Go Back   Forum 4Tuning > Comunitati 4tuning locale > Comunitati locale si internationale 4Tuning > Iasi

Reply
 
Thread Tools
Old 21-01-09, 18:46   #1
sonyc_me

Stage 3
 
sonyc_me's Avatar
 
Join Date: Apr 2008
Posts: 83
Member of:
[SKODA]
Arrow Mecanic cutie de viteze?!!!

Am o problema vesnica si nu gasesc un mecanic priceput in iasi care sa imi poata schimba un pinion din cutia de viteze? de la reprezenta mi se spune ca mai bine schimb cutia sau vand masina, nu vreau sa dau teapa la cineva cu cutia si nici sa vand masina, ca e buna in sinea ei acum cu piese innoite.
Cine poate recomanda un service sau variante pentru cazuri de probleme la cutiile de viteze, presupun ca la multi "alergatori" au probleme cu pinioanele din cutie sau le pica cutia cu totul.
Solutii!.....
sonyc_me is offline   Reply With Quote
Old 21-01-09, 19:04   #2
ZyZ
PARTICIPANT CURSE

Stage 5
 
ZyZ's Avatar
 
Join Date: May 2005
Posts: 743
Member of:
[PARTICIPANT CURSE]
[VW]
[Old School Cars]
Default Re: Mecanic cutie de viteze?!!!

Daca ai de unde sa cumperi pinionul sau ai gasit la dezmembrari ce-ti trebuie, mecanici care sa se bage la cutii se mai gasesc. Mi se pare totusi cam ciudat ca cineva care n-a desfacut cutia aia sa stie pe din-afara ca-i pinionul
__________________
VW Scirocco 16V Turbo. I live my life one quarter mile at a time. Nothing else matters. For those 10 seconds or less, I'm free...
ZyZ is offline   Reply With Quote
Old 21-01-09, 19:15   #3
sonyc_me

Stage 3
 
sonyc_me's Avatar
 
Join Date: Apr 2008
Posts: 83
Member of:
[SKODA]
Default Re: Mecanic cutie de viteze?!!!

la reprez , mi-a spus ca e pinionul,colier ceva, problema o intalnesc doar in treapta 3, nu vrea sa intre decat in anumite conditii., apoi mecanicul de acolo mi-a zis ca e complicat de desfacut, e dificil , scump si nu se stie ce mai poate avea prin ea, in concluzie riscul nu merita, dar la mine toata cutia merge bine, inafara de treapta 3, asa ca ma gandesc ca nu poate fi mai mult, daca am sa vin vineri la intalnire am sa va arat
sonyc_me is offline   Reply With Quote
Old 21-01-09, 20:47   #4
ZyZ
PARTICIPANT CURSE

Stage 5
 
ZyZ's Avatar
 
Join Date: May 2005
Posts: 743
Member of:
[PARTICIPANT CURSE]
[VW]
[Old School Cars]
Default Re: Mecanic cutie de viteze?!!!

Ce mi-ai spus tu se poate traduce in romana simpla prin "n-am chef frate, du-te dincolo". Ce-ti trebuie tie e un mecanic cu chef de munca. Din ce-mi spui tu, poate fi sincronul de a 3-a. Care se poate schimba fara probleme.
ZyZ is offline   Reply With Quote
Old 21-01-09, 21:41   #5
bibanu47

Stage 4
 
bibanu47's Avatar
 
Join Date: Nov 2008
Posts: 192
Default Re: Mecanic cutie de viteze?!!!

Salut,gaseste pe cineva sa o demonteze de pe caroserie,te costa 50ron curieratul si ti.o repar eu.Daca esti interesat,0766417724,Gabi.
bibanu47 is offline   Reply With Quote
Old 21-01-09, 22:40   #6
ocaruntu

Stage 5
 
ocaruntu's Avatar
 
Join Date: Sep 2008
Posts: 1,069
Member of:
[Crazy Drivers]
Default Re: Mecanic cutie de viteze?!!!

un prieten de'al meu, tot din iasi, a avut o problema la cutia de viteze si a fost la reprezentanta BMW din MOLDOVA ... a iesit super ieftin si e foarte multumit de ce i'au facut oamenii.
__________________
https://img515.imageshack.us/img515/728/lcosignature.jpg
ocaruntu is offline   Reply With Quote
Old 26-01-09, 11:01   #7
Floppy2009

