Go Back   Forum 4Tuning > Comunitati 4tuning locale > Comunitati locale si internationale 4Tuning > Constanta

Reply
 
Thread Tools
Old 25-11-08, 11:10   #4246
aikman

Stage 5
 
aikman's Avatar
 
Join Date: Sep 2007
Posts: 995
Member of:
[DAEWOO]
[VW]
[Opel]
Default re: Monden - CONSTANŢA! Ştiri, Evenimente, Bârfe

cam trista treaba daca nu ma ma lasa astia sa circul cu golful ... raman iar in tico ... tre sa fac ceva cu golful asta ... ca la fiecare zvon stau cu tarsa in c.r cum se zice .... a inmatriculat cineva masina din bulgaria aici ???
__________________
aikman is offline   Reply With Quote
Old 25-11-08, 22:21   #4247
Blondy26
Seat Driver

Stage 4
 
Blondy26's Avatar
 
Join Date: May 2008
Posts: 224
Member of:
[SEAT]
Default re: Monden - CONSTANŢA! Ştiri, Evenimente, Bârfe

Daca se aproba chestia asta o sa cam dispara ceva dintre masinile de pe strazile de la noi...Desi, ma indoiesc sincer ca or sa aprobe chiar asa ceva. Nu stiu daca in alte tari exista o astfel de lege...
__________________
My 2 loves:

Seat Ibiza 6L Emocion Red - 1,2L 12V - 2006

Ford Focus 2nd gen Facelift Tango red - 1,6L 16V Duratec - 2011

---===CT-26-YRA & CT-25-YRA===---
Blondy26 is offline   Reply With Quote
Old 26-11-08, 05:29   #4248
unEL

Stage 4
 
unEL's Avatar
 
Join Date: Jun 2007
Posts: 260
Member of:
[DACIA]
[NoSpeedLimit Romania Club]
Default re: Monden - CONSTANŢA! Ştiri, Evenimente, Bârfe

Stati linistiti.
Nu o sa dea nimeni o astfel de lege, e vorba de libera circulatie.
Dar vor face niste actiuni referitoare la asigurari, inclusiv acel ITP bulgaresc (parca se face anual), si se vor lasa cu amenzi maxime.
unEL is offline   Reply With Quote
Old 26-11-08, 09:28   #4249
aleks

General Supervisor

Stage 5
 
aleks's Avatar
 
Join Date: Sep 2003
Posts: 17,791
Member of:
[Super Moderators]
[PARTICIPANT CURSE]
[BMW]
[MERCEDES]
[2 Roti]
[ALFA ROMEO]
Default re: Monden - CONSTANŢA! Ştiri, Evenimente, Bârfe

cat costa asigurarea romaneasca la o masina cu numere de bulgaria?
una de 1.4-1.6 benzina, spre exemplu...
aleks is offline   Reply With Quote
Old 26-11-08, 11:10   #4250
kirin
Old School Cars

Stage 5
 
kirin's Avatar
 
Join Date: Dec 2006
Posts: 661
Member of:
[Opel]
[Old School Cars]
Default re: Monden - CONSTANŢA! Ştiri, Evenimente, Bârfe

Quote:
Originally Posted by DarkJEDI View Post
cea mai buna metoda impotriva inmatricularii in bulgaria este reducerea taxei auto. dar oricum mai are o semnificatie. masinile "de bulgaria" sunt conduse 90% de unii care se cred cei mai tari pe strada si poti sa ii feresti mai usor. in special astia cu golf 3 si tigra.
sau aia cu bmw-uri "de bulgaria" care sunt mai toti raceri (a lovit unul masina friendei parcata in fata casei,a intors si a plecat.
intrebare : ce numar avea?
raspuns : din ala complicat de bulgaria )

Last edited by kirin; 26-11-08 at 11:16.
kirin is offline   Reply With Quote
Old 27-11-08, 18:08   #4251
miuandrei20

Stage 1
 
Join Date: Feb 2008
Posts: 20
Member of:
[NoSpeedLimit Romania Club]
Default re: Monden - CONSTANŢA! Ştiri, Evenimente, Bârfe

