Go Back   Forum 4Tuning > Comunitati 4tuning locale > Comunitati locale si internationale 4Tuning > Constanta

Closed Thread
 
Thread Tools
Old 08-03-11, 17:34   #361
YCEE

Stage 4
 
YCEE's Avatar
 
Join Date: Apr 2007
Posts: 291
Member of:
[Fiat]
Default Re: Boicot Benzinărie

stati ma acasa ca n-avem cu cine... cand am vrut sa iesim vati cotit toti...

si ca sa fac si eu un scenariu sf...pe autostrada soarelui cisterna cu benzina...vine unu in fata si incetineste cisterna...eu cu dubita vin si o intorc si merg cu spatele..ma prind cu un carlig de cisterna...gagica-mea se urca pe cisterna si da cu azot lichid si cu un ciocan sa sparga chestia aia care tine cisterna de cap-tir. actionez franele brembo care mi le-am comandat si opresc cisterna si fug spre cta.
...bla bla bla...
ne intalnim pe plaja la eforie cu toti tunerii din cta...toata lumea o sa alimenteze din cisterna noastra cu 3.5 ...muzica veselie...eu va impart $ la toti care ati participat la actiune si dupaia fug in bulgaria ca deja sunt prea cautat de garda in romania...
__________________
/!\ Drive Fast...but.... Drive Safe /!\
YCEE is offline  
Old 08-03-11, 17:40   #362
misublu89

Stage 4
 
misublu89's Avatar
 
Join Date: Dec 2010
Posts: 177
Default Re: Boicot Benzinărie

mda ma bag si eu cu prietenul meu imaginar in scenariul asta....noi suntem ca mexicanii aia 2 care se tot certau in timpu jafului...zi si mie de unde tiai loat u franele tale brembo de poti sa opresti un tir ))
ah ai uitat de faza aia cand dai burn si treci pe sub tirul in flacari....)
si sa terminat filmu....
misublu89 is offline  
Old 08-03-11, 18:41   #363
YCEE

Stage 4
 
YCEE's Avatar
 
Join Date: Apr 2007
Posts: 291
Member of:
[Fiat]
Default Re: Boicot Benzinărie

fara faza aia ca autostrada noastra e dreapta )
mai degraba e de offroad :>
YCEE is offline  
Old 08-03-11, 19:09   #364
misublu89

Stage 4
 
misublu89's Avatar
 
Join Date: Dec 2010
Posts: 177
Default Re: Boicot Benzinărie

ba gluma-i gluma da cand o mai punem d-un protest? ca in fiecare zi creste benzina, imediat ajunge la 6lei...
macar prima data au mai scazut 1 pik...
da sa anuntam din timp...
misublu89 is offline  
Old 08-03-11, 20:59   #365
YCEE

Stage 4
 
YCEE's Avatar
 
Join Date: Apr 2007
Posts: 291
Member of:
[Fiat]
Default Re: Boicot Benzinărie

eu nu mai ies am organizat unu si au venit 5 masini... am inteles ca la constanta baietii sunt multumiti
n`ai cu cine...
YCEE is offline  
Old 09-03-11, 08:19   #366
pigoo

Stage 5
 
pigoo's Avatar
 
Join Date: Feb 2009
Posts: 1,135
Member of:
[Competitor CNCA]
Default Re: Boicot Benzinărie

preturile sunt cam mici !
eu unu m-am saturat sa bag de 50 ron si sa stau aproape 20 de secunde la pompa , e inadmisibil sa stai atat ! pierzi mult timp pt o alimentare .....
astept ziua in care litrul o sa fie 50 lei si voi face intrecere cu cei din formula 1 la alimentat .
__________________
pigoo is offline  
Old 09-03-11, 18:35   #367
tuluca.dan

Stage 4
 
Join Date: Sep 2010
Posts: 194
Default Re: Boicot Benzinărie

....... yce n`ai inteles.... in constanta nu se vine la protest domne` ca aia care se duc la protest se zice ca sunt saracii , gen , te duci la protest ca e benzina scumpa = n`ai bani! pai tomisarii nostrii se bucura ma ca se scumpeste benzina, iti dai seama ........ peste vreo 2 ani cand o sa fie 95`u 500 de lei litru, n`o sa mai mearga baietii la Fratelli sa isi ia o sticla de Grey Goose , o sa mearga sa bage 2 L de benzina pe tomis ( la omv) =)))) .......

