Go Back   Forum 4Tuning > Comunitati 4tuning locale > Comunitati locale si internationale 4Tuning > Iasi

View Poll Results: ....
...... 0 0%
---- 0 0%
Voters: 0. You may not vote on this poll

Reply
 
Thread Tools
Old 25-03-11, 22:56   #5476
XSW

Stage 5
 
XSW's Avatar
 
Join Date: Oct 2003
Posts: 760
Default Re: Cafeneaua Ieşenilor

@ZyZ - De curiozitate cam in ce AFR-uri rulezi acum la WOT ?

Multa bafta,
Octav
XSW is offline   Reply With Quote
Old 25-03-11, 23:21   #5477
ZyZ
PARTICIPANT CURSE

Stage 5
 
ZyZ's Avatar
 
Join Date: May 2005
Posts: 743
Member of:
[PARTICIPANT CURSE]
[VW]
[Old School Cars]
Default Re: Cafeneaua Ieşenilor

Octav, harta e facuta pentru turatii pana in 3000 de ture (unde e si limitarea, pentru perioada rodajului). AFR-ul variaza intre 12 si 14. N-am reglat inca AFR-ul in sarcina, sau la WOT, saptamana viitoare cred ca ies la drum cu masina, si atunci o sa incerc, desi, fara boost, nu cred sa se modifice prea mult, configuratia mea fiind cu MAP si potentiometru pentru temperatura aer, si nu cu MAF, cum e uzual.
__________________
VW Scirocco 16V Turbo. I live my life one quarter mile at a time. Nothing else matters. For those 10 seconds or less, I'm free...

Last edited by ZyZ; 25-03-11 at 23:27.
ZyZ is offline   Reply With Quote
Old 25-03-11, 23:33   #5478
vlad87
Peugeot Driver

Stage 5
 
vlad87's Avatar
 
Join Date: Jul 2007
Posts: 342
Member of:
[PEUGEOT]
Default Re: Cafeneaua Ieşenilor

Maine si duminica ultimele zile Expo Casa Auto @ ERA Park
vlad87 is offline   Reply With Quote
Old 26-03-11, 00:04   #5479
TASC-Company

Stage 4
 
TASC-Company's Avatar
 
Join Date: Feb 2011
Posts: 250
Default Re: Cafeneaua Ieşenilor

https://forum.4tuning.ro/36-iasi/2395...i/page-22.html daca exista si pasionati moto care doresc sa vina la noi ii asteptam .Mult respect tuturor !
TASC-Company is offline   Reply With Quote
Old 26-03-11, 01:50   #5480
XSW

Stage 5
 
XSW's Avatar
 
Join Date: Oct 2003
Posts: 760
Default Re: Cafeneaua Ieşenilor

@ZyZ - Multumesc de raspuns, dupa ce o termini poate ne vedem la o cafea sa schimbam ceva cuvinte Pe MAP voi merge si eu daca ma decid sa urc peste 1bar, MAF-ul se poate simula

Multa bafta,
Octav

Last edited by XSW; 26-03-11 at 01:56.
XSW is offline   Reply With Quote
Old 26-03-11, 07:42   #5481
ZyZ
PARTICIPANT CURSE

Stage 5
 
ZyZ's Avatar
 
Join Date: May 2005
Posts: 743
Member of:
[PARTICIPANT CURSE]
[VW]
[Old School Cars]
Default Re: Cafeneaua Ieşenilor

N-am putut niciodata sa refuz o cafea buna . MAP-ul de DigifaRt 1, ce am pus eu pe masina, are tot MAP de 1 bar. Deci in curand va trebui fie schimbat, fie schimbata configuratia cu totul cu un kit de MS2. Tu in ce configuratie mergi acum (turbo, injectoare)? Din ce tin minte rulezi fin un SR20DET, nu ?
ZyZ is offline   Reply With Quote
Old 26-03-11, 08:14   #5482
ocaruntu

Stage 5
 
ocaruntu's Avatar
 
Join Date: Sep 2008
Posts: 1,069
Member of:
[Crazy Drivers]
Default Re: Cafeneaua Ieşenilor

