Go Back   Forum 4Tuning > Comunitati 4tuning locale > Comunitati locale si internationale 4Tuning > Iasi

View Poll Results: ....
...... 0 0%
---- 0 0%
Voters: 0. You may not vote on this poll

Reply
 
Thread Tools
Old 30-06-12, 00:35   #6316
aalex691

Stage 4
 
Join Date: Nov 2008
Posts: 218
Default Re: Cafeneaua Ieşenilor

Iti respect parerea, dar da-mi voie sa spun ca din punctul meu de vedere, legile sunt oricum, numai NU bine puse la punct.
Cum sa poti conduce frate dupa 1 an, dupa ce omori TREI oameni. Nu unul, nu doi, TREI.
Eu pun pariu cu tine ca va conduce din nou. Banuiesc ca stii ce a facut dupa ce i-a omorat pe bietii oameni, nu ? Daca nu, iti spun eu. A mers cu frate-su, sau cine era ala, cu 100+ in localitate, apoi a plecat frumusel in vacanta cu familia. Pe cand rudele celor decedati aprindeau lumanari si inca nu isi dadeau seama ce s-a intamplat si cum.
Pe de o parte, na, se poate intampla oricui(pierzi controlul, moment de neatentie cum ai spus si tu etc). Insa, dupa ce situatie este la noi in tara cu drumurile / soferii / accidentele, in astfel de cazuri ar trebui luate masuri mai drastice, pentru ca restul sa constientizeze ceea ce pot pati in caz ca se "avanta". Asa..."ala a omorat 3 si a scapat, eu de ce sa nu ii dau in goarna?"...
__________________
aalex691 is offline   Reply With Quote
Old 30-06-12, 00:36   #6317
jemis90
Opel Driver

Stage 5
 
jemis90's Avatar
 
Join Date: Oct 2010
Posts: 361
Member of:
[Opel]
Default Re: Cafeneaua Ieşenilor

Cei ca huidu care omoara din culpa (de fapt imprudenta/neglijenta in acest caz!!. sunt nuante putin diferite cand e vorba de culpa, trust me) in acest mod ar trebui pedepsiti cu executare.

EDIT: VictorVRE, zici bine. Nu e cu premeditare si nici criminal in serie. DAR, daca ar fi mers regulamentar si ar fi intrat loganul pe contrasens iar rezultatul ar fi fost la fel de tragic, nu ar mai fi fost necesara nici un fel de sentinta. Faptul ca evenimentul si urmarile acestuia au avut loc ca urmare a unei contraventii savarsite de Huidu, sunt imputabile in totalitate tot lui Huidu in calitatea sa de faptuitor..
--sunt doar parerile mele.


--alte framantari, tot ale mele mai jos, daca tot e cafenea
Ce ne facem cu pietonii sinucigasi de pe drum? am scapat la mustata de cativa (astia sunt vulnerabili rau la impact chiar si la viteza mica) care "au rupto la fuga" la 5 metri in fata mea, si nici macar pe trecere ca sa aiba si ei o scuza. Noroc de viteza normala, tras de volan, frana etc. Pai in caz ca doamne fereste tot eu imi luam sentinta?? Tot la culpa ar fi incadrata de magistratii nostri care dau hotarari dupa cum bate vantul si diferite de la o instanta la alta ..pe baza aceleiasi legi, dar substratul este altul.
Se considera cazul cand mergi regulamentar, nu ca Huidu...ala e cazul de mai sus.
Sunt curios in common law acolo la americanii pe care-i pupa pana nu demult in dos stimabilul chel(stiti voi care)...Nu cumva seamana cu ce am zis mai sus? Poate ati fost careva prin state/UK si cunoasteti mai bine.
__________________
Renault Megane2 Actual

Corsa b-sold / Rover 25-sold /Clio Mk1 sold
Family - /Logan 2005,Ibiza 2012,MCV 2013\

Last edited by jemis90; 30-06-12 at 00:47.
jemis90 is offline   Reply With Quote
Old 30-06-12, 00:46   #6318
Victor VRE

Stage 4
 
Victor VRE's Avatar
 
Join Date: Jun 2010
Posts: 215
Member of:
[CHEVROLET]
[CITROEN]
Default Re: Cafeneaua Ieşenilor

Nu stii chiar bine ce inseamna culpa, dar nu-i nimic. Culpa vine din latina si inseamna greseala, astfel ca uciderea din culpa este ucidere din greseala, aka accident. Iar accident premeditat nu exista.