asa logic daca stai s`o iei , diferenta la un plin pentru mine a fost de 10 lei (52 de l) , nu e foarte mare diferenta ........ dar daca o iei pe cealalta parte ca acum 2 ani era cat era benzina ..... e dubla suma rau!

chiar ma uitam ieri pe realitatea si a zis bine moshulache ala " Producatorii scumpesc benzina, ca sa aiba de unde sa o scada cand o sa scada pretul barilului, sau cand o sa`i oblige statul" .... ceva la modu`, ei scumpesc pana la 7.50 Roni per Litru , si cand o sa zica Boc " Fuck your dead momma`s people buay Patriciule si micsoreaza pretul " sau cand o sa scada pretul petrolului ............ ei o sa scada de la 7.50 lei pana la 5.50 lei ....... si tot scumpa o sa fie ) ....... si in primul rand ca eu sunt sigur de urmatoarea chestie ... ei zic asa ........ "Romananu e prost , si n`o sa faca nimic, doar gura e de el !" ....si sa stiti ca asa este! ......

pai cata nesimtire sa ai prietene cand tu tragi petrol din Romania si platest 30 $ / Baril ......... si ne zici ca e barilu 130 $ ......... pai zdreanto care esti hahalera .... tu tragi de la bell Roumanie ...... da`ne cu 3.50 lei benzina ca nu o face doamna MA`TA ..... !!!

Aviz celor PNL`isti ...... l`atzi votat pe Tariceanu si uite ce v`a facut! ...... eu votez cu Toti de fiecare data..... si cu psd si cu pdl si cu pnl si cu toti! ca daca nu te duci la vot isi trag ei deoparte buletinele ( asta o zic ca am trait`o) ........

hai ca deja am scris foarte mult off`topic si cred ca`mi iau si`un warn ceva..... ca am folosit cuvinte vulgare...... da la aia care ne fura ce le faceti ..... nimic in organu` meu genital care`l am in gura lu Patriciu! sanatate........
@pigoo ...: fa ca mine ma, am facut fullu de la Luk cu 5.00 lei/litru .... si la fiecare 100 de km umplu la loc, cate 6, 7 8, L sa fie plin! cel mai bn!
..... ai luat rasina d`akolo? e buna? Cu placere )))

app de ce zicea Yce..... uite poza aici!
Attached Thumbnails
Click image for larger version

Name:	1234555555555555555.JPG
Views:	82
Size:	32.8 KB
ID:	1910868  

Last edited by tuluca.dan; 09-03-11 at 18:38.
tuluca.dan is offline  
Old 09-03-11, 21:45   #368
tuluca.dan

Stage 4
 
Join Date: Sep 2010
Posts: 194
Default Re: Boicot Benzinărie

Pretul real al benzinei:
-Taxele incluse in benzina de la 1 ianuarie 2011:
- acciza este de 467 EUR / tona
- taxa de drum este de 125 EUR / tona
- taxa de solidaritate (cate un cent / litru - motivul este acoperirea prejudiciului din urma falimentului Bancorex) adica 10 EUR / tona
Producatorul are pretul de aproximativ 370 EUR / tona
Astfel rezulta urmatorul pret pe tona de benzina:
370+467+125+10=972 EUR /Tona (taxe si accize)
Se adauga TVA de 24 % adica 233.28 EUR
Totalul este de 1205.28 EUR/tona
Un litru de benzina este 1.205 EUR (aproximativ 5.15 RON)
Producatorul incaseaza 370 EUR/tona
Statul incaseaza 835.28 EUR/tona

