Go Back   Forum 4Tuning > Comunitati 4tuning locale > Comunitati locale si internationale 4Tuning > Tulcea

Reply
 
Thread Tools
Old 20-08-10, 08:27   #256
SEJ
Delta Racing Crew Member

Stage 5
 
SEJ's Avatar
 
Join Date: Jun 2007
Posts: 852
Member of:
[PARTICIPANT CURSE]
[DACIA]
[Delta Racing Crew]
[VW]
[Opel]
Default Re: Accidente

Quote:
Originally Posted by yitzack View Post
In momentu ala, omu mergea la munca, nu sa pus problema de dat in spectacol pe fondul manelelor duduind in boxe sau chestii de genul asta. Problema a fost neadaptarea vitezei la virajul respectiv, a fugit curu masinii, botu sa intors spre masinile de pe contrasens ce asteptau la semafor si decizia din momentu ala a fost "mai bine fac eu o vizita la hotel, decat altii 3-4 pe la serviceuri" si in consecinta a luat dreapta de volan si a ciupit gazu. Nu contest lipsa de skill, pentru ca se putea readuce masina pe sensul de mers..presupuneri sunt multe..parerea mea, bravo soferului pentru decizia pe care a luato pe moment, fata de multi "raceri" care in cazuri de fata se opresc in cine stie cate masini sau pietoni, pierzandu-se la volan.
"Nu s-a pus problema de dat in spectacol", dar "Problema a fost neadaptarea vitezei la virajul respectiv"... si "fata de multi "raceri" care in cazuri de fata se opresc in cine stie cate masini sau pietoni, pierzandu-se la volan".

Iti dai seama cat noroc a avut ca nu era nimeni pe trotuar?? Bravo soferului? Intotdeauna masina trebuie sa ramana pe sosea, mai ales in oras, indiferent ca mai loveste cateva masini (nu ma refer la situatii extreme in care esti nevoit sa sari in camp ca vine unu din contrasens cu 200k/h pe tine si n-ai alta varianta)
SEJ is offline   Reply With Quote
Old 20-08-10, 17:35   #257
Eugen_TL
Renault Driver

Stage 5
 
Eugen_TL's Avatar
 
Join Date: Mar 2005
Posts: 5,658
Member of:
[RENAULT]
Default Re: Accidente

http://www.videonews.ro/action/viewv...ea-de-pietoni/
Eugen_TL is offline   Reply With Quote
Old 21-08-10, 12:12   #258
mikafly

Stage 5
 
mikafly's Avatar
 
Join Date: Jul 2005
Posts: 1,637
Member of:
[PARTICIPANT CURSE]
[A.C.S. Speedline Motorsport]
Default Re: Accidente

Mda naspa......ce numar aveala masina?...Pem?......mi se pare cunoscuta masina.E vreun ricer?....
mikafly is offline   Reply With Quote
Old 21-08-10, 14:26   #259
Eugen_TL
Renault Driver

Stage 5
 
Eugen_TL's Avatar
 
Join Date: Mar 2005
Posts: 5,658
Member of:
[RENAULT]
Default Re: Accidente

PEU si nu e printre racerii de la metalu care fac slalom prin parcare cu oprire in pom sau alte masini
Eugen_TL is offline   Reply With Quote
Old 21-08-10, 15:30   #260
Express

Stage 5
 
Express's Avatar
 
Join Date: Dec 2009
Posts: 429
Member of:
[PEUGEOT]
[DAEWOO]
Default Re: Accidente

PEU de la 2PEU ( TUPEU )
Express is offline   Reply With Quote
Old 21-08-10, 15:42   #261
mikafly

Stage 5
 
mikafly's Avatar
 
Join Date: Jul 2005
Posts: 1,637
Member of:
[PARTICIPANT CURSE]
[A.C.S. Speedline Motorsport]
Default Re: Accidente

Quote:
Originally Posted by Express View Post
PEU de la 2PEU ( TUPEU )
Adevarul ca iti trebuie tupeu sa ii trosnesti pe 2 pe trecere.....unii nu au curaj nici macar unu.... :P
mikafly is offline   Reply With Quote
Old 22-08-10, 16:56   #262
kenzor

Stage 5
 
kenzor's Avatar
 
Join Date: Dec 2008
Posts: 544
Default Re: Accidente

Quote:
Originally Posted by mikafly View Post
Adevarul ca iti trebuie tupeu sa ii trosnesti pe 2 pe trecere.....unii nu au curaj nici macar unu.... :P
Nici n'ai zice ca e vorba de niste oameni)
kenzor is offline   Reply With Quote
Old 22-08-10, 21:45   #263
Bogyciu