Art. 19. – Vinovatia
Vinovatie exista când fapta care prezinta pericol social este savârsita cu intentie sau din culpa.
1. Fapta este savârsita cu intentie când infractorul:
a) prevede rezultatul faptei sale, urmarind producerea lui prin savârsirea acelei fapte;
b) prevede rezultatul faptei sale si, desi nu-l urmareste, accepta posibilitatea producerii lui.

2. Fapta este savârsita din culpa când infractorul:
a) prevede rezultatul faptei sale, dar nu-l accepta, socotind fara temei ca el nu se va produce;
b) nu prevede rezultatul faptei sale, desi trebuia si putea sa-l prevada.
Fapta constând într-o actiune savârsita din culpa constituie infractiune numai atunci când în lege se prevede în mod expres aceasta.
Fapta constând într-o inactiune constituie infractiune fie ca este savârsita cu intentie, fie din culpa, afara de cazul când legea sanctioneaza numai savârsirea ei cu intentie.


------------

Eu ma uit ca pietonii sunt din ce in ce mai nesimtiti, dar nu ma refer la situatiile in care trebuie sa le acorzi dreptul. Spre exemplu, eu cand vad un pieton ce intentioneaza sa treaca, ii acord acest drept. Daca este rosu, nu are decat sa-si astepte randul. Si acum de ce zic nesimtiti: trec pe rosu cu neobrazare, si tot ei sunt.. nici nu mai zic, ca sa nu spun ca zilele trecute am intalnit pe un drum un barbat care statea cu copilul in drum, ma venea ca vin, dar nu s-ar fi miscat a dracului din cale, avea grija sa caste gura la mine.


In SUA, cu depasirile de viteza: acolo nu te sanctioneaza ca ai depasi tu viteza, se tine cont de varsta, vechime permis, etc. Adica.. ai 21 de ani, proaspat posesor de permis sa zicem, nu te vor amenda ca ai depasit tu cu 10 mile viteza, ci te vor considera in acelasi timp si un pericol pentru circulatie si iti vor impune restrictii noi. Abia aia e lege! Ce sa-i faci, stat federal

Last edited by Victor VRE; 30-06-12 at 00:51.
Victor VRE is offline   Reply With Quote
Old 30-06-12, 00:48   #6319
jemis90
Opel Driver

Stage 5
 
jemis90's Avatar
 
Join Date: Oct 2010
Posts: 361
Member of:
[Opel]
Default Re: Cafeneaua Ieşenilor

mai e si praeterintentie

-- Normal ca din culpa. Pai nici nu am sustinut ca a savarsit fapta cu intentie!! Dar cu vinovatie sunt sigur.

Comparand situatia lui huidu (sau altul care merge nu cu 87...cu 187 si omoara) cu ce scriam in paragraful cu pietonii si soferul nevinovat, observam ceva putin diferit..asta e parerea mea nevizata

Last edited by jemis90; 30-06-12 at 01:06.
jemis90 is offline   Reply With Quote
Old 30-06-12, 00:58   #6320
MihaiCsl