La faza cu inmatricularea in bulgaria si cu raziile facute special pentru aceste masini cu numere bulgaresti treaba sta in felul urmator:
- raziile se fac numai de politia rutiera romana+ politia rutiera bulgara;
- ITP-ul+ asigurarea pentru o astfel de masina se fac anual;
- daca ai in regula asigurarea+itp+procura ca ai dreptul sa folosesti masina poti circula cu ea pe unde vrea muschiul tau;
Spun acest lucru pentru ca am 2 masini una inmatriculata in RO si una in BG, si cu cea bulgareasca am batut tara in lung si in lat, iar cand am fost oprit mi s-au cerut: Permisul de conducere+ buletinul+ talonul masinii+cartea verde....bineinteles toate fiind valabile.
Deci nu este o problema cat timp ai o masina inmatriculata in BG problema ete cum s-a spus si mai sus acesti "nebuni" care le conduc si mai ales vechimea masinilor aduse de acolo.
Tin sa precizez ca ITP-ul la bulgari se obtine mult mai usor si este foarte permisiv cu orice masina...adica nu conteaza ca ai jante late de iti ies cu 5 cm in afara aripilor sau ca ai folie pe geamurile fata...acolo cu 5-10 euro spaga iei ITP-ul chiar daca ai probleme la directie sau franare.
Va spun aceste lucruri pentru ca eu sunt din Mangalia si daca nu stiti ....masinile inmatriculate la BG sunt mult mai numeroase...sau asa mi se pare...ca cele inmatriculate in RO.
Take care and drive safe!!!
miuandrei20 is offline   Reply With Quote
Old 27-11-08, 20:45   #4252
Psycho
2 Roti

Stage 5
 
Psycho's Avatar
 
Join Date: Apr 2004
Posts: 8,063
Member of:
[Super Moderators]
[Observator 4tuning]
[PARTICIPANT CURSE]
[DACIA]
[Echipa de sprijin]
[2 Roti]
Default re: Monden - CONSTANŢA! Ştiri, Evenimente, Bârfe

multumim pentru informatie .. este foarte bine de stiut ...
Psycho is offline   Reply With Quote
Old 27-11-08, 21:45   #4253
SMocKey21
X-Team Racing Club Member

Stage 5
 
Join Date: Nov 2005
Posts: 683
Member of:
[X-Team Racing Club]
Default re: Monden - CONSTANŢA! Ştiri, Evenimente, Bârfe

dar cu asigurarile de la bulgari cum sta treaba? sunt curios pentru ca este cineva la mine in cartier care a fost lovit de o persoana care avea masina inmatriculata acolo.Au fost la politie i-a dat asigurarea si dup-aia surpriza!!!! cei de la asigurari i-au spus ca nu pot face nimic motivul fiind 'Nu colaboram cu asigurarile din Bulgaria'.In astfel de cazuri ce este de facut???
__________________


Doneaza urgent 1 cent la 00394524 un copil are nevoie de bani pentru bautura,tigari si femei
SMocKey21 is offline   Reply With Quote
Old 27-11-08, 22:39   #4254
CT99WUW
Honda Driver

Stage 5
 
CT99WUW's Avatar
 
Join Date: Oct 2005
Posts: 1,317
Member of:
[Honda]
Default re: Monden - CONSTANŢA! Ştiri, Evenimente, Bârfe

Quote:
Originally Posted by SMocKey21 View Post
dar cu asigurarile de la bulgari cum sta treaba? sunt curios pentru ca este cineva la mine in cartier care a fost lovit de o persoana care avea masina inmatriculata acolo.Au fost la politie i-a dat asigurarea si dup-aia surpriza!!!! cei de la asigurari i-au spus ca nu pot face nimic motivul fiind 'Nu colaboram cu asigurarile din Bulgaria'.In astfel de cazuri ce este de facut???
Au trecut 2 zile decat am patit-o pe pielea mea (lovit de un sofer din "texas" "TX12345TX"), avand oarece tangente cu asigurarile din Romania ( natura job'ului) iti zic ca trebuie urmati urmatorii pasi.Se intra pe siteul http://www.baar.ro/ se contacteaza o firma de asigurari agreeata de aceasta asociatie , se trimit pe fax documentele la Bucuresti dupa care a2a zii vei fi contactat de un inspector din Constanta care se ocupa de avarii pe carte verde.Acesta iti ofera o serie de service-uri agreeate de asigurarea respectiva si ...sanatate.In prima instanta vei fi dirijat catre dl.Stanciu de la Garanta Bucuresti iar acesta te va indruma catre dl.Felix din Constanta.Sper sa iti fie de folos informatiile .Cheers
__________________
Hang On, Not Done Accelerating
CT99WUW is offline   Reply With Quote
Old 27-11-08, 22:59   #4255
quick_5hifter

Stage 5
 
quick_5hifter's Avatar
 
Join Date: Sep 2005
Posts: 4,692
Member of:
[Moderators]
[Xtreme Club Emotion]
[DAEWOO]
[Toyota]
[Opel]
Default re: Monden - CONSTANŢA! Ştiri, Evenimente, Bârfe

Quote:
Originally Posted by miuandrei20 View Post
....masinile inmatriculate la BG sunt mult mai numeroase...sau asa mi se pare...ca cele inmatriculate in RO.
Asta se intampla numai in Mangalia (no offence, am stat toata vara prin zona aia si intr-adevar sunt mai multe masini "bulgaresti" decat "romanesti"). Si in restul judetului sunt multe inmatriculate in BG, dar nu in aceeasi proportie ca in Mangalia.