In concluzie nu vi se pare strigator la cer sa platim de 2 ori taxa de drum??? Nu vi se pare revoltator ca noi oamenii de rand sa acoperim tunul tras de smecherii de sus prin falimentarea Bancorex-ului??? Chiar si asa de atunci si pana acum cati bani au tras de pe carca noastra??? Cu banii aia se cumparau alte 4 banci.... Daca statul si-ar lua laba de borcanul cu miere, am avea preturi mai mult decat rezonabile la combustibil, mai ales ca avem zacaminte si rafinarii proprii, asta pentru cei care zic ca trebuie sa ne aliniem nivelului european... Nu facem nimic cu boicotarea benzinariilor, guvernul trebuie sa fie tinta noastra, acolo trebuie sa lovim, trebuie sa incercuim palatul victoria si sa-i blocam acolo, macar 2 zile, sa n-aiba cum sa iasa decat cu elicopterul, sa cerem scoaterea taxei de drum si a taxei de solidaritate din combustibil!!! Haideti sa ne unim pe orase si sa stabilim o data de boicot


Pentru mai multe detalii vizitati-ne la: https://www.4tuning.ro/alte-stiri-aut...comment_132598
tuluca.dan is offline  
Old 09-03-11, 22:23   #369
tuluca.dan

Stage 4
 
Join Date: Sep 2010
Posts: 194
Default Re: Boicot Benzinărie

sigur o sa`mi iau warn!

stie cineva cam cate benzinarii sunt in constanta? ........ si cam cate pompe sunt la fiecare , asa in medie?

sunt 2 la dobrogea, sunt 2 la vaporas(pe tomis) + aia la rustic +1 la omv ( in vf la tomis) e luk la city, mai e aia langa city (rompetrol,etc) , mai e aia pe primaverii colt cu soveja , mai sunt pe mamaia inca 2 , mai e aia pe varianta la targu de legume, mai e agipu pe soveja, mai e la primo , mai sunt pe la cet vreo 2, mai sunt 2 pe la gorbaciov,..... deci pana acum 18 , sa zicem ca in toata constanta sunt 30 de benzinarii , cu cate 6 pompe fiecare ==> 30 * 6 = 180 ........... ok avem nevoie de vreo 200 de masini care sa stea in benzinarii.......... clar , sau macar p`astea centrale gen de pe mamaia, de la dobrogea, pe tomis, la city ......... deci tot vreo 60 100 de masini trebuiesc ......... eu pot sa le aduc pe aman2 si dacia si fabia ....!
tuluca.dan is offline  
Old 09-03-11, 22:27   #370
cangri
Opel Driver

Stage 5
 
cangri's Avatar
 
Join Date: Jun 2010
Posts: 2,886
Member of:
[Opel]
Default Re: Boicot Benzinărie

Consumatorii nu pot da faliment. Firmele pot

Benzinarii tatonează piaţa. Vor să ajungă cu preţul cât mai aproape de nivelul în care consumul la pompe scade prea mult pentru a mai fi profitabil un litru de benzină atât de scump. Afirmaţia care îi aparţine consilierului BNR, Adrian Vasilescu, poate fi însă extinsă, fără niciun efort, la întreaga economie.
De la benzinari la producătorii şi vânzătorii de mâncare, la coafeza din colţ, toţi îşi încearcă norocul urcând puţin câte puţin preţurile.
publicitate
Fiecare comerciant, fie că e de bunuri sau de servicii, vrea să iasă din criză sau, mai bine, să iasă din criză cu profit, trăgând la maximum de puterea de cumpărare a românilor, încercând să ajungă cât mai aproape de acel punct după care nu mai există decât regres, adică scăderea vânzărilor şi falimentul. Benzinarii pot falimenta, producătorii şi importatorii de cartofi pot falimenta, însă nu şi consumatorul.
Scumpirea benzinei nu poate fi oprită decât prin boicotarea, sistematică şi la nivel generalizat, a vânzărilor, fie că e prin alegerea unui alt distribuitor, fie, pur şi simplu, prin renunţarea la maşină. Clienţii trebuie să le dovedească, în bani, producătorilor şi comerciaţilor de profil că nu rentează să practice un preţ atât de mare. Cu mâncarea e mai greu. Cartoful nu mai este mâncarea săracului acum, ci a celui căruia s-a săturat să mănânce banane şi portocale. De parcă cele de anul trecut nu ar fi fost de ajuns, producătorii şi importatorii anunţă acum noi creşteri de preţ la alimente. Scumpirea cartofilor cu 45%, a uleiului cu 21%, a legumelor cu 19% şi a fructelor cu 17%, din 2010, nu a fost îndeajuns: românul tot a cumpărat. Motivele scumpirilor anunţate? Similare celor ale benzinarilor: a scăzut producţia (de făină sau de ţiţei, după caz), cursul de schimb (care de doi ani este cel mai stabil din întreaga Europă) şi creşterea generalizată a preţurilor (adică scumpim pentru că se scumpeşte).
Ceea ce ar trebui să înţeleagă toţi cei care îşi scumpesc bunurile şi serviciile este că, în final, trăiesc tot în România, unde românii au, în mare, aceleaşi lefuri ca şi până acum. Scăderea consumului sau diversificarea lui va avea loc prea rapid pentru ca ei să mai facă ceva: vor vinde din ce în ce mai puţin, apoi deloc, apoi vor pune lacătul pe uşă. În locul lor vor veni alţi comercianţi, care vor fi suficient de abili în a face profit şi pe un preţ mai bun. Consumatorii nu pot da faliment, firmele însă pot şi o vor face dacă nu-şi vor stăpâni lăcomia sau dacă nu îşi vor eficientiza afacerile.
__________________
R.I.P. Opel Vectra B2 2.5 V6 CDX