Stage 5
 
MihaiCsl's Avatar
 
Join Date: Nov 2009
Posts: 1,113
Default Re: Cafeneaua Ieşenilor

Victor, o dai urat de tot in balarii, dar nu-i nimic, imi vei da la un moment dat dreptate, numai ca sa nu fie prea tarziu. Sper totusi sa nu intalnesti un idiot de genul care nu stie unde ii sunt limitele, atat a lui cat si ale masinii pe care o conduce. Am intalnit de doua ori pana acum smecheri de astia precum Huidu si sper ca amandoi sa fi intrat in vri-un copac pana acum. Hai, numai bine si pupa-ti-l in fund pe Huidu in continuare.
__________________
If gas gets any higher, i'm cutting a hole through the floor of my car and Flintstoning this bitch.
MihaiCsl is offline   Reply With Quote
Old 30-06-12, 01:08   #6321
Victor VRE

Stage 4
 
Victor VRE's Avatar
 
Join Date: Jun 2010
Posts: 215
Member of:
[CHEVROLET]
[CITROEN]
Default Re: Cafeneaua Ieşenilor

@Mihai: nu il pup in fund pe Huidu, te iei aiurea. Am vazut moartea cu ochii si am schimbat o masina ca am intrat cu ea in parapet dupa ce vehiculul pe care il depaseam m-a scos practic de pe sosea, din neatentia lui.
Victor VRE is offline   Reply With Quote
Old 30-06-12, 01:47   #6322
CRyS`
PARTICIPANT CURSE

Stage 5
 
CRyS`'s Avatar
 
Join Date: Jun 2005
Posts: 3,107
Member of:
[PARTICIPANT CURSE]
[Opel]
[RENAULT]
[FORD]
Default Re: Cafeneaua Ieşenilor

Vand 2.5 litri de Pepsi Max! Negociabil!!!


Revenind la un subiect anterior:

- dragii mei colegi de trafic si forum,RAR-ul impreuna cu Politia Rutiera Iasi isi fac din nou datoria lor de o viata si stau pentru a al doilea week end consecutiv pe B-dul Carol I - COPOU mai precis - la agatzat to ce se poate!Au fost si asta seara in Rondul Agronomie dar dupa 10 min s-au mutat la 5 m de parcarea Stadion Emil Alexandrescu. Asadar si prin urmare,cei ce va stiti cu musca pe cacaciula, luati o pauza in acest week si circulati "pe Copou " perpedes,pe role sau bicicleta!

Drumuri bune fara incidente neplacute!


P.S. Sa nu spune-ti ca nu sunt baiat bun cu voi !
__________________

Eşti prost ? Aprinde proiectoarele de ceaţă, cu xenon ! Eşti cel mai prost ? Aprinde şi stopul de ceaţă cu led !
CRyS` is offline   Reply With Quote
Old 30-06-12, 10:43   #6323
Rih85

Stage 5
 
Rih85's Avatar
 
Join Date: Sep 2009
Posts: 380
Default Re: Cafeneaua Ieşenilor

Quote:
Originally Posted by Victor VRE View Post
@Mihai: nu il pup in fund pe Huidu, te iei aiurea. Am vazut moartea cu ochii si am schimbat o masina ca am intrat cu ea in parapet dupa ce vehiculul pe care il depaseam m-a scos practic de pe sosea, din neatentia lui.
Zici ca nu o faci dar din ceea ce spui tocmai asta faci. Accidentul nu s-ar fi intamplat daca omul mergea legal si nu facea depasirea intr-o curba unde nu ai vizibilitate. Si povesti de genul " lasa ma ca si noi mai depasim viteza, trecem pe linie continua, ca a fost un accident etc etc" sunt numai pentru a-i gasi scuze pentru un comportament total aiurea in trafic ( eu sunt smecher, voi fraieri). Cu totii mai incalcam legea dar trebuie sa o faci stiind care iti sunt limitele ca sofer si ce masina ai. Faptul ca era cu intreaga familie in masina si a facut ce a facut + avocatul a incercat sa dea vina pe constructorul soselei mi se pare sfidare a bunului simt. Si DA, Huidu ca si doctorul din Timisoara au scapat pentru ca au bani si au stiut unde sa ii dai. Tocmai de asta justitia din Romania e de rahat.
__________________
IS 85 RIH
Rih85 is offline   Reply With Quote
Old 30-06-12, 12:18   #6324
aalex691