Stage 5
 
Bogyciu's Avatar
 
Join Date: Nov 2006
Posts: 2,580
Default Re: Accidente

Eu stiam ca ai voie 2 pe zi, deci s-a incadrat in barem.
Bogyciu is offline   Reply With Quote
Old 05-09-10, 00:13   #264
ct42cip

Stage 4
 
ct42cip's Avatar
 
Join Date: Feb 2010
Posts: 220
Default Re: Accidente

multi inteleg trecerea de pietoni k fiind trotuarul de langa sosea .
am avut permis de conducere de la 18 ani .
scoala de soferi am facuto la un liceu in care orele de legislatie erau egale cu orele de romana sau matematica .
ca sa treci trebuia sa faci la chestionare cel putin 24 de intrebari , la 23 ramaneai corigent.
faceam cate 3 ore de conducere saptamanal timp de un an jumate, nu conta k era toamna , iarna sau vara .
am avut permisul pana pe data de 10 ianuarie 2010.
am condus 8 ani fara sa am macao o amenda pentru centura.
am lovit pe cineva pe o trecere de pietoni , care pur si simplu mia sarit in fata, la o ora tarzie . eram singura masina pe sosea .
nu am avut cum sa o evit a fost o fractiune de secunda .
de aceea eu imi sustin parerea si cred k inainte de a se angaja in traversarea unui drum pe la trecere pietonul trebuie sa se asigure . nu sa treaca de parca ar fi tarlaua lui.chiar daca e trecere de pietoni semnalizata ca atare.
sper ca in curand sa devin iar sofer.
atentie sporita.
ct42cip is offline   Reply With Quote
Old 05-09-10, 11:10   #265
Eugen_TL
Renault Driver

Stage 5
 
Eugen_TL's Avatar
 
Join Date: Mar 2005
Posts: 5,658
Member of:
[RENAULT]
Default Re: Accidente

Exact.
Multi cred ca au imunitate pe trecere indiferent daca masina e la 50m de trecere, sau la 1m , si se arunca pe ea. La noi legea e tampita, tot timpul iese vinovat soferul, chiar daca sunt si cazuri cand pietonii se arunca. Eu mor cand ii vad pe aia de stau la semafor si cand eu am verde, iar ei vad ca mai sunt 2 secunde de rosu la pietoni, se arunca; imi vine sa ii iau pe toti ca pe popice, dar opresc desi eu mai am verde. M-am cam saturat sa ma iau de toti care fac treaba asta, imi fac nervi degeaba.
__________________
Megane 2 my edition
https://forum.4tuning.ro/110-masina-m...ml#post5673253
Eugen_TL is offline   Reply With Quote
Old 06-09-10, 09:42   #266
flmoise
Delta Racing Crew Member

Stage 5
 
flmoise's Avatar
 
Join Date: Jun 2006
Posts: 302
Member of:
[Delta Racing Crew]
Default Re: Accidente

Quote:
Originally Posted by Eugen_TL View Post
Exact.
Multi cred ca au imunitate pe trecere indiferent daca masina e la 50m de trecere, sau la 1m , si se arunca pe ea. La noi legea e tampita, tot timpul iese vinovat soferul, chiar daca sunt si cazuri cand pietonii se arunca. Eu mor cand ii vad pe aia de stau la semafor si cand eu am verde, iar ei vad ca mai sunt 2 secunde de rosu la pietoni, se arunca; imi vine sa ii iau pe toti ca pe popice, dar opresc desi eu mai am verde. M-am cam saturat sa ma iau de toti care fac treaba asta, imi fac nervi degeaba.
nu imi mai bat capul cu asa ceva...doar incerc sa incetinesc cand se apropie o trecere de pietoni!(chiar si din vina lor... sa ii vad facuti praf langa masina mea...nu cred ca m-as simti mai bine!)
__________________
"run Forest...run"
flmoise is offline   Reply With Quote
Old 06-09-10, 11:41   #267
mikafly

Stage 5
 
mikafly's Avatar
 
Join Date: Jul 2005
Posts: 1,637
Member of:
[PARTICIPANT CURSE]
[A.C.S. Speedline Motorsport]
Default Re: Accidente

