Go Back   Forum 4Tuning > Comunitati 4tuning locale > Comunitati locale si internationale 4Tuning > Iasi

View Poll Results: ....
...... 0 0%
---- 0 0%
Voters: 0. You may not vote on this poll

Reply
 
Thread Tools
Old 21-01-11, 20:52   #5176
MnezO
PARTICIPANT CURSE

Stage 5
 
MnezO's Avatar
 
Join Date: Oct 2008
Posts: 1,273
Member of:
[PARTICIPANT CURSE]
[VW]
[DACIA]
[MERCEDES]
[ALFA ROMEO]
[4Rally]
[HP Racing Team ]
Default Re: Cafeneaua Ieşenilor

Cu mare Placere ! Spor la treaba !
MnezO is offline   Reply With Quote
Old 21-01-11, 21:43   #5177
o`neal
Opel Driver

Stage 5
 
o`neal's Avatar
 
Join Date: Dec 2004
Posts: 495
Member of:
[Opel]
[VW]
Default Re: Cafeneaua Ieşenilor

Quote:
Originally Posted by 2slow4u View Post
Ahaa, deci de sarit la denivelari nu se pune problema...

Da, ar fi o varianta super ok, tai o spira sau jumate din ea, doar ca atunci cand ridic masina normal sa pice ca el este mic si puntea masinii pica lasand arcul liber.

Acuma am dat comanda de 2 cleme din alea (sunt doar 10 de lei/buc) daca nu reusesc cu alea si nu sunt safe, aplic reteta ta.

Ms mult
golaneeeee bv boss... te misti de cum da caldura
o`neal is offline   Reply With Quote
Old 21-01-11, 21:54   #5178
Bogdan.IS
Audi Driver

Stage 5
 
Bogdan.IS's Avatar
 
Join Date: May 2009
Posts: 990
Member of:
[AUDI]
[PEUGEOT]
Default Re: Cafeneaua Ieşenilor

a prins curaj dupa ce a vazut ca s-a topit zapada
Bogdan.IS is offline   Reply With Quote
Old 21-01-11, 22:00   #5179
1300

Stage 5
 
1300's Avatar
 
Join Date: May 2008
Posts: 448
Default Re: Cafeneaua Ieşenilor

Quote:
Originally Posted by MnezO View Post
Slow eu am aceeasi chestie ca si tine ! arcu mai inalt decat l-as fi vrut eu asa ca am taiat de el ! Am taiat din baza acestuia pt ca are unde sa isi faca de cap iar sus l-am lasat si intra exact unde trebuie ! Problema intervine atunci cand urc masina pe elevator pt ca trebuie sa imi repozitionez arcurile pe talerele de sus !


Aceeasi treaba am si eu facut la dacie dar nu e bine asa, tre sa scurtezi amortizoarele, eu nu am facut asta din lejeritate si poate distruge amortizoarele la denivelari sau gropi la viteze mari.Nu mai zic de amortizoare intarite sau gata tari din fabrica. Hai spor la treaba
1300 is offline   Reply With Quote
Old 21-01-11, 22:27   #5180
MnezO
PARTICIPANT CURSE

Stage 5
 
MnezO's Avatar
 
Join Date: Oct 2008
Posts: 1,273
Member of:
[PARTICIPANT CURSE]
[VW]
[DACIA]
[MERCEDES]
[ALFA ROMEO]
[4Rally]
[HP Racing Team ]
Default Re: Cafeneaua Ieşenilor

Eu circul cu suspensia sport de 6 luni si cu arcurile taiate 1 spira de 4 si nu am probleme !
MnezO is offline   Reply With Quote
Old 22-01-11, 01:02   #5181
MihaiCsl

Stage 5
 
MihaiCsl's Avatar
 
Join Date: Nov 2009
Posts: 1,113
Default Re: Cafeneaua Ieşenilor

Multe iti mai trec prin capul ala bursucule
MihaiCsl is offline   Reply With Quote
Old 22-01-11, 09:19   #5182
2slow4u
Opel Driver

Stage 5
 
2slow4u's Avatar
 
Join Date: Nov 2009
Posts: 488
Member of:
[Opel]
[RENAULT]
Default Re: Cafeneaua Ieşenilor

Nu nu, nu e vorba de caldura, frig, etc...nu conteaza pentru suspensie )

M-am apucat de acuma fiindca am multe planuri si asa mai bibilesc si suspensia sa stea ok pe masina, are timp sa isi faca rodajul.

Legat de amortizoare si de scurtat...am pus suspensie reglabila nu mai am treaba cu amortizoarele sa le stric daca mai micsorez arcurile, sunt rigide de zici ca au nisip in ele. Cum a zis si mnezo, la suspensia sport poti sa faci ce vrei cu arcurile (parerea mea)

Aflu eu saptamana care vine daca imi coboara spatele..... sau nu imi sta parca pe creier cand vad ca masina nu e paralela cu asfaltul, dar o mesteresc eu.

Numai bine si distractie placuta astazi celor care ies la invartit!
__________________
Opel Astra H metro blue and other things ⟹ https://forum.4tuning.ro/116-masina-m...ml#post3223627

Last edited by 2slow4u; 22-01-11 at 09:22.
2slow4u is offline   Reply With Quote
Old 22-01-11, 12:48   #5183
ill_dispos3d

Stock
 
Join Date: Jan 2011
Posts: 1
Default Re: Cafeneaua Ieşenilor

cand va fi urmatorul meeting sau cand mergem sa alimentam in moldova?
ill_dispos3d is offline   Reply With Quote
Old 22-01-11, 15:49   #5184
vlad87
Peugeot Driver

Stage 5
 
vlad87's Avatar
 
Join Date: Jul 2007
Posts: 342
Member of:
[PEUGEOT]
Default Re: Cafeneaua Ieşenilor

2slow un prieten de la bucuresti a modificat tija amortizorului iar arcul l-a comprimat cu 2 cm dar a avut surprize apoi

Explicatia pentru el : cand masina este pe sol, deci arcul comprimat sub greutatea ei lungimea arcului este de 20 cm sa zicem, cand ridici masina de la sol arcul se destinde si lungimea lui devine 22cm.