Audi A2 1.4tdi 75BHP (sold)



Hyundai Tucson 2.0 CRDI 140BHP

cangri is offline  
Old 09-03-11, 22:44   #371
misublu89

Stage 4
 
misublu89's Avatar
 
Join Date: Dec 2010
Posts: 177
Default Re: Boicot Benzinărie

cred ca cea mai buna solutie ar fi acea sa nu mai alimentam de la o anumita benzinarie...nu si nu frate...sa dea faliment....apoi alegem alta....
nu ca inainte hai 3 zile de la una , o luna de la alta...propun pe termen nelimitat....
misublu89 is offline  
Old 09-03-11, 22:47   #372
cangri
Opel Driver

Stage 5
 
cangri's Avatar
 
Join Date: Jun 2010
Posts: 2,886
Member of:
[Opel]
Default Re: Boicot Benzinărie

Quote:
Originally Posted by misublu89 View Post
cred ca cea mai buna solutie ar fi acea sa nu mai alimentam de la o anumita benzinarie...nu si nu frate...sa dea faliment....apoi alegem alta....
nu ca inainte hai 3 zile de la una , o luna de la alta...propun pe termen nelimitat....
Nu cumparam nimic de la Petrom/OMV
cangri is offline  
Old 10-03-11, 01:07   #373
GABBY_

Stage 5
 
GABBY_'s Avatar
 
Join Date: Jun 2005
Posts: 1,430
Member of:
[Opel]
Default Re: Boicot Benzinărie

Culmea e ca au unii din cei mai buni combustibili.
GABBY_ is offline  
Old 10-03-11, 21:33   #374
[IlluSioN]

Stage 5
 
[IlluSioN]'s Avatar
 
Join Date: Jan 2009
Posts: 371
Member of:
[DACIA]
[VW]
Default Re: Boicot Benzinărie

Quote:
Originally Posted by GABBY_ View Post
Culmea e ca au unii din cei mai buni combustibili.
pai la ei e cea mai buna dar ei au scumpit primii
[IlluSioN] is offline  
Old 10-03-11, 22:03   #375
CT 38 M R O

Stage 3
 
CT 38 M R O's Avatar
 
Join Date: Jan 2011
Posts: 112
Default Re: Boicot Benzinărie

gataa...adio proteste...toti se plang da nimeni nu face nimic..nu se implica nimeni...ati vazut grecii..mai aveau putin si dadeau foc la tzara...dupa ce s-au rezolvat treburile,s-au lunistit)...romanii,urla 2 zile dupaia se potolesc,k suntem fraieri...suntem calcati in picioare de obositii aia din parlament..nu mai e nimic de facut..decat revolutie


apropo...a aratat la televizor..k din cauza scumpirii carburantilor se scumpesc si alimentele...frumos asa
__________________
Skoda Octavia 2 Elegance, 1.6mpi,2008 - CT-38-MRO



"Masina a devenit ...un articol de imbracaminte fara de care ne simtim nesiguri , dezgoliti si incompleti."


CT 38 M R O is offline  
- Copyright 2024 4Tuning -