@aleks: esti sigur ca masinile inmatriculate in BG pot fi asigurate in RO?? Eu stiam ca nu, dar nu bag mana in foc...
__________________
https://i1195.photobucket.com/albums/aa389/quick_5hifter/w191180452small-1.jpg
quick_5hifter is offline   Reply With Quote
Old 28-11-08, 01:35   #4256
aleks

General Supervisor

Stage 5
 
aleks's Avatar
 
Join Date: Sep 2003
Posts: 17,791
Member of:
[Super Moderators]
[PARTICIPANT CURSE]
[BMW]
[MERCEDES]
[2 Roti]
[ALFA ROMEO]
Default re: Monden - CONSTANŢA! Ştiri, Evenimente, Bârfe

eu am avut asigurat in Romania (vorbim de RCA) un Renault cu numere de Olanda, nu cred ca e vreo diferenta la cele de Bulgaria...
la Astra era facuta asigurarea...
aleks is offline   Reply With Quote
Old 28-11-08, 11:42   #4257
miuandrei20

Stage 1
 
Join Date: Feb 2008
Posts: 20
Member of:
[NoSpeedLimit Romania Club]
Default re: Monden - CONSTANŢA! Ştiri, Evenimente, Bârfe

Da treaba cu asigurarile este exact cum a zis mai sus CT 99 WUW. Singulur lucru naspa in caz de esti lovit de o astefel de masina este faptu ca o sa cam stai sa vireze banii societatea de asigurari bulgareasca catre service-ul din romanica...media este cam 4-6 luni.
miuandrei20 is offline   Reply With Quote
Old 28-11-08, 12:03   #4258
SMocKey21
X-Team Racing Club Member

Stage 5
 
Join Date: Nov 2005
Posts: 683
Member of:
[X-Team Racing Club]
Default re: Monden - CONSTANŢA! Ştiri, Evenimente, Bârfe

WUW multumesc pentru informatie,acum stiu la ce sa ma astept .Personal n-am nimic cu cei care conduc masini inmatriculate acolo,imi este foarte mult sa nu ma trezesc cu vreo paguba la masina .La mine n-ar fii problema ca a mea este asigurata casco insa pentru unii care se zgarcesc sa faca,6 luni fara masina ca nu ar ajunge banii de reparatii e cam urat ).Oricum va multumesc pentru reply'uri
SMocKey21 is offline   Reply With Quote
Old 28-11-08, 12:04   #4259
wu_vladutz
Fanatik MotorSport Member


Stage 5
 
wu_vladutz's Avatar
 
Join Date: Mar 2008
Posts: 663
Member of:
[Fanatik MotorSport]
[VW]
[4Tuning International]
[Competitor CNCA]
Default re: Monden - CONSTANŢA! Ştiri, Evenimente, Bârfe

Quote:
Originally Posted by aleks View Post
eu am avut asigurat in Romania (vorbim de RCA) un Renault cu numere de Olanda, nu cred ca e vreo diferenta la cele de Bulgaria...
la Astra era facuta asigurarea...
Hmmm... cum ai reusit sa-ti faci asigurarea? Spune-mi exact ce ai facut,unde ai mers, etc. Eu am masina inmatriculata in Spania si as vrea sa-i fac asigurarea aici, pt ca, acolo trebuie sa platesc 900 euro pe an pt asigurare ( cea obligatorie )
__________________
VW Polo 6N 1.6 - 75cp
VW Golf IV 1.9 TDI - 90cp--->131cp
VW Golf IV 1.9 TDI - 101cp--->140cp
VW Golf V 1.9 TDI - 105cp--->???cp


My Photos --- https://forum.4tuning.ro/album.php?u=37215

Instalatii Xenon, LED-uri SMD, folie faruri/stopuri, Polish faruri/stopuri, Alarme auto, Senzori de parcare, Faruri daylight Dectane, Stopuri pe LED Dectane, Angeleyes, LED-marker BMW, Chiptuning, Anulare filtru de particule ! http://bhp-tuning.ro
wu_vladutz is offline   Reply With Quote
Old 28-11-08, 12:50   #4260
aleks

General Supervisor

Stage 5
 
aleks's Avatar
 
Join Date: Sep 2003
Posts: 17,791
Member of:
[Super Moderators]
[PARTICIPANT CURSE]
[BMW]
[MERCEDES]
[2 Roti]
[ALFA ROMEO]
Default re: Monden - CONSTANŢA! Ştiri, Evenimente, Bârfe

eu mergeam si scoteam asigurare pe cate o luna, in fiecare luna.
tot la aceeasi suma iesi, deci nu-i nicio smecherie, singurul lucru e ca esti ok dpdv legal si nu stai cu frica.
aleks is offline   Reply With Quote
- Copyright 2024 4Tuning -