Tu daca ai compri arcul de la 22 la 20 deci cu 2 cm, cand l-ai montat si masina ai pus-o pe sol arcul daca era normal se comprima cu 2 cm, fiind comprimat de tine el nu a mai avut unde sa se comprime mai mult prin greutatea autovehiculului.

Ca sa se mai lase din suspensie normal arcul trebuie comprimat mai mult decat se comprima el prin greutatea autovehiculului, de exemplu daca el se comprima cu 2 cm tu trebuia sa-l comprimi cu 3 cm ca masina sa fie mai jos cand o pui pe sol. (incheiat citatul )
__________________
vlad87 is offline   Reply With Quote
Old 22-01-11, 16:29   #5185
2slow4u
Opel Driver

Stage 5
 
2slow4u's Avatar
 
Join Date: Nov 2009
Posts: 488
Member of:
[Opel]
[RENAULT]
Default Re: Cafeneaua Ieşenilor

Dap vlad,ai perfecta dreptate. Este vina mea ca nu am specificat acei cm ce reprezinta. )) Eu ma refer ca acuma cu masina la sol as mai avea nevoie 2-3 cm ca sa ajunga anvelopa sub aripa cum vreau eu. Dar cand o ridic si scot arcul sa-l comprim am sa strang vreo 4 cm poate chiar mai mult
Foarte posibil cand ridic masina pe elevator sa imi plece arcurile la plimbare, dar important este ca el o sa vina fix pe talereul masinii si sta nemiscat. O fac eu sa stea dreapta doar nu e dupa ea

Last edited by 2slow4u; 22-01-11 at 16:33.
2slow4u is offline   Reply With Quote
Old 22-01-11, 17:20   #5186
MnezO
PARTICIPANT CURSE

Stage 5
 
MnezO's Avatar
 
Join Date: Oct 2008
Posts: 1,273
Member of:
[PARTICIPANT CURSE]
[VW]
[DACIA]
[MERCEDES]
[ALFA ROMEO]
[4Rally]
[HP Racing Team ]
Default Re: Cafeneaua Ieşenilor

ca si la mine daca urca pe elevator raman "suspendate arcurile" dar ele vin inapoi la locul lor !
MnezO is offline   Reply With Quote
Old 22-01-11, 18:22   #5187
vlad87
Peugeot Driver

Stage 5
 
vlad87's Avatar
 
Join Date: Jul 2007
Posts: 342
Member of:
[PEUGEOT]
Default Re: Cafeneaua Ieşenilor

Am sa ma interesez sa vad ce a mai rezolvat cu arcurile si am sa revin cu detalii.
Bafta
vlad87 is offline   Reply With Quote
Old 28-01-11, 21:49   #5188
vlad87
Peugeot Driver

Stage 5
 
vlad87's Avatar
 
Join Date: Jul 2007
Posts: 342
Member of:
[PEUGEOT]
Default Re: Cafeneaua Ieşenilor

Andrei uite cam ce a rezolvat prietenul meu cu , comprimarea :

"Arcurile le am comprimat la cald acum 1 an . Am dat 250 lei pt toate 4 . erau -35 , le am mai coborat cu inca -35 fata si -45 spate , in total -70/-80 . E cam singura solutie pt a cobori masina , in afara de air ride . Daca faci treaba asta iti trebuie neaparat amortizoare altfel dai cu ea de pamant la orice hop . "

Numai bine
vlad87 is offline   Reply With Quote
Old 29-01-11, 20:00   #5189
SeRee

Stage 5
 
SeRee's Avatar
 
Join Date: Feb 2008
Posts: 516
Talking Re: Cafeneaua Ieşenilor

stie cineva cv de accidentul din fata de la t19 de azi ) cu masina care a botzit o alta masina si dupa a pupat bordura... daca nu ma insel si putzin stalpul )
__________________
Ai o prietena care vrea unghii cu gel intra pe http://www.unghiigeliasi.info

SeRee is offline   Reply With Quote
Old 29-01-11, 20:11   #5190
2slow4u
Opel Driver

Stage 5
 
2slow4u's Avatar
 
Join Date: Nov 2009
Posts: 488
Member of:
[Opel]
[RENAULT]
Default Re: Cafeneaua Ieşenilor

Quote:
Originally Posted by vlad87 View Post
Andrei uite cam ce a rezolvat prietenul meu cu , comprimarea :

"Arcurile le am comprimat la cald acum 1 an . Am dat 250 lei pt toate 4 . erau -35 , le am mai coborat cu inca -35 fata si -45 spate , in total -70/-80 . E cam singura solutie pt a cobori masina , in afara de air ride . Daca faci treaba asta iti trebuie neaparat amortizoare altfel dai cu ea de pamant la orice hop . "

Numai bine
Ms vlad de info, pai eu astept sa primesc clemele alea de care ti-am zis, ca nu am reusit sa le iau sapt asta, si sa vad cu alea ce reusesc, ar fi aceeasi treaba, micsorez arcurile mai mult si apoi o vad cum sta...daca nu am sa ma interesez de solutia prietenului tau. Cu amortizoarele nu am treaba..acolo ma incadrez
2slow4u is offline   Reply With Quote
- Copyright 2024 4Tuning -