Stage 4
 
Join Date: Nov 2008
Posts: 218
Default Re: Cafeneaua Ieşenilor

Quote:
Originally Posted by Rih85 View Post
Faptul ca era cu intreaga familie in masina si a facut ce a facut + avocatul a incercat sa dea vina pe constructorul soselei mi se pare sfidare a bunului simt. Si DA, Huidu ca si doctorul din Timisoara au scapat pentru ca au bani si au stiut unde sa ii dai. Tocmai de asta justitia din Romania e de rahat.
Mare dreptate ai. Si eu cand am auzit ca avocatul lui huidu a dat vina pe autoritati, ca strada e construita astfel incat favorizeaza derapajul in acea curba... ceva de genul, am ramas . Pai cum mm de prost sa nu te duci in munti daca tu mergi pe zapada cu 85km/h si in curba si depasire si linie continua si ...
Victor, zi-mi si mie cum sunt legile bine puse la punct cand:
Caz 1 : Sofer OK, sare un prost in fata ( nu pe trecere ) si il omori -> ucidere din culpa
Caz 2 : Sofer beat, fara permis, omoara om pe trecere de pietoni ( cazul baiatului de preot din holboca sau de unde era ala ) -> ucidere din culpa + pedeapsa CU suspendare
Caz 3 : Huidu - 3 MORTI -> ucidere din culpa + pedeapsa cu suspendare

Cum sa-l tratezi pe ala nevinovat la fel ca pe ucigasii ceilalti ? Si...scuza-ma, daca nici asta nu e premeditare (drum ud, zapada, depasire in curba pe linie continua, vizibilitate 0, 35km/h in + fata de limita) ...
aalex691 is offline   Reply With Quote
Old 30-06-12, 13:34   #6325
jemis90
Opel Driver

Stage 5
 
jemis90's Avatar
 
Join Date: Oct 2010
Posts: 361
Member of:
[Opel]
Default Re: Cafeneaua Ieşenilor

Quote:
Originally Posted by aalex691 View Post
Cum sa-l tratezi pe ala nevinovat la fel ca pe ucigasii ceilalti ? Si...scuza-ma, daca nici asta nu e premeditare (drum ud, zapada, depasire in curba pe linie continua, vizibilitate 0, 35km/h in + fata de limita) ...
Nu e premeditare. PUNCT. Nu exista premeditare la infractiunile din culpa.

Nu a luat anterior hotararea sa comita infractiunea respectiva , nu s-a folosit de mijloace care sa-i inlesneasca atingerea rezultatului urmarit, nu a pregatit locul faptei si nici nu a avut complici sau instigatori.

Cazul lui e la fel cu al altor derbedei (copii de senatori, deputati etc.) care lasa oameni nevinovati fara maini, picioare sau chiar viata datorita vitezei si/sau alcoolului. Si scapa prea usor.
El a fost oarecum OK. Sa vezi ce atitudine au plozii parlamentarilor/primarilor care comit aceleasi fapte-- vezi cazul "placinta" , "cocos" si altele.

Last edited by jemis90; 30-06-12 at 13:37.
jemis90 is offline   Reply With Quote
Old 30-06-12, 14:04   #6326
MihaiCsl