NU am inteles niciodata de ce nici un sofer nu se pune in locul pietonilor...ca doar nu v-ati nascut in masina....toti a-ti traversat o trecere de pietoni ......mai pe rosu...mai pe verde.....si sa nu imi spuneti ca niciunu dintre voi nu a fost "inghesuit" pe trecere de vreun "ricer" care se grabea.EU un am si fost sters de unu pe trecere.....mai de mult....si eu aveam verde...si el rosu.....si nu e placut.
Cei care au copii....imaginati-va o treaba....mergi cu prietena...sotia...cu copilul la plimbare....si ajungi la trecere....si vine un "ricer" si te inghesuie ca e el nerabdator sa treaca...sau forteaza verdele in timp ce tu esti pe trecere....cum e?.....cei de pe trecere nu au schelet metalic in jurul lor ca s aii protejeze......deci oricum ar fii le trebuie acordata prioritate si atentie.Recunosc....sunt si animale care se arunca pe trecere.....dar e gresita formularea cu "arunca"......se arunca in momentul i care tu ai viteza prea mare in zona trecerii de pietoni...si il vezi in ultima clipa......ca daca erai baiat destept.....franai ininte de trecere....si ala nu se mai "arunca" asa de repede.
__________________
Dacia Nova 2.0 16v Turbo on gt28rs....Rats on Cocaine...E34 Turbo....Porumbar turbo fara blocant
Imi deschid bordel!!!
mikafly is offline   Reply With Quote
Old 12-09-10, 10:29   #268
vely_brabus

Stage 1
 
vely_brabus's Avatar
 
Join Date: Sep 2008
Posts: 14
Default Re: Accidente

Ms mult Mikafly ptr ce ai spus tu despre accidentul meu ( Omega la egreta ) poate asa o fii tu esti cel mai bun sofer si eu sunt un cocalar , ms inca o data , . Yitzack era singurul in masura sa comenteze accidentul , ptr ca ilie mie prieten si el stie cel mai bine ce am vrut sa fac . Sincer imi pare rau de masina , da o sa fac tot posibilul sa vina alta mai mare , mai puternica , mai rea , mai rezistenta , si sa gonesc pe straziii....
vely_brabus is offline   Reply With Quote
Old 12-09-10, 13:58   #269
mikafly

Stage 5
 
mikafly's Avatar
 
Join Date: Jul 2005
Posts: 1,637
Member of:
[PARTICIPANT CURSE]
[A.C.S. Speedline Motorsport]
Default Re: Accidente

Quote:
Originally Posted by vely_brabus View Post
Ms mult Mikafly ptr ce ai spus tu despre accidentul meu ( Omega la egreta ) poate asa o fii tu esti cel mai bun sofer si eu sunt un cocalar , ms inca o data , . Yitzack era singurul in masura sa comenteze accidentul , ptr ca ilie mie prieten si el stie cel mai bine ce am vrut sa fac . Sincer imi pare rau de masina , da o sa fac tot posibilul sa vina alta mai mare , mai puternica , mai rea , mai rezistenta , si sa gonesc pe straziii....
Nu te ataca ca nu e cazul....nu am zis ca esti cocalar.......si nici ca eu sunt vreun cine stie ce sofer........eu doar am dat o lumina ironica evenimentelor petrecute la Egreta.....nu stiam despre cine e vorba......deci nu a fost cu directie.....asa ca nu te simtii lezat ca nu e nici o chestie.

Sper sa iti iei alta masina ....mai mare mai puternica....si sa gonesti pe strazi....fara evenimente.
mikafly is offline   Reply With Quote
Old 12-09-10, 23:50   #270
flmoise
Delta Racing Crew Member

Stage 5
 
flmoise's Avatar
 
Join Date: Jun 2006
Posts: 302
Member of:
[Delta Racing Crew]
Default Re: Accidente

Quote:
Originally Posted by vely_brabus View Post
Ms mult Mikafly ptr ce ai spus tu despre accidentul meu ( Omega la egreta ) poate asa o fii tu esti cel mai bun sofer si eu sunt un cocalar , ms inca o data , . Yitzack era singurul in masura sa comenteze accidentul , ptr ca ilie mie prieten si el stie cel mai bine ce am vrut sa fac . Sincer imi pare rau de masina , da o sa fac tot posibilul sa vina alta mai mare , mai puternica , mai rea , mai rezistenta , si sa gonesc pe straziii....
sper sa faci tot posibilul si sa devii mai intelept, din punctul meu de vedere un sofer fara unu doua mici accidente este unul periculos. de aia sper ca ai inteles care e treaba cu condusul iar eu sunt linistit cand stiu ca imi umbla nevasta si copilul prin oras pe trotuar!
sper ca doamne doamne sa dea minte noua tuturor si sa iesim din topul tarilor europene cu accidente auto mortale(locul 3)!
flmoise is offline   Reply With Quote
- Copyright 2024 4Tuning -