Quote:
Originally Posted by ZyZ View Post
... A ta in ce stadiu e?
in stadiul in care imi trebuie niste "maruntis" pt a o duce pe drumul pe care vreau eu, dar din pacate pana fac tot ce'mi doresc ma voi rezuma la cerculete si opturele
mi'am propus sa arunc un v8 4.0 pe pisi + toate cele necesare(suspensii, rollcage, punti, etc) - dar am cel mai mare impediment posibil, il stie toata lumea
vreau sa merg strict pe aspirat, nu ma incanta deloc turbo.

l.e. care dintre voi ati incercat tigara electronica, ce model ati ales din cele de pe piata - daca deranjeaza intrebarile astept raspuns pe PM.
__________________
https://img515.imageshack.us/img515/728/lcosignature.jpg

Last edited by ocaruntu; 26-03-11 at 08:16.
ocaruntu is offline   Reply With Quote
Old 26-03-11, 13:50   #5483
2slow4u
Opel Driver

Stage 5
 
2slow4u's Avatar
 
Join Date: Nov 2009
Posts: 488
Member of:
[Opel]
[RENAULT]
Default Re: Cafeneaua Ieşenilor

Quote:
Originally Posted by ocaruntu View Post
in stadiul in care imi trebuie niste "maruntis" pt a o duce pe drumul pe care vreau eu, dar din pacate pana fac tot ce'mi doresc ma voi rezuma la cerculete si opturele
mi'am propus sa arunc un v8 4.0 pe pisi + toate cele necesare(suspensii, rollcage, punti, etc) - dar am cel mai mare impediment posibil, il stie toata lumea
vreau sa merg strict pe aspirat, nu ma incanta deloc turbo.

l.e. care dintre voi ati incercat tigara electronica, ce model ati ales din cele de pe piata - daca deranjeaza intrebarile astept raspuns pe PM.
chiar saptamana asta am vz un reportaj precum tigarile electronice nu sunt bune cum se zice. contine in fiolele alea lichide nicotina....adica cam tot aia e..doar ca cei din jur nu sunt influentati de fum...fiindca iese doar un abur. vezi poate gasesti pe net pareri mai multe si din partea doctorilor. daca vrei sa te lasi de fumat cica exista niste pastile care se luau gratis..fiind organizata initiativa de catre UE.
Succes!
__________________
Opel Astra H metro blue and other things ⟹ https://forum.4tuning.ro/116-masina-m...ml#post3223627
2slow4u is offline   Reply With Quote
Old 26-03-11, 14:31   #5484
XSW

Stage 5
 
XSW's Avatar
 
Join Date: Oct 2003
Posts: 760
Default Re: Cafeneaua Ieşenilor

@ZyZ - Pe moment total stock (T25, 370cc), turbo il las in pace ca se invarte repede si frumos, injectoarele vreau sa le schimb pentru ca la boost mai serios ajung in duty cycle mare, aproape static. Cred ca imi va fi de ajuns la SR o perioada doar injectoare si 0.9 bar avand in vedere ca vreau sa pun V8-ul pe Nissan dar cine stie, vom vedea. Am MAP de 3bar la ebc-ul Greddy doar ca nu pot sa-l folosesc la emanage direct, mai trebuie unul. Desteptul de mine a crezut ca daca profec-ul E-01 merge la unison cu emanage blue, va merge si cu ultimate. Wrong. Pe V8 tot MS vreau sa folosesc deci odata poate facem un mic schimb de experienta

@ocaruntu - Din experienta mea, e mai usor cu patch-uri nicorette + gume nicorette (combinate cu orbit). Am avut mai multe tigari electronice si la mine unul nu prea functioneaza.

