosi.
Tot respectul pt. Bogdan Marciuc. N-or fi masinile lui cele mai frumoase din lume dar in raliuri forma slujeste functiei si aspectul conteaza mai putin.
A facut mai multe masini de raliuri pana acum CU MANA LUI cum ar fi o Dacia 1300 cu motor 1.6 Renault, Mitsubishi Colt modificat rau pe care a bagat un motor turbo parca de 2 litri, un VW Golf 2 cu care s-a dat acum 2 ani in VTM, Honda CRX cu care merge acum in VTM. Lancia asta are pe ea o vopsea usor perlata iar reclamele alea am explicat ca nu-s de forma. Sunt eu impotriva kitch-tuningului in general dar pe Bogdan il respect oricum si cred ca pilotii de curse pot fi iertati. Incearca si el sa faca cat mai multe cu putinii bani pe care ii are si poate tunigul lui n-ar fi cel mai frumos dar pe el il doare in p#$a de asta. Pe el il intereseaza partea mecanica asa cum e si normal.
Propun ca topicul asta sa nu mai fie pinned si sa aiba alt titlu. Cand o sa aveti si voi asa niste realizari in automobilism ca el abia dupa aia sa mai ziceti ceva. Respect Bogdan


Singurelu nu te supara dar daca tu crezi ca ala a fost vreodata tuning pe Fiatul ala... No offence dar era si e kitch-tuning ce ai facut tu la masina aia. Noul proprietar probabil incearca s-o faca la loc masina normala de strada pt. ca tunata n-a fost niciodata.
Cat despre masina mea, Cartman, daca tu vrei s-o consideri kitch-tuning n-ai decat. E o Dacie obisnuita doar ca are vopseaua sarita intr-un loc pe capota si rugina pe partea superioara a unei aripi fata. O sa o vopsesc anul asta insa inca ma mai gandesc daca schimb aripile sau le latesc si carpesc pe astea pe care le am. Arata asa acum masina pt. ca am preferat sa dau banii pe alte lucruri decat sa incerc sa fac baba frumoasa. Parca daca nu ar avea pb de tinichigerie ar rupe gura targului... Cand o sa am o masina ca lumea o sa am grija de ea dar la asta nu prea imi vine.
iasi_drifter is offline   Reply With Quote
Old 25-05-05, 09:10   #11
Cartman
Banned

Stage 5
 
Cartman's Avatar
 
Join Date: Jul 2004
Posts: 434
Member of:
[NoSpeedLimit Romania Club]
Default

ok...bogdan iese...topicu` ramane...ca mai avem adepti
Cartman is offline   Reply With Quote
Old 25-05-05, 11:47   #12
Singurelu

Stage 1
 
Singurelu's Avatar
 
Join Date: Aug 2004
Posts: 12
Default

hmmm....Imi pare rau ca nu am POZAT DETALIILE care o fac KITCH dar cum o prind prima data..Itzi arat ca E KITCH!!!

Am zis eu ca FIATU are TUNING adevarat?Am pus`o la kitch PT CA AM FACUT UN KITCH din el!.....Si tot KITCH va ramane!....Deci AMANDOUA INTRA`n concurs!...Next PLS!
Singurelu is offline   Reply With Quote
Old 25-05-05, 13:24   #13
iasi_drifter

Stage 5
 
iasi_drifter's Avatar
 
Join Date: Sep 2004
Posts: 792
Member of:
[PARTICIPANT CURSE]
Default Re:

Quote:
Originally Posted by \"Singurelu\"
hmmm....Imi pare rau ca nu am POZAT DETALIILE care o fac KITCH dar cum o prind prima data..Itzi arat ca E KITCH!!!
o fi kitch dar trebuie sa intelegi ca pasiunea lui nu e tuningul ci raliurile, el nu a modificat o singura masina ci o gramada, si asta cu buget redus. El daca pune un spoiler mai naspa pe masina n-o face cu intentia de tuning ci pt. ca are nevoie de el cand ii da blana. Nu are reclame aiurea la Nike sau alte rahaturi ci la firma lui.
Modificarile pe care le face poate nu sunt finisate ideal dar el face astea din pasiune pt. masini. Banii nu ii permit sa modifice masinile mecanic si sa mai faca si tuning la firme specializate. Tot timpul mestereste ceva la una sau la alta. Mi-a zis odata cum noaptea ii vin idei si ziua le aplica.
Pt. ceea ce face merita tot respectul. Decat o masina tunata misto si care merge ca o martoaga prefer sa vad o masina de curse fie ea si nefinisata perfect. Daca era sa faca tuning adevarat mai ajungea el kanci in campionatele VTM si CNR. Ziceti voi ce vreti eu sunt de partea lui Bogdan pt. ca stiu sa apreciez un om care face toate eforturile posibile sa participe la raliuri. El modifica TOT la masinile lui. Lista de modificari pe care le face e interminabila. Si participa in cel mai complex sport auto din Romania: raliurile.
Deci repet: nu e kitch tuning pt. ca nu e intentionat sa fie tuning. Nu tuningul exterior iti da jos secunde din timpii pe probele speciale. Kitch tuning e la aia care se apuca sa faca modificari doar la exterior si zic ca ala e tuning. De aia nici nu am vreo modificare la masina mea si e stock
iasi_drifter is offline   Reply With Quote
Old 25-05-05, 13:33   #14
Singurelu

Stage 1
 
Singurelu's Avatar
 
Join Date: Aug 2004
Posts: 12
Default

Bine...Respect pt EL,pt munca depusa.....dar nu`mi schimbi ideea in nici un caz!.........apropo..cum arata tipu?ca era langa mine cand am facut pozele
Singurelu is offline   Reply With Quote
Old 25-05-05, 16:10   #15
XSW

Stage 5
 
XSW's Avatar
 
Join Date: Oct 2003
Posts: 760
Default

drifterule, poti sa-l aperi cat vrei si e de inteles ca sunteti amici, dar ce zici tu e absurd. Ca e sau nu e kitch sincer nu stiu pentru ca sa mor eu daca imi sunt cunoscute originile cuvantului (chiar daca stiu cu ce e asociat). INSA crede-ma ca nu trebuie sa ai bani ca sa faci o masina frumoasa, e de ajuns sa ai GUSTURI si masina aia e facuta de un prost gust care ma sperie. Nu am cum sa contest munca depusa la partea mecanica (chit ca suna masina ca un tractor cand am auzit-o pe strada odata), nu cunosc omul si de aia te cred pe cuvant ca e un adevarat pasionat, INSA asta nu scuza tzaraneala care a ajuns din masina aia. Nu poti sa spui ca avea nevoie de spoiler spate si eleron pentru aerodinamicitate si apasare cand toate imbinarile sunt warza la masina aia nimic nu se pupa si tabla e in valuri. Pe partea cu reclama, eu zic ca tinde spre anti-reclama, dar ma rog.

Nu e necesar sa fi facut ce a facut omul pentru a avea o parere si gusturi in materie de tuning, nu contest talentul sau la mecanica si la arta condusului si nici dedicatia lui pentru sportul cu motor, insa la cum arata masina aia e clar ca nu are nici gust si nici tragere de inima sa faca ceva frumos.

Ca idee eu zic ca o masina clasica merita sa-i faci linia impecabila, o vopsea superba si niste jante misto noi mai mari (asta daca nu le vrei pe alea originale) si gata. ideea e sa arate a restaurata nu a jaf cu spoilere GTi de bazar pe el. Pe o masina clasica in 95% din cazuri nu se pupa nici un spoiler model moi noutz.

In fine, e doar parerea mea, nu e un atac, nu ziceam nimic daca era alta masina dar am o sensibilitate pentru modelul asta ...
XSW is offline   Reply With Quote
- Copyright 2024 4Tuning -