Stage 5
 
MihaiCsl's Avatar
 
Join Date: Nov 2009
Posts: 1,113
Default Re: Cafeneaua Ieşenilor

Victor si daca atunci persoana din dreapta ta ar fi patit ceva, tot ai fi zis, ei, s-a intamplat din neatentia lui si avand in vedere ca nu a mai avut incidende de genul, lasa-ti-l sa se duca casa, datii si permisul, daca da, felicitari pentru atitudine, eu nu pot gandi asa si de asta ma agit mai ceva ca o doza de pepsi lasata la soare, atat pe forum cat si in trafic. Nu zic ca nu gresesc, dar imi dau geamul jos si imi accept "complimentele", dar cand vezi un idiot ca aia de circula pe Copou si nu stiu unde le este banda de-ti taie calea, normal ca-ti iesi din pepeni.
In fine, tot ceea ce vroia sa zica Alex despre legea din Romania, e ca e gandita prost. Daca accidentul s-a intamplat din vina ta, ar trebui sa platesti pana-ti ies ochii din cap pe cur, dar daca un tampit care se crede masina, e daltonist, e sinucigas , beat sau pur si simplu un cersetor ce se taraie printre masini la semafor, ar trebui pus la plata si lui sa i se faca dosar penal, daca el moare, familia sa fie pusa la platit daune. Desi urasc sa dau exemple ce nu se aplica pe teritoriul tarii noastre, in America familia celui ce s-a aruncat in fata masinii, a trecut pe rosu si etc e pusa la platit daune.
MihaiCsl is offline   Reply With Quote
Old 30-06-12, 18:04   #6327
CRyS`
PARTICIPANT CURSE

Stage 5
 
CRyS`'s Avatar
 
Join Date: Jun 2005
Posts: 3,107
Member of:
[PARTICIPANT CURSE]
[Opel]
[RENAULT]
[FORD]
Default Re: Cafeneaua Ieşenilor

SI DACA UNUL DIN VOI,CEI MAI DE SUS,CE IL SUSTIN/CONTESTA PE HUIDU, SE AFLA IN LOCULUI SAU A PRODUS/VA PRODUCE ACELASI TIP DE ACCIDENT - CUM AR PRIVI ACUM SITUATIA?

Hai sa aud ...


Pana una alta, RAR-ul va fi din nou pe Copou diseara, in perimetrul dintre Rond Mic si Rond Mare!

Have a lot of phun!
CRyS` is offline   Reply With Quote
Old 30-06-12, 18:27   #6328
Rih85

Stage 5
 
Rih85's Avatar
 
Join Date: Sep 2009
Posts: 380
Default Re: Cafeneaua Ieşenilor

Quote:
Originally Posted by CRyS` View Post
SI DACA UNUL DIN VOI,CEI MAI DE SUS,CE IL SUSTIN/CONTESTA PE HUIDU, SE AFLA IN LOCULUI SAU A PRODUS/VA PRODUCE ACELASI TIP DE ACCIDENT - CUM AR PRIVI ACUM SITUATIA?

Hai sa aud ...


Pana una alta, RAR-ul va fi din nou pe Copou diseara, in perimetrul dintre Rond Mic si Rond Mare!

Have a lot of phun!
Indiferent de ce eu sau altii vor scrie nu va fi luat in serios. De scris/spus e usor dar de facut e mai greu. Sincer eu nu as putea trai cu gandul cu 3 oameni au murit din cauza mea(mai ales din cauza neadaptarii la trafic, figurilor din cap si a impresiei ca sunt de neatins). Nu m-as sinucide sau ceva de genu dar as sta in inchisoare mult si bine. Mi se pare si corect.

P.S. Acuma ma astept sa fiu luat in ras si la misto..
Rih85 is offline   Reply With Quote
Old 30-06-12, 18:37   #6329
aalex691

Stage 4
 
Join Date: Nov 2008
Posts: 218
Default Re: Cafeneaua Ieşenilor

America...America... in America pana si gaborii daca ti s-a stricat masina vin si te ajuta. La noi stau in boscheti la pleasca.
In fine, weekend fain va doresc.
p.s. Crys, Pepsi Twist n-ai ?
aalex691 is offline   Reply With Quote
Old 30-06-12, 19:19   #6330
CRyS`
PARTICIPANT CURSE

Stage 5
 
CRyS`'s Avatar
 
Join Date: Jun 2005
Posts: 3,107
Member of:
[PARTICIPANT CURSE]
[Opel]
[RENAULT]
[FORD]
Default Re: Cafeneaua Ieşenilor

@ - aalex691 - Fac rost repede! Tot la promotie e!!! Cu extra twist!
CRyS` is offline   Reply With Quote
- Copyright 2024 4Tuning -