Multa bafta,
Octav
XSW is offline   Reply With Quote
Old 26-03-11, 15:01   #5485
ocaruntu

Stage 5
 
ocaruntu's Avatar
 
Join Date: Sep 2008
Posts: 1,069
Member of:
[Crazy Drivers]
Default Re: Cafeneaua Ieşenilor

Din cate pareri am citit pe net, cea mai potriva t.e. e DSE901, numai ca nu vreau sa ma arunc fara sa-mi zica cineva "da dom'le, folosesc, ma tine x ore, nu ma deranjeaza deloc". Singura chestie e ca mai toti cei care folosesc(dintre prieteni) au modele diferite si tare ma pune pe ganduri.
ocaruntu is offline   Reply With Quote
Old 26-03-11, 17:57   #5486
ZyZ
PARTICIPANT CURSE

Stage 5
 
ZyZ's Avatar
 
Join Date: May 2005
Posts: 743
Member of:
[PARTICIPANT CURSE]
[VW]
[Old School Cars]
Default Re: Cafeneaua Ieşenilor

Octav, citindu-ti postul am observat ca ai fix in semnatura motorul de pe Nissan . Deh...oboseala. Pentru V8 ce aprindere vrei sa folosesti cu MS-ul (volanta, hall, ax cu came)? Si ca tot veni vorba, cam ce ditributie a maselor o sa ai cu V8-ul? Nu sunt sanse sa devina 'nose-heavy' masina?
ZyZ is offline   Reply With Quote
Old 26-03-11, 20:25   #5487
slip
BMW Driver

Stage 5
 
slip's Avatar
 
Join Date: May 2005
Posts: 1,170
Default Re: Cafeneaua Ieşenilor

Bre zyz-ule.. te grabesti cu evacuarea? ca sunt 2 variante !
ori facem una repede cu coturi si astea.. daca te grabesti..
Ori astepti sa vedem cum merge cu ... (asa cu asa..UK)... si cand vin, facem una ca la carte cu masinarie, teava indoita fara coturi, intermediara, si toate cele.
ce zici?

@Octav.. felicitari pentru evolutie ! sper sa fie din ce in ce mai bine. Mi-as dori eu o japoneza din asta.. ) sa ma folosesc maxim de ea. Pana una alta merg pe urs....

@ocaruntu.. scoate dracu masina aia odata la plimbare. Si daca te pot ajuta cu swap-ul V8..ma suni !

Bafta la toata lumea !
__________________
Old School MotorSport IASI !!
Pasiunea nu cunoaste limite !!
slip is offline   Reply With Quote
Old 26-03-11, 21:11   #5488
ocaruntu

Stage 5
 
ocaruntu's Avatar
 
Join Date: Sep 2008
Posts: 1,069
Member of:
[Crazy Drivers]
Default Re: Cafeneaua Ieşenilor

Quote:
Originally Posted by slip View Post
@ocaruntu.. scoate dracu masina aia odata la plimbare. Si daca te pot ajuta cu swap-ul V8..ma suni !

Bafta la toata lumea !
momentan e ECO
daca tot ai zis am sa tin minte cand ajung sa il montez, dar pana atunci strang din buci sa vad ce pot aduna
ocaruntu is offline   Reply With Quote
Old 26-03-11, 21:12   #5489
ZyZ
PARTICIPANT CURSE

Stage 5
 
ZyZ's Avatar
 
Join Date: May 2005
Posts: 743
Member of:
[PARTICIPANT CURSE]
[VW]
[Old School Cars]
Default Re: Cafeneaua Ieşenilor

Grasule, pentru rodaj n-am nevoie neaparat de evacuare mai mare. Daca nu dureaza prea mult la tine, astept s-o facem ca la carte. Daca nu iese pasenta, o rezolvam din coturi. Tinem legatura, ca pana acum. Pana pupa boost, merge si-asa. Spor la treaba si tie, te-astept sa te rezolv cu flansele alea.
ZyZ is offline   Reply With Quote
Old 26-03-11, 21:15   #5490
ZyZ
PARTICIPANT CURSE

Stage 5
 
ZyZ's Avatar
 
Join Date: May 2005
Posts: 743
Member of:
[PARTICIPANT CURSE]
[VW]
[Old School Cars]
Default Re: Cafeneaua Ieşenilor

Quote:
Originally Posted by ocaruntu View Post
momentan e ECO
daca tot ai zis am sa tin minte cand ajung sa il montez, dar pana atunci strang din buci sa vad ce pot aduna
Vezi sa nu faci febra musculara . De care veu ai gasit (3.0 sau 4.0), cu transmisie/fara ?
ZyZ is offline   Reply With Quote
- Copyright 2024 4Tuning -