Stage 1
 
Join Date: Jan 2009
Posts: 10
Default Re: Mecanic cutie de viteze?!!!

daca ai cutie automata sfatu meu,cumparati alta sh.nu cred ca merita sa dai atatia bani pe piesa si ce costa mai mult manopera.eu am un bmw 730i din 90 automat si am avut probleme tot cu cutia de viteze si de cat sa o repar am preferat sa o schimb.faci cum crezi da eu zic ca iesi mai ieftin bafta.....
Floppy2009 is offline   Reply With Quote
Old 26-01-09, 18:40   #8
bibanu47

Stage 4
 
bibanu47's Avatar
 
Join Date: Nov 2008
Posts: 192
Default Re: Mecanic cutie de viteze?!!!

Salut,Flopy daca privesti putin avatarul omului,nu are BMW ca tine,are o Octavia si cutia de viteze este de VW si daca citesti si mai atent,e o cutie manuala si cat se poate de simpla,pentru mine,nu mai speria omul,ca tu cred ca esti descurajat,deoarece platesti firma nu masina,deoarece sunt unii care atunci cand vad ca ai BMW,au impresia ca esti plin de bani si te jupoaie.Sanatate.
__________________
Reconditionez casete si pompe de servodirectie,pompe de apa,vacuum,ambreiaj,frana,delcouri,etriere si chiulase deteriorate datorita distributiilor sarite.
bibanu47 is offline   Reply With Quote
Old 27-01-09, 09:15   #9
GAby645
Opel Driver

Stage 5
 
GAby645's Avatar
 
Join Date: Dec 2006
Posts: 3,177
Member of:
[MERCEDES]
[Opel]
[AUDI]
Default Re: Mecanic cutie de viteze?!!!

nu e vb ca platesti firma ... eu am avut un opel omega b automat si ma costa 500 eur cutia sh la dezmembrari ! si de reparat cutia , mai complicat ca numaipe la arad am gasit care repara !
__________________
www.autowebb.ro|Piese Auto Iasi
GAby645 is offline   Reply With Quote
Old 27-01-09, 12:25   #10
sonyc_me

Stage 3
 
sonyc_me's Avatar
 
Join Date: Apr 2008
Posts: 83
Member of:
[SKODA]
Default Re: Mecanic cutie de viteze?!!!

salut, la mine nu e cutia de viteze automata, e manuala, acum am gasit un mecanic la mine lka servici care l-o angajat sefu si mi-o zis razand ca nu e nici o problema , mi-o poate desface el, ci ca nu e mare lucru , mai grav ar fi sa nu gasesc piese care-i trebuie
sonyc_me is offline   Reply With Quote
Old 27-01-09, 17:55   #11
bibanu47

Stage 4
 
bibanu47's Avatar
 
Join Date: Nov 2008
Posts: 192
Default Re: Mecanic cutie de viteze?!!!

Salut,chiar daca nu gasesti in tara,poti face comanda externa la max. 6 zile,eu am mai cumparat pinioane,nu sare de 200 ron o bucata.
bibanu47 is offline   Reply With Quote
Old 14-03-12, 15:09   #12
andreixyz

Stage 2
 
Join Date: Nov 2011
Posts: 30
Default Re: Mecanic cutie de viteze?!!!

va salut
va pot ajuta cu: piese si reparatii cutii de viteze
andreixyz is offline   Reply With Quote
Old 03-05-12, 20:37   #13
andreixyz

Stage 2
 
Join Date: Nov 2011
Posts: 30
Default Re: Mecanic cutie de viteze?!!!

repar cutii de viteze manuale
andreixyz is offline   Reply With Quote
Old 05-05-12, 10:33   #14
Jockers

Stage 5
 
Join Date: Feb 2011
Posts: 478
Default Re: Mecanic cutie de viteze?!!!

0723125889 ...sunal si vb ..te ajuta si iti face sigur ..sa te indruma.. daca vrei merg eu cu tine .. si vb cu el...
Jockers is offline   Reply With Quote
Old 05-05-12, 14:44   #15
andreixyz

Stage 2
 
Join Date: Nov 2011
Posts: 30
Default Re: Mecanic cutie de viteze?!!!

.sunal si vb ..te ajuta si iti face sigur ..sa te indruma.. daca vrei merg eu cu tine .. si vb cu el...[/QUOTE]
cine pe cine sa sune?
pt mine era raspunsul tau?
andreixyz is offline   Reply With Quote
Reply



- Copyright 2024 4Tuning -